Jak meri napeti ongrid stridac v siti?

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Jak meri napeti ongrid stridac v siti?

Příspěvek od mypower.cz »

Hoj... mozna jsem neco prehlidl ale stale mi neni jasna jedna vec.. Mame ongrid menic, ktery dodava energii do site. Zaroven je na tu samou sit nafazovan a dodava do ni energii. Predpokladam ze ACIN do takove ongrid elektrarny je zaroven i ACOUT. Jinak by musel z elektrarny (z DS) vest kabel prvne do ongrid menicu coby ACIN a teprve z nich ven jako ACOUT coz je proste blbost.

No a ted kdyz ongrid menic tlaci do site energii, tak to dela tak, ze zvysi napeti o neco vice nez napeti v siti. Rozumim tomu spravne? No a ted mi neni jasne jak ten ongrid menic pri mereni pozna, ktere volty jsou jeho a ktere jsou site. V pripade ze do site dejme tomu posila 240VAC pak na svych svorkach ma 240VAC i kdyz sit ma 230VAC, jenze on posila do site 240VAC a tak na svych svorkach nema napeti site, ale sve napeti.

Jak tedy muze merit sit? A jak se na ni muze vlastne "on the fly" fazovat kdyz vyrabi energii a tlaci to do site? Pokud to tlaci do site, pak muze merit pouze tu svou energii (napeti ktere vyrabi) a uz nezmeri napeti site.

V cem je ta finta, ze to jede?

Pokud je to na delsi povidani, staci mi link, diky za nej, nastuduju. Pokud to je nejaka trivialni vec, pak diky za vysvetleni.

EDIT: a nebo to pozna podle smeru a velikosti toku proudu ? Kdyz to netece tak proste prida volty a ono to tect zacne ? S tim ze max je proste pravdepodobne 250VAC a pres to stridac nejede?
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2577
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Jak meri napeti ongrid stridac v siti?

Příspěvek od tomas »

Velice zjednodušeně:
Energie z panelů ve střídači putuje do DC/DC měniče který se řízen tak, aby panely pracovaly v MPP bodě.
Za tímto DC/DC měničem je DC meziobvod kde je napětí = (Uac(sítě)* domocina ze 2) + úbytek napětí na tranzistorech střídače a filtru. Více zde:
http://www2.electronicproducts.com/High ... -html.aspx
Nižší napětí než je v síti tam být nemůže, protože tranzistory Q5 až Q8 mají diody a ty tvoří usměrňovač a ty ze sítě nabijí kondenzátory DC meziobvodu. Pokud chce střídač vyrábět, musí mít tedy v DC meziobvodu větší napětí než je usměrněné napětí sítě. Potom se energie "sama tlačí" do místa s nižším potenciálem přes střídač do sítě.
Velikost tohoto DC napětí bývá kolem 325V v případě 1f. střídače a 565V v případě 3f. střídače (nemusí to tak být vždy).
Toto DC napětí se vzhledem k tvrdosti distribuční sítě při provozu udržuje samo na potřebné hodnotě. Jak roste napětí v síti roste i napětí v DC obvodu.
Pokud síť vypadne, tak napětí v DC obvodu může vyletět dle střídače a jeho maximálního napětí na cca 264V*domocina ze 2 = 374V. A toto maximální napětí si musí střídač omezit aby se nesebezničil. Jsou tam pravděpodobně 400V kondenzátory, takže při překročení 400Vdc (což je 282Vac v síti) by ty kondenzátory začali bouchat.
Za DC meziobvodem následuje H můstek střídače, tranzistory Q5 až Q8. Kde se pomocí PWM signálů tvoří sinusovka
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Pwm.png
a za střídačem je výstupní filtr. Před nebo za výstupním filtrem se odebírá AC napětí pro napěťovou a frekvenční ochranu a také frekvence pro generátor PWM signálu. Pokud se tranzistory Q5 až Q8 mírně přebuzují nebo podbuzují, tak střídač vyrábí jalovinu indukční nebo kapacitní dle potřeby a kompenzuje tak účiník v síti.

Více zde:
http://www.timnolan.com/index.php?page= ... e-inverter

hybridní:
http://cz.farnell.com/solar-inverter-applications

klasický:
http://cz.farnell.com/solar-grid-inverter-applications
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Jak meri napeti ongrid stridac v siti?

Příspěvek od matej »

Ten DC/DC měnič na vstupu někteří výrobci už vynechávají, protože stačí, když napětí z panelů je větší než vrcholová hodnota napětí v síti. Pak už stačí PWM spínání IGBT tranzistorů v H-můstku a chytré řízení které zohledňuje napětí na vstupu.
Pravda a Láska zvítězí!.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek