Tak tedy začněme u sociálního pojištění.
Mě známá fakta jsou následující:
- Jste zaměstnanec, platí zaměstnavatel (zde je to jedno, zaměstnavatel vám dá mzdu, kterou jste si dohodli, kolik je to čistého si může každý spočítat, daně jsou záležitostí zaměstnavatele a je na něm jak si to udělá) - pokud je to pro něho vyhodné (jakože divil bych se kdyby nebylo) pak vám to dá na ruku a nazdar. Pak ale člověk samozřejmě oficiálně nesmí být zaměstnanec. I přes to, že údajně se na zdravotním podílí 2/3 zaměstnavatel a 1/3 zaměstnanec, stejně to celé zaplatí zaměstnavatel, protože nás všechny jak tu jsme (ať říkáme co chceme) zajímá to, kolik dostaneme čistého na ruku/účet. Zbylé peníze nás nezajímají, protože na ně nedosahneme. Proto pokud nám zaměstnavatel dá nízkou mzdu v čistém, pak je na zvážení, zdali nezměnit zaměstnání na takové, kde nám v čistém dají více, pokud takovou příležitost máme. Daně nás zajímají pak až dále, protože tyto čisté peníze dále znovu daníme v podobě DPH za nakoupené služby a produkty, a k tomu navíc v podobě spotřební daně za benzín, 30kc z toho dame lekari pokud k nemu jdeme (a to prosim zdravotni uz za nas bylo zaplaceno zamestnavatelem).
- Jste na ÚP, platí stát. Na UP však člověk nemůže zůstat věčně, po půl roce nedostane ani korunu podpory a je nucen absolvovat takzvaný individuální akční plán, který není ničím jiným, než hlášením se 2x týdně na poště, což je ztráta času a v případě cestování i náklady které se v takové situaci velmi těžko shání. Práci to nesežene, pouze ztratíte čas využitelný na hledání práce a na získání peněz, které potřebujete pro přežití.
- Jste OSVČ - nejhorší varianta - platíte sám 1890 měsíčně.. Pokud máte dobré klienty, je to z čeho zaplatit, pokud ne, je to katastrofa.
- Jste OBZP, sociální pojištění neplatíte.

Pokračujme u zdravotního pojištění.
Mě známá fakta jsou následující:
- Jste zaměstnanec, totéž jako u sociálního pojištění.
- Jste na ÚP, platí stát., totéž jako u sociálního pojištění.
- Jste OSVČ - nejhorší varianta - platíte sám 1748 měsíčně. Totéž jako u sociálního pojištění..
- Jste OBZP, zdravotní pojištění je 1080,-. Kde na to vezmete nikoho nezajímá.
Dobrá tedy. Sociální bychom uměli vyřešit. OBZP neplatí. Pokud ho musíme zaplatit, musíme tuto zátěž přenést na zákazníka, který tak má služby o naše zdravotní a sociální dražší a pochopitelně ještě platí i své zdr a soc, které mu zase někdo musí zaplatit. Pokud je zákazníků více, lze to mezi ně rozdělit. Pokud ne, buď snížíme svůj příjem na úkor daní (tedy toho co se jakože nazývá pojištění), nebo to necháme zaplatit zákazníka - jinde ty peníze vzniknout samy od sebe nemohou (to umí pouze centrální banky "vzniknout peníze z ničeho").
Ovšem zdravotní? Tak toto je trochu úlet, když se nad tím člověk zamyslí. Když si spočítám kolik jsem na zdravotním zaplatil za dobu svého OSVČ a dobu po kterou jsem lékaře nenavštívil ani když bych měl (abych jakože nenadužíval zdravotních služeb pro každou blbost jak česká státní propaganda káže), tak to máme na jednu solidní celoměsíční péči s výřivkou a dvěma masérkami. Realita je taková že za pobyt v nemocnici zaplatíme pálku, za návštěvu lékaře zaplatíme 30,- a za léky doplácíme. Kde se ty peníze tedy ztrácejí?
Četl jsem názor, že zdravotní pojištění je zdanění života. Myslel si někdo že se někdy v budoucnu zdaní třeba vzduch? Tak pozor.. už máme zdaněný samotný život. Co se stane s tím, kdo daň ze života (zaokrouhleně nazývanou zdravotní pojištění) neplatí, protože možná třeba nemá z čeho? Exekuce a rozkradeni majetku v exekutorských dražbách?
Co si o tom myslíte?
Bylo by dobré zde v rámci soběstačnosti možná probrat i témata finanční. Nevím kolik lidí tady z fóra je nadšeno tím, že platí to co platí a nemají možnost se toho vzdát. Normální pojištění je možno vypovědět. Toto takzvané zdravotní výpalné se nazývá pojištění ale vypovědět možno není. Dá se to tedy ještě nazvat pojištěním, nebo je to daň a mělo by se to tak povinně nazývat?
V zákoně o placení výpalného za život čtu:
§ 5
Vydíraný je plátcem výpalného, pokud
...
c) má na území České republiky trvalý pobyt, avšak není uveden pod předchozími písmeny a není za něj plátcem výpalného stát, pokud uvedené skutečnosti trvají po celý kalendářní měsíc.
Co to znamená pod přechodnými písmeny? Znamená to že zrušení trvalého pobytu v ČR znamená možnost se vyvázat z platby povinného výpalného za život?
Pak čtu:
§ 8 Povinnost platit výpalné
(4) Vydíraný není povinen platit výpalné po dobu, kdy je dlouhodobě v cizině, pokud je v cizině vydírán a učinil o této skutečnosti u příslušného vydíracího ústavu písemné prohlášení. Povinnost platit výpalné však zaniká až dnem, který vydíraný v prohlášení podle věty prvé uvedl, ne však dříve než dnem následujícím po dni, kdy toto prohlášení bylo doručeno příslušnému vydíracímu úřadu. Od stejného dne až do dne, kdy se vydíraný u příslušného vydíracího úřadu opět přihlásil, nemá vydíraný nárok na úhradu péče hrazené vydíraným výpalným. Současně s opětovným přihlášením u příslušného vydíracího úřadu je vydíraný povinen tomuto úřadu dodatečně předložit doklad o uzavřeném vydíraní výpalného v cizině a jeho délce. Pokud vydíraný takový doklad nepředloží, je povinen příslušnému vydíracímu úřadu doplatit zpětně výpalné tak, jako by podle tohoto ustanovení nepostupoval. Za dlouhodobý pobyt v cizině se považuje nepřetržitý pobyt delší šesti měsíců.
A co když nemám zájem mít "nárok na úhradu péče hrazené vydíraným výpalným" ? Co když si na péči spořím sám a částky na zdravotní pojištění si odkládám do svého fondu (prasátka/matrace/sklenice zakopané za nahradě/zlata/stříbra/platiny/akcií/nemovitostí), čímž je opět uchráním před rozkradením Všeobecným Vydíracím Úřadem?
Ještě když se vrátím k té výše uvedené výpovědi pojistného (výpalného). Ke každému pojistnému je myslím zapotřebí sepsat pojistnou smlouvu a tuto podepsat. Je tedy pravdou, že taková smlouva je podepsána pod nátlakem (hrozba zabavení majetku exekutorem, pokud pod tímto nátlakem neuzavřeš pojištění) a nikoliv na základě svobodné vůle obou smluvních stran tak jak je u smluv obvyklé?