Nejlevnější nabídka pro poloostrov 3kWp - diskuze

Nezařaditelné
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Nejlevnější nabídka pro poloostrov 3kWp - diskuze

Příspěvek od Pan Taum »

Nevím, jestli je to záměr, ale v seznamu máš 16x 60Ah LiFePO a v shopu je 16x 100Ah LiFePO. Ta 60Ah (opt. discharge <30A) je pro měnič 3kW poddimenzovaná, ta 100Ah už je tak akorát (tedy spíš na spodní hranici, opt. disch <50A).

Admin edit: Příspěvek oddělen od tématu Nejlevnější nabídka pro poloostrov 3kWp - přepínání na síť
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Nejlevnější nabídka pro poloostrov 3kWp - diskuze

Příspěvek od mypower.cz »

Informace z nabídky pochází přímo od pana Kolaříka. Jinak prosím do tématu o nabídkách skutečně jen nabídky. Diskutujme klidně třeba zde..

EDIT: jinak pokud je tam chybka nekde, samozrejme neni nejmensi problem to jeste zpresnit. Cilem je skutecne najit pro zdejsi komunitu to nejlepsi za co nejlepsi, avsak skutecne realnou cenu .

EDIT2: pravda.. mrkam na to, v typovem systemu je 100Ah, v nabidce 60Ah. Duvod.. netusim.. pokusim se zjistit.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Nejlevnější nabídka pro poloostrov 3kWp - diskuze

Příspěvek od mypower.cz »

Opraveno na 100Ah v té souvislosti přepočítána i cena.

Původní návrh s 60Ah, který byl uveden byl dle informací pro reálného zákazníka, který si baterie v nabídce sám na přání upravil a také pohnul s balančními moduly.
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Nejlevnější nabídka pro poloostrov 3kWp - diskuze

Příspěvek od RCZf »

Téma nejlevnější 3kWh poloostrovní systém vidím hlavně jako téma k zamyšlení. Případy , kde je nutný ostrovní systém jsou totiž úplně o něčem jiném, jelikož z čistě ekonomického hlediska se pod cenu z DS při správně zvoleném tarifu a správném provozování stejně nedostaneme. U poloostrovu je dobré si uvědomit, proč to vlastně všechno děláme. Chceme ušetřit, nebo je to pro nás jen sice drahá ale užitečná hračka. Pokud chceme ušetřit a máme dát 230 000Kč za systém ,který vyrobí ročně zhruba 3 MWh což odpovídá ceně při nákupu z DS zhruba 12 000 Kč ročně. Tak kde máme tu úsporu, když za 10 let bude při současném vývoji jak technologie tak i ceny budou úplně někde jinde. Ekonomická návratnost takového systému je rovněž v nedohlednu. Takže tu máme další možnost – prima užitečná hračka. Tady je to úplně stejné jako s auty. Někdo si koupí Tuarega a někdo Octavii RS. Já osobně mám 150KW octávii 4x4 a beru to jako nejzábavnější možnost. S FVE to vidím úplně stejně. Začal jsem koupí 30 ks 230 Wp panelů z nerealizované FVE ,kdy 1ks mě i z dopravou vyšel na 2000Kč. Nyní jsem dostal nabídku na 245Wp nové již proclené z Číny za 3200 Kč i s DPH. To že jsou všechny z číny vůbec neřeším, jelikož 8A opravdu dávají, tak o co jde. K tomu 60 kWA průmyslovou UPS, která pracuje s 400 V DC, tak to je srandy za pár korun bez jakéhokoli omezení. Navíc nejvyšší DC proud co mi kde teče je 8A takže sranda. Že má slabé baterie (32x gel 12V 40Ah) je sice blbé ,ale u poloostrovu mi to až tak nevadí a vůbec si nedokážu představit výměnu za LiFeYPO4 ,to by byla ekonomická sebevražda. Navíc tím že mi technologie doma bere trvale 1 kWh , tak se i panely chovají naprosto autoregulačně (přebíjení nehrozí) , tak hlídám jen přepínání na DS při nízkém napětí aku pomocí http://www.i4wifi.cz/lan-ovladac-s-rele_d2988.html takže mám i vzdálený dohled. Takže když to shrnu , tak mám zhruba za 100 000Kč daleko lepší hračku s reálnou návratností a za zbylých 130 000 Kč si raději koupím nějakou lepší čtyřkolku, když mě motorka přestane bavit.
Takže teď k věci. Na dané téma . Brouzdal jsem asi 30min po netu jaké jsou aktuální možnosti funkčního spolehlivého řešení zadaného úkolu a našel jsem tohle :
http://aukro.cz/ups-stredni-kategorie-h ... 09301.html
Je to sice „TROCHU“ silnější než bylo v zadání , ale to by SNAD nemuselo až tak vadit. Bez baterii by to bylo za půlku , tak je na zvážení , jestli se nepraštit přes kapsu a nevzít trochu silnější. Baterek je tam 20ks , takže to bude pracovat buď s 120 nebo 240 V DC a podle toho přizpůsobit napětí panelů. Když počítáme pracovní napětí 30V na panel , tak počet panelů bude rozhodně dělitelný 8
Tak ať se dobereme nějakému výsledku tak budu počítat 16 ks panelu 245 Wp po 3200Kč + vzdálená správa jističe ,stykače a další bižu jsme zhruba +- na 55 000 Kč
Jo a solární kabel mám tento:
http://www.gme.cz/kabely-pro-solarni-te ... -p653-038/
Takže kdybych si vymyslel bůh více ještě , Tak se pořád vlezu do 60 000Kč a mám za to 3920 Wp FVE s 4,5kW měničem s el. bajpasem při přetížení , automattickým poloostrovním režimem a vzdáleným dohledem.
Nyní mě prosím můžete kamenovat, v čem je mé 4x levnější řešení horší než to z nabídek. Já bych ty prachy za to rozhodně nedal. Kamenování mi rozhodně nevadí jelikož mou poslední hračkou je autokemp v údolí, kde trvale fouká vítr ( takže sháním nějakou prima vrtuli ) a navíc přes něj teče potok. Na potok jsem pro změnu našel tuto úžasnou věc :
http://mve.energetika.cz/jineturbiny/setur.htm
Takže přeji všem hodně slunce , ať fouká vítr a teče voda. R. :yes:
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Nejlevnější nabídka pro poloostrov 3kWp - diskuze

Příspěvek od matej »

Vážený pane.
za prvé, částka 12.000Kč za odebraných 3 MWh ročně je možná suma čistě za odebranou elektřinu. Platba za distribuci, ostatní regulované služby a daň z elektřiny, což jsou neoddělitelné náklady, nám to navýší o dalších cca 6.000 Kč ročně. Takže jsme na 18.000Kč a pokud máme systém za 230.000 Kč, jeho návratnost je 12-13 let při zanedbání růstu ceny elektřiny z DS. To zhruba odpovídá reálné životnosti uvedených baterií, které tvoří cca 30% ceny systému. Ostatní komponenty systému (pokud se jedná o moji nabídku tj. Studer) vydrží asi tolik co panely, např. střídač XTM 4000-48 má MTBF 21 let.

K Vašemu návrhu jenom hlavní výhrady:
- Navrhujete použít 3,92 kWp z panelů k nabíjení běžných olověných baterií pro UPS (nevhodné pro cyklický provoz) o celkové kapacitě 1,32 kWh. To nepotřebuje další komentář . Tím tyhle baterie odrovnáte v průběhu prvních dnů, maximálně týdnů.
- Systém neobsahuje MPPT regulátor, ani žádné jiné zařízení regulující proud do baterií při jejich plném nabití. To znamená, že i kdyby jste použil větší množství baterií, tyto zničíte přebíjením v průběhu týdnů max. měsíců. Samozřejmě absence MPPT regulátoru zapříčiní o cca 30% menší výrobu v průběhu roku.
- Kapacita 1,32 kWh při konstantním odběru 1kWh vystačí i při perfektním stavu baterií a cyklování 100% kapacity místo pro olověné baterie obecně vhodných 20-30% nebo max. 50%, na cca půl hodiny provozu. To znamená, že zatímco přes den jsou baterie ničeny přebíjením z panelů a UPS vypíná kvůli přepětí baterií, večer po příchodu obyvatel domu a odběrové špičce se 1,3kWh vybije velmi rychle a celá domácnost jede na DS. Psal jste něco o reálné ekonomické návratnosti?
- Další patálie jako spotřeba UPS naprázdno a její účinnost, nemožnost nastavit limit vybíjení na 50%, nemožnost kombinovat výkon ze sítě a z baterií ...

REALITA - příklad z praxe:
Systém mnou dodaný namontovaný, uveden do provozu 30. dubna 2012, podobný jako v nabídce i cenově ale 5,7kWp s olověnými bateriemi 17 kWh za první rok provozu se postaral o snížení plateb za elektřinu z DS z 20.000 Kč/rok na 2.000Kč/rok (celková platba), PLUS v létě vyřešena příprava teplé vody ve dvou 160l bojlerech skrz přebytky z FVE. Úbytek kapacity baterií za rok provozu minimální. Elektřina z DS se reálně používá pouze v zimě a na velmi občasné 3F spotřebiče (cirkulárka 2-3x ročně). Nezávislost na výpadcích z DS. Reálná návratnost cca 12 let a klid v duši, že mám kvalitní systém se zárukou 5 let a dlouhou životností, fungující zcela autonomně bez potřeby přepínání DS/Měnič apod.

Vámi navržené řešení se rovná, přesně ako jste napsal, "levné" hračce. Bez urážky. Tohle fórum je právě o takovýchto lidech, ale je taky o tom aby se zájemci o FVE hračku poučili předem z chyb druhých a systém si správně nadimenzovali a navrhly. Je to hezké a nic proti tomu nemám, ale pokud někdo svoje FV snažení zakládá na myšlence ČEZu už ani korunu, nemá právě čas či chuť si s tím hrát a chce reálné řešení, hybridní FVE s DC vazbou v době směšných výkupních cen a net-meteringu v nedohlednu představuje jedno z mála řešení které mají reálný význam.
Pravda a Láska zvítězí!.
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Nejlevnější nabídka pro poloostrov 3kWp - diskuze

Příspěvek od RCZf »

Vážený pane.
Rozhodně neberte to , že s Vámi v některých věcech nesouhlasím nijak špatně. Právě proto je to diskusní fórum abychom diskutovali. Začnu tou sazbou. Ke 4Kč za kWh jsem došel tím, že používám sazbu D25 kde je 16h konečná cena 5,4Kč/kWh a 8 h 2,2Kč/kWh a tak se jedná průměr těchto dvou cen. Takže uznávám, že pokud bych používal nevhodnou sazbu např D 02 tak by cena včetně dopravy byla 4,95 Kč/kWh a tudíž by roční úspora takového systému opravdu nebyla 12 000Kč ale skoro 15 000 Kč
http://www.cez.cz/cs/elektrina/comfort/cenik.html#p3
Nejdřív bych se vyjádřil k tomu nastřelenému návrhu:
To že jsou baterie slabé je samozřejmě jasné a taky jsem psal, že to bez nich prodává za polovic. Také bych ale neskládal 240 VDC z jednotlivých LiFeYPO4 článků , to by byl celkem masakr. A použít 12V baterypacky je rovněž nevodné kvůli chybějícímu balancingu jak už se probíralo tady na foru. Takže by mi v tomto případě asi nezbylo než vzít ty rok staré gelovky 12V 40Ah co jsem minulý týden viděl na bazoši , Které byly po 500Kč /ks – inzerát mohu dohledat. Rozdíl nastřelené ceny by tudíž byl 2500Kč, který by se v rámci režie do nastřelené celkové ceny vešel a jsme zase na čtvrtině. To by pak měly kapacitu zhruba 10KWh as 5KWh uz se dá v pohodě pracovat. Navíc z principu poloostrovu - většina vyrobeného proudu vůbec nejde do baterek, ale rovnou se mění v měniči na AC. Navíc jste asi nepochopil princip UPS s dvojí konverzí když píšete že: „- Další patálie jako spotřeba UPS naprázdno a její účinnost, nemožnost nastavit limit vybíjení na 50%, nemožnost kombinovat výkon ze sítě a z baterií ...“
Právě větší režije je způsobena tím, že se veškerý AC proud nejdřív usměrní na DC a pak znovu rozstřídá. Právě proto je režie této UPS v režimu kdy jede z „z baterií“ poloviční. Ty uvozovky tam jsou opravdu úmyslně, jelikož to samozřejmě nejdřív žere proud z panelů. Jelikož mám podobný systém ( ten co jsem nejdřív popisoval ) tak to mám nastaveno tak , že pokud klesne napětí pod 50 procent kapacity baterií tak se připíná síť (ne přepíná ) , tudíž co nevyrobí panely dobírá z DS sítě + nastaveno dobíjení baterií proudem o velikosti 1/10 kapacity a pří dosažení 70 procent se DS sít opět odpojuje. Těch 50 procent kapacity zajištuje zachování funkce UPS.
K tomu že systém neobsahuje MPPT regulátor bych podotknul jen toto :
Budu opravdu rád a to myslím bez ironie smrtelně vážně, když mě poučíte k čemu by mi byl dobrý. Pokud bude napětí panelů na prázdno nižší než napětí baterií dostane z nich nějak ten proud a natlačí do baterek ? Já myslím že ne. Co se týče ochrany baterek proti přebíjení tak mám nastaveno od 95 procent kapacity postupné odpojování jednotlivých stringů. Tím že je mnou používaný systém trvale pod zátěží a pracovní napětí panelů nižší než napětí plně nabitých baterií, tak k tomu zatím ještě nikdy nedošlo. Jinak k výhodám mnou používanému systému. Tím že jsou DS a má domácí síť opravdu galvanicky oddělené už nemusím řešit špatnou 0 a rozhašené napětí ve fázích DS. Navíc tím že to má naprosto stejný odběr ze všech fází , tak je úplně jedno jak mám rozložen odběr v domácí síti a nějaké opravdu brutální špičky sežerou baterky (opravdu až 3 násobek příkonu z DS) . Takže z mého hlediska naprostá pohoda a spokojenost. Od doby co to běží odběr z DS pouze v NT takže za 2,2Kč/kWh i s distribucí. :roll: R.
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Nejlevnější nabídka pro poloostrov 3kWp - diskuze

Příspěvek od RCZf »

Prosím podívejte se na toto video, stačí kolem 18-19 minuty a přiadá vám ta udávaná cena normální a jenom Já jsem nějakej divnej :roll:
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... 3Jg4&list=
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: Nejlevnější nabídka pro poloostrov 3kWp - diskuze

Příspěvek od střídač »

RCZf píše:ta udávaná cena normální
Ta cena je naprosto normální a jmenuje se náklady práce. Pokud na uvedenou akci pošlu člověka, stráví s tím jeden pracovní den + cestovní náhrady.

Daň ze mzdy, soc. pojištění, zdrav pojištění, zákonné pojištění zaměstnance, silniční daň, spotřební daň, pojištění odpovědnosti vozidla, recyklační poplatky a ještě a mnoho co jsem si nevzpomněl.
Ke konci se krčí čistá mzda.

Z druhé strany to jsou náklady na:
Politické strany,
politiky obcí, měst, magistrátů, krajů, parlamentů států a evropské unie, OSN a tisíce dalších neznámých vyžírků.

Za sebe, nasrat a to tak, že velmi.
ace
Příspěvky: 98
Registrován: stř říj 26, 2011 10:55 pm

Re: Nejlevnější nabídka pro poloostrov 3kWp - diskuze

Příspěvek od ace »

[quote="RCZf přiadá vám ta udávaná cena normální [/quote]
Cena mi vzhledem k tomu, že je děláno na klíč, připadá celkem odpovídající, i když pro sebe bych si samozřejmě představoval levněji :-)

Nedá se to ale vůbec srovnat s dobou před 3-4 lety, kdy si firmy v ČR za instalaci standardního 5kW FV systému na střechu v režimu výkupu běžně účtovaly 100 tisíc a více za práci plus nemalý zisk na komponentech...
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Nejlevnější nabídka pro poloostrov 3kWp - diskuze

Příspěvek od RCZf »

Tak jo tak jsem divnej já.
Dát 40 000 za 2 x 150 Wp panely 1gelovku, střídač a regulátor. Navíc týrat 12V geovku 2 kW výkonu je opravdu profesionální výkon ,který si tu odměnu určitě zaslouží. :twisted: R.
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Nejlevnější nabídka pro poloostrov 3kWp - diskuze

Příspěvek od RCZf »

střídač píše:
RCZf píše:ta udávaná cena normální
Ta cena je naprosto normální a jmenuje se náklady práce. Pokud na uvedenou akci pošlu člověka, stráví s tím jeden pracovní den + cestovní náhrady.

Daň ze mzdy, soc. pojištění, zdrav pojištění, zákonné pojištění zaměstnance, silniční daň, spotřební daň, pojištění odpovědnosti vozidla, recyklační poplatky a ještě a mnoho co jsem si nevzpomněl.
Ke konci se krčí čistá mzda.

Z druhé strany to jsou náklady na:
Politické strany,
politiky obcí, měst, magistrátů, krajů, parlamentů států a evropské unie, OSN a tisíce dalších neznámých vyžírků.

Za sebe, nasrat a to tak, že velmi.

Taky mám zaměstnance a vím kolik co stojí. Co se týče odbornosti zaměstnanců tak servis datových sítí nebo montáž FVE taky vyjde zhruba na stejno. Proto mě spíš překvapilo že takový odborník ne zrovna špatně placený prezentuje svou tak dobře odvedenou práci :wall: R.
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Nejlevnější nabídka pro poloostrov 3kWp - diskuze

Příspěvek od RCZf »

Jinak Vélká omluva všem. Až nyní jsem zjistil ,že tu existuje jiné vlákno ,které se tím zabývá a k odkazu jsem se dostal nezávisle na něm. R.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Nejlevnější nabídka pro poloostrov 3kWp - diskuze

Příspěvek od matej »

Když to tedy umíte levněji ve srovnatelné nebo dokonce lepší kvalitě, se zárukou a vším všudy, určitě byste neměl váhat a měl byste vstoupit do podnikání v oblasti malých domovních FVE. Určitě se najde mnoho zájemců kteří rádi využijí Vaše kvalitní a levné služby.
Pravda a Láska zvítězí!.
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Nejlevnější nabídka pro poloostrov 3kWp - diskuze

Příspěvek od RCZf »

matej píše:Když to tedy umíte levněji ve srovnatelné nebo dokonce lepší kvalitě, se zárukou a vším všudy, určitě byste neměl váhat a měl byste vstoupit do podnikání v oblasti malých domovních FVE. Určitě se najde mnoho zájemců kteří rádi využijí Vaše kvalitní a levné služby.
To je právě o tom co jsem už psal. Rozdíl mezi námi je v tom ,že vy to vidíte pouze jako výborný byznys ,který Vás živí a snažíte se jej dělat jak jen nejlépe to jde . To je v pořádku a s tím nemám sebemenší problém. Bohužel je určen jen těm, kteří jsou ochotni se smířit s myšlenkou, že fakticky začnou šetřit až za nějakých 15 let až se ta FVE zaplatí. Pro mě je z čistě ekonomického hlediska naprosto jedno jestli budu 5 let platit Čezu a pak si FVE vzhledem k vývoji cen a technologií pořídím o třetinu levněji. Ekonomický výsledek je pořád stejný.
Můj pohled je takový, že to vidím jako užitečnou hračku, kterou se mi rozšiřují obzory a kterou se budu snažit dovézt k optimálnímu stavu. Pokud se mi investice vrátí za 3 roky a po 4roce se ji rozhodnu sešrotovat a nahradit něčím lepším a účinnějším ,tak je to naprosto stejné jako když vaši variantu sešrotuji po 20 letech. Ekonomicky je to naprosto totéž jen se zkrátí časová smyčka. A to vůbec netvrdím, že by u obou variant byla důvodem sešrotování nefunkčnost systému, ale možnost výměny za něco co je mnohem efektivnější. Teď se prosím neurazte. Ale pro mě není hrdinství najít na trhu kvalitní a spolehlivé komponenty, najít prodejce , který Vám je prodá za nejnižší cenu a to jako řešení na klíč prodávat. To je jen poctivá práce. Nic víc a nic míň a taky proti tomu nic nemám.
Toto forum beru jako komunikační prostředí mezi lidmi, kteří to berou spíš jako koníčka a budou se to snažit řešit klidně i nestandartními postupy pokud bude zachováno plně funkční a spolehlivé řešení. A hlavně budou ochotni diskutovat o problému a nespokojí se s typickým přístupem : Vždycky se to tak dělalo a proto je to jediné správné řešení a hotovo.
V této činnosti se nechystám podnikat, jelikož na to opravdu nemám čas , takže Vám vaši práci brát nebudu. Rovněž ale nevidím důvod, proč bych se o výsledky nepodělil s těmi, kteří o to mají zájem ať už prohlídkou nebo informacemi. K tomu toto forum snad je , nebo se pletu? Nebo je tu jen jako reklama pro spřátelené podnikatelské subjekty ? To snad ne.
Proto bych byl opravdu velmi rád , kdyby ti, kteří ty znalosti mají, se vždy nejdříve nad problémem zamysleli a nesmetli to rovnou ze stolu s tím ,že se to vždycky dělalo jinak.
Jinak přeji Všem hodně slunečních paprsků. *sun* R.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Nejlevnější nabídka pro poloostrov 3kWp - diskuze

Příspěvek od matej »

Já neříkám že " Vždycky se to tak dělalo a proto je to jediné správné řešení a hotovo", ale Váš systém obsahuje zásadní nedostatky které znemožňují kvalitativní srovnávání s nabídkami které kritzujete. Nastolil jsem konkrétní argumenty na které Vy jste v podstatě neodpověděl. Pokud zpochybňujete u >3kWp systému nutnost nabíjecího regulátoru, myslím, že byste měl buďto více studovat např. toto fórum a zkušenosti jiných lidí, anebo se učit na chybách vlastních a vzpamatovat se až po tom co Vám na přebíjení/NEdobíjení odejde několik sad baterií. Doporučoval bych 1. možnost. A o tom je tady to fórum. Já znám člověka který má asi 11kWp elektrárnu, konstrukci zbitou ze starých trámů, baterky snad 3 tuny ze zběru ale fungující, měniče taky za pakatel, DS už vůbec nepotřebuje a je to skvělý člověk a moc mu fandím. Jediné co nesehnal levně jsou regulátory, a proto začínal bez nich nicméně po 2 letech je situace taková že mu právě teď dodávám za nejmenší možnou cenu v současnosti snad nejkvalitnější regulátory Studer VT-80.
Takže, jednoduše řečeno, problém je v tom, že jste vstoupil do tématu kde se řeší nabídky kvalitních systémů na klíč se zárukou, které si může koupit kdokoliv kdykoliv a není potřeba čekat až se na Aukru nabídne vhodný střídač z likvidace nějaké firmy s bateriemi nevhodnými pro FVE a náhodou se ozve známý s výprodejem panelů za 70% ceny.
Svůj systém jste přece mohl prezentovat v samostatném vlákně jako svépomocnou experimentální hračku, tak jak to dělá tady každý jiný a bez potřeba zpochybňovat nabízená profesionální řešení. Ostatně takový pokus tu už byl, tady: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 134#p13113
Jinak já Vám fandím, jsem rád za každý FV panel na střeše ať je kdekoliv a o to lepší je, pokud je to pro vlastní spotřebu a nezávislost. Ale nemám rád když někdo kritizuje něco, a přitom nabízí něco zcela nesrovnatelné. Pokud tedy máme pokračovat v této debatě, mohl byste tedy prosím vložit do nabídkového tématu kompletní nabídku, obsahující všechny potřebné komponenty jakožto kvalitativně odpovídající řešení které je možné nainstalovat kdykoliv a kdekoliv na klíč, se zárukou?

Ještě k té UPS - chcete říct že ta 5kW UPS na Aukru, kterou jste tady zmiňoval jako součást "nabídky" má dvojí konverzí ?!
Pravda a Láska zvítězí!.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Nejlevnější nabídka pro poloostrov 3kWp - diskuze

Příspěvek od goodbie »

Souhlasím s Matějem máme FVEelektrárny protože nás to baví a naplňuje a když budeme koukat na to co se vyplatí a kdy zaplatí tak nemáme a nebudem mit nikdy nic!Elektrárnu mám také z důvodu který u nás právě nastal vypadnula dodávka DS vícejak před dvěma hodinama asi někam napršelo :D celá ves je bez elektřiny a já si právě teď koukám na tv svítím sedím u pc a je mi to jedno že se čez zhroutil. :P
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: Nejlevnější nabídka pro poloostrov 3kWp - diskuze

Příspěvek od střídač »

Zajímavé a také nezodpověditelné téma. Navíc, srovnávat zařízení jež má generovat oběma stranám zisk, se zařízením jež si doma tak nějak sestavím, nelze.

Přidržme se původního zadání nabídka pro poloostrov 3kWp

První a podstatná otázka je návratnost. Kde je za současných podmínek a stavu techniky hranice rozumu, a co je možné očekávat od budoucnosti a kam onen rozum posunout.

Předně nelze k FVE přistupovat pohledem líbí a tak připlatím, jsem fanda. FVE je čistě ekonomická záležitost. V peněžence neuvidím nějaké promítnutí vlastního uspokojení. Tam se sčítají jen a jenom plusy a mínusy bez emocí. Jinak by nešlo o NABÍDKU s doplněním, ziskovou pro obě strany.

Je deset roků odpovídající návratnost u FVE jež v současnosti považuje za přijatelnou, nebo je to nenávratná investice.

K zodpovězení budeme muset odhadnout dvě neznámé. Pokrok v technice a vývoj ceny.


Zamyslím se nad oběma neznámýma a poreferuji.
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Nejlevnější nabídka pro poloostrov 3kWp - diskuze

Příspěvek od RCZf »

Pěkný slunnečný dnešní den Všem *sun*
Děkuji za odkaz na zmiňované vlákno, ale tam se řešilo trochu něco jiného a to jak postavit klasickou FVE s co nejnižšími náklady. To je relativně špatná úvaha. Další samostatnou větev pro úvahy vidím v tom, že použijí relativně velmi kvalitní komponenty a cenu se snažíme ušetřit vlastní prací - to je taky super ,ale o tom se taky nebavím.
Já se bavím o tom že se použije nestandartní většinou neopakovatelné řešení a snažím se diskutovat o tom, proč technicky nemůže pracovat kvalitně spolehlivě se vším komfortem jako klasika.
Jinak k té UPS na aukru ta podle toho co jsem o ni našel na netu dvojí konverzi má a taky cena nového kusu se pohybuje kolem 90 000 Kč
Právě proto že se realizací takové nabídky nehodlám relevantně zabývat, tak to mělo být pouze pro ty ,kteří by měli chuť použít netradiční , ale spolehlivé řešení. Přesně z těchto důvodů jsem to dal tady do diskuze a ne mezi oficiální nabídky.
S názorem goodbieho nesouhlasím „máme FVEelektrárny protože nás to baví a naplňuje a když budeme koukat na to co se vyplatí a kdy zaplatí tak nemáme a nebudem mit nikdy nic“
Nejsem zapálený ekolog a nějaká reálná návratnost investice by tu měla být. Kdybych zapáleným ekologem byl, musel bych zase řešit ekologické zátěže při výrobě a podobně.
Mnou používanou UPS , bych si za původní cenu , která byla v době kdy se pořizovala nějakých 350000 Kč taky nekoupil. Rozhodně má neříkám lepší , ale takové to poctivé a robustnější provedení ,než je u současných nových srovnatelných výrobků.
Proto za sebe aukro nabídku uzavírám a založím vlákno mém současném živém systému a budu velice rád ,když se najde někdo, kdo o tom bude ochoten seriózně diskutovat.
S pozdravem slunce na obloze v duši mě většinou tak nepotěší zdraví R.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Nejlevnější nabídka pro poloostrov 3kWp - diskuze

Příspěvek od rob.brno »

V lecčemz s RCZf musím souhlasit. Problém s návratností je u systemů s levnými sazbami EE, jako u tč,elmobilu, kde se polo/ostrovní FVE prostě zatím nevyplatí(nevrátí do 10let - alespon ne u mě). Samozřejmě není možné srovnávat komerční system se svépomocným(co aukro a inzerát dal) systemem, kde si drobné nevychytávky omluvím nebo při výskytu opravím.
Solární kabel bych kupoval zde http://shop.gbc-montaze.cz/elektricke-p ... ?ItemIdx=1
4mm2 mají za 18kč bez dph.

Díky za odkaz na UPS něco takového bez baterek hledám.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: Nejlevnější nabídka pro poloostrov 3kWp - diskuze

Příspěvek od střídač »

Stěžejní pro odhad návratnosti je výhled cen el. energie případně energií v čase. Dle dostupných ekonomických informací se dá předpokládat 3-5 letá stagnace ceny na současné úrovní s následným prudkým růstem.

Z čeho lze takto usuzovat. Předně cena čohokoli je ovlivněna zájmem a vzácností, onen zákon nabídky a poptávky. Při recesi zájem i vzácnost klesá, tudíž nevyhnutelně vyvolává pokles, nebo v lepším případě stagnaci ceny. Po údobí recese či stagnace, ceny energií v žádném případě neporostou. Velkou neznámou je okamžik konce recese.

Další stěžejní otázkou je proč nás ona stagnace postihla. Příčiny jsou dvě základní: špatná politická rozhodnutí a nadměrné výrobní kapacity. Onen trvalý růst modla všech politiků. Než se výrobní kapacity vyrovnají se spotřebou, bude stagnace cen. Oni podnikatelé tak nějak dobrovolně neopustí trh. K tomu je donutí jen konkurenční cena jíž nebudou schopni vzdorovat. Vítěz tohoto klání jež bude taktéž toto cenovou bitvou vyčerpán, jako vítěz na dobitém území nastolí své, tentokrát nekonkurenční, tudíž i vysoké ceny. Ono pravidlo vítěze, jenž určuje pravidla hry.

Odhad 3-5 roků jen jen představa jenž nemusí a ani nebude správná. Zcela určitě však nebude kratší.
Závěr, pokud stagnace potrvá dosti dlouho, desetiletá návratnost se nekoná. Z těchto důvodů se úpínám k návratnosti do pěti roků.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek