Velkosť AKU na preklenutie noci a zleho dňa

Baterie, dobíjení, údržba, zapojení, diskuze i nad jinými způsoby uložení energie
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm

Re: Velkosť AKU na preklenutie noci a zleho dňa

Příspěvek od willcz »

kybos píše:
dumi píše:nejlepsi je tlusta cihla :-)
Řekl bych, že sendvič složený z nosné a dobře tepelně vodivé konstrukce na straně vnitřní a tepelné izolace na straně vnější bude z hlediska akumulace určitě lepší než všechny tlusté cihly a jsem schopen to prokázat výpočtem i prakticky.
No jo a teď to zkus vysvětlit těm v Heluzu a Ytongu a podobným co píšou jak mají skvělý asi kosmický materiál co umí zároveň izolovat a akumulovat ... to že to fyzikálně nejde je nezajíma :-)
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Velkosť AKU na preklenutie noci a zleho dňa

Příspěvek od kybos »

NOPARasito píše: Hlavne vypoctem, kotovice(veprovice atd) je zatim nejosvedcenejsi material v pomeru cena/vykon (nevyhoda, dnes jiz svépomocí). S novými materialy neni takova zkusenost, ale papir snese vse. :yes:
Myslím si, že by se o tom dalo s úspěchem pochybovat. Zkoušel jsem třeba 20 cm železobeton + 40 cm EPS a měřením jsem si prakticky ověřil, že je to výrazně lepší než 70 cm kotovice.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Velkosť AKU na preklenutie noci a zleho dňa

Příspěvek od kybos »

willcz píše: No jo a teď to zkus vysvětlit těm v Heluzu a Ytongu a podobným co píšou jak mají skvělý asi kosmický materiál co umí zároveň izolovat a akumulovat ... to že to fyzikálně nejde je nezajíma :-)
Těm je to zbytečné vysvětlovat, protože to velmi dobře vědí. Proto pumpují tolik peněz do propagandy, aby jim to nevzdělaní stavebníci žrali i s navijákem.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Velkosť AKU na preklenutie noci a zleho dňa

Příspěvek od NOPARasito »

kybos píše:
NOPARasito píše: Hlavne vypoctem, kotovice(veprovice atd) je zatim nejosvedcenejsi material v pomeru cena/vykon (nevyhoda, dnes jiz svépomocí). S novými materialy neni takova zkusenost, ale papir snese vse. :yes:
Myslím si, že by se o tom dalo s úspěchem pochybovat. Zkoušel jsem třeba 20 cm železobeton + 40 cm EPS a měřením jsem si prakticky ověřil, že je to výrazně lepší než 70 cm kotovice.
Ale 20bet+40cm poly je dobrej pomer.
Ani pul slova proti :yes:
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm

Re: Velkosť AKU na preklenutie noci a zleho dňa

Příspěvek od willcz »

sám to mám podobně, 15 beton, 20 šedý poly ... 40 je podle mě u stěn už předimenzováno, pro strop ale tak ideálka.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Velkosť AKU na preklenutie noci a zleho dňa

Příspěvek od volente »

Zásadní otázka zní, jakou kapacitu?
A teď mi to došlo, možná jsem se zpozdil
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Velkosť AKU na preklenutie noci a zleho dňa

Příspěvek od unicast »

S plynosilikátovými tvárnicemi (Ytong) je ještě jeden problém -- sednou si. Navíc je to křehký. Nebrat. Stejně tak ty cihly od Porothermu, Wienerbergera, Heluzu apod. s izolační vatou uvnitř. Nejlepší kombinací skutečně je plná cihla (nebo beton) + zateplení. Akorát bych tolik nezavrhoval vatu, silikonová omítka narozdíl od akrylátové je skutečně navržena tak, aby byla difuzně propustná, vata izoluje podobně jako polystyren, ale kromě vyšší ceny a váhy má už jenom výhody -- nehoří a funguje i jako zvuková izolace.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Velkosť AKU na preklenutie noci a zleho dňa

Příspěvek od kybos »

Pár nevýhod bych ještě přidal. Má horší tepelně izolační vlastnosti než EPS. Obtížněji se instaluje v silnější vrstvě. Je nutné ji kotvit (bodové tepelné mosty), kotvy se nedají zapustit do izolantu. Zejména při silnější vrstvě se kotvení značně prodraží (je nutno používat kotvy s ocelovým trnem). Je navlhavá, což může být v některých případech značný problém (záplavy). Jelikož jsem si vyzkoušel izolaci vatou i polystyrenem, mám jednoznačně vybráno: vatu jenom tam, kde se vyskytují tak vysoké teploty, že EPS degraduje.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Velkosť AKU na preklenutie noci a zleho dňa

Příspěvek od luky »

Marcus81 píše:Ak sa podari, chcel by som buduci rok cely barak zateplit 15cm mineralnou vatou + 2x 20cm na križ vatu na povalu, cez nu su navacsie uniky tepla.
Při zateplování jsem si ověřil tento postup: strop, okna, podlaha, stěny. Tedy dokud nemáš zateplený strop, na fasádu ani nemysli. Zateplení stropu je nejlevnější, má největší efekt a podle podmínek lze provést možná hned. (Já mám zateplen stop, 2/3 podlahy, plastová okna. Fasádu neplánuju, nevyplatí se mi to.)

Ohledně AKU nádrže mohu nějaké zkušenosti poskytnout. Mám třetí sezónu aku 2280l, dřevoplyn 20kW a dům 6-8kW@-12°C.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Velkosť AKU na preklenutie noci a zleho dňa

Příspěvek od Vitek »

Ahoj promiňte maličko mimo mísu - Aku nádrže budu pořizovat taky. mám ale velký dilema. jelikož se mi do sklepa nevejde ani 750 l nádrž, a sklep má 10 stupnu celoročně a nerad bych o něj přišel, mám k dispozici stodolu. případně můžu vystavět nový přístavek vedle domku... zajímá mě jak byste izolovali topné potrubí v zemi, koukal jsem na TZB a tam nevyhvuje normě ani 40 mm PUR izolace. Což udělat nějaký vodotěsný kanál z XPS a tam umístit potrubí ( 2 x 28 mm měď) izolovanou v miralonu,
dělka podzemní části mezi RD a stodolou je cca 5m taky by se mi tam vešlo spousta izolačního materiálu a ztráty v zimním období nádrže by způsobily ohřev stodoly ( zatím neizolovaná ale bude tam také nový fasáda se zateplením)
díky za nápady. nádrž jak výše uvedeno cca 1000 L se 3 výměníky ( bazénový, kolektorový, a průtočný na TUV)s tim že v domě bude malý elektrobojler na příhřev. TČ Vzduch Voda zatím neuvažuji

Nádrž je jasná, čím víc tím lépe... natopit na 80 a postupně odebrat. Ale nerad bych aby ztráty byly veliký...
Ted topím kotlem s výměníkem dřevem.
Ale co ta izolace v zemi jak se to eší neví někdo prosím? Díky Vítek z chatrče
petrd
Příspěvky: 145
Registrován: pát srp 09, 2019 8:56 am
Bydliště: Brno jih

Re: Velkosť AKU na preklenutie noci a zleho dňa

Příspěvek od petrd »

Vitek píše:Ahoj promiňte maličko mimo mísu - Aku nádrže budu pořizovat taky. mám ale velký dilema. jelikož se mi do sklepa nevejde ani 750 l nádrž, a sklep má 10 stupnu celoročně a nerad bych o něj přišel, mám k dispozici stodolu. případně můžu vystavět nový přístavek vedle domku... zajímá mě jak byste izolovali topné potrubí v zemi, koukal jsem na TZB a tam nevyhvuje normě ani 40 mm PUR izolace. Což udělat nějaký vodotěsný kanál z XPS a tam umístit potrubí ( 2 x 28 mm měď) izolovanou v miralonu,
dělka podzemní části mezi RD a stodolou je cca 5m taky by se mi tam vešlo spousta izolačního materiálu a ztráty v zimním období nádrže by způsobily ohřev stodoly ( zatím neizolovaná ale bude tam také nový fasáda se zateplením)
díky za nápady. nádrž jak výše uvedeno cca 1000 L se 3 výměníky ( bazénový, kolektorový, a průtočný na TUV)s tim že v domě bude malý elektrobojler na příhřev. TČ Vzduch Voda zatím neuvažuji

Nádrž je jasná, čím víc tím lépe... natopit na 80 a postupně odebrat. Ale nerad bych aby ztráty byly veliký...
Ted topím kotlem s výměníkem dřevem.
Ale co ta izolace v zemi jak se to eší neví někdo prosím? Díky Vítek z chatrče
Ahoj, upozornuju na jeden problem a to mysi raj, ktery timto casto vznikne. Ale tezko tomu predejit jedine dusledne obetonovat oba konce.. (?). Vodovodni potrubi jsem oblozil kombinaci polystyrenu a nopkove folie v podobne situaci.
XPS kanal vycpany nejakou pouzitou mineralni vatou z docasne stavby, napr stavebni boudy kterou nekdo rusi by nemel byt problem.. az na ty mysi co se tam pak nastehuji :) .
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Velkosť AKU na preklenutie noci a zleho dňa

Příspěvek od diablo007 »

Osobně bych udělal z kg trubky dvě trasy pro teplou a studenou a tím pádem máš slusnej prostor pro dostatečně zaizolovabi mědi. Dělající se i izolace pro venkovní vedení vody takže izolace opravdu dostatečně tloušťky dá se to na sebe navrstvit.
https://www.izomat.cz/tepelna-izolace/c ... -OH65.html
Popřípadně místo mědi dát alpex takže žádné spoje jen u nádrže a na konci napojení u baráku
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Velkosť AKU na preklenutie noci a zleho dňa

Příspěvek od ota »

Plánují něco podobného. Aku nádrž v nevytápěné maštali u domu.
Izolaci 850l aku jsem spočítal na 50cm kdy bude mít při rozdílu teplot 70C ztrátu 50W

Izolaci trubek také alespoň 10cm. Je to hodně ale za léta používání se to bohatě vrátí.

Řešilo se i zde:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... Dho#p78443
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Velkosť AKU na preklenutie noci a zleho dňa

Příspěvek od luky »

Pro venkovní vedení v zemi existuje řešení. Sám jsem si na to sáhnul při brigádě v Motole - je to ocelová trubka v plastové trubce, mezitím je PU pěna. Spoje se řešily převlečením plastové roury a dírou se tam nalila dvousložková PU pěna, co to vyplnila. Asi by to šlo vyrobit i podomácku - potrubí do KG trubky s nějakýma distančkama a dírkama tam nafoukat PU pěnu. Oficiálně se tomu říká "předizolované potrubí".

Oto, osobně mám tu svojí AKU nádrž venku v kůlně na dřevo. Celé to stojí na 10cm XPS, okolo je to oběstavěné 10cm EPS70, slepené pěnou. V meziprostoru je 20-40cm vaty. Vypočtená ztráta je do 100W, ale reálně mi uniká cca 300-500W.

Ad Vitek: průtočný ohřev TUV v AKU, která je daleko je blbost. Kolik musí vytéct studené vody, aby ti přišla teplá voda z AKU? A kolik vody ti pak zase vychladne? Řešil jsem to samé - mám koupelnu 10m od kotelny. Nakonec mám bojler v koupelně s výměníkem a do kotelny 10m alpexu. Nic lepšího jsem nevymyslel. Zatím jsem to nestihnul zapojit (asi 2 roky...), tak víc info neposkytnu.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Velkosť AKU na preklenutie noci a zleho dňa

Příspěvek od Vitek »

Díky všem. Asi řešení KG a alpex vyhraje... KG je vodotěsná levná a určitě tam pujde zasunout to co posílal diablo… díky OTO, luky, diablo, petrD
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Velkosť AKU na preklenutie noci a zleho dňa

Příspěvek od unicast »

kybos píše:Pár nevýhod bych ještě přidal. Má horší tepelně izolační vlastnosti než EPS.
No, to bych si dovolil oponovat :-) Rockwool Frontrock Max E, λD 0,036 W/mK, bílý EPS 0,039 W/mK, šedý Isover GrayWall 0,032 W/mK, čili rozdíl víceméně zanedbatelný. Vatu ovšem nemusíš narozdíl od GreyWallu před zatažením lepidlem stínit.
kybos píše:Je nutné ji kotvit (bodové tepelné mosty)
Což se polystyrenu při výšce stěny nad 4 metry týká taky. Pravda, tam lze použít plastové kotvy. První dvě tři řady vaty lze ovšem kotvit plastovými trny taky.
kybos píše:kotvy se nedají zapustit do izolantu.
Dají. Nakonec jsme to dělali úplně obyčejným výkružníkem do dřeva. Zátky z vaty se k tomu taky prodávají.
kybos píše:Je navlhavá, což může být v některých případech značný problém (záplavy).
To EPS ale taky. A když EPS jednou provlhne, tak už nikdy pořádně nevyschne. Vata ano. Musel bys zateplovat extruďákem, abys tohle vyřešil a to byses teprve prohnul.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Velkosť AKU na preklenutie noci a zleho dňa

Příspěvek od rottenkiwi »

Ako porovnať ekonomiku izolovanej 1000 l akumulačnej nádrže s 8 m potrubia
a ktorá sa nahrieva plynom alebo elektrinou z FVE,
s 23 kWh Li-ion za 2200 €, ktoré by sa využívali spolu s meničom
a klímou s SCOP 4.67 ?

Aká je životnosť AKU 1000 a aká bateriek + menič + klíma ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Velkosť AKU na preklenutie noci a zleho dňa

Příspěvek od diablo007 »

rottenkiwi píše:Ako porovnať ekonomiku izolovanej 1000 l akumulačnej nádrže s 8 m potrubia
a ktorá sa nahrieva plynom alebo elektrinou z FVE,
s 23 kWh Li-ion za 2200 €, ktoré by sa využívali spolu s meničom
a klímou s SCOP 4.67 ?

Aká je životnosť AKU 1000 a aká bateriek + menič + klíma ?
Jakou máš tedy tu ulozitelnou kapacitu v baterkách při tvém soc?
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Velkosť AKU na preklenutie noci a zleho dňa

Příspěvek od josse »

diablo007 píše:Asi trošku Maďar. Takže znovu polopate mi řekni kolik dle tvého měření pojme ta tebou počítána baterie kWh . A teď tedy měření ne výpočet
OK,
Případ první skutečná spotřeba, 8.10.2019 18:21-22:28. Start 55,5V(3,96V) Konec 50,9V(3,636V) odebráno z AKU 69Ah a za měničema dodáno 3008Wh. Střed tohoto měřeného napětí je 3,8V. V tomto rozsahu se to běžně používá. Před měničema to je tedy 3670Wh. Tohle je využitá kapacita. (Ta mizerná účinnost co?, ono to nakonec není tak špatný, na to že to je 8kW a zatěžováno bylo pouze na 8,8%!!)

Případ druhý, využitelná energie. Teoretická. Cca 160Ah ale při 3,35-4,1V (46,9-57,4V) a střed napětí ze kterého budu počítat energii bude 3,725V. to dělá cca 8344Wh. Tohle se běžně nedělá, napíšu si to do podpisu, ale jinak je mi to k ničemu. Mě zajímá to kolik každý den cykluju.

Kdybych to chtěl přesnější, musel bych integrovat součin napětí a proudu jak tu psal rottenkiwi. Zjednoduším si to, protože za zelená je skoro ideální úsečka:
NCR18650B - 4_1-3_35.png
to proč se uvádí někdy 3,6V (https://www.tme.eu/Document/3e0170a1e08 ... 18650B.pdf), někdy 3,7V, někdy 3,75V (http://gamma.spb.ru/media/pdf/liion-lip ... 50-32A.pdf) je třeba hledat v chemii, zatímco Panasonic má TOP na 4,2V, Samsung až na 4,35V a to se prostě musí projevit do napětí ze kterého se z kapacity spočítá energie.

Je třeba si něco nastudovat o NMC, LCO, NCA, ...

A teď se vrátíme od Datasheetů až k tomu jak do doma používáme ... většinou chceme větší výdrž, než 300 cyklů, takže to používáme ve zkráceném rozsahu. V tom zkráceným je to více lineární a navíc se smazávají rozdíly mezi LCO, NMC, NCA, ... takže pokud použiju 3,35-4,1V tak je mi jedno jakého výrobce, a pro výpočet energie uvažuju 3,7V.

Je to alespoň trošku jasné?
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Velkosť AKU na preklenutie noci a zleho dňa

Příspěvek od diablo007 »

josse píše:
diablo007 píše:Asi trošku Maďar. Takže znovu polopate mi řekni kolik dle tvého měření pojme ta tebou počítána baterie kWh . A teď tedy měření ne výpočet
OK,
Případ první skutečná spotřeba, 8.10.2019 18:21-22:28. Start 55,5V(3,96V) Konec 50,9V(3,636V) odebráno z AKU 69Ah a za měničema dodáno 3008Wh. Střed tohoto měřeného napětí je 3,8V. V tomto rozsahu se to běžně používá. Před měničema to je tedy 3670Wh. Tohle je využitá kapacita. (Ta mizerná účinnost co?, ono to nakonec není tak špatný, na to že to je 8kW a zatěžováno bylo pouze na 8,8%!!)

Případ druhý, využitelná energie. Teoretická. Cca 160Ah ale při 3,35-4,1V (46,9-57,4V) a střed napětí ze kterého budu počítat energii bude 3,725V. to dělá cca 8344Wh. Tohle se běžně nedělá, napíšu si to do podpisu, ale jinak je mi to k ničemu. Mě zajímá to kolik každý den cykluju.

Kdybych to chtěl přesnější, musel bych integrovat součin napětí a proudu jak tu psal rottenkiwi. Zjednoduším si to, protože za zelená je skoro ideální úsečka:
NCR18650B - 4_1-3_35.png
to proč se uvádí někdy 3,6V (https://www.tme.eu/Document/3e0170a1e08 ... 18650B.pdf), někdy 3,7V, někdy 3,75V (http://gamma.spb.ru/media/pdf/liion-lip ... 50-32A.pdf) je třeba hledat v chemii, zatímco Panasonic má TOP na 4,2V, Samsung až na 4,35V a to se prostě musí projevit do napětí ze kterého se z kapacity spočítá energie.

Je třeba si něco nastudovat o NMC, LCO, NCA, ...

A teď se vrátíme od Datasheetů až k tomu jak do doma používáme ... většinou chceme větší výdrž, než 300 cyklů, takže to používáme ve zkráceném rozsahu. V tom zkráceným je to více lineární a navíc se smazávají rozdíly mezi LCO, NMC, NCA, ... takže pokud použiju 3,35-4,1V tak je mi jedno jakého výrobce, a pro výpočet energie uvažuju 3,7V.

Je to alespoň trošku jasné?
Mne perfektně ale ta otázka byla na rottenkiwi aby mini tomu svému výpočtu řekl reálné změřenou kapacitu tím jeho merakem kde má i soc

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek