Jak umístit panely, jakou přepěťovku a pojistky vybrat

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
deryld
Příspěvky: 45
Registrován: pát říj 21, 2022 3:21 pm

Jak umístit panely, jakou přepěťovku a pojistky vybrat

Příspěvek od deryld »

Zdravím elektrobarony a moc poprosím o pomoc.
Neřešil jsem problém blesku a tak jsem namontoval svépomocí háky na šikmou střechu tak, že položímli na ně lišty a panely, bude vrchní hrana panelů cca 30 cm od vodorovného hromosvodu (svodu), který jde podél vrcholku střechy od malé jímací tyče na nerez komíně.
Budu mít 4 stringy po 4 panelech, tj. 4x40,4 V, tj.160V celkem napětí. Stringy svedu na půdě do kombiboxu, kde mám boxíky na vložení pojistky na jednotlivé stringy. Z kombiboxu pak jedním kabelem do techn. místnosti.
Dotazy
1) Moc nerozumím výpočtu S vzdálenosti, ale předpokládám, že to má být asi min. 60 cm, což nemám. Co teď? Mám háky všude předělávát a umísťovat níže? Asi to bude jediné řešení že? Než řešit nějaké svody na panelech a uzemnění. Případně jak řešit svody na panelech a napojení na existující svody v rozích domu. Jak to není na obrázku, tak tomu nějak nerozumím
2)Jaké pojistky mám zvolit, resp. jaké hodnoty mají pojistky mít?
3) Jakou mám zvolit přepěťovou ochranu DC? Co se týká napětí, klidně vezmu do 1000V, to je v pohodě, regulátor zvládne jen 200 V. Ale jde mi o to, kolikamodulární? Měl bych zvolit + a - nebo + a uzemnění a -? A co se připojí na uzemnění?

Omluva za případné laické dotazy, ale člověk čerpá za chodu a čte o všem o tom, ale prostě v okolí nemám kde si ošahat jinou elektrárnu či to s někým konsultovat osobně,tak prostě řadu věcí nevím. Díky.

Přikládám foto z webu. Tak to tedy asi není v pořádku ne, když jsou panely u vodorovného i svislého svodu
Přílohy
z webu.pdf
(113.91 KiB) Staženo 113 x
deryld
Příspěvky: 45
Registrován: pát říj 21, 2022 3:21 pm

Re: Jak umístit panely, jakou přepěťovku a pojistky vybrat

Příspěvek od deryld »

Tak jsem upravil, mám vzdálenost panelů od horního podélného hromosvodu cca 70 cm. Tak snad je to dostatečné...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek