Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
SlezY83
Příspěvky: 121
Registrován: sob úno 02, 2013 7:01 pm

Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od SlezY83 »

Vyplatí se Hybrid při roční spotřebě 2,5MWh?

Ahoj,
Už nějakou dobu přemýšlím o využití nějakých zbývajících pěněz a současného dotačního programu na stavbu FVE elektrárny. Jenom si nejsem jistý, jestli je moje úvaha správná.

Nějaké info.
Rodinný dům, jedna střecha JV (spíše trochu k jihu), malý budníček J a další střecha JZ (spíše trochu k severu).
Ohřev vody i topení je kondenzační kotel.
Hlavní spotřebiče jsou: sklokeramická deska (3F), trouba, mikrovlnka, varná konvice, americká lednice, pračka, myčka, sušička, TV, kotel. Pak nějaká drobotina (2xWifi, 2xPC, oběhové čerpadlo kotle /v zimě skoro 24h/ a samozřejmě osvětlení).

Dům je jištěn jističem 3x25A tuším. Na 3F máme akorát sklokeramiku. Fáze zmapovaný nemám

Bojler, bazén, klimu nemáme (zatím).

Manželka je na mateřšké, takže se dopoledne vaří, pere, suší. Používá myčka, běží PC, případně TV. Odpeledně případně taky pračka nebo sušička. Večer u TV žehlička.

Přemýšlel jsem o 2 variantách:
- Hybrid o výkonu cca 1,9kWp s jednou lifepo4 2.4 kwh. JV střecha. Stavba na klíč.
- Druhá možnost je GridFree řešení na částečné pokrytí spotřeby. Pravděpodobně 2 panely JV, 2 J a 2 JZ.

GridFree si nejsem úplně jistý, protože bych řekl, že dům má relativně malou vlastní spotřebu (i když abych se nedivil – změřeno to nemám).

Spotřeby domácnosti v čase jsou:
Leden: 242kWh
Únor: 204kWh
Březen: 225kWh
Duben: 211kWh
Květen: 204kWh
Červen: 165kWh
Červenec: 150kWh
Srpen: 205kWh
Září: nemám :-(
Říjen: 226kWh
Listopad: 258kWh
Prosinec: 258kWh

Proč hybrida s baterkou je ten, že si myslím, že relativně moc býkonu neodebíráme, ale pak je to hoho více najednou. Odhad je návratnost 10 let, ale tomu moc nevěřím. Je to samozřejmě 1F řešení s GoodWe GW3648-EM. Trochu se obávám, aby 1F řešení bylo správné rozhodnutí. Teď to bude OK, ale co za 5, 10 nebo 15 let? (vyměním kotel, pořídím si klimu, za 20 let budu mít elektroauto, ...)
Cena je cca kilo.

Proč GridFree – Není tam taková počáteční investica a návratnost by mohla být rychlejší, ale nebude to terno.

Proč vůbec bych šel do toho?
Elektřina bude dražší a dražší.
Využiju „přebytečný peníze“ do něčeho (snad) rozumného.
Ušetřím přírodu .
Zvýším hodnotu nemovitosti (tím si pomůžu u Hypo)
Tak mě to taky trochu baví.

Názory, doporučení? Cesty, co jsem nezvážil? Tak pojďte do mě ...
Ostrov 6,4kkWp mono; Victron 150/35 + 150/45; Multiplus II 5000; 50Ah+50Ah+120Ah LiFePo4 (11,2kWh); Cerbo; BMV-700
Topení klimou; TUV Bojler 80l (předřazen před plynový kotel)
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od diablo007 »

Ač máš sklokeramiku na 3f nepotřebuje fázový posun takže víceméně bys mohl fungovat i v 1f provozu ale muselo by se přemýšlet co lze s čím pustit a to já pak o tom zda je to reálné přemýšlet nebo chceš zachovat komfort
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od brumlaj »

2,4kWh akumulátor je pro GW3648 a 1,9kWp malá kapacita. Akumulátor nebude mít dlouhou životnost. Doporučuji kapacitu alespoň 3x špičkový výkon panelů a stejně s odběrem.
Máš-li denní spotřebu cca. 7kWh pak na na překlenutí noci potřebuješ řekněme 2/3 tedy 5kWh, nejlépe hloubka cyku 80% a to dává při bateriovém modulu 2,4kWh akumulátor alespoň 7,2kWh ....... . To je hrubá úvaha s Tvou informací že bojler nemáš.... To že nemáš bojler také říká že čistá gridfree instalace 1,9kWp je úplný nesmysl, využiješ pouze mizivý zlomek dostupné energie a do sítě stejně nic neprodáš.
Co se výše dotace týká možná budeš zklamán po vypracování energetického auditu. Tipnul bych si, že za instalační firmu, energetický audit, byrobordel kolem a předražené komponenty v Tebou zamýšlené konfiguraci dáš více než co z dotace obdržíš. Čímž bych zde dále dotaci nerozvíjel, je to proti podmínkám tohoto fóra.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
SlezY83
Příspěvky: 121
Registrován: sob úno 02, 2013 7:01 pm

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od SlezY83 »

Nebo sklokeramiku nechat na 1F z FVE a zbytek z DS. Tím ale klesá využití vlastní energie.

Ohledně té sklokeramiky - nevím, jestli jdou zapojit jednotlivé plotýnky na konkrétní fáze - to by taky bylo zajímavý (zapojit tam 700W spirálu a případně 1500 a více tahat ze sítě). Nebo Sklokeramiku tahat ze sítě kompletně.

Takže by jsi doporučil spíše 2x2,4kWh ACU? Určitě zvážím! Je pravda, že pokud by byly panely na JV, tak odpoledne to už pak bude na baterkách.

Ono to přes tu noc nebude tak žhavý se spotřebou (možná v zimě - stmívá se brzy). Co pojede v noci/večer:

Večer:
- TV (70W)
- 2x NTBK (cca 60W)
- osvětlení (cca 100W /máme LED/)
- Varná konvice (2100W - cca 2 litry vody)
- Mirkovlnka (1250W - cca 5 min)
- Občas i sklokeramika (ale např. malá plotýnka má 700W)
- Občas CB vysílačka (20W - cca 1hod)
- Fén (2100W, cca 5 min)

Kontinuálně přes noc:
- Kotel (10W léto, 100W zima)
- 2x WiFi router (cca 30W)
- Lednice (80W)
- radiobudík (20W)
- spotřebiče ve StandBy (mám počítat 50W)?
- trouba s displayem (nevím, hádám 10W)

Možná jsem něco opomněl, ale snad nic zásadního

Možná by nebylo od věci si zjistit rozložení spotřeby přes den.
Co myslíte toto:
http://www.ekovoko.cz/products-elite3.html
- nevím, jak si poradí s jalovinama
- nevím, jak je hodně přesný při malých výkonech
Nechtěl bych zase utrácet desítky tisíc za profi měřáky.
Jinak elektroměr máme ADX10 (nevím, jestli jde jednoduše vyčítat).
Ostrov 6,4kkWp mono; Victron 150/35 + 150/45; Multiplus II 5000; 50Ah+50Ah+120Ah LiFePo4 (11,2kWh); Cerbo; BMV-700
Topení klimou; TUV Bojler 80l (předřazen před plynový kotel)
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od kodl69 »

odpověď na první otázku: NIC CO OBSAHUJE AKUMULÁTORY SE V SOUČASNOSTI NEVYPLATÍ.
Návratnost má ohřev vody, Grid free je zakázaný a zybytek viz výše.
Pokud neznáš ani hodnotu hlavního jističe, potažmo druh sazby a ceny, co chceš řešit?
Doporučuju nějakýho energetickýho poradce, ten tě oškube možná ještě líp než poradce finanční.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od brumlaj »

Nebyl bych tak striktní jak píše kodl69 - již několikrát jsem to zde na číslech dokazoval, nicméně chápu argumenty lidí kteří jsou zvyklí hrát ruletu na burze či v jiných investicích. Možná kompromisem by mohlo být že FVE s akumulátory jsou investice dané na roveň penzijního připojištění. Jinak trojnásobek kapacity, ne dvojnásobek.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
rva
Příspěvky: 3520
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od rva »

Jediným rozumným důvodem je koníček. Jinak fv panely na střeše snižují cenu nemovitosti. Elektrárna zabírá místo, dělá hluk, generuje teplo (v létě nic příjemného), občas se něco rozbije a nutí majitele, aby skákali jak slunce svítí a ne jak jim vyhovuje. A když si člověk vezme, že ušetří max. polovinu dodávky od distributora, tedy v penězích ještě méně, tak je ekonomických důvodů ještě méně. Distributoři přesouvají platby tak, aby se platil vyšší paušál a méně za dodávku, takže pokud se člověk úplně neodpojí, platí pořád skoro stejně.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od rottenkiwi »

Tak pred sebou mám svoju FVE III na 48 V a tak som trochu počítal.

Už neboli akumulátory po 1.2 € ale po 1.97 €,
takže 1.97 x 392 + 15 = 787 € za 5 kWh NMC 18650
menič Victron Multiplus II 3000 / 48 / 35 / 32 = 750 € z bazáru
regl. Victron 150 / 60 = 350 € z bazáru
nejaké káble = 110
Rasp Pi 3 B+ + uSD karta kde beží Venus GX = 50

k tomu panely 12 x 290 Wp = 110 x 12 = 1320
panely hodené cez jar, leto jesen na zemi

dokopy máme 3367
nejaké istenie, stupačky, káble, zásuvky = 140

dokopy 3507 €.

panely vyrobia za rok 3445 kWh
cena el. je za 3445 kWh === 571
ak počítame s 2.5 % nou infláciou, tak ceny za 10 r. budú
571 + 585 + 599 + 614 + 630 + 646 + 662 + 678 + 695 + 713

takže za uvedených predpokladov, ak sa nič nepokazí a neurve mi tam blesk priamo,
za 10 r. získam === 6393 €.

Takže nielen že mi to pokrylo náklady, ale som v pluse === 2886 €.

Samozrejme ak veľa energie prejde cez baterky, ergo budem ju využívať
ked nesvieti, tak vlastná spotreba FVE bude vyššia, ako keď pojde el. pred baterkou
priamo do meniča, alebo napr. 15 % energie využijem priamo z DC.

Takže to číslo priama DC spotreba + priama AC + cez baterku AC bude vždy
nižšia, ako uvádzaný DC výkon z panelov.

U mńa je účinnosť FVE I na 12 V nominál od r. 2015 === 86 %.
Učinnosť FVE II na 24 V odhadujem na 88 % / málo dát /
a úč. FVE III na 48 V odhadujem na 89 %.

Záleží v akom pásme krivky úč. menič celý deň ide a akú má vlastnú spotrebu a či ho vypínam.
Naposledy upravil(a) rottenkiwi dne ned zář 01, 2019 2:16 pm, celkem upraveno 3 x.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od volente »

Můj postoj je jednoznačný, myšlenka DOTACE tady nemá co dělat.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Bydliště: Chebsko

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od KubisKV »

Zdravím,

sklokeramika jde i na 1f, nebo 2f a jde taky zapojit plotýnka(y) na DS a zbytek FV. Pokud jde i o koníčka, tak finance jsou až na druhém místě, Ale radost z ušetřené a vyrobené kWh je k nezaplacení. Myslím že pokud bys začal i s malou baterií a postupně navyšoval kapacitu, problém by to nebyl. První rok malá baterka 2,4 kWh bude pouze svítit a poběží na ní lednice, po dokoupení kapacity se připojí i větší žrouti. Pokud by byla možnost zařadit do systému bojler, ušetříš i přes léto na plynu.
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od střídač_N »

kodl69 píše: .......NIC CO OBSAHUJE AKUMULÁTORY SE V SOUČASNOSTI NEVYPLATÍ.........
Dovolil bych si drobnou opravu: NIC CO OBSAHUJE nové AKUMULÁTORY SE V SOUČASNOSTI NEVYPLATÍ

Shodou okolností jsem dělal před chvílí měsíční odečty a došel jsem z historie k tomu, že jsem již za dobu existence elektrárny ušetřil asi 100 000,-Kč. Je to číslo gumové. Nedovedu posoudit jak bych se ve spotřebě choval když bych FVE v létě neměl. Zdali bych chladil podle slunce, či vůbec. Zdali........

Pokud by současný zájemce byl ochoten číst a schopen učiniti i nějaké závěry z přečteného, pak by určitě kladl jiné než zde nastíněné otázky. Je asi takovým pravidlem, že se každý týden objeví někdo kdo by mooc chtěl, ale nic ochotný pro to udělat.
Jako bonus si vybere ty nejméně vhodné kombinace. Kdyby alespoň trošku nastínil kolik je těch „přebytečný peníze“!!!!
Je to marný, je to marný, je to marný.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od youda »

Je marný, je to marný, je to marný...

Vyplatí se Hybrid při roční spotřebě 2,5MWh?
  • Aktuálně mají v ČR domácí soláry příliš dlouhou návratnost. Pokud jsou dělané na klíč a s baterkou, pak je ROI v nedohlednu. Obzvláště, když se hned po záruce něco pokaká. Ale to se do budoucna změní, jak elektrika podraží. Roční spotřebu 2,5MWh dokážeš lehce zdvojnásobit.
Ohřev vody i topení je kondenzační kotel.
  • Do budoucna si pořid na ohřev vody obyčejný elektrický bojler + vytěžovač. Díky tomu můžeš zdvojnásobit roční spotřebu el. energie a snížit spotřebu plynu.
Bojler, bazén, klimu nemáme (zatím).
  • Bojler si určitě pořiď.
Hybrid o výkonu cca 1,9kWp s jednou lifepo4 2.4 kwh. JV střecha. Stavba na klíč.
  • Do začátku klidně.
    Formálně i technicky to ale udělej tak, abys mohl postupně přidávat další panely. Panely jsou levné a budou ještě levnější. Mimo jiné to tedy chce takový hybrid, který bude mít dostatečně silný MPPT vstup i AC výstup, ikdyž to nepoužiješ hned teď. Absolutně nemá smysl kupovat nějakýho chcípáka a za dva roky jej dávat do bazaru. Zbytečně budeš tratit při prodeji a práci zaplatíš 2x.
    Proč firmy nabízejí chcípáky? Aby nabídka vypadala levně, byla atraktivní a za dva roky, aby se na tobě napakovali znovu.
Proč hybrida s baterkou je ten, že si myslím, že relativně moc býkonu neodebíráme, ale pak je to hoho více najednou. Odhad je návratnost 10 let, ale tomu moc nevěřím. Je to samozřejmě 1F řešení s GoodWe GW3648-EM. Trochu se obávám, aby 1F řešení bylo správné rozhodnutí.
  • Když ostrov, tak 1f. Když hybrid tak 3f, asymetrický.
    Zrovna řada EM je pěkná mrdka. GW3648-EM má slabý MPPT vstup, slabý AC backup výstup, 1f. Jediná výhoda řady EM je, že je to levný měnič a jede na 48V baterky. Tudíž není potřeba do baterek hned na začátku investovat majlant jako u HV, kde potřebuješ aspoň 4ks 48V modulů v sérii, abys dosáhnul startovacího napětí.

    Pokud si nedáš říct a budeš stále chtít 1f hybrid, pak si vem GoodWe5048D-ES. Je lepší po všech stránkách a také jede na 48V AKU.

    Pokud to myslíš vážně, tak doporučuju GW10K-ET. Umí asymetrické 3f, MPPT má 13kWp, AC i backup výstup 10kW (3x3.3kW). Bohužel, je už na HV baterky, takže hned do začátku chce 4 cihly .
Teď to bude OK, ale co za 5, 10 nebo 15 let? (vyměním kotel, pořídím si klimu, za 20 let budu mít elektroauto, ...)
Elektřina bude dražší a dražší.
Využiju „přebytečný peníze“ do něčeho (snad) rozumného.
Ušetřím přírodu .
Tak mě to taky trochu baví.

  • Pokud se teď formálně nebo technicky zamkneš, už za dva roky tě to bude mrzet. Proto do hybridní instalace doporučuju silnější 3f měnič, se kterým budeš moct přikrmovat topné spirály v bojleru, přihřívat topení, pouštět pračky, fény, mikrovlnky.

    PS: Pokud jde o počet baterií, tak hybridy GoodWe komunikují s BMS a automaticky si nastaví maximální vybíjecí proud z baterky podle údajů, které jim BMS nabonzuje. Reálně tak můžeš GoodWe hybrida na 48V AKU provozovat i s jednou cihlou. Měnič z ní bude brát cca 0.7C, zbytek si přicucne ze sítě.

    Není zač.
    Youda
EM - chcípák 1f 48V AKU
https://en.goodwe.com/Public/Uploads/products/EM.pdf
https://en.goodwe.com/Public/Uploads/se ... MANUAL.pdf
https://en.goodwe.com/Public/Uploads/se ... e%20EM.pdf

ES - OK 1f 48V AKU
https://en.goodwe.com/Public/Uploads/products/ES.pdf
https://en.goodwe.com/Public/Uploads/se ... MANUAL.PDF
https://en.goodwe.com/Public/Uploads/se ... ide_EN.pdf

ET - OK 3f asymetrický HV AKU
https://en.goodwe.com/Public/Uploads/products/ET.pdf
https://en.goodwe.com/Public/Uploads/se ... MANUAL.pdf
https://en.goodwe.com/Public/Uploads/se ... e%20ES.pdf
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od ikovlabs »

Klasika SOLIDSUN .Ta nabidka s jednim Pylontech 2000B je slaba( bych doporucil externe poridit 1-2 kusy navic) - funkcni bude ale jede po hrane max.hodnot proudu z a do ni- je to delane na kseft ...Nicmene za ty prachy si mozna koupite material ale tu praci uz ne + je to finalni reseni zadne panely po zemi,lepene rozvadece(doufam),baterky pohazene po mistnosti a vyfutrovane odrezky izolace.Navic slibuji zaruku a POJISTENI na 10 let( a dle vyjadreni ne ze pojisteni "firmou" ale komercni pojistovnou).Samozrejme vyresi byrobordel takze by se nemusel hryzat kdo prijde nebo co prijde....Osobne bych to zvazil(ju).Samozrejme ten pro koho je to konicek bude resit,zkoumat,projektovat ale - no.. bude kolem toho litat .
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od ikovlabs »

Jestli 1F nebo 3F - mam ongrid 1F a ze by mi 3F chybelo nevim.Ano musel jsem upravit rozvadec(vratne) ale jinak nic.Ono na 3F stejne jedeu spotrebice ktere malou elektrarnou neutahnes takze jedine snad kvuli CEZkemu pristupu s max vykonem .Jina vec je ze takova 3F realizace neni za 100 ale cca 300 kilokocourku.....
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od youda »

3f vs 1f u hybridu neni o spotrebicich, ale o tom ze legalne lze v CR mit na 1f jen 3.7kWp panelu.

Vic distributor nepovoli.

Takze jediny legalni zpusob jak to ojebat, je asymetricky 3f menic.

PS: ja taky valim 20kWp do jedne faze s tim, ze v rozvadeci je to spojeny hrebenem. Ale to je ostrov.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
SlezY83
Příspěvky: 121
Registrován: sob úno 02, 2013 7:01 pm

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od SlezY83 »

Díky všem za cenné připomínky a rady.
Nejprve ze začátku jsem byl nadšený, že se nechá postavit FVE do kila s panely, střídačem, baterkami apod... Tahle investice by byla lepší, neži peníze na účtě
Nechal jsem si poslat pár nabídek apod.
Pak jsem začal počítat a uvažovat. Protože ona avizovaná 10letá návratnost na papíře je nesmysl. Výkonové špičky budu tahat stajne ze sítě a navíc baterky budou trpět, jak už tu zaznělo.
Největší problém vidím v 1F vs. 3F.
O GW10K-ET jsem uvažoval, ale co to zabilo (finančně) jsou HV baterky.
Elektrárnu si nekupu na 5 let, ale na 20 až 30 a tak bych klidně oželel celou střechu panelů (klidně jenom 2kVp) a menší baterku (nakonfiguruju na ní menší odběry a hloubku vybíjení), ale střídač bych chtěl raději 3F (i když bych ho teď na 100% nevyužil).

Podívám se na porovnání řady EM vs. ES ;-). Ale spíše (z pohledu budoucnosti) se mi spíše líbí 3F řešení.
Ostrov 6,4kkWp mono; Victron 150/35 + 150/45; Multiplus II 5000; 50Ah+50Ah+120Ah LiFePo4 (11,2kWh); Cerbo; BMV-700
Topení klimou; TUV Bojler 80l (předřazen před plynový kotel)
jahodovák
Příspěvky: 1927
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od jahodovák »

Pokud nemáš velké spotřebiče na 3 fáze,tím myslím točivé to je cirkulárku,soutruh nebo cokoliv s motorem tak 3 fáze ale pokud nemáš nic točivého co potřebuje 3 fáze,tak je to zbytečné.Já mám v baráku vše rozděleno do dvou větví a jedu na dva měniče aexperty 48v a 4 kw,ted jsou k dostání 5kw.Jedině ve stodole mám 3 fáze kvůli motorům a ještě přiveden přívod od jednoho z měničů.Jelikož jsem pohodlný tak jsem zatím přívod od distributora nezrušil,co kdyby náhodou ale mimo 2 měsíců mám stále přebytky,které nejsem schopen využít.Jednofázová sít živená 2 měniči má i výhodu v tom,pokud jeden nejede,je možno to spojit a při zachování kázně jet klidně do doby opravy či koupení nového jen na jeden.Jinak kiž mám sehnaný frekvenční měnič,který je schopen táhnout i motory 3 krát 220,stačí je přepojit z hvězdy do trojúhelníku.Jen mě to zatím do přepojení nenutí....samozřejmě rozhodnutí je na tobě..
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
SlezY83
Příspěvky: 121
Registrován: sob úno 02, 2013 7:01 pm

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od SlezY83 »

Projdu si ještě tech parametry a ceny toho, co jste doporučovali.
Ještě jedna věc (názor) – má mysl dát 3.5k Kč do toho měření spotřeby?:
http://www.ekovoko.cz/products-elite3.html
Abych nedesignoval elektrárnu, ale vlastně nemám vstupní data, na čem stavět... Třeba to může ukázat věci, co můřou být důležité...

Chtěl bych se ještě zeptat, kde čerpat informace o GridFree. Je to taky jedna alternativa na experimentování (1 panel 300W na JV, jeden na J a jeden na JZ...) – klidně třeba bazarové.

Někde je psáno, že je to zakázáno, někde že to není problém. Někde, že od února 2016 je přetok do sítě povolen, nežli zafungují limitující zařízení apod. Nebo jde dojednat „výkupy“ (možná spíše odevzdání) přebytků... Jde mi o offiko řešení – ne se pak klepat, že na to někdo přijde a budu s tím mít problémy.

Stačí odkaz, kde jsou informace anebo kdo s tím má třeba praktické zkušenosti.
Ostrov 6,4kkWp mono; Victron 150/35 + 150/45; Multiplus II 5000; 50Ah+50Ah+120Ah LiFePo4 (11,2kWh); Cerbo; BMV-700
Topení klimou; TUV Bojler 80l (předřazen před plynový kotel)
SlezY83
Příspěvky: 121
Registrován: sob úno 02, 2013 7:01 pm

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od SlezY83 »

jahodovák píše:Pokud nemáš velké spotřebiče na 3 fáze,tím myslím točivé to je cirkulárku,soutruh nebo cokoliv s motorem tak 3 fáze ale pokud nemáš nic točivého co potřebuje 3 fáze,tak je to zbytečné.......
Nemám. Nemám teď. Ale nevím, co budu třeba mít za 15 let....
Ostrov 6,4kkWp mono; Victron 150/35 + 150/45; Multiplus II 5000; 50Ah+50Ah+120Ah LiFePo4 (11,2kWh); Cerbo; BMV-700
Topení klimou; TUV Bojler 80l (předřazen před plynový kotel)
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od youda »

Přátelé,
pochopte už konečně rozdíl mezi takovou domácí FVE a legálním hybridním provozem.
V legálním hybridním provozu prostě 3f systém mít musíš. Nikoliv kvůli sobě a svým spotřebičům, ale kvůli distributorům a jejich podmínkám popsaným v PPDS Příloha č.4
Bez 3f jsi omezen výkonem 3,7kWp v panelech a 3,7kW ve střídači. Taky se mi to nelíbí, taky skřípu zubama, ale tak to u nás v banánistánu prostě je.

Oficiální materiál ke studiu zde: https://www.cezdistribuce.cz/edee/conte ... loha-4.pdf

U přetoků a roku 2016 jde pouze o to, že dříve byla po majitelích FVE vyžadována licence na prodej elektřiny, jinak přetok nesměl být ani 1 Watt. V současné době již drobný přetok není problém, musíš však mít:
- legální FVE
- smlouvu s distributorem na připojení FVE
- smlouvu s obchodníkem na odkup přetoků nebo na "převzetí regulační odchylky"

Pokud se nechceš klepat strachem jak píšeš, tak na gridfree rovnou zapoměň, to je u nás nelegální, jak už ti psali kluci hned zkraje.

Slezy83,
GoodWe EM je low-cost řada, která má slabé nabíjení AKU max výkonem 2500W bez ohledu na to kolik máš panelů. Pětikilowatový EM bude stále nabíjet jen 2.5kW. Hlavně však má slabý AC výstup v režimu Backup, tedy když jede z baterie. Vzhledem k tomu, že měniče GoodWe nelze v bateriovém režimu škálovat (spojovat paralelně), tak je maximálnách 2300W AC z baterie výrazným omezením. Znamená to, že abys v režimu na baterie mohl zapnout pračku, myčku nebo i pitomou flexu, budeš muset vypnout všechny ostatní spotřebiče v baráku, včetně LED světel a vzduchování pro rybičky. Jinak měnič udělá Pá-Pá.

GW3648-EM
== 4600Wp / 3680W ongrid / 2300W backup / 1-phase / AKU 48V
GW5048-EM == 6500Wp / 5000W ongrid / 2300W backup / 1-phase / AKU 48V

GW3648D-ES == 4600Wp / 3680W ongrid / 3680W backup / 1-phase / AKU 48V
GW5048D-ES == 6500Wp / 4600W ongrid / 4600W backup / 1-phase / AKU 48V

GW5K-ET ==== 6500Wp / 5000W ongrid / 5000W backup / 3-phase asymmetric / AKU HV
GW10K-ET == 13000Wp / 10000W ongrid / 10000W backup / 3-phase asymmetric / AKU HV

E ve jménu modelu znamená, že měnič umí jet na baterky, Energy storage.
S znamená Single phase.
T znamená Three phase.
M znamená M*dka.

Už je to jasnější?
PS: GoodWe vyrábí ještě hromadu dalších řad, jak ongridy tak i 30kW měniče. Ty se ale do CZ nehodí.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek