Youdova ostrovní laboratoř

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od ota »

Držím to palce. Obávám se ale že to nepomůže.
Také jsem bojoval podobný manažerský krysí závod.
Trvalo mi 15 let než mi došlo že se nedá vyhrát. Posledním impulsem pro vzdání se tohoto sysifovského klání ve firmě která byla ve 4 fázi zazmrdovanosti byla poznámka mého kamaráda který prohlásil:
"JÁ NEMUSÍM BÝT NEJBOHATŠÍ NA HŘBITOVĚ"

Náš všemocný Stvořitel nám dal omezený čas k dispozici a my ho mnohdy mrháme, pachtíce se za vidinou že jednou bude lépe.
Pokud nutně potřebuješ prachy na cokoli důležitého jako je vymanit se z dluhů, koupit ledvinu manželce, ..., OK, jinak si troufám tvrdit že na slušné živobytí stačí dvojnásobek průměrného platu a to bych řekl že vzhledem ke své erudici a inteligenci vyděláš každodenní pracovní dobou mezi snídaní a svačinou.

Pokud tě to baví, pracuj klidně 12 hodin denně a budeš šťastný, ale podle popsaných symptomů tě dříve nebo později čeká burnout. Spíše tedy dříve.

!!! a tu Teslu jako služebák ti taky určitě nekoupí!!!
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Solární nabíječka elektromobilů

Příspěvek od youda »

Přátelé,

jak si asi vzpomínáte, před časem jsem zprovoznil solární nabíječku elektromobilů:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?p=98082#p98082

No, a minulý pátek se tu stavil už druhý elektromotorista :)
Nabíjel od 10:12 do 10:43, výkonem cca 7kW, přes Mennekes Type 2. Jak vidno na počítadle níže, nasosal si do baterky jen 3,7 kWh a pak zase frčel. Počítám, že při spotřebě dnešních elektromobilů okolo 180Wh/Km na to ujel necelých 20 kilometrů. Jestli si chtěl solární nabíjení jen vyzkoušet, nebo opravdu potřeboval maličko pomoct, aby se dostal k nejbližší DC rychlo-nabíječce, to netuším. Veřejná DC nabíječka je od nás jen cca 10 Km, v areálu výrobní firmy.
EVnabijeni.png
OpenEVSE.PNG
OpenEVSE.PNG (171.5 KiB) Zobrazeno 1837 x
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Reputace: 131
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: Rozloučení: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Frenky »

youda píše:Vážení kolegové, drazí přátelé,

..... Značí to, že jsem v Bohnicích, na Pankráci nebo na Krchově.

Youda
Nechceš zarezervovat světničku v Kosmonosech? Mám, tam nějaké známé, třeba by to šlo. :D :lol:

Také jsem v práci změnil přístup a zařazení. Dříve jsem pracoval i 16 hod v kuse a vážně to vede jenom k vyčerpání a nasrání se. I vážné nemoci jsem si přivodil, ačkoli jsem to ze začátku ignoroval. Doporučuji nastudovat zákoník práce a dle něho se i chovat. Zaměstnanec má nějaké povinnosti a nějaká práva. A pokud tě honí nějaký s titulem MBI, (nebo jak se to píše), tak se u nás uchytil název "Mladý Blbý Agresivní", a ty prostě ignoruji a posílám je na nádraží, kde jim ještě doutná cigaretový nedopalek. :D

Chtěl jsem tě jenom povzbudit a připomenout, že na světě jsou i jiné hodnoty. Takže neblbni a nech taky trochu práce ostatním.

Hodně zdaru :|
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Matess »

neposer si zdraví youdo... jednou bych tě rád Pane poznal :)
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od kodl69 »

Trochu to vypadá, jako bych to psal já. P.S. teď vypnu telefon a zapnu ho až v listopadu, jestlipak se něco stane? Mě asi ne...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Kostěj
Příspěvky: 576
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Reputace: 70
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rozloučení: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Kostěj »

youda píše:Aktuálně jsem zavalen neutuchajícím přílivem...
Také jsem měl období, kdy jsem chodil se stresem do práce i z práce. A když na to zpětně koukám, ta to rozhodnutí se vším seknou a jít úplně někam jinam, bylo asi nejlepší rozhodnutí mého života. Finanční nejistota s tím spojená byla nakonec docela krátká. Vlastně má můj život tyto etapy: Otřesná práce + pěkný peníze; práce, co mne bavila, ale málo peněz; nudná práce a dobrý peníze; a teď mne to už hodně let baví a za rozumný peníze - už měnit nebudu.
KUTIL
Příspěvky: 286
Registrován: sob pro 01, 2012 11:19 pm
Reputace: 27

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od KUTIL »

Súhlasím. Sám som v roku 1990 odišiel z na tú dobu dobre plateného, ale nudného fleku a vyrazil do sveta. Jednu rakovinu som už mal v paži. Neľutujem ani milimeter. Dobre platené miesta ktoré ma podporujú doteraz, boli síce občas dramatické ale rozhodne nie nudné. Veď načo by sme mali v trezore dva Colty vzor 11 !!!
Kto zostal sedieť na riti a spoliehal sa na štát jeho vec. A zbytočné náreky.
Madra
Příspěvky: 161
Registrován: pát čer 28, 2019 2:18 pm
Reputace: 21
Bydliště: Psáry

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Madra »

Jo youdo, život je boj. Jedno je jistý, nevyhrajeme ho. Tak záleží jak z toho vybruslit a nezbláznit se z toho. Mně si tu třeba napsal divic se, že nemám tolik peněz na PIP 5048 a 3 baterky pylontech. Ale je to tím, že jsem si před skoro 9 lety vybral cestu. Potkali mne dvě křižovatky. První když odešla žena, byla péče o dítě, vyhrál jsem a mám ji v péči. Druhá byla, mít dost peněz a nemít čas a nebo se na to vykvajznout a mít málo peněz a mít hodně času... A užívat si děcko. Jdu z práce absolutně s čistou hlavou, odpoledne si hraju se vcelami, nebo v dílně a nebo vezu krmení co prodávám jako vedlejší zábavu. Ale základ je stejnej, mít volné nebe nad hlavou a neposrat se z toho.
Madra
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

... no Youdo to si doufám děláš prdel :eek2: , Ty , tak progresivní badatel , mecenáš a radič si necháš takhle chcát na hlavu ? :uh: Udělej pro sebe i nás ostatní záslužnou věc - najdi si přívětivější zaměstnání :celebrate3: .
nabídek je víc než-li žadatelů :yes: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Gook
Příspěvky: 39
Registrován: pon dub 24, 2017 12:08 pm
Reputace: 4
Bydliště: Plzeňský kraj

Re: Rozloučení: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Gook »

youda píše:Vážení kolegové, drazí přátelé,

možná jste si všimli, že jsem se na nějakou dobu odmlčel a přestal toto vědecké fórum zásobovat svými geniálními nápady. Bohužel, nastalo to, co bylo nevyhnutelné: dostal jsem v práci výrazně přidáno.
(Myšleno povinností, nikoliv bonusů.)

Aktuálně jsem zavalen neutuchajícím přílivem nesmyslných úkolů a to do takové míry, že již nemám energii na cokoliv jiného. Večer usínám se strachem, co vše jsem nestihnul odevzdat v termínu a jaké nové sra*ky mi ráno opět přistanou v poště. Vyzvánění mobilu mi přivádí mdloby a při zapnutí počítače se mi chce zvracet do klávesnice. Kdo to sám nezažil, nedovede si vůbec představit o čem mluvím :(

Ano, můžu si za to sám, neboť moje povaha je taková, že se každému snažím pomoct. Zároveň neumím říkat "ne" a neovládám umění přehazovat hnůj na jiné. Empiricky jsem vypozoroval, že nejlíp se mají právě ti kolegové, kteří jsou zcela neschopní, pracovně nepoužitelní, sobečtí a zcela bez empatie. Musím zvážit, zda-li právě tento přístup není ta správná cesta, kterak přežít.

Toto fórum mám moc rád. Baví mne diskutovat, radit nováčkům, polemizovat se zkušenými matadory. Bohužel, nemám už energii k tomu, abych se tu pravidelně vyskytoval. Jednou za čas se přesto pokusím nakouknout, odepsat do některého z vláken, případně reagovat na zprávy. Pokud bych se odmlčel nadobro, pak mi to prosím nemějte za zlé. Značí to, že jsem v Bohnicích, na Pankráci nebo na Krchově.

Youda
Naprosto chápu o čem je řeč. Sám jsem ve firmě, spolu se 2 kolegy, všichni máme vykonávat stejnou práci a také máme všichni stejný plat. Ale to, že někdo maká jako blbec a jiný se fláká, vůbec nikomu nevadí. Když není možné, aby se můj plat přizpůsobil mým výkonům, tak se prostě moje výkony přizpůsobily mému platu (a mým kolegům). Zatím čekám na nějakou reakci, ale zatím nic...
24V ostrov 760Wp, měnič REVO VP3000-24 (3kW/24V), Li-ion 78Ah 7s2p + Li-Pol 7s (cca 130Ah) + nějaké olovo (nouzovka).
Gridfree 879Wp, GreenBonO, bojler 3x600W (OKC 200, 2 termostaty).
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Rozloučení: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od brumlaj »

Gook píše:....... čekám na nějakou reakci, ale zatím nic...
No výborně, už jsi zjistil jaké veličiny mezi sebou nemají souvislost. Pokud máš kuráž zkoušet dále, tak po vyčerpání zbylých možností možná přijdeš na to, že výše platu je pouze o silném psychologickém boji. Na zákoník práce zapomeň.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Kabely Pylontech

Příspěvek od youda »

Vážení kolegové akademici,

ti, kteří používáte baterie Pylontech, jste už možná narazili na potřebu vyrobit si customizovaný DC kabel. Například jako propojku mezi dvěma vzdálenějšími cihlami. Nebo potřebujete o 10cm delší hlavní přívod, než jaký je dodáván ve standardním kabelovém kitu (tam mají DC kabely 1.8m).
Ale jak sehnat ty speciální krimpovací koncovky, že?

Pokud patříte do výše uvedené kategorie, snad Vás potěším:
Ano, koncovky jsou Amphenol SurLok Plus, ale v katalogu výrobce lze pod tímto označením nalézt obrovské množství navzájem nekompatibilních rozměrů a typů. Pylontech používá typ s těmito parametry:
  • - Diameter 5.7mm
    - Crimp
    - 90°
    - 25mm2 cable
    - 120Amps
    - Backshells
    - IP67 sealed
V CZ lze tyto krimpovací koncovky objednat například na http://www.mouser.com
Kus zde vyjde na cca 250 Kč, doručení trvá cca dva dny. Vsadím se, že z Číny by to šlo objednat za pár korun.

Konkrétní produktové označení, podle kterého se dá vyhledat, je:
SLPPA25BSO - oranžová
SLPPA25BSB - černá
SLPPA25BSR - červená
SurLok.PNG
crimp.PNG
Pozor, je potřeba vybrat skutečně jeden ze tří výše uvedených kódů. Jinak přijde naklíčovaný konektor, který pak nepůjde zasunout:
SLPPA25BSO - univerzální
SLPPA25BSO0 - s klíčem
SLPPA25BSO1 - s klíčem

Katalogový list zde: http://www.amphenol-industrial.com/c/im ... ochure.pdf
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

Youdo: mohl by jsi poreferovat jak momentalne vychazis s baterkama???
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Jasně. S baterkama vycházím o dost líp, než se svojí exmanželkou :hell:

SOC:
baterkyW.PNG
AC spotřeba:
ACw.PNG
- Topení už dávno jede jen z DS.
- Vše ostatní zatím jede z FVE.
- Včera jsem udělal 3 pračky a 3 sušičky, dnes taky.
- Baterky se včera se dobily jen na 83%.
- Dnes ráno vybito až na 26%
- Trvalý odběr v noci je cca 12A x 50V, včera bohužel 17A x 50V páč jsem zapomnětlivej osel.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od redcrown »

Ten konektor je nějakej multikontakt, nebo to je něco primitivního?
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Multicontact RADSOK
RADSOK Features.jpg
RADSOK Features.jpg (25.65 KiB) Zobrazeno 1040 x
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od PavelR »

Ten konektor je to co me na pylonech nejvic sejri. Proboha proooc? Zbytecny, drahy, nestandartni.
Trubkovy kabelovy oko sezenu na skoro kazdym rohu metrickej sroubek se dvema podlozkama na kazdym. Tento predrazenej kram u mousera .... grrr
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Popravdě, mě na Pylonech více vadí jiné věci, než nějakej konektor:
- Interní zapojení 15S způsobuje nekompatibilitu s jakoukoliv jinou LFP baterií (typicky 16S)
- Použité kabely 4AWG / 25mm2 jsou docela tenké. Měli tam raději dát 50mm2.

Co se týče těch kabelů, pokud to člověk fakt instaluje nad sebe do racku, tak je to v pohodě, protože propojovací kabely jsou součástí každé cihly a kit dlouhých kabelů k měniči stojí cca 800Kč+DPH. Problém mívá jen ten, kdo potřebuje cihly umístit nějak nestandardně, nebo je má příliš daleko od měniče.

Na druhou stranu, jsou to jedny z mála baterek, které lze namontovat do racku, všichni je mají skladem a cena je zkousnutelná. Takže ač jsem zprvu nechtěl, nakonec jsem u nich skončil taky.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od redcrown »

Není těch 120A konektoru pro třeba 5 cihel žalostně málo?
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

ANO, je to málo.
Obzvláště když maximální velikost jedné skupiny je 8 cihel po 3.6kWh, kdy u každé je uveden maximální proud 74A. Jinými slovy, výrobce nepředpokládá, že ten kdo má 8 cihel z nich bude chtít tahat 8 x 74A=592A (30kW příkonu). A když jo, tak si svoje cihly má rozdělit na 2+2 nebo 4+4.

Je to málo a jen to ukazuje na to, že údaje v datasheetech měničů i baterek nemají žádnou souvislost s realitou a rozhodně se jimi nelze otrocky řídit.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek