FVE s podporou z DS

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od youda »

U Kybose by to v Prosinci bylo na AKU o kapacitě snad 600kWh pro 10 dní tmy. Ale tam to vypadá, že on tou elektrikou snad topí. U rva je naopak spotřeba vyšší v létě, což může znamenat, že buď cíleně pálí co nejvíc přebytků v bazénu či bojleru, nebo má klimatizaci.

Pro mne je závěr asi takový, že pokud elektrikou netopím, ani na ní moc nevařím, tak se dá soběstačnosti dosáhnout, byť ekonomické to moc není. Pokud elektrikou topím, tak je soběstačná FVE ekonomická sebevražda.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Kolem baráku jsou nějaké kůlny, u kterých není kritické, jestli je střecha na 100% nepropustná. Může to mít tak 300 m2. Stávající krytina někde už dosluhuje a nabízí se alternativa nahradit ji postupně nějakými superlevnými bazarovými panely.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od kybos »

ota píše:Kontrolní otázka: kolik kWh musí být baterie a kolik kWp potřebuji abych zajistil soběstačnost při lednové 10 denní inverzi kdy jsou dny 6 hodin dlouhé a solární pole dává 2% nominálního výkonu?
Podle mne to bez agregátu nebo ukrutného omezení spotřeby nejde.
Nezbývá než se domluvit s někým na stejné rovnoběžce na jižní polokouli na vzájemné energetické výpomoci. Pak by stačil akumulátor na jednodenní spotřebu.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od kybos »

youda píše:U Kybose by to v Prosinci bylo na AKU o kapacitě snad 600kWh pro 10 dní tmy. Ale tam to vypadá, že on tou elektrikou snad topí
Je to tak. Dobrý postřeh. Topení je elektrické. Nejsou to sice přímotopy ale dodaná energie je zhodnocena tepelným čerpadlem. V mých podmínkách to vychází levněji než plyn.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od ota »

rva píše:Kolem baráku jsou nějaké kůlny, u kterých není kritické, jestli je střecha na 100% nepropustná. Může to mít tak 300 m2. Stávající krytina někde už dosluhuje a nabízí se alternativa nahradit ji postupně nějakými superlevnými bazarovými panely.
To jsem taky řešil. V Německu se dají koupit vyřazené amorfy v ohromných množstvích.
Když jsem nepočítal cenu montáže tak mi amorfy vycházely na střechu stodoly levnější a lehčí než výměna stávající a dosluhující bobrovky co mám na střeše stodoly cca 800m2.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od kybos »

A vyřešil už někdo jak ty panely namontovat aby byly trvale vodotěsné i po teplotních cyklech léto/zima a aby případné těsnění přežilo UV záření alespoň po několik desítek let?
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od střídač_N »

kybos píše:A vyřešil už někdo...
Ano, je to již několik desítek let vyřešeno velice úspěšně a to stejným způsobem jak se lepí přední skla do aut. Je to vzdorné UV záření a vydrží alespoň po několik desítek let.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od marko250 »

A nezapomenout na primer pod lepidlo!
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od kodl69 »

moje řeč, v období temna moje 3kWp někdy ani nestačí na vlastní spotřebu Midnite. Na tyhle měsíce se snažím každej rok zapomenout a doufat, že bude každej den v baterkách aspoň ta 1kWh na DC spotřebu, tj aspoň jednou za týden se ukáže slunko.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Pro zvýšení soběstačnosti je potřeba zvýšit plochu FV panelů. Tyto extra panely jsou potřeba na to, aby v době bez oslunění panely dávaly aspoň něco. Když svítí Slunce, není potřeba, aby byly připojeny, protože už stávající panely dávají při oslunění tolik, kolik jsou schopny regulátory zpracovat a kolik je možné do baterií dodávat. Proto by bylo vhodné, aby tyto extra panely dodávaly jen tehdy, když nejsou osluněny. Ideu, jak to dělat mám na schématu, ale nevím, jestli existuje vhodné Relé (stykač, proudové relé), které by vyhovovalo těmto požadavkům. Optimálně, kdyby se dalo umístit co nejblíže panelům a nevyžadovalo externí napájení. Řešil to někdo úspěšně a jednoduše?
Odpojování panelů
Odpojování panelů
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od beethowen »

rva píše:Pro zvýšení soběstačnosti je potřeba zvýšit plochu FV panelů. Tyto extra panely jsou potřeba na to, aby v době bez oslunění panely dávaly aspoň něco. Když svítí Slunce, není potřeba, aby byly připojeny, protože už stávající panely dávají při oslunění tolik, kolik jsou schopny regulátory zpracovat a kolik je možné do baterií dodávat. Proto by bylo vhodné, aby tyto extra panely dodávaly jen tehdy, když nejsou osluněny. Ideu, jak to dělat mám na schématu, ale nevím, jestli existuje vhodné Relé (stykač, proudové relé), které by vyhovovalo těmto požadavkům. Optimálně, kdyby se dalo umístit co nejblíže panelům a nevyžadovalo externí napájení. Řešil to někdo úspěšně a jednoduše?
2018-06-19 Odpojování panelů.jpg
A není lepší to spíš přes nějaké SSD "vytopit" do vody? Standardní relé to asi nezvládne žádné 8A přes cívku. leda by se musela převinout pár závitů silným drátem a "naladit" na daný proud. Jedině snad něco takového: http://www.oez.cz/uploads/oez/files/ks/ ... _cz_sk.pdf , ale nevím, jak by se to chovalo a jestli by to šlo naladit.
Další věc je ten zkrat 3ks panelů v sérii ( to už je kolem 90-ti voltů), to už asi bude dělat oblouky slušné.
Ale nepřijde mě to moc systémové zkratovat panely. Když už tak radši odpojit.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od youda »

Idea je dobrá, ale toto konkrétní zapojení má podle mne tato rizika:
- veškerý proud z panelů teče cívkou relé
- kontakty relé budou trpět přepínáním vysokého DC napětí
- regulátoru může vadit skokové připojování/odpojování panelů (snad by to zkousnul pokud by tyto panely byly paralelne k jiným, trvale zapojeným do regulátoru)

1) Já bych k tomu dal prostě regulátr za pár tisícovek a poslal to do baterky. Pokud v baterce nebude místo, tak to regl nechá na střeše.

2) Když už připojovat další panely na zimu, tak prostě stáhnout celý string až dolů a ovládat ručně.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Paralelně s cívkou relé se dá přidat vhodný bočník, aby cívka spínala při správném proudu. Ale je to ladění a asi to nebude dlouhodobě stejné.
Proti opalování kontaktů jich může být více v serii.
Panelům je jedno, jestli jsou zkratované, nebo ne. A takto je automaticky vyřešeno omezení kmitání, protože do zkratu bude proud o něco vyšší, než při dodávce do regulátoru. Spíš se obávám, že spínací proud bude mnohem vyšší, než přídržný a že by relé odpadávalo moc pozdě.
Další regulátor by byl fajn, ale při větší kapacitě baterek. Už teď je nabíjecí proud C/3 a nechci ho zvyšovat.
Do vody mám fototermiku a přebytky z FV, přesměrování panelů vidím komplikované, možná později.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Takže před měsícem posíleny panely ve směru západ a přidány panely ve směru východ. Celkem přidáno 18 x 225Wp polykrystal - koupeny tady přes bazar (spokojenost). Na jeden Axpert mppt je tedy celkem připojeno - 3s4p Jih + 3s4p Západ + 3s4p Východ. Není to úplně optimální, ty západní a východní by chtěly víc nastojato, ale střechu boudy kvůli tomu předělávat nebudu. Výrobce Axperta doporučuje max. 3 kWp, ale je vidět, že při vhodném rozhození se dá připojit i skoro trojnásobek. Občas se stane, když je Slunce vysoko, že je překročen max. dobíjecí proud 60A, tehdy Axpert ujede na vyšší napětí na panelech a dodává 61A. Pouze když vykoukne Slunce zpoza mraků, tak proud rychle přesáhne dovolenou hodnotu, Axpert pípne, panely odpojí, zase připojí a najíždí zeshora na proud 61A.
Kůlna s FV panely
Kůlna s FV panely
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od youda »

Střecha plná panelů, vlastní vinohrad a mladá kočka v pelechu....ideální kombince :yes:
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Mladých i starších koček se tady potuluje spousta. Někdo se ptal na pokládku panelů na skládanou plechovou krytinu. Tak na té to právě mám. Je to jen na boudě a navíc dobře přístupné, takže pokud se projeví závady, není problém to opravit. Solární profily nejsou nijak kotveny do střechy. Aby to nesjelo, jsou solární profily na krajích uchyceny do AL L profilů. A aby se nepoškrábala barva a aby pak netvořily článek s plechovou krytinou, jsou na nich PUR pěnou nalepeny EPS 100 20mm tlusté hranolky. Není to podlepeno souvisle, aby mohla volně odtékat voda a netvořil se nad EPS rybník. A protože 6 panelů se o fous nevejde na šestimetrový profil, jsou tyto o fous nastaveny (tady jsem už neměl nastavovací Al profily, ale perfektně je nahradila elektrikářská DIN lišta - dva 20cm kousky v polovině zdeformovány jako doraz a zasunuty do profilu a na ně naražený chybějící kousek profilu)
Přílohy
Uchycení solárních profilů do Al úhelníků
Uchycení solárních profilů do Al úhelníků
Pokládka panelů na skládanou plechovou krytinu
Pokládka panelů na skládanou plechovou krytinu
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od kodl69 »

připojování a odpojování panelů: mám na každým stringu ACS712 a bistabilní relé - https://www.soselectronic.com/products/ ... 5n-k-70158
Používám to k měření, logování a někdy k pokusům, co se stane, když nějakej string odpojím. Samozřejmě není problém do arduina nahrát prográmek, kterej bude hlídat max. celkovej proud a pak stringy odpojovat. Relé odpojuje ve skutečnosti DC napětí pát voltů, jenom rozdíl mezi Umpp a Voc, což je pro 3s panely cca 30v a proud max. 10A. takže stačí. Relátka ovládám přes 2ks ULN2003 (sedm tranzistorů, odpory a ochranný diody pohromadě, z čehosi sem to vykuchal ) impilsem 1s dlouhým, a relátka mám přes samostatnej stabilizátor, aby to nedělalo neplechu v měření analog. hodnot, ale na to si stačí ty ACS712 nedaleko relátek samy...
Dnes bych asi to měření udělal s 2ks ADS1115 a bočníkama. a ještě fotka web rozhraní:
Snímek obrazovky pořízený 2018-09-02 18-19-13.png
jo a boiler nezamrzl, ale neznámej pachatel utrhl drát k DS18b20...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od NOPARasito »

Rva: to ja se ptal na kotvení do plechove strechy, koukam, ze se s tim nemazes, nebe respektive asi se s tim seru ja.
Ja pochytal L z nerezu do pod srouby uchyceni sterechy na silikon, na L profil 20*20*2 hlinik, ve kterem jsou nalisovane matice M6 z nerezi a nerez zavitovima tycema pres nerezove podlozky 40*20*3 je to stazeno k profilum. Takze bych rekl, ze konstrukce nema nic spolecneho s komercnim. Nejsem si jistej kolik stoji Al X profil, ale ten snad musi unest kona a me staci aby unesl cca 20kg panel, kterej kdyz foukne znasobi silu klidne na 80kg. Test jsem zkousel, ze jsem na tom visel vlasni vahou plus panel na zadech.
Přílohy
IMG_20180902_204746_074.JPG
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od NOPARasito »

Proti sesuvu jsem dodal kotra plechy jako vyztuhy po 1m viz. foto, cca na 10kwp me konstrukce komplet bez prace vyjde do 8tis.
Přílohy
IMG_20180902_205241_776.JPG
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od NOPARasito »

Rva: jelikoz me moja nedavno rekla cituji: "je mi jedno jestli sviti/nesviti/fouka/nefouka, ale ja budu spotrebice vyuzivat kdy chci, tak se o to postarej - to je tvoje starost" konec citace. Tak se o to, pokud nechci energii platit 2x, staram.
Takže, pokud moja chtela posezeni pod pristreskem, tak jsem hned vyuzil a zacal to, tak, ze i s ochranou stresni krytiny proti slunci a zatekani vody ;-) viz. fotecka konzol pro profily.
IMG_20180830_223536_749.JPG