Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: čtv úno 27, 2020 4:35 am


Projekt - aký FV systém chcem ?

Diskuze, rady, nápady, postřehy v oblasti alternativních zdrojů energie, elektrorozvodů, elektrozařízení, regulace, komponent a úsporných spotřebičů.

Projekt - aký FV systém chcem ?

Příspěvekod vlkazajac » čtv srp 25, 2016 8:49 pm

Je potešiteľné, že sa verejnosť zaujíma o fotovoltiku a je príjemné sledovať, že fórum sa rado podelí o svoje vedomosti. Mnoho tém sa opakuje, pritom stačí poznať základné proporcie dobrého fotovoltického systému a veľa otázok hneď odpadá.

Dovolil by som si zverejniť moju predstavu, ako dimenzovať systém, aby boli komponenty vyvážené a zároveň naznačiť možnosti takého systému. Základná je voľba systémového napätia, kde je len pre najmenšie systémy vhodných 12 V, pre stredne výkonné systémy je nevyhnutných 24 V a pre najvýkonnejšie systémy 48 V a viac.

Nechcel by som rozvíjať prílišnú diskusiu o staronových témach. Chcel by som pomôcť tým, ktorí sa chcú zorientovať a začať budovať svoj systém. Podstatná rada je : Zvážte svoje cieľové potreby a začnite s výberom meniča. Ostatné pridajte naraz alebo hoci postupne, ak sa ináč nedá. Druhá rada je : Vyvarujte sa prílišnému naddimenzovaniu batérií.

Nemožno obísť výhody LiFePo4 batérií, ktorých výhoda sa preukáže naplno v ťažkých zimných podmienkach. Ak niekto so skúsenosťami z fóra dá radu, ako postaviť dobrý systém s lítiom a ako sa vyvarovať drahých omylov, bude to super !

24V system.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Exit zarovno s Brexitom.
Uživatelský avatar
vlkazajac
 
Příspěvky: 2517
Registrován: úte čer 11, 2013 9:40 pm

Re: Projekt - aký FV systém chcem ?

Příspěvekod kodl69 » čtv srp 25, 2016 9:03 pm

Není to úplně obecné a vždy to bude subjektivní.
Za mě: 12V bych viděl jenom pro děcka na hraní do dětskýho domečku, nebo na loď (kvůli vodě - bezpečnost) příp. malej obytňák kvůli napětí vozidla. Nestojí to za ty problémy.
24V na chaty a asketický domácnosti, kde se pere na valše. a všechno nad 2kW panelů 48V a víc, což zatím není běžný.
Momentálně stavím domeček pro děcka, a budou mít 48V systém, DC rozvody na 48V, na střeše jeden amorf 120Wp. A baterka bude zároveň fungovat na elektrokole, což je dnes pro začátek taky řešení, 20Ah 48V je 1kWh v baterce, když se v domácnosti sejdou dvě, jsou to 2kWh v baterkách s hotovou BMS a ochranou proti přetížení. Takže máme 48W 40Ah co dají cca 50A, to je 2.5kW špičkovej výkon, s 5kW měničem pěknej základ soláru. Když jsem začínal, tak jsem víc baterek taky neměl.
P.S. sháním rychlovarnou konvici na 110V (120V). Nevíte, kde k ní levně přijít? (bude mít na 48V DC 1/4 výkonu, takže bude "pomaluvarná" ale vodu jistě do varu uvede)
ostrov 4600Wp neustále ve stádiu zrodu: 6x noark CHSM6610P250, 6x250Wp z I4wifi, 6xTratek 275Wp, 4x auria 120Wp, midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Powerjack 8kW (reálně 6kW po úpravě). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69
 
Příspěvky: 4338
Registrován: sob črc 19, 2014 7:56 pm

Re: Projekt - aký FV systém chcem ?

Příspěvekod vlkazajac » čtv srp 25, 2016 11:04 pm

Tak takto som práve nechcel zavádzať nových adeptov. Dva BMS, 2*48 V / 20 Ah vytrhnutých deťom z hračiek a amorf k tomu..... Chcel som ponúknuť proporcie pokiaľ možno optimálneho systému s olovom v celej škále a počítam preto skôr menovité ako špičkové prúdy.
Bastlenie by som ponechal na úrovni hobby hoci s 12 V, ako som to kategorizoval.
Exit zarovno s Brexitom.
Uživatelský avatar
vlkazajac
 
Příspěvky: 2517
Registrován: úte čer 11, 2013 9:40 pm

Re: Projekt - aký FV systém chcem ?

Příspěvekod kodl69 » čtv srp 25, 2016 11:43 pm

Už to slovní spojení optimální systém s olovem - to existuje jedině když je to olovo za cenu šrotu, a je někdo, kdo je ochoten se o baterky pořád starat.
pokud má nějaká tabulka smysl, tak tohle: http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php Pokud bys chtěl udělat tu tabulku, aby byla k něčemu, muselo by se tam taky něco vypočítat a zadat nějaký vstupní parametry, to co tam píšeš, jsou jenom tvoje dojmy. Tady je třeba patrné, že rozdíl soběstačnosti z 70 na 90 procent znamená dvojnásobně panelů a baterek. A to tam jistě nemají započteno samovybíjení olova, bylo by zajímavý to k téhle tabulce doplnit.
Přiznám se, že letos už jenom namátkově mrknu na log z BMS jak si stojí moje použitý LiFePo4 a termokamerou jsem sledoval spoje když se z toho nabíjel celý půldne jakejsi elektromobil, jinak to jenom funguje. U olova bych musel dolívat vodu, řešit že v místnosti s baterkama zrezavělo i dřevěný koště a v zimě baterky dobíjet ze sítě, aby je nezničila sulfatace. Možná má někdo čas a trpělivost na NiCd, to je ajznbónem ověřená nezničitelnost s mizernou energetickou bilancí, je tomu jedno, že to bude celou zimu úplně na nule. Místo toho v zimě provozuju DC odběr cca 100-150W trvale a nic nedobíjím, baterkám se stav okolo 30-50 procent SoC líbí. A ten Amorf dám děckám na domeček jenom proto, že mi jaksi zůstal, protože jsem nějak blbě změřil střechu. Věřím tomu, že jim bude stačit na svícení a na nabití elektromotorky minimálně do konce září, a pak už je to kvůli počasí venku nebude moc zajímat.
A jsme zase u té relativnosti, prostě někdo má 500m2 střechy na hospodářských budovách, a klidně si tam dá amorfy, protože cena za 1kWp je nízká, a někdo má sotva 50m2 střechy kamsi na jihovýchod, tak ho tohle ani nemůže napadnout, stejně jako s baterkama, já bych olovo a.) neměl kam dát, b.) nechtěl bych se o to pořád starat, dost mě s***u baterky v autech a motorce, co tři roky kupuju nový, a to mám dobíjení ve všem na 14.4V a v zimě i několikrát dobíjím aut. nabíječkou. Nehledě na to, že 200Ah v LiFePo4 nahradí v optimistickém přepočtu cca 1000Ah olova, a to samovybíjení je potom šílenství (0.5 procenta denně) 50Ah každej den pryč, to je 2.5kWh!!! za rok je to skoro 1MWh ztracená v chemii olova, u LiFePo4 je to řádově míň.
Takže z té 1MWh, co musím dodat pro žití olověné baterky budu cca 1/3 kupovat z DS, a cca 600kW mi sníží výnos z FV, takže to bych musel přidat další 1kWp panelů, který už nemám kam dát, a midnite by to taky nedával, takže další regulátor a další a další... Už tak je to ekonomicky na hlavu a takováhle FVe udělá z uživatele otroka, nebo někoho, kdo vozí olovo z prodejny do sběrny a ještě za to platí.
ostrov 4600Wp neustále ve stádiu zrodu: 6x noark CHSM6610P250, 6x250Wp z I4wifi, 6xTratek 275Wp, 4x auria 120Wp, midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Powerjack 8kW (reálně 6kW po úpravě). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69
 
Příspěvky: 4338
Registrován: sob črc 19, 2014 7:56 pm

Re: Projekt - aký FV systém chcem ?

Příspěvekod vlkazajac » pát srp 26, 2016 9:55 am

...Už to slovní spojení optimální systém s olovem - to existuje jedině když je to olovo za cenu šrotu, a je někdo, kdo je ochoten se o baterky pořád starat....
... samovybíjení olova... ... (0.5 procenta denně)...
... U olova bych musel dolívat vodu, řešit že v místnosti s baterkama zrezavělo i dřevěný koště....
... u baterky v autech a motorce, co tři roky kupuju nový...
... Už tak je to ekonomicky na hlavu a takováhle FVe udělá z uživatele otroka, nebo někoho, kdo vozí olovo z prodejny do sběrny...
... to co tam píšeš, jsou jenom tvoje dojmy...

Vážený, ak založím nejakú tému, tak predpokladám, že sa bude diskutovať k veci tak, ako som ju formuloval. Jasne som napísal, že nechcem diskutovať o staronových témach, akou je aj nekončiaca debata olovo vs. lítium vs. NiCd atď. Že hovorím v detailoch výlučne o olove, je jasné. Veľa Vašich formulácií je tendenčných a nepatria do tejto témy!

Takže presná reakcia na Vaše vypichnuté vyjadrenia je tu :

- Nemám olovené batérie za cenu šrotu a keby som staval systém odznova dnes, volil by som zase olovo práve z ekonomických dôvodov. Existenciu optimálneho systému s lítiom predsa nepopieram.
- Samovybíjanie VRLA batérií je cca 0,06 – 0,1 % denne
- Pre všetky druhy VRLA olovených batérií nie je samovybíjanie, dolievanie vody ani hrdzavenie čohokoľvek žiadna téma.
- Je zvláštne, že mne batérie v autách vydržia 7 rokov až do osudnej zimy..... Kde je chyba?
- Tak, ako som kapacitu navrhol v tabuľke, ju považujem za ekonomické optimum. Môže to byť témou diskusie, skutočne však záleží predovšetkým na spôsobe užívania. Všetko v jednej tabuľke byť nemôže. Pravda, batérie nikam nevláčim, len prikupujem podľa potreby.
- S olovom sa zapodievam roky, v FV systéme štyri. Súhlasím, ide o moje dojmy resp. odhad podložený vlastnou skúsenosťou.

Tému som založil pre tých, ktorí prichádzajú s otázkami typu: „Mám 12V / 5 kW menič a batériu 500 Ah, čo stým ?“ a pod. Teraz to tu vyzerá ako miesto, kde sú skôr dezinformácie, než dobrá rada.

Pokúste sa prosím rešpektovať môj vstupný text a pridajte Váš konkrétny a užitočný návrh, ako zostaviť FVE s LiFe batériami. Alebo mlčte ( v tejto téme, pochopiteľne ! ).
Exit zarovno s Brexitom.
Uživatelský avatar
vlkazajac
 
Příspěvky: 2517
Registrován: úte čer 11, 2013 9:40 pm

Re: Projekt - aký FV systém chcem ?

Příspěvekod KUTIL » pát srp 26, 2016 10:30 am

Pre Kodla-vybíjanie 0,5% denne je pre 1000 Ah aku 5 Ah, nie 50 !!! (každej den).
Olovo či LiFe je finančne rovno-3x olovo=1x Life. Pričom u LiFe hrozí, že keď ho odpálime, tak sme v háji trikrát toľko ako s olovom.
Ja mám na chalupe taký mini ostrovček, 60 Wp solár +250 W vrtuľu.Je to čisté hobby, nesledujem žiadny finančný efekt. Olovený aku Varta som tam dal po 6.tich rokoch v aute, ešte mal 80% kapacity. Dnes po 3.rokoch má asi 40 AH (merané vybiť na 11,7 volt a nabiť modelárskou nabíjačkou), nič mi nezhrdzavelo a nič som nedolieval.
Vybíjam niekedy až na 50%, ale vždy po príchode na chalupu je nabitá na maximum. Pomáha tomu hlavne vrtuľa, je na ten aku príliš veľká, regulátor ju pri plno nabitom aku zabrzdí, pri slnečných dňoch si ani nevrzne. Na rok tam dám nové olovo 80-100 Ah, bez údržbové.
Neviem ako iní ale ja na chalupe mám trochu iný režim ako v paneláku. Rýchlovarnu kanvicu nepoužívam, máme tam malú plynovú bombu a na tej sa ohreje všetko. Kúrime drevom, voda na umývanie sa hreje na sporáku (hygiena sa praktizuje len v skrátenom konaní). Meniť chalupu na panelák je hlúposť, tam by mal byť iný štýl života. Keď po polnoci ideme od ohňa spať, tak iba svietime na 12 Volt.
Pre vlkazajaca- aj mne sa zdá to rozdelenie príliš subjektívne- na čisté hobby by som dal tak do 100-200 Wp a 12 Volt bez chladničky a mrazničky, potom druhú kategóriu "nadšenci" a tretiu "prehnané očakávania". Ale aj toto je len subjektívne.
KUTIL
 
Příspěvky: 231
Registrován: sob pro 01, 2012 11:19 pm

Re: Projekt - aký FV systém chcem ?

Příspěvekod rottenkiwi » pát srp 26, 2016 10:33 am

To, či je systém ekonomický resp. komfortný, to bude značne subjektívne.
Ale cena takého systému, xx s panelmi, xy baterkami, yy regulátormi, yz meničmi bude už
naozaj konkrétna, len treba napísať čas, pre ktorý je počítaná, lebo ceny značne fluktujú.

Ja by som chcel vidieť porovnanie, napr. 500, 1000, 2000, 3000, 5000 Wp,
k tomu 500, 1000, 2000 Ah v Pb FLD, SEL, GEL, v LiFE či LiIon, k tomu menič
Čína / značkový na 12 / 24 / 48 / 72 V a k tomu nutná bižutéria a nejaké DC/DC.

To už by nám niečo povedalo o tom, ktorý systém je pre koho vhodný, ale to by človek
musel byť veľmi objektívny a vedecky presný a nesmel by preferovať to, čo má doma :)
Uživatelský avatar
rottenkiwi
 
Příspěvky: 3385
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Bydliště: SO, SK

Re: Projekt - aký FV systém chcem ?

Příspěvekod vlkazajac » pát srp 26, 2016 11:38 am

...jakou kapacitu lifepo a dalsi periferie?...

Tak, a je to tu!
Zostaví niekto z užívateľov lítia podobnú tabuľku pre LiFe a 12 V / 5000 W PJ ? Nech sa tazateľovi z paralelného vlákna ľahšie orientuje. Kto chce, môže si dopĺňať údaje pre výpočet nákladov, naznačoval rottenkiwi. Že je málo zadaní pre projekt, je základná obtiaž.

S kategóriami si nelámte hlavu, koľko ľudí, toľko názorov, kde sú aké hranice. Každý má iné predstavy, čo na FV zavesí. Stojí len za pripomenutie, že existujú dve rozhrania. Jedno niekde vľavo, od ktorého je systém schopný plniť funkcie bezproblémovo, druhé niekde vpravo, kde sa zvyšuje množstvo nevyužiteľnej energie a zhoršuje ekonomika. Nikto neurčí presné hranice.
Exit zarovno s Brexitom.
Uživatelský avatar
vlkazajac
 
Příspěvky: 2517
Registrován: úte čer 11, 2013 9:40 pm

Re: Projekt - aký FV systém chcem ?

Příspěvekod KUTIL » pát srp 26, 2016 11:45 am

V tom je to. Nejaké sociálno-ekonomické hranice sú širokopásmové.Ak by sme súhlasili s tým, že takéto systémy sú ekonomicky beznádejné, tak by zostali len kategórie hobby, ekonomickí masochisti a potom už len kategória rôzne, kde by sme mohli zaradiť exhibionistov, tých čo si chcú zvýšiť autoritu alebo jednoducho rôzne patologické motívy.
Z hľadiska technického sa dá sortovať jednoduchšie, objektívne by bolo podľa systémového napätia a od neho sa odvíjajucich maximálnych prúdov čo by dalo zároveň výkonové a kapacitnékategórie. To by som bral.
KUTIL
 
Příspěvky: 231
Registrován: sob pro 01, 2012 11:19 pm

Re: Projekt - aký FV systém chcem ?

Příspěvekod kodl69 » ned srp 28, 2016 10:51 am

Teď zrovna spolupracuju se známým na novém systému pro chatu - ano, má 50m od pozemku 22kV, ale EON chce za připojení 200kKč. Momentálně provozuje pidiostrov 2x150Wp+70Wp s PWM regulátorem a 24V 140Ah baterkama. Má připravenejch 10 panelů 230Wp, a už má kde co na 24v, kromě osvětlení (nechápu).
Takže je jasná volba 24V systém, mnoho možností není ohledně regulátoru, a pokud bude mít tohle na střeše, tak musí řešit i baterky. Letos už asi ne, v zimě to bude stačit i s těma původníma, aspoň nebude muset nouzově dobíjet. Návrhy jsou různý, od jeté baterky z vysokozdvihu až po akupack z 18650, samozřejmě cena je jeden limitujícíh podmínek. V systému budou asi dva měniče, "letní" asi PJ 5000, I s možností vaření na elektrice, "zimní" stávající 600W modif. sinus, s celkem malou vlastní spotřebou. Oba měniče by se měly zapínat tzv "na přání" - automaticky při uzavření smyčky spotřebičem, příp. ručně (prodleva 1s při zapnutí brusky je dost nepříjemná). Ale většina věcí je zatím otevřená.
ostrov 4600Wp neustále ve stádiu zrodu: 6x noark CHSM6610P250, 6x250Wp z I4wifi, 6xTratek 275Wp, 4x auria 120Wp, midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Powerjack 8kW (reálně 6kW po úpravě). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69
 
Příspěvky: 4338
Registrován: sob črc 19, 2014 7:56 pm

Re: Projekt - aký FV systém chcem ?

Příspěvekod rva » ned srp 28, 2016 11:22 am

Já myslím, že případný zájemce by měl být nejprve důkladně varován a seznámen se všemi nedostatky, které vlastní elektrárna znamená. Pokud má k dispozici DS, tak FV mu elektřinu nevyrobí levněji. Musí mít jiné důvody, proč do toho strkat peníze a věnovat se tomu. Na pohodlnosti každé rodiny pak závisí, co jsou její členové ještě schopni akceptovat jako normální provoz. Někde jsou asketi, kteří si klidně zajdou do sklepa zapnout extra měnič pro výkonnější spotřebiče, ale jinde požadují komfort jako při připojení na DS. Toto spolu s průměrnou denní spotřebou rozhoduje o velikosti systému. Má neasketická domácnost s denní spotřebou 25 kWh je pokryta ročně z 50%, zbytek jde z DS. Pokud budeme asketičtí, dělat spoustu kompromisů, přežijeme bez DS i v zimě (a pokaždé, když uvidíme Slunce, tak budeme slavit).
_______________________________________________________________________
14kWp, 48V LiFePo4 350Ah,
EPSolar 60A/150V ET6415N + Axpert pwm 4kW PIP4048HS + Axpert mppt 4kW PIP4048MS
rva
 
Příspěvky: 1656
Registrován: úte dub 23, 2013 9:21 am

Re: Projekt - aký FV systém chcem ?

Příspěvekod kodl69 » ned srp 28, 2016 4:15 pm

souhlas. Ten případ s chatou je někde jinde, chlapík už nějaký olověný baterky zahodil, a už trochu tuší o čem to je.
Taky u mě chytal nějaký moudra architekt, co buduje nějaký "outdoorový" centrum - 3 apartmány s celoročním provozem a hospoda, a chtěl na to Fv ostrov. Tak jsem mu to načrtl tak na mega, a centrálu co pojede každej den od září do března, a pochopil, že 500m přípojky je levnějších a ty tři panely s mikroinvertery si tam jako spávný " CO2 lower emision" dá, ale jenom aby se neřeklo. Hlavně musí být dobře vidět od vchodu.
ostrov 4600Wp neustále ve stádiu zrodu: 6x noark CHSM6610P250, 6x250Wp z I4wifi, 6xTratek 275Wp, 4x auria 120Wp, midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Powerjack 8kW (reálně 6kW po úpravě). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69
 
Příspěvky: 4338
Registrován: sob črc 19, 2014 7:56 pm

Re: Projekt - aký FV systém chcem ?

Příspěvekod volente » pon srp 29, 2016 1:04 am

Proste čtverec na koso.
4,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW.
Uživatelský avatar
volente
 
Příspěvky: 2217
Registrován: stř srp 20, 2014 12:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Projekt - aký FV systém chcem ?

Příspěvekod volente » pon srp 29, 2016 11:35 am

Já jsem téměř 3 roky provozoval jen jeden panýlek vlastní výroby s výkonem asi 25W. Na něj jsem pověsil jednu starší autobaterku 72Ah (dneska už 200Ah VRLA) a využívám to na napájení světel LED z COB pásků.
Světla jsou ovládaná pohybovými čidly. Osvětlení koupelna, WC, chodba, dvůr a dřevník. Tento systém se mi osvědčil i v zimě. Za zimu jsem nabíjel baterii asi 2x a jako naschvál druhý den vyšlo slunce. No a po těchto cenných zkušenostech jsem začal budovat svůj větší systém. Myslím že taková zkušenost je k nezaplacení, člověk ví do čeho jde a ušetří si případné zklamání. Protože projekt je jedna věc a skutečnost je leckdy někde jinde než na papíře.
4,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW.
Uživatelský avatar
volente
 
Příspěvky: 2217
Registrován: stř srp 20, 2014 12:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Projekt - aký FV systém chcem ?

Příspěvekod PapoS » úte zář 20, 2016 1:43 pm

Ked ide o zaujem naozaj laickej verejnosti o FV, premyslal by som trosku inym smerom ako cisto o vykone alebo bateriach.

Skor ci som zeleny aktivista a robim to pre dobro ludstva a vyska investicie ma az tak netrapi, alebo chcem mat vacsiu (V tom pripade je asi vhodnejsie odporucit investiciu do vzdelania deti, krasy manzelky a podobne) ci mensiu vidinu navratnosti. Alebo som kutil s kopou casu a chutou citat fora a mat to ako hobby. Ci som technicky (elektrotechnicky) zdatny, alebo netusim aky je rozdiel medzi napatim a prudom. Ci potrebujem 3f alebo staci 1f. Ci to pri tyzdnovej sluzobke bude vediet prepojit na DS aj manzelka a ci je v ramci zaruky oprava/vymena na mieste instalacie. Ci som schopny / ochotny kontrolovat napatia na clankoch, dolievat destilku. Ci mi nevadi ze budem mat 6 stringov, k tomu kopec ochran, balancerov a roznych kablov od bateriek, menic so zarukou 2 roky alebo so zarukou 5 rokov, rozsiritelnou za priplatok na 10 alebo 15. Ci baterku so zarukou 2 roky, alebo 10 rokov, alebo 15 rokov. Ci to vsetko bude mat aspon IP 43 alebo nebodaj IP67. Po zodpovedani tychto otazok sa mozem zacat pytat aky vykon to ma mat. Aj ked idealne by bolo namontovat na par mesiacov poriadny merac co to zodpovie za mna. Z toho sa da urobit predstava ci ma zmysel ist do ongrid s prebytkami do bojlera pripadne predajom cez Nano Energies a pod. Alebo chcem mat zalohu a idem do baterie.

A potom v pripadoch ked clovek ktory to chce, nie je tech zdatny co sa tyka elektrotechniky, toboz este odbornik na FV a nema chut to mesiac studovat a kazdu chvilu nieco vylepsovat a menit pride vysledok ze nic ine ako all in one riesenie, ktoreho sa netreba chytat nepripada v uvahu.

Staci si preliezt eshopy v krajinach kde ludia maju na to aby si zaobstarali FV, pripadne je ovela lepsia navratnost kvoli vysokej cene energie alebo netmeteringu, alebo dotaciam od statu. Tam vo vacsine v ponuke nemaju ziadne balancery, ziadne LiFePo 3.2V clanky. Tam maju panely, menice s MPPT do 800V, baterie s integrovanym BMS a vsetkym. To sa vsetko pripoji na 1-max 2 stringy, pripoji sa bateria nie prilis hrubym kablom a padla.
5kWp Solyndra + 3f Fronius Symo Hybrid 4kW http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=2638
PapoS
 
Příspěvky: 160
Registrován: úte zář 01, 2015 8:56 pm

Re: Projekt - aký FV systém chcem ?

Příspěvekod vlkazajac » stř zář 21, 2016 2:37 pm

Môj príspevok nemal za cieľ povedať všetko od A po Z o projekte a realizácii systému a o detailoch, už popísaných na fóre. Nemám ambíciu napísať všetko v jednom vlákne ani v jednej prílohe. Jedine to som chcel, čo mi na fóre chýba v zhutnenej forme, citujem :

"Dovolil by som si zverejniť moju predstavu, ako dimenzovať systém, aby boli komponenty vyvážené a zároveň naznačiť možnosti takého systému.
......
Nechcel by som rozvíjať prílišnú diskusiu o staronových témach. Chcel by som pomôcť tým, ktorí sa chcú zorientovať a začať budovať svoj systém......"
Exit zarovno s Brexitom.
Uživatelský avatar
vlkazajac
 
Příspěvky: 2517
Registrován: úte čer 11, 2013 9:40 pm


Zpět na Elektroporadna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: CC [Bot] a 0 návštevníků

Reputation System ©'