Demagogie o nebezpečnosti svépomocných FVE

Nezařaditelné
PTC

Demagogie o nebezpečnosti svépomocných FVE

Příspěvek od PTC »

#Deleted >> ASDF

Admin edit: Zadne deleted me nezajima....

Plne znění je tady:

jestli Vám nevadí, že se přesytí indukčnosti, lze to vyměnit... (=shoří to) Člověk se musí smát, když pročítá toto fórum, každý se to snaží udělat co nejlevněji, ale nerozumí tomu. Nadruhou stranu se zákonodárcům nedivím, že odsouhlasili, že "svépomocné solárko = ilegální činnost", kdo má pořád platit hasiče při hašení bastl regulátorů / svářečko - nabíječek a podobných šíleností :-D

Snad jsem tím někoho neurazil, pokud ano, tak se omlouvám.



Admin edit2: debordelizováno od původního tématu EP solar 4215RN
Naposledy upravil(a) PTC dne úte led 15, 2013 5:37 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Demagogie o nebezpečnosti svépomocných FVE

Příspěvek od mypower.cz »

Original screenshot prispevku od PTC:

http://mypower.cz/docs/ptc.jpg
PTC píše:kdo má pořád platit hasiče při hašení bastl regulátorů
A mam toho prave dost..
tak za
1) kolik takovych regulatoru vyhorelo? Porad hori? Dnes a denne?
2) vy ty hasice platite ze sveho?
3) jeste jeden takovy kid a letíte z fóra!


Kdo má pořád platit ty mega zásahy u elektráren, které dělají všeználci jako jste vy.. Vy zákonodárče!

Ani jeden bastl tam nevidim. vidim samou vyhorelou profesionalni praci! :evil: :hell:

Typicky priklad "bastl regulátorů / svářečko - nabíječek a podobných šíleností" například zde:

Obrázek


http://www.solarninovinky.cz/2010/index ... 1307&rm=15


EDIT: nesnasim kdyz nekdo haze tyhle dementni demagogie a prekrucuje fakta, pane PTC. Pokud vim, bastl svarecka se tu resila jako nouzove reseni, nikoliv jako trvale reseni a to pouze v teoreticke rovine. Nikdo nic takoveho nezkusil a mam pocit ze ani nezkusi a kdyz tak, je to jeho vec a jeho vlastni riziko.

EDIT2: Doufam ze nikomu nevyhori vas MPPT, ktery chcete svepomocne konstruovat a konkurovat dlouhodobe testovanym a overenym komercnim resenim. Pokud ano, pak nesete plnou zodpovednost! Běda vám, jestli se to stane!

EDIT3: Pro velký úspěch zde je další "Bastlregulator svářečkonabíječka" http://www.solarninovinky.cz/2010/index ... 3103&rm=15 v profesionalnim podani a dokonce s uspesne provedenou REVIZI! Na popel... Jeste ze trava nebyla sucha, to by mohla zhoret treba cela sousedni dedina od takove profesionalni prace!!!!!!!!!

EDIT4: Tak mily PTC nejen ze se urazil misto toho aby se kritice postavil celem, ale vsech svych 17 prispevku nahradil textem ASDF, takze to tu pekne zasvinil - asi za trest nebo ze msty! BLB! Cosi co by neztratilo souvislost jsem smazal, ale nektere veci nechavam protoze jsou uvedeny v citacich. Alespon tu bude PTC na vecne casy vystaven jako BLB! Vsiml jsem si ze jste si deaktivoval ucet. Uz se prosim nevracejte. O takove zbabele lidi svinící fórum tu fakt nestojim. Svinte si nejake jine forum.
Chose
Příspěvky: 33
Registrován: stř zář 21, 2011 10:41 pm

Re: Demagogie o nebezpečnosti svépomocných FVE

Příspěvek od Chose »

To PTC: děkuji Vám za odborné proškolení a děkuji zákonodárcům za jejich srdečný strach o moji maličkost. Uznávám že
když nemám dostatek finančních prostředků na to abych si mohl nechat zařízení odborně vyrobit tak se nemám do ničeho
pouštět a na tomto foru nemám co hledat. Beru si to k srdci a jdu se chovat jako naše utlačovaná cikánská menšina. Přeji Vám aby se Vám v zaměstnání dařilo abyste pro ty srdečné zákonodárce a utlačovanou menšinu odvedl dostatek daní. Zůstávám s pozdravem Světu mír a práci čest.
Felix

Re: Demagogie o nebezpečnosti svépomocných FVE

Příspěvek od Felix »

Dobrý den ,
toto téma mne zaujalo , jelikoš pracuji v oboru Elektro už pár let a to i jako revizák mám pár poznámek .
Z mé praxe ( spotřebiče ,stroje ,přístroje ) musím říci že co jsem za 5 let viděl byl docela děs . Spousty lidí bastlí to se dá pochopit ( vše je drahé a bude ještě hůř ) , bohužel zapomínají na to nejdůležitější a to jest bezpečnost . Především u siloproudu jde sranda stranou . Někteří bastliči ( za bastliče v tomto případě beru osobu bez El .vzdělání ) neznají ani ty nejzákladnější bezpečnostní předpisy a to je potom zaděláno na průšvih . Těch případů je dost a jsou velice smutné .
Od vyhořelého bytu až po usmrcenou manželku .
Proto je dobré vše třikrát zkontrlovat ,ale hlavně dodržovat bezpečnostní předpisy .
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Demagogie o nebezpečnosti svépomocných FVE

Příspěvek od mypower.cz »

Felix píše:Dobrý den ,
toto téma mne zaujalo , jelikoš pracuji v oboru Elektro už pár let a to i jako revizák mám pár poznámek .
Z mé praxe ( spotřebiče ,stroje ,přístroje ) musím říci že co jsem za 5 let viděl byl docela děs . Spousty lidí bastlí to se dá pochopit ( vše je drahé a bude ještě hůř ) , bohužel zapomínají na to nejdůležitější a to jest bezpečnost . Především u siloproudu jde sranda stranou . Někteří bastliči ( za bastliče v tomto případě beru osobu bez El .vzdělání ) neznají ani ty nejzákladnější bezpečnostní předpisy a to je potom zaděláno na průšvih . Těch případů je dost a jsou velice smutné .
Od vyhořelého bytu až po usmrcenou manželku .
Proto je dobré vše třikrát zkontrlovat ,ale hlavně dodržovat bezpečnostní předpisy .
Zdravím,

urcite je potreba mit pred elektrinou respekt, o tom zadna, a vedet co delam, dostatecne se informovat a pokud si nejsem jist, pozvat odbornika. Kdo respekt nema, vystavuje se riziku ze zrani sebe, sve blizke, nebo nekoho jineho. Respekt ale nejde vnutit a zakonem uz vubec ne. Kdo respekt nema, je to jeho zpusob zivota a prinuti ho k respektu skutecne nekdy az nejaka tragicka udalost. Nicmene stejne tak je potreba mit respekt pred kdecim. Zivot je plny nastrah. Nastrahy nejsou jen v podobe elektricke energie, ale take v podobe plynu, v podobe manipulace s benzinem, v podobe rizeni motoroveho vozidla, v podobe prechazeni pres ulici, v podobe nocni vychazky v parku, v podobe jizdy paternosterem, v podobe prechazeni pres vlakovy prejezd, v podobe koupani se v prirodnich vodnich nadrzich, v podobe konzumace alkoholu s metylalkoholem, v podobe koureni cigaret, v podobe sexu, v podobe chuze po kluzkem povrchu (hrozi treba uklouznuti a smrtelny uraz treba pri nesikovnem uderu do hlavy), pri opekani spekacku (hrozi pozar), pri prochazeni internetu (instalace botnetu a vyuziti PC k trestne cinnosti, ukradeni udaju k Ibankingu a pouziti penez treba k finnancovani terorismu) a takhle muzeme pokracovat az do totalniho absurdna. Dojdeme k tomu, že nebezpečné je už i to, že se člověk narodí, nebo že dýchá (třeba vzplodiny z uhelných elektráren).

Urcite ale neni dobre delat z lidi nesvepravne osoby tak jak to cini napriklad nase vlada, a take je potreba dat prostor pro badani, vyzkum, rozvoj cloveka (coz nam pry zajistuje listina zakladnich prav a svobod, ktera posledni dobou nejsem si jist, jestli vubec k necemu je). Zadny uceny z nebe nespadl a ne kazdy si muze dovolit placene a drahe studium. To ze dochazelo, dochazi a bude dochazet k nehodam, to je proste na tomto svete normalni a stava se to jak odbornikum, tak laikum.

Kuprikladu vemte mě jako prumerny model bastliče. Mrkněte tady na foru na to co dělám, co si bastlím, jak si přepojuju svépomocně i silove věci v rozvaděči dle potřeby, a přitom el. vzdělání nemám. Vzděláním jsem obuvník s maturitou na SPŠ Kožařské, avšak obuvník nejsem, jsem programátor (nikdo mě to nikdy neučil, žádnou školu programátorskou nemám - prostě bastlím), a starat se o svou FVE (delat upravy, opravy, udrzbu a stale se ucit - nejen z dokumentace ale i ze svych vlastnich omylu - coz pokladam za tu nejlepsi skolu bez zapominani) je proste pro me nezbytnost, protoze si nemuzu dovolit financovat nejakeho montera, ktery mi za kazdou hodinku kvuli prepojeni kablu z regulatoru do jineho regulatoru nauctuje 350,- + 250,- za dopravu tam a zpet. Buď tedy nejsem bastlič, nebo jsem bastlič ale mám před tím respekt a ne že 3x kontroluju, ale nejméně 20x. Na věci, které se mi zdají už nad mé síly si pozvu odbornějšího člověka. Treba na pripojeni menice jsem si proste netroufl. Pred 100A mam respekt. Prisel matej tady z fora a menic mi zapojil. Od te doby kable jsou nachystany (24mm2 na pól) a jsem schopen prehodit tyto kable na jiny menic. Jedna se o presrubovani dvou matic a dodrzeni polarity, vypnuti menice pred akci (to je snad ale jasne - o tom diskuze nebude). Ano tady se muze stat (a stalo se mi to), ze jsem prepoloval menic. Nicmene jsou zde na foru daleko odbornejsi lide, kterym se to stalo uz take (a priznali to) a neni na tom nic zleho. Proste clovek chybuje. Nejsme stroje. Jsme lidi a delame chyby. To je prirozene. Tak to na tomto světě je.

Teď otázka, máme právo někomu nařizovat, že svépomocně nesmí nic bez oprávnění nebo vzdělání dělat i když výsledky jeho svépomocných řešení prostě fungují a nehoří, nezahřívají se, a dokonce jsou svépomocně docela detailně monitorovány? Jak by asi vypadal život člověka, kdyby na kdejakou činnost která může být nebezpečná (praticky každá), potřeboval vzdělání? Nic bychom nemohli dělat a jen bychom studovali.

Nicméně všiměme si jednoho faktu, a to toho, že profesionální práce trpí také nedostatky, také mohou zhořet či být jinak nebezpečné, stejně tak jako bastl udělaný někým bez vzdělání. A taky se může lehce stát, že bastl bude dosahovat daleko lepších kvalit, než odborně zfušovaná práce řešená za účelem maximalizace zisku nějaké obchodní společnosti. Vyberte tedy co je bezpečnější. Fušer odborník s papíry, atesty a certifikáty, nebo bastlíř s respektem k věci pracující na svém majetku kdy jeho cílem pravděpodobně nebude o něho přijít třeba požárem/explozí/jinou destrukcí? A pokud chce o majetek přijít a nemá k věci respekt, kdo nám vlastně (když to vememe do extrému) dává právo zakazovat druhému podpálit si barák? Druhá věc je, že fušer odborník to nedělá na vlastním majetku. Bastlíř si to dělá ve svém domě. Soudil bych, že v tomto případě, kdy člověk(ať už bastlíř, či odborník) dělá pro sebe na vlastním majetku, se bude snažit o maximální kvalitu, jinak mu ten barak proste zhori a podruhe to neudela. Tím jsem si jistý.

Jen poznamecka bokem: kuprikladu dneska jsem kvuli sjetemu vzorku na gumach prohodil kola ze zadnich na predni u sveho auta. Zadni zimni gumy byly v perfektnim stavu, predni (protoze mi kdosi udelal spatne geometrii) se mi zevnitr sjely az se mi to vubec nelibi, proto jsem je dal dozadu a ty dobre dopredu, protoze mam na predek nahon. Predstavte si ze by na toto bylo potreba aby to delala pouze osoba, ktera ma strojni prumyslovku a vysokoskolske vzdelani v oboru strojirenstvi. Je to skutecne zapotrebi pri zvednuti pulky auta dvouma heverama, odmontovani kol, prehozeni kol, utazeni kol? Co myslite, co by se stalo kdybych jel po dalnici a ty kola upadly.. A nekoho v protejsim pruhu zabily. No stat se to muze. ovsem ja treba vim, ze jakmile ujedu kousek cesty, tak pote co jsem to dnes prehodil, vysednu a jeste ty srouby zkontroluju a dotahnu. A pokud to kolo skutecne i pres to, ze jsem se nekolikrat ujistil, ze je to ok, uleti, myslite ze je to tim, ze nemam vzdelani v oboru strojirenstvi? A pritom pri teto cinnosti (prohozeni kol) jsem bastlir. Nemam na to vzdelani.

Toť můj názor. Díky za váš ;)

PS: Pokud jste s el.tech. vzdelanim pak urcite jste vitan, a verim ze spouste lidem dokazete poradit, pomoci, ci treba za nimi osobne zajet a provest odbornou montaz, pokud se s dotycnym domluvite. Toto je totiž to co se tu na fóru děje. Že odbornější pomohou těm méně odbornějším. A to si myslím, že je správné. A taky si myslím, že je správné, že se laik zeptá a odborník má šanci ho upozornit na rizika a případně člověka dostatečně varovat nebo ho od činnosti odradit, pokud je k tomu důvod.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Demagogie o nebezpečnosti svépomocných FVE

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

já jsem vyučený zámečník ... a jsem elektro-bastlíř ;) . Vše kontroluji , zkouším a pokud si nejsem jistý tak se zeptám povolaných . Popravdě , problémy nemám se silnoproudem (AC či DC) ale s mini pidi mikro elektronikou :( .
Bez bastlířů bychom nebyly kde jsme , každý velký či malý vynález pochází od jednotlivce , nikoli od skupiny badatelů .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Felix

Re: Demagogie o nebezpečnosti svépomocných FVE

Příspěvek od Felix »

Dobré ráno , :)
jsem rád že to vidíte takto ,ano před elektřinou je třeba mít respekt . Elektřina je velice specifický druh energie ,není vidět ,není cítit a zabíjí na dotek . Proto jsou kolem toho takové tanečky :) , jako lékařská prohlídka ( kvuli srdci ) kardiak nesmí dělat el. , vhl.50 parag.6 kvuli bezpečnosti tj. opakuje se každé 3 roky až do smrti :lol: .Další zkouška co 5 let na revizáka ,kontrola práce a opakování norem + nové normy .
Diky všem těmto opatřením které tu fungují již řadu let máme relativně bezpečnou přenosovou sít a vše nám funguje tak jak má a ani elektrikáři nějak moc často neumírají .

Rozhodně tu nebudu obhajovat některé kolegy - prasátka kterým jde většinou jenom o peníze a k vlastnímu oboru nemají potřebný vztah a ani respekt .

Koukal jsem na na tu šílenou novinku ohledně té instalace FVE svépomocí a musím říci že to tak nějak moc nechápu .
Protože za správnost zapojení a bezpečnost zodpovídá revizák který to kontroluje . Je to pěkná ptákovina .

Bohužel podle mého to zdaleka nekončí , např . povinné revize i v obytných domech každých 5 let a podobné srandy máme se naco těšit . :cry:

Jinak co jsem zatím koukal Vaše práce se mi líbí obzvláště to propojení s Webem je moc zajímavé . :yes:
luge
Příspěvky: 756
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: Demagogie o nebezpečnosti svépomocných FVE

Příspěvek od luge »

PTC piše "Člověk se musí smát, když pročítá toto fórum, každý se to snaží udělat co nejlevněji, ale nerozumí tomu. Nadruhou stranu se zákonodárcům nedivím, že odsouhlasili, že "svépomocné solárko = ilegální činnost", kdo má pořád platit hasiče při hašení bastl regulátorů / svářečko - nabíječek a podobných šílenost.

Mne neni na smiech keď si chce niekto udelat niečo levneji.Môže príst aj taká doba keď každá svépomoc bude ilegálna činnost.Je velmi dôležite dodržat bezpečnost.Totalne som nerozumel tomu,keď sa pozriem späť dvadsať rokov robil som to prvý raz v živote ale postavil som roddinný dom svojpomocne od základu tehla ma nezabila nie som murár,spravil strechu neletel som nie som pokrývač,vyrobil najaký nábytok nie som stolár prsty mám,spravil vodu nie som vodár navytopilo nas,prerobil kúrenie z plynu,lebo z celkom fajn cien sa to nejak zodvihlo,nie som kurenár,vyrobil som teplovodný krb nie som zamočník funguje osem rokov,nevybuchol.Snažím sa postupne vybudovať čistý zdroj energie nie som elektrikárlen bastlič zo začiatku brané ako koniček bez nejakeho toho že aká je návratnost.Za pár mesiacov z mojej ročnej spotreby 2500kWh to odhrizlo 500kwh a to poteší.K úrazu elektrickým prúdom som neprišiel a hasičov som nevolal.Nechcem sa nejak vystatovať o to vôbec nejde ale keď to všetko čo som si dovolil svojpomocne porovnám z profi pracou nie som mimo.Byt tak trochu šikovnejši a mať prijem milion mesačne tak svoj volný čas využivam možno inak.Keď niečo neviem tak sa spýtam trebars na fore alebo to dam urobiť odbornikovi,a hasičov rád zaplatím,človek nikdy nevie.Čo som chcel týmto hlavne povedať je mať rešpekt a zachovat bezpečnost nielem pri práci s elektrikov,lebo aj múdri schybí.Haug. *sun*
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain

Re: Demagogie o nebezpečnosti svépomocných FVE

Příspěvek od lwq »

Tohle vlakno sem precetl jednim dechem (a diky delce prispevku sem se skoro udusil :-D ) - kazdopadne lidi jako PTC bych chtel potkavat co nejmene, jednoduse wovce a slusne receno stupidni blb. Tecka.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Demagogie o nebezpečnosti svépomocných FVE

Příspěvek od mypower.cz »

http://napistejim.cz/?message=9111
Dobrý den, pane Horáku.

Podle stanoviska Odboru elektroenergetiky Ministerstva průmyslu a obchodu ČR je ustanovení, které se týká oprávnění instalovat vybraná zařízení využívající energii z obnovitelných zdrojů energie (OZE) pouze "oprávněnou osobu" v zákoně č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií (zákon), uvedeno z důvodu naší povinnosti implementovat směrnici EP a rady č. 2009/28/ES o podpoře využívání obnovitelných zdrojů (směrnice). Toto ustanovení bylo do směrnice zařazeno kvůli častému neodbornému zapojení zařízení využívajících obnovitelné zdroje, které vedlo k jejich nesprávné funkci a ke škodám na majetku či na zdraví. Konkrétně se jedná o čl. 14 odst. 3, který ukládá členským státům, aby zajistily systémy osvědčování nebo rovnocenné systémy kvalifikace pro osoby provádějící v malém rozsahu instalaci kotlů a kamen na biomasu, solárních fotovoltaických a solárních tepelných systémů, mělkých geotermálních systémů a tepelných čerpadel.

Oprávnění instalovat příslušné zařízení se týká fyzické osoby, tak jako například u revize elektrického zařízení. U právnické osoby, která bude provádět instalaci zmíněných zdrojů, bude potřeba, aby příslušnou instalaci „garantovala“ oprávněná osoba.

V rámci přípravy implementace uvedené směrnice jsme diskutovali také o možnosti instalace vybraných zařízení svépomocí. Bohužel nám to neumožňovala zmíněná směrnice, kde není žádná výjimka uvedena a navíc je zdůrazněno právě „ v malém rozsahu“, které implikuje, že jde především o instalaci malých a menších zdrojů v budovách.
...
Kde jsou důkazy o těch případech, kdy ve spojitosti se svépomocnou FVE dochází k "častému neodbornému zapojení zařízení využívajících obnovitelné zdroje, které vedlo k jejich nesprávné funkci a ke škodám na majetku či na zdraví" ?
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Demagogie o nebezpečnosti svépomocných FVE

Příspěvek od SJM »

Vedle "malého rozsahu" instalací jistě mohla existovat ještě např. drobná svépomocná instalace. Malým rozsahem může být instalace několik desítek či stovek kWp na rozdíl od velkého rozsahu v řádech MWp.

Citovaná evropská norma: http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/Lex ... 062:cs:PDF
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2206
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Demagogie o nebezpečnosti svépomocných FVE

Příspěvek od gupa »

Principem ES či EHS je to, že člověk je blb řízený chytrým úředníkem, a ten blb se podrobuje tomuto společenství resp. jeho byrokratickému řádu. Termín "svépomocné" až na tři vyjímky spíše odborného rázu Eurlex nezná. Takže asi tak jak v první větě. Toť můj názor. ...


Edit: jak je to s FVE a školení
Vydávání osvědčení osobám provádějícím instalaci
Systémy osvědčování nebo rovnocenné systémy kvalifikace podle čl. 14 odst. 3 vycházejí z těchto kritérií:
1. Postup vydávání osvědčení nebo získávání kvalifikace musí být transparentní a jasně definovaný členským státem nebo
jím pověřeným správním orgánem.
2. Osobám provádějícím instalaci zařízení na biomasu, tepelných čerpadel, mělkých geotermálních a solárních fotovol­
taických a solárních tepelných zařízení se udělí osvědčení na základě absolvování akreditovaného školicího programu
nebo jej udělí akreditovaný poskytovatel školicího programu.
3. Akreditaci školicí programu nebo poskytovatele školicího programu provádí členský stát nebo jím pověřený správní
orgán. Akreditační orgán musí zajistit, že školicí program organizovaný příslušným poskytovatelem má zaručenou
kontinuitu a regionální nebo celostátní působnost. Poskytovatel programu musí mít k dispozici odpovídající technické
vybavení nezbytné pro praktický výcvik, včetně určitého laboratorního vybavení nebo odpovídajícího zařízení pro
praktický výcvik. Kromě základního školení musí poskytovatel programu také organizovat kratší opakovací kurzy za­
bývající se aktuálními otázkami včetně nových technologií, aby mohl zajistit celoživotní doškolování osob pro­
vádějících instalaci. Poskytovatelem programu může být výrobce zařízení nebo systémů, instituce nebo asociace.
4. Školení, jehož výsledkem je získání osvědčení nebo kvalifikace osobou provádějící instalaci, musí zahrnovat teoretický
výklad i praktický výcvik. Na konci školení musí mít osoba provádějící instalaci dovednosti potřebné k instalaci pří­
slušného zařízení a systémů tak, aby byla schopna splnit požadavky zákazníka kladené na výkon a spolehlivost, pro­
kazovat řemeslnou zručnost a  musí být schopna dodržovat všechny příslušné předpisy a  normy včetně předpisů
o energetickém a ekologickém značení.
5. Školicí kurz musí být ukončen závěrečnou zkouškou podmiňující udělení příslušného osvědčení nebo kvalifikace.
Zkouška musí zahrnovat praktické vyhodnocení úspěšné instalace kotlů nebo kamen na biomasu, tepelných čerpadel,
mělkých geotermálních zařízení, solárních fotovoltaických nebo solárních tepelných systémů.
6. Systémy osvědčování nebo rovnocenné systémy kvalifikace podle čl. 14 odst. 3 náležitým způsobem zohlední tyto
zásady:


d) Teoretická část školení osob instalujících solární fotovoltaické a solární tepelné prvky by měla poskytnout pře­
hled situace na trhu solárních prvků a porovnání nákladů a ziskovosti a měla by zahrnovat ekologické aspekty,
komponenty, charakteristiky a dimenzování solárních systémů, výběr přesných systémů a určení rozměrů jed­
notlivých komponent, stanovení tepelných požadavků, protipožární předpisy, příslušné dotace a konstrukci, in­
stalaci a údržbu solárních fotovoltaických a solárních tepelných systémů. Školení by rovněž mělo poskytnout
dobré znalosti případných evropských norem platných pro danou technologii, jakož i certifikačních zásad, např.
Solar Keymark, stejně jako odpovídající znalost vnitrostátních právních předpisů a právních předpisů Společen­
ství. Osoba instalující solární fotovoltaické a solární tepelné prvky by měla prokázat následující klíčové dovednosti:
i) schopnost bezpečně pracovat s požadovanými nástroji a požadovaným zařízením při dodržování bezpeč­
nostních předpisů a norem, schopnost identifikovat nebezpečí spojená s instalatérskou, elektrikářskou a další
činností při instalaci solárních zařízení,
ii) schopnost identifikovat systémy a jejich prvky specifické pro aktivní a pasivní systémy, včetně jejich mecha­
nické konstrukce, a schopnost rozhodnout o umístění komponent i rozvržení a konfiguraci systému,
iii) schopnost určit požadovanou plochu instalace, orientaci a náklon solárních fotovoltaických prvků a prvků
pro solární ohřev vody s přihlédnutím k možnému zastínění, oslunění, strukturální integritě a vhodnosti in­
stalace pro danou budovu nebo dané klima a schopnost určit různé metody instalace vhodné pro rozmanité
typy střech, včetně kompletního systémového zařízení požadovaného pro vyváženou instalaci, a
iv) specificky ve spojení s instalací solárních fotovoltaických systémů schopnost přizpůsobit schéma elektric­
kého zapojení včetně stanovení proudů, schopnost zvolit vhodné typy vodičů a charakteristiky elektrických
obvodů, stanovení vhodné velikosti, charakteristiky a umístění veškerého instalovaného zařízení a všech sub­
systémů včetně výběru vhodného propojovacího místa.
e) Osvědčení vydané osobě provádějící instalaci by mělo být časově omezeno tak, že k jeho prodloužení bude ne­
zbytný opakovací seminář nebo kurz.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Demagogie o nebezpečnosti svépomocných FVE

Příspěvek od SJM »

Stále není vysvětlen a odůvodněn "nutný" souběh dosavadní odbornosti elektro+revize a nově zaváděného školení pro instalace FVE - snad mimo sloučení oborů FVE a fototermika, jak je uvedeno v příloze č. IV. směrnice EP a rady č. 2009/28/ES, v rámci které bude elektrikář povinně proškolen i v oboru instalatér a pokrývač.