Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: pát zář 20, 2019 8:37 am

Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
Předchozí

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvekod mopadzi » úte zář 18, 2018 8:04 pm

dumi píše:Tecomat je napl.moji prace. Mam.je.zmaknuty od A do Z. Dokonce.mi vyrabeji model primo pro me. Kdybys neco potreboval rekni. Zrovna v rijnu letim.do teca na pratelskou navstevu :-)

dělají spoustu věcí pro FVE, LIFEPO....chtělo by to popsat
několikrát jsem se pokoušel z nich něco dostat, ale informace jsou asi jen pro VIP (tak jak je zvykem)
kdo si hraje nezlobí

9xRenesola 240W+9x Benq 265, 10xAvancis 125W, 14x Avancis 130W, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%
BMW i3 BEV
mopadzi

Příspěvekod dumi » úte zář 18, 2018 8:14 pm

Se zkusim zeptat. Myslim.ze na.to prijde rec. Je to tak rok co sem.to snima resil.naposledy. tehda pripravovali nakej BMS atd.

Co.uz.maj a funguje je pomwrne.hezkej elektromer na 4 faze. Ctyrkvadrantovej. Meri i vyrobu smerem pryc.
Dumiho ostruvek: 2kWp, 4,8kWh, 2400W inverter
dumi

Příspěvekod solárník » stř říj 03, 2018 9:31 am

ZyAura, světová jednička v produkci naprosto přesných CO2 senzorů, na svých výrobcích zřejmě stále maká. Nedávno představila nejnovější (v pořadí už 9.) senzor na měření koncentrace CO2. Tentokrát už podporuje připojení přes všechny rozumné protokoly (UART, RS485, I2C, PWM, DAC) a jako tradičně pracuje s technologií dual-beam a Ir-soc.

http://www.zyaura.com/products/ZG09.asp

Naposledy jsem zkoušel jejich senzor ve verzi 7 a byl naprosto přesný, ani po roce nebyla znatelná odchylka ani o 5 ppm.

Jen škoda, že jejich distributor ( Radiant Innovation Inc.) posílá vzroky jen na platbu bankovním převodem na Taiwan (což se může dost prodražit, pokud nemáte podnikatelský účet v bance) a dopravu mají pouze tuším přes Fedex, kteří si účtují naprosto nehorázné ceny (klidně i 600,- za malou zásilku).
solárník

Příspěvekod kykloop » pon úno 25, 2019 10:27 pm

Zdravím místní odborníky :)
Sháním nějaký levnější měřič CO2 a narazil jsem na Renson - https://www.smartvac-eshop.cz/co--monit ... o-vzduchu/
Dle návodu https://www.smartvac-eshop.cz/user/rela ... _k_co2.pdf - pokud se mu dá věřit používá dvou paprskovou NDIR technologii a SW, který se k němu dá stáhnout je z http://www.zyaura.com/products/ZGm05.asp
Skoro to vypadá na nějaký klon právě tohoto měřiče od Zyaura.
Co myslíte?
ZG106, který zde doporučujete je na tom cenově dvojnásobě :-/
kykloop

Příspěvekod solárník » pon úno 25, 2019 10:56 pm

Že je to originál od ZyAura musíme doufat, alespoň senzor.
Od pohledu to vypadá, že by to mohlo mít ten původní senzor ZG01. Pokud je to pravda, je to zatím nejlepší senzor na světě, který jsem měl možnost testovat a dva takové používám v ZG106. Odchylka za několik let byla zatím menší než 10ppm (za těch několik let), což je neuvěřitelné. Také vyniká obrovskou stabilitou měřených hodnot se zcela bezkonkurenčním minimálním šumem.
Pokud budete někdy zvědavý, pošlete foto vnitřku tohoto měřiče.
Je ale taktéž možné, že poslední dodávky už budou mít novější menší senzor, který už má značně zvýšený šum.

Nejlepší senzor vypadá takto a je poměrně velký a dlouhý
https://www.alibaba.com/product-detail/ ... 6d7c6Ms0gM
mám dva kusy originál ZyAura a daleko převyšují hodnoty v datasheetu, což zřejmě výrobce záhy zjistil, takže zahájil výrobu pouze cca čtvrtinové velikosti senzoru, která už není zdaleka tak dobrá (nyní už mají sedmou verzi toho senzoru, což svědčí o obrovském obchodním úspěchu, kdy ho najdeme i ve výrobcích z USA). Nicméně tento starý je stále na skladech a prodávají ho na Alibabě.
solárník

Příspěvekod kykloop » úte úno 26, 2019 10:43 pm

ok, děkuji za info. Nic levnějšího hotového a snad funkčního se asi pořídit nedá. Tak já ho koupím a dám vědět, jak jsem s ním spokojen a když to půjde bez porušení záruky tak se podívám i dovnitř a pošlu fotku :)
kykloop

Příspěvekod vk_1 » stř úno 27, 2019 1:01 am

Není tenhle ten samý?

https://www.amazon.de/gp/offer-listing/B00TH3OW4Q/

Koupil jsem ho loni na amazon.de za 50 EUR a přijde mi, že funguje dobře, bohužel jsem neměl zatím šanci porovnat s nějakým dražším. V prácim máme taky jeden a a kolega ho přes rapsberry napojil na internet, šlo to prý bez problémů.
vk_1

Příspěvekod solárník » stř úno 27, 2019 8:27 am

Je to stejný model, jen prodávaný pod jinou značkou. I ta cena tak nějak souhlasí.
Originál (i se software na download) je zde
http://www.zyaura.com/products/ZGm05.asp
Jak jsem psal, záleží, jaký má senzor. Pokud má ten kvalitní, jak jsem zmiňoval, je to jeden z nejkvalitnějších, který byl kdy vyroben. Jediné, co tam může haprovat, je základní kalibrace. Když se to srovná, tak to jede bez odchylky léta, což se o ostatních senzorech nedá vůbec říct. Neznám žádný jiný, který by to tak dlouho bez rozhození kalibrace vydržel. A že jsem jich dlouhodobě měřil už opravdu spousty.
solárník

Příspěvekod kykloop » pát bře 01, 2019 5:54 pm

Tak už mam ten Renson doma... první smutná věc byla, že mi hned naměřil vysoké hodnoty (asi určitě správné)... v obýváku 1200... v ložnici při spaní začínal na 1000 a rychle se to zvedalo... kolem 4h ukazoval 2700 a ráno v 7 už to bylo nad jeho rozponávací hodnotu 3000. Ach jo. Přitom ložnice asi 25m2, ale holt nová plastová okna.

Jak jsem slíbil, tak tady je fotka pro Solárníka, pro identifikaci, co má tedy za vnitřnosti:
http://imgWorld.cz/Vz3qOiYjq5.jpg
-vypadá to teda jinak, než na té alibabě..

Jinak když jsem ho strčil za okno, tak po chvíli ukazoval 400 a pak se to ustálilo na nějakých 380, takže to fungovat bude. Jen se teda domnívám, že každý druhý musí mít doma takhle vysoké hodnoty (teda ten kdo nemá rekuperaci).. všude čtu, že nad 1000 max 1500 už to začíná být nezdravé prostředí... to se divím, že jsme ještě živí :-D

Jinak jsem zkoušel i ten soft stažený ze Zyaura a asi se nebudu plést, že to ukazuje jen data v době, kdy mam detektor připojený k počítači? Trochu jsem doufal, že samotné zařízení bude mít nějakou paměť a po připojení k PC to vyčte historii... Používám/napájím ho přes powerbanku.. mít kvůli němu zapnutý počítač a připojený k němu, abych si zpětně prohlédl grafy je docela utopie. Ale tak tohle by byl už jenom bonus :)
kykloop

Příspěvekod solárník » pát bře 01, 2019 6:15 pm

Díky za foto! Mně zcela neznámý senzor. Venku by mělo být okolo 410 ppm (za městem, nebo alespoň za silnějšího větru) tedy si podle toho uprav měření (přičítej cca 30). V lese ale může být opravdu reálně méně. Záleží, kde to člověk měří.

Už kdysi jsem tady psal má pozorování při místnosti 60m2. Při prťavější ložnici 25m2 to bude ještě daleko více:

Vzhledem k tomu, že jsem si ověřil, že v uzavřené místnosti o objemu 60m3 stoupá při spánku 2 osob koncentrace CO2 přibližně o 500ppm za hodinu (tedy 8 hodin spánku dělá nárůst 4000ppm !!, tedy do silně nebezpečných koncentrací, hraničících s trvalým poškozením zdraví, a to i když bylo před spaním poctivě vyvětráno), tak se obávám, že to může být příčinou (v lepším případě) nevyspalosti, ranního bolehlavu a letargie velké části neinformovaného obyvatelstva, obzvlášť s moderními těsnícími plastovými okny. Dokonce bych se odvážil tvrdit, že dlouhodobý spánek v takovém prostředí bude mít velké negativní následky na zdraví, jelikož všechny choroby kadriovaskulárního systému (infarkt, mrtvice) jsou v podstatě iniciovány špatným okysličením tkání.

V tak malé místnosti nikdy nedávat okna na "těsno" ale mikroventilaci a nejlépe otevřít, nebo alespoň přivřít, dveře do zbytku bytu. Jinak opravdu hrozí nebezpečí, které jsem popsal výš, to už není žádná legrace. Může to mít vliv i na dnešní špatné úrovni dětské gramotnosti a snižování inteligence, které bylo pozorováno.

Nevím, jak tento měřič, ale ZG106 má kalibraci. Vyleze se ven za měso, zadá se, že je venku 410ppm a uteče se od měřiče dostatečně daleko po větru, abychom do toho nedýchali. Měřič si osahá vzduch a zkalibruje se. Příště už ukazuje 410 ppm. Není to tam někde v menu?
solárník

Příspěvekod kykloop » sob bře 02, 2019 3:54 pm

jojo kalibraci to má. Dokonce se to nějak má kalibrovat samo každý týden, ale zatím jsem to moc nestudoval. Nicméně nějaká nepřesnost 50ppm u mne nehraje roli, když se pohybuji v hodnotách 1000+ :-( Časem si s tím asi pohraju a zkalibruji.
Otevřená okna, resp. mikroventilace - u nás je problém, že i v noci tady jezdí autobusy a když není okno úplně zavřené, tak nás to dost ruší. Budeme si hrát s různými otevřenými dveřmi na chodbu atd. Nebo jsem uvažoval i o nějaké lokální rekuperaci, ale na to moc dobré reference nečtu. No uvidím... budu teď víc měřit, ladit průchody vzduchu a uvidí se.
Jinak teda ložnice 25m2 je z mého pohledu spíš větší... znám lidi, co mají 10-15m2... z tohohle hlediska by vážně musela být velká čast obyvatel v ohrožení zdraví.. nevím na kolik to je reálně škodlivé, ale asi ano. Ale to už moc nepatří do této diskuze.
kykloop

Příspěvekod solárník » sob bře 02, 2019 10:30 pm

Ona JE značná část obyvatel v ohrožení zdraví. Nejen zdraví, ale i inteligence a výkonnosti. Statistiky na to poukazují a výzkumy taktéž. V podstatě to začalo s érou perfektně těsnících plastových oken, které se na tom dnes spolupodílejí. Proto to tu měříme a diskutujeme. Pročtěte si téma zpětně. Jsou tam některé dobré nápady. Třeba rostlina "Tchýnin jazyk" - ve více exemplářích - je v ložnici velmi výhodná, protože je to jedna z mála, která i v noci mění oxid uhličitý na kyslík. A tak dále.
solárník

Předchozí

Zpět na Automatizace, měření, statistiky