zajímavé chování lifepo

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

zajímavé chování lifepo

Příspěvek od vla »

Narazil jsem na zajímavou skutečnost a nevím jak ji mám správně chápat. Mám dvě sady 8S žlutých lifepo4 jednu 150Ah neznámého stáří od solidního dodavatele( OTA), druhou přesně totéž jen stáří jeden rok a kapacita 100Ah, byla opečovávána BMS, takže určitě se měla dobře (YOUDA). Takže zdroje jsou jasné a dle mě zcela kvalitní. Při celkové zátěži kolem 100A se oboum sadám rozchází napětí na jednotlivých článcích až o 0,2V, což mi přijde dost, ale nijak mi to nevadí, spíš zajímá proč. Teoreticky by mohly být články rozdílně nabité a proto se takto chovají, jenže u sady 100Ah jsou prakticky nově odpojené z kvalitní ochrany, takže mi to nepřijde jako správná odpověď. Mohou mít různý vnitřní odpor? Ale zase u nové sady proč a hlavně proč třeba neujede jeden a ostatní jsou stejné? Spíš je každý trochu jiný. Po odpojení zátěže se po nějakém čase srovnají všechny v obou sadách na stejné napětí. měřil jsem je při zátěži a řekl a hele, některé bych asi měl večer dobít, aby se srovnaly, jenže večer jsou srovnány. Vrtá mi hlavou vybíjecí křivka, která je v určitém rozsahu nabíjení prakticky vodorovná, takže voltmetrem zřejmě naměřím stejné napětí u mírně rozdílně nabitých článků a projeví se to jen při velké zátěži. Díky tomu fakticky stejnému napětí jsou kdybych je z každé sady spojil paralelně schopné se nějak vyrovnat, za jak dlouho? Nebo je znova formátovat na 4V. Nebo raději nedělat nic? K tomu se zatím přikláním, protože rozum mi to moc nebere. Jako ochranu mají u mne zapojeny spalovače energie. Taky bych je možná mohl srovnat nabíjením dokud nezaberou všechny spalovače, ale zase ta vybíjecí křivka je tak rovná, že si nejsem jistý jestli by to pomohlo natrvalo. Možná ty spalovače mi přijdou rozumné, protože teoreticky zabírají až když napětí článku začne stoupat a tedy je určitě nabitý. Co vy na to, jak to případně řešit?
Nemám rád tenhle stát.
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: zajímavé chování lifepo

Příspěvek od FRSO »

vla píše:Narazil jsem na zajímavou skutečnost a nevím jak ji mám správně chápat. Mám dvě sady 8S žlutých lifepo4 jednu 150Ah neznámého stáří od solidního dodavatele( OTA), druhou přesně totéž jen stáří jeden rok a kapacita 100Ah, byla opečovávána BMS, takže určitě se měla dobře (YOUDA). Takže zdroje jsou jasné a dle mě zcela kvalitní. Při celkové zátěži kolem 100A se oboum sadám rozchází napětí na jednotlivých článcích až o 0,2V, což mi přijde dost, ale nijak mi to nevadí, spíš zajímá proč. Teoreticky by mohly být články rozdílně nabité a proto se takto chovají, jenže u sady 100Ah jsou prakticky nově odpojené z kvalitní ochrany, takže mi to nepřijde jako správná odpověď. Mohou mít různý vnitřní odpor? Ale zase u nové sady proč a hlavně proč třeba neujede jeden a ostatní jsou stejné? Spíš je každý trochu jiný. Po odpojení zátěže se po nějakém čase srovnají všechny v obou sadách na stejné napětí. měřil jsem je při zátěži a řekl a hele, některé bych asi měl večer dobít, aby se srovnaly, jenže večer jsou srovnány. Vrtá mi hlavou vybíjecí křivka, která je v určitém rozsahu nabíjení prakticky vodorovná, takže voltmetrem zřejmě naměřím stejné napětí u mírně rozdílně nabitých článků a projeví se to jen při velké zátěži. Díky tomu fakticky stejnému napětí jsou kdybych je z každé sady spojil paralelně schopné se nějak vyrovnat, za jak dlouho? Nebo je znova formátovat na 4V. Nebo raději nedělat nic? K tomu se zatím přikláním, protože rozum mi to moc nebere. Jako ochranu mají u mne zapojeny spalovače energie. Taky bych je možná mohl srovnat nabíjením dokud nezaberou všechny spalovače, ale zase ta vybíjecí křivka je tak rovná, že si nejsem jistý jestli by to pomohlo natrvalo. Možná ty spalovače mi přijdou rozumné, protože teoreticky zabírají až když napětí článku začne stoupat a tedy je určitě nabitý. Co vy na to, jak to případně řešit?
Já bych je srovnal nabíjením až do doby, kdy zaberou všechny paliče a nějakou dobu nechal ještě cca 20 minut. Při jakém napětí ti sepne palič ? Rozhodně bych je nenabíjel na 4 V !!. Starší aku má určitě o něco vyšší vnitřní odpor dle stáří. Těch 100 A zátěže bylo jak dlouho ?
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: zajímavé chování lifepo

Příspěvek od vla »

Než se ohřála pračka, co já vím 5 minut? Taky se kloním k vyrovnání přes balancéry, jsou z eskutru s modrými odpory, asi 3,6 V. V souvislosti s těmi přelévacími balancery (co já nemám) si říkám, jestli to nezpůsobily právě ony. I nový článek má nějakou toleranci vnitřního odporu, takže při takovéto zátěži možná přelévá aniž je to nakonec potřeba a ve výsledku mohou být rozbalancované články.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: zajímavé chování lifepo

Příspěvek od youda »

Mě se Winstony rozjížděly snad jen o 0.1V a to pouze v případě, kdy jsem je dlouho držel na zbytečně vysokém float napětí:
3480V.png
A to mám ještě podezření, že ten rozjezd nezpůsobovaly články samotné, ale spíše to, že některé balanční moduly začaly balancovat o "pikovolt" dříve než jiné. (Ubal = 3.480V)

Jakmile jsem do článků zbytečně nepral napětí, ale nechal je vydechnout (nebo zatížené) tak byly srovnané:
3480V - 556V.png
Naposledy upravil(a) youda dne pon dub 22, 2019 6:44 pm, celkem upraveno 1 x.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: zajímavé chování lifepo

Příspěvek od FRSO »

vla píše:Než se ohřála pračka, co já vím 5 minut? Taky se kloním k vyrovnání přes balancéry, jsou z eskutru s modrými odpory, asi 3,6 V. V souvislosti s těmi přelévacími balancery (co já nemám) si říkám, jestli to nezpůsobily právě ony. I nový článek má nějakou toleranci vnitřního odporu, takže při takovéto zátěži možná přelévá aniž je to nakonec potřeba a ve výsledku mohou být rozbalancované články.
Přelévání pumpy to dle neudělaly, ty spíš když se nedobíjí, nebo není větší odběr vykonávají taky funkci balancerů a paliče jen při menším napětí a proudu.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm

Re: zajímavé chování lifepo

Příspěvek od willcz »

Co jsem se naucil za dva roky se starsim life:
- clanky maji rozdilny vnitrni odpor a podle toho se meni napeti pri zatezi
- obcas je potreba clanky vyrovnat tim ze je vytahnu na 3.55V a podrzim je tam.
- napeti na ktere se clanky vrati po snizeni zateze, pripadne po snizeni nabijeciho proudu je dane vnitrni chemii clanku s SOC. (v mame pripade neco kolem 3.35V)

tzn zadne autobalancovani tam neprobehne, ani nema v seriovem zapojeni jak.
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: zajímavé chování lifepo

Příspěvek od vla »

U té starší sady s ne zcela jasnou historií bych se nedivil, spíš mě překvapuje, že se stejně chová i ta pouze rok stará a vzorně opečovávaná v příslušné laboratoři. Něco to určitě způsobit muselo, a místní vrchní laborant to rozhodně nebyl. Právě díky tomu, že byly v jeho péči mě to chování překvapuje, kdyby byly u mě vůbec bych se nedivil.
Nemám rád tenhle stát.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: zajímavé chování lifepo

Příspěvek od brumlaj »

Možná zbytečně ale přes to připomínám, že obvykle problém s rozdílným napětím či kapacitou měl jako příčinu vysoký přechodový odpor na spojce. Takže pokud to již neproběhlo navrhuji leštičku, silichrom a ojet terminály článků, očistit, nakonzervovat to samé se spojkou a znovu složit. Poté nabít a znovu otestovat. Kde bylo měřeno? Přímo na šroubu? 100A zátěž byla na paralelně spojených sadách? Jaké proudy tekly jednotlivými sadami?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek