Měnič - uzemnění nuláku

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
cipis
Příspěvky: 4330
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Měnič - uzemnění nuláku

Příspěvek od cipis »

Jestli ty traverzy pokračují někam do hlíny, tak budou časem úplně k ničemu ...
Pepin píše: Jestli ty traverzy ve sklepe nepokracuji nekam do zeme/hliny, bude to uplne k nicemu.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
mirekcafa
Příspěvky: 337
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Měnič - uzemnění nuláku

Příspěvek od mirekcafa »

Jsou vezděný v základech, jen mě to tak napadlo jako nouzovka pro uzemnění kastle toho měniče kdyby bylo na těch nulácích nějaké napětí....a i pro zajímavost bo mi to připadá že to musí mít daleko větší styčnou plochu se zemí než nějaké tyče....
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Měnič - uzemnění nuláku

Příspěvek od xmasin »

Uzemnění se měří přístroji k tomu určenými. Já osobně mám třeba tenhle https://www.illko.cz/zerotestpro-detail-produktu. Měří se tak, že se jeden hrot dá do fáze (bez chrániče), druhý se dá na uzemnění a přístroj tam pustí proud 20A a tím měří odpor uzemnění, případně poruchové smyčky. Takže nejlepší bude poptat v okolí nějakého elektrikáře, jestli bý vám uzemnění nezměřil.
dusanmsk
Příspěvky: 313
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Měnič - uzemnění nuláku

Příspěvek od dusanmsk »

Pripichnem sa k teme, pretoze momentalne riesim to iste. Finalizujem schemu zapojenia studeru s prepinacom sieti (4 polovy rucny prepinac) a nejak sa nechcem zmierit s tym, ze ten prepinac ma rozpojovat aj N vodic (nechcem podstupovat riziko, ze pri prepnuti na CEZ N vodic nezopne a znicim spotrebice po baraku). Rad by som prepinal len fazy.

Nakreslil som si vlastnu schemu

Obrázek

aby som si situaciu zanalyzoval. V sucasnosti mam privod z antonicku 4 draty - 3xL+PEN, privedene do mojho rozvadzaca v baraku, kde je nasledne este PEN od CEZu spojeny s paskou v zakladoch (vznika MET svorkovnica), Z nej je rozvetveny na PE a hlavnu N svorkovnicu a ta sa potom vetvi podla okruhov chranicov. Zvysok je jasny. Pokial by som to zapojil tak ako to mam na scheme, tak prakticky s existujucim hlavnym N-kom by som vobec nemanipuloval, tym padom by som nemal vniest nejake nove riziko.

Studoval som po manualoch studeru rozne zapojenia, ale nedospel som k jendoznacnemu zaveru, ci je toto mozne, alebo nie. Podla mna pokial bude menic v rezime TN-C (ako na vstupe (dokrm), tak aj na vystupe), tak sa moze prizemnit vsetko. Bod rozdelenia je totiz az ZA menicom, v povodnom domovom rozvadzaci. Menic de-facto vystupuje ako druhy CEZ a malo by mu to byt uplne jedno, dokonca aj v rezime zopnuteho transfer rele. Tym padom by som pouzil 3 polovy prepinac len na fazy a riziko vypadnutia N vodica tak znizil.

Je tu nejaky studerak, ktory by mi to potvrdil, pripadne vyvratil?

Nevyhodu vidim jedine v tom, ze budem mat v technickej miestnosti zariadenie a rozvody, ktore nebudu chranene chranicom, ale zas je to elektraren, budu nutne nejake dalsie upravy na zvysenie bezpecnosti (menice pod strop, zakrytovat, ...)

Diky za nazory

(edit - to istenie by som nakreslil asi inak, najprv 3f istic od cez, potom 1f istic na dokrm studeru, ale uz sa mi to nechce prekreslovat)
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
Diablo1st
Příspěvky: 1616
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Měnič - uzemnění nuláku

Příspěvek od Diablo1st »

Ja som toto riešil u Victronu a najprv som to aj takto menič používal, t.z. spojené všetky N a PE na PEN svorku. Meniču to nevadí, jediný problém je s normami, lebo to nie je v súlade pripojenia na DS. Pri ostrove by to nemalo vadiť ničomu.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
mirekcafa
Příspěvky: 337
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Měnič - uzemnění nuláku

Příspěvek od mirekcafa »

Tak jsem prověřil kabeláž od rozvaděče do sklepa k měniči (Easun SMX 5,6) Situace je asi taková, do baráku vede fáze a PEN v domovním rozvaděči možnost rozdělení na liště na PE a N, takže směrem k měniči by to bylo L,N,PE (TN-S) vodiče 4mm, od měniče zpět do skříně můžu také L,N,PE (TN-S) 4 mm. Otázky tedy zní kam připojit zemnění té kastle, zda úplně zvlášť, třeba ty tyče, nebo na to stávající zemnění z rozvodnice.( Po připojení měniče na vstupní proud mi menič skočí do bypassu a zkoušečka svítí při přiložení na fázi přívodu měniče a i na obě N i na obě země i na šroubek na kastli) Druhá otázka je zda tím že budu to PE a N vracet zpátky na lištu nebudu zpátky spojovat to TN-S na TN-C jak je tu někdy popisované že se to nesmí. Rozvody v domě jsou TN-C, fáze a nula. Doufám že jsem to správně pojmenoval :)
Naposledy upravil(a) mirekcafa dne čtv lis 24, 2022 1:34 pm, celkem upraveno 1 x.
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
glottis
Příspěvky: 2040
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Měnič - uzemnění nuláku

Příspěvek od glottis »

takovy muj lajcky nazor ... musis to pripojit na PE, ktere by melo byt vzdy v jakokoliv chvili spojene se zemi (a na vlastni zemnic). Jestli zemnic nemas a muze PE byt plovouci (prerusene od DS) tak bys mel ten zemnic dodelat.
mirekcafa
Příspěvky: 337
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Měnič - uzemnění nuláku

Příspěvek od mirekcafa »

Asi jsem už konečně pochopil "wo co go" . Pokud měnič nebude mít "svoje" zemnění tak bude normálně fungovat. Problém nastává pokud by třeba někdo dělal na DS a přerušil ten zemnící kabel z DS. V podstatě by to bylo celé bez uzemnění. Co by následovalo???
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
PetrDubi
Příspěvky: 1347
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Měnič - uzemnění nuláku

Příspěvek od PetrDubi »

Třeba nefunkčnost chráničů, 115V mezi L a zemí i mezí N a zemí a tak dále..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
mirekcafa
Příspěvky: 337
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Měnič - uzemnění nuláku

Příspěvek od mirekcafa »

Ještě mě napadlo, pokud by jsem neměl měnič zapojený na vstupu do DS, jak je to pak s nulou a uzeměním? Od měniče bych vedl kabeláž do rozvodnice na ATS kde se přepíná fáze a nula. Budu tedy muset od měniče mít zapojení zemnící kabel přímo na lištu rozvodnice? Plavu v tom zda tomu měniči nebude chybět uzemění od rozvodnice když to bude přeplý na DS a ten zemnící kabel by tam nebyl . Uzemění kastle měniče bude solo.
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
bokser01
Příspěvky: 1315
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Měnič - uzemnění nuláku

Příspěvek od bokser01 »

Tohle je potřeba mít pokryté... Může to být taky pěkný průser... Já to mám vyřešené tak, že z DS jde L,N,PE vše na svoje svorky dále je na zem měniče připojen další 6mm2 zemnící kabel a ten vede na mojí zem doma. V rozvaděči za měničem mám pak spojené před chrániči N a PE a za chrániči vede L,N,PE. Problém je jen ten že nemohu mít chránič na přívodu do měniče protože by ho to vyráželo.
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
mirekcafa
Příspěvky: 337
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Měnič - uzemnění nuláku

Příspěvek od mirekcafa »

bokser01: "Já to mám vyřešené tak, že z DS jde L,N,PE vše na svoje svorky "....myslíš tím na svorky vstupu do měniče?
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
bokser01
Příspěvky: 1315
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Měnič - uzemnění nuláku

Příspěvek od bokser01 »

mirekcafa píše:bokser01: "Já to mám vyřešené tak, že z DS jde L,N,PE vše na svoje svorky "....myslíš tím na svorky vstupu do měniče?

Ano aby se "odzemnil" měnič tak by musela nastat situace že by "upadly" zemnící dráty ze svorky měniče. Ale to nevím co by se muselo stát aby k tomu došlo.
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
mirekcafa
Příspěvky: 337
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Měnič - uzemnění nuláku

Příspěvek od mirekcafa »

Takže normálně připojit vstup i výstup měniče, a ted se zeptám kvůli přetokům, co když tu fázi na vstupu vypnu? asi nic blbá otázka co? :)
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
bokser01
Příspěvky: 1315
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Měnič - uzemnění nuláku

Příspěvek od bokser01 »

Jasně vstup i výstup. Fázi vstupu klidně můžeš odpojovat. Já třeba v březnu shodil jistič od DS a byl jsem nucen ho nahodit až v září. Pokud máš offgrid měnič tak přetoky nehrozí
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
mirekcafa
Příspěvky: 337
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Měnič - uzemnění nuláku

Příspěvek od mirekcafa »

mám čínana Easuna SMX,5,6 montovat budu na jaře
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
bokser01
Příspěvky: 1315
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Měnič - uzemnění nuláku

Příspěvek od bokser01 »

Zajímala by mě jedna věc... mám doposud propojeno na měniči N a PE výstupu protože jinak na N bylo napětí cca 115V N a 115V L... To vše vyřešilo to uzemnění výstupního nuláku. No teď jsem se hrabal v rozvaděči a "učesával ho" Vše za chodu jede to na DS přes měnič na bypass. Co je zajímavé výstupní L z bypassu vuči zemi ok 237V ale ta samá fáze vůči zemi rozvodů za měničem která byla v "luftu" odpojená od svorkovnice 111V. :D Kde se to tam bere? při připojení to mezi sebou pěkně luplo...
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
Matess
Příspěvky: 1515
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Měnič - uzemnění nuláku

Příspěvek od Matess »

výstup měniče při provozu jako ostrov logicky není proti zemi, ale je to galvanicky oddělené - je to tedy mnohem bezpečnější, protože ta fáze potom kope o něco méně (několikrát osobně vyzkoušeno). On prostě vyrábí L proti N a PE je jen ochranné pospojování a jsou tam nějaké filtry LC mezi L a PE a N a PE. ten střed co tam naměříme je tam díky těmto filtrům, jinak by tam bylo nekonečno. Některé měniče mají v manuálu napsané že můžete výstupní N spojit s PE, některé měniče to mají vnitřně přes relé automaticky. Jinak potom nefungují proudové chrániče například.
bokser01
Příspěvky: 1315
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Měnič - uzemnění nuláku

Příspěvek od bokser01 »

No já do návodu na toto nekoukal ale hned jak jsem viděl napětí na N tak jsem to uzemnil jako u měniče Green cell. Chránič v poho funguje a měniče taky.
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Měnič - uzemnění nuláku

Příspěvek od PavelR »

Matess píše:výstup měniče při provozu jako ostrov logicky není proti zemi, ale je to galvanicky oddělené - je to tedy mnohem bezpečnější, protože ta fáze potom kope o něco méně (několikrát osobně vyzkoušeno). On prostě vyrábí L proti N a PE je jen ochranné pospojování a jsou tam nějaké filtry LC mezi L a PE a N a PE. ten střed co tam naměříme je tam díky těmto filtrům, jinak by tam bylo nekonečno. Některé měniče mají v manuálu napsané že můžete výstupní N spojit s PE, některé měniče to mají vnitřně přes relé automaticky. Jinak potom nefungují proudové chrániče například.
když je to galv. oddělěné tak to není L-N ale L-L a je to IT síť.
Nefungují chrániče a je to nebezpečný pokud to provozuješ v zapojení pro TNS. Měl bys mít hlídač izolačního stavu, spotřebiče (všechny) odpojovat dvoupólově ...

Každej měnič by měl mít možnost provozu v TNC. Tedy mám L-PEN. Toto PEN dovedu do rozvaděče na PEN sběrnu která je připojená taky na ekvi svorku a tím pádem na zemnič baráku.
Pak už jen místo rozdělění TNC-TNS...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek