Nalepovací solární/fotovoltaické panely na okno

Palalelní, sériové, sérioparalelní, spojení různých panelů, propojení při různé orientaci střechy, vnitřní zapojení panelu, ochranné diody, diskuze, rady a praktické zkušenosti
Neo
Příspěvky: 255
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Reputace: 36
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: Nalepovací solární/fotovoltaické panely na okno

Příspěvek od Neo »

martinm píše:@cipis: Místo toho dvojskla dám panel jo? Pokud to bude po domácku vyrobený panel na míru velikosti dvojskla, tak by to asi šlo, ale to dvojsklo tam není ze srandy, v zimě tu budu mrznout ne? Dvě skla tam jsou tam jistě z důvodu tepelně izolačních vlastností.
Panel zasuneš mezi původní dvojskla, sklo nedělá tepelnou izolaci, izolaci dělá ten vzduch mezi, proto jsou dnes trojskla.
Tak si objednej jiný dvojsklo na pokusy :)
martinm píše: @Neo: No to by asi šlo, ale majitel bytu by nebyl rád, kdybych mu vyřezával tmel z oken, pak to nějak bastlil sám. Proto pořád opakuji, že to chce nedestruktivně. Pořád bych spíše raději to tam nějak natmelil zvenčí, aniž bych rozebíral tmel dvojskla. Myslíš, že existuje třeba nějaký tmel, který by to dokázal v tom okně vydržet v libovolných povětrnostních podmínkách a zároveň ten tmel/lepidlo potom šlo z okna nedestruktivně odstranit?

Děkuji za tipy.
Tmel co dobře drží na skle existuje ( přední okno u auta, boční v autobusech, akvaria) ale nikdo jej nesundá :))

Držák mezi sklo a rám okna?
nebo
Pomocí turbo šroubů přidělat pomocný rám do špalety okna?
++
martinm
Příspěvky: 102
Registrován: čtv zář 15, 2022 12:13 am
Reputace: -55

Re: Nalepovací solární/fotovoltaické panely na okno

Příspěvek od martinm »

Tak to by asi šlo, to už vypadá hodně dobře.

Zkusím sehnat panely tak, aby to pokrylo celou plochu skla, aby to zvednu nevypadalo nějak debilně, zřejmě bych to nějak přišrouboval k nějaké např 1 cm tlusté platové desce. Do zbylého prostoru místo dvojskla PUR a je to hotovec. To nezní špatně. A třeba 200 Wp by to mohlo dát jen tak na hraní pro začátek. :-)

Teda momentálně mi není moc jasné jaký materiál se dá použít pro připevnění panelů, to asi není moc univerzální a každý výrobce má nějaké trochu jiné držáky? Nebo máte prosím nějaký typ, co napsat do google, abych našel nějaké kloudné držáky, či jinou možnost uchcení, abych ty panely mohl do té desky nějak přišroubovat? :-)
Soban
Příspěvky: 3349
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Reputace: 164
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Nalepovací solární/fotovoltaické panely na okno

Příspěvek od Soban »

Co zase vymýšlíš? Použiješ normální šroub.

Já jsem všechny panely na skleníku dával na šrouby, kde nevyšly originál díry tak jsem je do rámu navrtal.

Pokud chceš aby to pěkně vypadalo můžeš použít hotové držáky ovšem zase bude tím pádem muset být panel menší.
drzak.jpeg
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Reputace: 14
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain
Kontaktovat uživatele:

Re: Nalepovací solární/fotovoltaické panely na okno

Příspěvek od lwq »

Kdyz to tady panove ctu… “Tohle nedopadne dobre…”

Kolikate patro od strechy bydlis? Nebude jednodussi si domluvit pronajem mista na strese, osadit nejake rozumne reseni a vystup si natahnout do bytu?
To reseni s oknem i pokud bude fungovat, tak budes rad kdyz da vic jak 100W a to “krome zajmove cinnosti” vubec nedava prakticky smysl.
martinm
Příspěvky: 102
Registrován: čtv zář 15, 2022 12:13 am
Reputace: -55

Re: Nalepovací solární/fotovoltaické panely na okno

Příspěvek od martinm »

Co myslíš tím, že to nedopadne dobře?

Do velkého okna nacpu 2x120wp, což mi reálně dá v průměru snad tak 160wp, pak u dvou oken osadím parapety s náklonem panelů celkem 4x30Wp, což by mělo dát reálně 120Wp.

Denně údajně v průměru jsou celkem 3 produktivní hodiny, takže počítám, že 3 hodiny denně * 160+120 = bezmála 1 kWh denně.

Co se ti na tom prosím nezdá? Návratnost očekávám za cca. 10 let. S tím, že jakmile se přestěhuji, tak osadím balkonová zábradlí a už to potom bude třeba dávat větší smysl, při troše štěstí nákupem větších panelů pak dokážu návratnost stáhnout.

Jsi názoru, že off-gridové ostrovní systémy nedávají smysl?

Když už se chceš bavit o tom, jestli to pro mě dává smysl, tak bys měl vědět, že mám 5 akvárií a odběr pro to mám stabilně zajištěn.
Soban
Příspěvky: 3349
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Reputace: 164
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Nalepovací solární/fotovoltaické panely na okno

Příspěvek od Soban »

No přes léto určitě to smysl má, ovšem přes zimu?

Ber to že jak bylo zataženo tak mi 2kWp panely v poledne dávaly 60W, normálně jak je pod mrakem tak 1/10 výkonu.

Takže tvoje 360Wp dá při zatažené obloze 35W když bude škaredě tak 3W.

V létě by to asi kolem 1kWh dalo v zimě 400Wh to je můj odhad, při ceně elektřiny 15kč za 1kWh se tě to zaplatí kdy?
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Bradoo
Příspěvky: 9
Registrován: sob zář 03, 2022 3:16 pm
Reputace: 0

Re: Nalepovací solární/fotovoltaické panely na okno

Příspěvek od Bradoo »

Nedaj sa odradiť. Daj si menšie panely na hliníkové L-ka na ktore si si popredu navrtal diery, aby pasovali a daj to na panel. Nepotrebuješ regulator a baterky. Priamo vystup na dc-dc menič 10A čo sa rozbieha pri 12V a primiešavaj to k jednosmernemu zdroju cez dvojitú diodu- nastav o 1-3 volty viac ako má pôvodný zdroj. Keď bude slnko, bude odber zo siete o vyrobenú el. menší. Samozrejme musíš mať čerpadla na 24V a led svetlo s oddeleným jednosmernym napájaním. Ja mam morské akvarium a takto primiešavam 180w-220w do led svetla 320w. Panely mám 4x 60w a flexy 100w. Západná poloha mierne na juh
Přílohy
IMG_20220922_054631.jpg
martinm
Příspěvky: 102
Registrován: čtv zář 15, 2022 12:13 am
Reputace: -55

Re: Nalepovací solární/fotovoltaické panely na okno

Příspěvek od martinm »

Když já vůbec nerozumím, jak to myslíš, což mě mrzí, protože to zní perfektně, jelikož je to způsob bez baterií.

Když já mám všechny filtry a světla na 220V, tak nějak nevím, jak by se to dalo předělat na tebou zmiňovaných 24V. :-O

Ale jako asi nějak chápu, že když jsou dva stejnosměrné zdroje, tak se dají normálně spojit do jednoho a oni se o tu dodávku elektřiny jako kdyby rozdělí spolu, jakože přes den, pojedou 50:50 solar a síť. A v noci větev solar nebude dodávat žádnou energii, a potáhne to síť. Tak nějak tě chápu.
Bradoo
Příspěvky: 9
Registrován: sob zář 03, 2022 3:16 pm
Reputace: 0

Re: Nalepovací solární/fotovoltaické panely na okno

Příspěvek od Bradoo »

Je to ešte lepšie- keď dáš vyššie napetie zo solara- z meniča dc/dc a stačí o 1- 3V tak to ťahá iba solar. Ono sa to samo vyreguluje - keď už menič dc nemá šťavu (mrak) tak sám zníži výstupné napätie - pretože vstupné napätie meniča sa blíži k minimu (12V-17V podla prúdu). Tým to plynulo prechádza pod sieť. V morskej akvaristike sa používajú väčšinou DC čerpadla na 24V (jebao). Svetlo led mám vyrábané na 52V. Ono u mňa je to dobrá záloha - hlavné čerpadlo (obeh) nesmie zastaviť na viac ako pár hodín. Škoda na morskych rybách by bola vysoká ( priemerne ryba 20- 30€). Ale plánujem aj batériu práve pre zálohu. Tiež ďalšie panely - vcelku to na tejto strane zvládnem na 1kw
martinm
Příspěvky: 102
Registrován: čtv zář 15, 2022 12:13 am
Reputace: -55

Re: Nalepovací solární/fotovoltaické panely na okno

Příspěvek od martinm »

Jo ahá, tím nastavováním voltů o maličko tím vlastně prakticky určuješ prioritu, to je vychytaný. No máš to vychytaný, je to paráda, ale pro mě to asi není cesta všechno předělávat z AC220V na DC24V.

Chápu, že měnič působí nějaké ztráty, ale já třeba žuju v tom, že to nejsou tak velké ztráty. Spíše to udělám přes automatický přepínač sítí, až nějaký takový v ČR vůbec najdu a zároveň nebude stát randál moc. A nechám to na 220V a tu baterii nějakou taky dám, kdybych třeba jel pryč a nikdo doma moc nepálil proud, tak ať se to dá alespoň do baterie.

BTW přepínač pro 24V stojí 120 Kč, možná by ti to ulehčilo život.
Přílohy
Screenshot_931.jpg
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Reputace: 14
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain
Kontaktovat uživatele:

Re: Nalepovací solární/fotovoltaické panely na okno

Příspěvek od lwq »

Vsak dojde na ma slova, podobne jak doslo v znamem filmu. Hlavne at se nikomu nic nestane :eek2:
martinm
Příspěvky: 102
Registrován: čtv zář 15, 2022 12:13 am
Reputace: -55

Re: Nalepovací solární/fotovoltaické panely na okno

Příspěvek od martinm »

Jako jo no, nesedí mi na tom, proč je na tom obrázku normálně vidlice do 230V nebo jestli je to 110V, ale i tak. Aby bylo jasno, to není mnou vyrobený obrázek. To jsem našel na e-shopu, co to prodává, ale v popisku se píše, že je to pro 48V. :-D

Ale nejspíš mi jako vždy něco uniká. Třeba to tam je vevnitř nějak pošéfovaný.

@Bradoo: mě třeba došlo, že já to bez baterií mít nemůžu protože panely vyrobí blbých 280W každou hodinu, ale nesvítím celý den, svítím večer, a filtry 280Wh nežerou, takže přes den bych měl nadbytek a večer zase nedostatek, takže bez baterií by to u mě nešlo, ale ty to máš parádně vychytaný. Mít těch akvárií víještě víc nebo výkonnější filtry, nebo nutnost svítit častěji, tak by to cesta být mohla. Takhle se ale bateriím nevyhnu.
FrantisekCa
Příspěvky: 105
Registrován: sob zář 10, 2022 5:20 pm
Reputace: 8

Re: Nalepovací solární/fotovoltaické panely na okno

Příspěvek od FrantisekCa »

Tak to potom musis investovat tu tebou spominanu milardu kacek do baterie, aby si mohol fungovat.
Zjavne mas problem nieco hladat, citat a namiesto toho tu iba stale trolujes.
Staci do google zadat “Postup jak sestavit LIFEPO4 baterii 4S 12,8V“
Su aj ine moznosti, ale cakat, ze ti to vsetko bude tu tebe strkat pod nos a ty sa este budes do niekoho neuctivo navazat a zosmiesnovat, takze je zbytocne pokracovat dalej v diskusii s tebou.
martinm
Příspěvky: 102
Registrován: čtv zář 15, 2022 12:13 am
Reputace: -55

Re: Nalepovací solární/fotovoltaické panely na okno

Příspěvek od martinm »

Až budu takovej genius až na půdu jako jsi ty a budu všemu rozumět, tak určit budu vědět, že mám do Google napsal S4 jako 4 sériově propojené 12,8V = 48V. Do té doby jen zjišťuju jestli se vlastní solární panely vyplatí a nebaví mě to furt vysvětlovat a někomu se zpovídat.

I když mi není jasné, proč zase píšeš o 48V... :-D To si pleteš, kde se do koho navážím. Pokud mě někdo prudí, tak říct mu co si o něm myslím, je můj obraný mechanismus. Co si myslím momentálně o tobě, když mi tu píšeš namachrovaně (jak je tvým standardem), že každý ví, že má odborně napsat do Google "S4", to je přece jasný, to dá každýmu rozum a pokud ne, tak Ať si přečte pět knížek, než vůbec začne přemýšlet, jestli chce solární panely studovat. Tak jsi namachrovanec, který mě jen přišel vysírat, nehledě na to, že toto vlákno se týká panelů na okna, ne vyčítání mi co jsem kdy kde jinde komu napsal, mám chuť tvůj příspěvek nahlásit adminovi za off-topic a vysírání mě mimo téma.

Jak moc musí být chytrý, abys měl pořád potřebu takhle off-topicově spamovat a toužil vytvářet flamewar. Pokud nemáš co říct k tématu: "Nalepovací solární/fotovoltaické panely na okno", tak se nevyjadřuj, toto je moje vlákno, a já na spam nejsem zvědavej. Taky ti nespamuji mimo téma ve tvých příspěvcích.
FrantisekCa
Příspěvky: 105
Registrován: sob zář 10, 2022 5:20 pm
Reputace: 8

Re: Nalepovací solární/fotovoltaické panely na okno

Příspěvek od FrantisekCa »

martinm píše:Až budu takovej genius až na půdu jako jsi ty a budu všemu rozumět, tak určit budu vědět, že mám do Google napsal S4 jako 4 sériově propojené 12,8V = 48V. Do té doby jen zjišťuju jestli se vlastní solární panely vyplatí a nebaví mě to furt vysvětlovat a někomu se zpovídat.

I když mi není jasné, proč zase píšeš o 48V... :-D To si pleteš, kde se do koho navážím. Pokud mě někdo prudí, tak říct mu co si o něm myslím, je můj obraný mechanismus. Co si myslím momentálně o tobě, když mi tu píšeš namachrovaně (jak je tvým standardem), že každý ví, že má odborně napsat do Google "S4", to je přece jasný, to dá každýmu rozum a pokud ne, tak Ať si přečte pět knížek, než vůbec začne přemýšlet, jestli chce solární panely studovat. Tak jsi namachrovanec, který mě jen přišel vysírat, nehledě na to, že toto vlákno se týká panelů na okna, ne vyčítání mi co jsem kdy kde jinde komu napsal, mám chuť tvůj příspěvek nahlásit adminovi za off-topic a vysírání mě mimo téma.

Jak moc musí být chytrý, abys měl pořád potřebu takhle off-topicově spamovat a toužil vytvářet flamewar. Pokud nemáš co říct k tématu: "Nalepovací solární/fotovoltaické panely na okno", tak se nevyjadřuj, toto je moje vlákno, a já na spam nejsem zvědavej. Taky ti nespamuji mimo téma ve tvých příspěvcích.
Zas si iba presvedcil toto forum, ze ti nejde o ziadne citanie, hladanie informacii ale iba a iba o bohapuste trolovanie.
Kebyze zadas do toho google co som pisal a aj si nieco precitas, tak by si vedel, ze sa jedna o zlozenie clankov do baterie s U 12,8V.
Namiesto toho, aby si to urobil, si sa opatovne znizil iba k urazaniu a si to prave ty, co toto forum zasieras svojimi prispevkami.
Tie panely si prilep hoc aj lepiacou paskou, mne je to ukradnute, pretoze ty ako si uz pisal, nemas zaujem o akukolvek FVE a ide ti iba o vyvolavanie nejakeho flame aj ohladom ekonomickeho vyznamu.
Sa nudis a mas silne nutkanie sa pustat do sporu s kymkolvek, tak vyhladaj odbornu, lekarsku pomoc. Poslednu dobu labilni ludia boli schopni vykonat zverstva…
martinm
Příspěvky: 102
Registrován: čtv zář 15, 2022 12:13 am
Reputace: -55

Re: Nalepovací solární/fotovoltaické panely na okno

Příspěvek od martinm »

Mě v této fázi absolutně nezajímá, jak konkrétně sestavit, jen na co dávat pozor při úvaze jaké uvažuji baterky pro nákup pro zvážení rozpočtu, zda to má vůbec význam. Abych pro rozvahu nevybral baterie, které třeba není vhodné spojovat a pak na tom byl škodnej nebo tak.

Já ale umím skládat baterie, jen neumím poznat, které se daí kombinovat a které ne, o tom bylo to vákno, které myslíš ty. Stačilo si připomenou, jaký je rozdíl v seriovém a paralelním napojení a byl jsem doma. No nejsem doma plete se mi to furt, ale omplacovat mi to o hlavu, že to motám nemusíš, ale nedivil bych se u toho u tebe. Se podívej, jak se chováš, ve vlákně na nalepovací panely mi tu spamuješ o nějakém skládání baterií, to fakt nejde adminovi nenahlásit. :-D

K občasným úrážkám se přiznávám, ale lidi co nectí pravidla fora a neustále mi spamují off-topic si nic jiného nezasouží na hrubý pytel hrubá záplata.

Jestli zájem mám se ve mě pere a hledám cestu.Každý den tu narazím na něco nového.

lákaře vyhledej ty, když nechápeš, že ty na rozdíl ode mne opakovaně závažně porušuješ pravidla fora spamování off-topicu mimo téma a ničíš mi tím život. :-D Pokud já ničím život tobě svými hloupými dotazy, tak to nemusíš číst, nemusíš reagovat, promluv si o tom se svým psychologem, je to tvůj problém, mě tím neotravuj. Já tě mé vlákna číst nenutí ba naopak tě prosím, ať mi sem nelezeš spamovat off.topic.
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nalepovací solární/fotovoltaické panely na okno

Příspěvek od mopadzi »

Jeden hodně dobrý polák napsal: "Sešij červené s červeným, žluté se žlutým, bílé s bílým. Určitě to bude v pořádku" Toliko o spojování
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Reputace: 285
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Nalepovací solární/fotovoltaické panely na okno

Příspěvek od lzahradil »

martinm píše: Pokud mě někdo prudí, tak říct mu co si o něm myslím, je můj obraný mechanismus.
Můj obranný mechanismus po dnešním varování mi říká, že je čas si dát alespoň na týden pauzu.
Při pauze si můžeš otevřít internet a zeptat se strýčka Googla na základní informace o stavbě baterií, základech fotovoltaiky a celkově zjistit nějaké základní informace.
Týden studia snad bude stačit na to aby jsi načerpal to co ti schází a pak se můžeš doptat na detaily které ti nebudou jasné.
Zdejší fórum slouží k diskusím mezi lidmi kteří mají alespoň přehled o základech a chtějí různé věci prodiskutovat se zkušenějšíma.

Další reakce nejsou potřeba. Autor momentálně nemá možnost odpovědi
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Joskob
Příspěvky: 589
Registrován: ned kvě 12, 2019 9:56 pm
Reputace: 52
Lokalita: Poprad
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 5210
Kapacita baterie [kWh]: 24
Bydliště: Poprad

Re: Nalepovací solární/fotovoltaické panely na okno

Příspěvek od Joskob »

Vysmievaš sa tu, troluješ a nie si schopný ani poriadne odpísať 4S namiesto S4. Ty si tu fakt len pre zábavu,nie pre info. Choď radšej na FB , tam zapadneš.
9x Solar frontier 70W ; 16x Trinasolar TSM-235PC05 235W ; 5x Moser Baer 222W (5210Wp)
Epsolar LS3024b,LS2024b,Xtra3210,Tracer3215 ; 2x smart BMS 30A ; DalyBMS 150A
Easun PWM 3000w 24/230 sinus ; Soluowill NP1200-24/230 sinus
7S120P Li-ion 18650 210+Ah ; 7S CATL 100Ah ; 7S CATL 2x 150Ah ; 8S Lifepo 305Ah (24kWh)

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek