Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: pon lis 28, 2022 11:41 pm

Měnič - uzemnění nuláku

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
Předchozí

Re: Měnič - uzemnění nuláku

Příspěvekod cipis » stř lis 23, 2022 9:30 pm

Jestli ty traverzy pokračují někam do hlíny, tak budou časem úplně k ničemu ...

Pepin píše:Jestli ty traverzy ve sklepe nepokracuji nekam do zeme/hliny, bude to uplne k nicemu.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
SinusPro 2000 S, Epever 8420, 6420, 2x 4210, 5x 4415
3x CARSPA 2kW, 1x CARSPA 4kW (dva bojlery a žebříky, světla, chladničky, "lehké" zásuvky)
15 912 Wh staré olovo
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
?
cipis
Moderátor

Příspěvekod mirekcafa » stř lis 23, 2022 9:36 pm

Jsou vezděný v základech, jen mě to tak napadlo jako nouzovka pro uzemnění kastle toho měniče kdyby bylo na těch nulácích nějaké napětí....a i pro zajímavost bo mi to připadá že to musí mít daleko větší styčnou plochu se zemí než nějaké tyče....
?
mirekcafa

Příspěvekod xmasin » stř lis 23, 2022 10:04 pm

Uzemnění se měří přístroji k tomu určenými. Já osobně mám třeba tenhle https://www.illko.cz/zerotestpro-detail-produktu. Měří se tak, že se jeden hrot dá do fáze (bez chrániče), druhý se dá na uzemnění a přístroj tam pustí proud 20A a tím měří odpor uzemnění, případně poruchové smyčky. Takže nejlepší bude poptat v okolí nějakého elektrikáře, jestli bý vám uzemnění nezměřil.
?
xmasin

Příspěvekod dusanmsk » stř lis 23, 2022 10:15 pm

Pripichnem sa k teme, pretoze momentalne riesim to iste. Finalizujem schemu zapojenia studeru s prepinacom sieti (4 polovy rucny prepinac) a nejak sa nechcem zmierit s tym, ze ten prepinac ma rozpojovat aj N vodic (nechcem podstupovat riziko, ze pri prepnuti na CEZ N vodic nezopne a znicim spotrebice po baraku). Rad by som prepinal len fazy.

Nakreslil som si vlastnu schemu

Obrázek

aby som si situaciu zanalyzoval. V sucasnosti mam privod z antonicku 4 draty - 3xL+PEN, privedene do mojho rozvadzaca v baraku, kde je nasledne este PEN od CEZu spojeny s paskou v zakladoch (vznika MET svorkovnica), Z nej je rozvetveny na PE a hlavnu N svorkovnicu a ta sa potom vetvi podla okruhov chranicov. Zvysok je jasny. Pokial by som to zapojil tak ako to mam na scheme, tak prakticky s existujucim hlavnym N-kom by som vobec nemanipuloval, tym padom by som nemal vniest nejake nove riziko.

Studoval som po manualoch studeru rozne zapojenia, ale nedospel som k jendoznacnemu zaveru, ci je toto mozne, alebo nie. Podla mna pokial bude menic v rezime TN-C (ako na vstupe (dokrm), tak aj na vystupe), tak sa moze prizemnit vsetko. Bod rozdelenia je totiz az ZA menicom, v povodnom domovom rozvadzaci. Menic de-facto vystupuje ako druhy CEZ a malo by mu to byt uplne jedno, dokonca aj v rezime zopnuteho transfer rele. Tym padom by som pouzil 3 polovy prepinac len na fazy a riziko vypadnutia N vodica tak znizil.

Je tu nejaky studerak, ktory by mi to potvrdil, pripadne vyvratil?

Nevyhodu vidim jedine v tom, ze budem mat v technickej miestnosti zariadenie a rozvody, ktore nebudu chranene chranicom, ale zas je to elektraren, budu nutne nejake dalsie upravy na zvysenie bezpecnosti (menice pod strop, zakrytovat, ...)

Diky za nazory

(edit - to istenie by som nakreslil asi inak, najprv 3f istic od cez, potom 1f istic na dokrm studeru, ale uz sa mi to nechce prekreslovat)
?
dusanmsk

Příspěvekod Diablo1st » stř lis 23, 2022 10:30 pm

Ja som toto riešil u Victronu a najprv som to aj takto menič používal, t.z. spojené všetky N a PE na PEN svorku. Meniču to nevadí, jediný problém je s normami, lebo to nie je v súlade pripojenia na DS. Pri ostrove by to nemalo vadiť ničomu.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp 280/85 + MP2 5kVA + 15x280Ah + JK BMS
?
Diablo1st
podporuje fórum

Příspěvekod mirekcafa » čtv lis 24, 2022 1:13 pm

Tak jsem prověřil kabeláž od rozvaděče do sklepa k měniči (Easun SMX 5,6) Situace je asi taková, do baráku vede fáze a PEN v domovním rozvaděči možnost rozdělení na liště na PE a N, takže směrem k měniči by to bylo L,N,PE (TN-S) vodiče 4mm, od měniče zpět do skříně můžu také L,N,PE (TN-S) 4 mm. Otázky tedy zní kam připojit zemnění té kastle, zda úplně zvlášť, třeba ty tyče, nebo na to stávající zemnění z rozvodnice.( Po připojení měniče na vstupní proud mi menič skočí do bypassu a zkoušečka svítí při přiložení na fázi přívodu měniče a i na obě N i na obě země i na šroubek na kastli) Druhá otázka je zda tím že budu to PE a N vracet zpátky na lištu nebudu zpátky spojovat to TN-S na TN-C jak je tu někdy popisované že se to nesmí. Rozvody v domě jsou TN-C, fáze a nula. Doufám že jsem to správně pojmenoval :)
Naposledy upravil mirekcafa dne čtv lis 24, 2022 1:34 pm, celkově upraveno 1
?
mirekcafa

Příspěvekod glottis » čtv lis 24, 2022 1:25 pm

takovy muj lajcky nazor ... musis to pripojit na PE, ktere by melo byt vzdy v jakokoliv chvili spojene se zemi (a na vlastni zemnic). Jestli zemnic nemas a muze PE byt plovouci (prerusene od DS) tak bys mel ten zemnic dodelat.
?
glottis

Příspěvekod mirekcafa » čtv lis 24, 2022 4:58 pm

Asi jsem už konečně pochopil "wo co go" . Pokud měnič nebude mít "svoje" zemnění tak bude normálně fungovat. Problém nastává pokud by třeba někdo dělal na DS a přerušil ten zemnící kabel z DS. V podstatě by to bylo celé bez uzemnění. Co by následovalo???
?
mirekcafa

Příspěvekod PetrDubi » čtv lis 24, 2022 6:15 pm

Třeba nefunkčnost chráničů, 115V mezi L a zemí i mezí N a zemí a tak dále..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 2460 Wp JZ, Easun SMW 8k (kopie MAXe 8 kW), aku 6,1kWh 16s LiFePO4
?
PetrDubi
podporuje fórum

Předchozí

Zpět na DC-AC měniče, střídače, invertory