Vadí panelu částečný stín?

Palalelní, sériové, sérioparalelní, spojení různých panelů, propojení při různé orientaci střechy, vnitřní zapojení panelu, ochranné diody, diskuze, rady a praktické zkušenosti
martinm
Příspěvky: 102
Registrován: čtv zář 15, 2022 12:13 am

Vadí panelu částečný stín?

Příspěvek od martinm »

Ahoj všem,

zjistil jsem, že solární panely nebezpečně ničí, když na ně svítí sluníčko jen částečně, resp jsou částečně ve stínu.

Tak, jak bych je umístil by hrozilo, že kousek panelu by bylo ve stínu i několik hodin denně.

A tak se ptám, týká se tento problém pouze velký elekráren nebo to muže být problém i u mých maličkých 2x 30wP? Pokud by bylo riziko zničení článků teplem i v mém případě, pomohlo by např. sériové zapojení obou panelů (každého zvlášť přímo do regulátoru)?
Screenshot_910.jpg
Druhá noob otázka. hraje roli orientace? Tím nemyslím sklon. Ale rotaci jestli je panel na výšku nebo na šířku. Např. kvůli uhlu paprsků světla nebo co já vím. Vidíl jsem video od pána, co je měl na tožáru jako slunečnici dokonce do kosočtverce, tak si chci ověřit, že natočení (nemyslím sklon) , skutečně nehraje roli.

Děkuji za informaci.
rva
Příspěvky: 3511
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Vadí panelu částečný stín?

Příspěvek od rva »

Máme tady o tom jedno téma, kde jsem si vliv zastínění na ohřev zastíněné části změřil https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... AD#p148976
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
glottis
Příspěvky: 2021
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Vadí panelu částečný stín?

Příspěvek od glottis »

martinm píše:Ahoj všem,

zjistil jsem, že solární panely nebezpečně ničí, když na ně svítí sluníčko jen částečně, resp jsou částečně ve stínu.

Tak, jak bych je umístil by hrozilo, že kousek panelu by bylo ve stínu i několik hodin denně.

A tak se ptám, týká se tento problém pouze velký elekráren nebo to muže být problém i u mých maličkých 2x 30wP? Pokud by bylo riziko zničení článků teplem i v mém případě, pomohlo by např. sériové zapojení obou panelů (každého zvlášť přímo do regulátoru)?
Screenshot_910.jpg
Druhá noob otázka. hraje roli orientace? Tím nemyslím sklon. Ale rotaci jestli je panel na výšku nebo na šířku. Např. kvůli uhlu paprsků světla nebo co já vím. Vidíl jsem video od pána, co je měl na tožáru jako slunečnici dokonce do kosočtverce, tak si chci ověřit, že natočení (nemyslím sklon) , skutečně nehraje roli.

Děkuji za informaci.
U par desitek wp to podle me nemusis resit. U velkych panelu bych se bal nainstalovat panely s tim, ze budou z casti ve stinu v halvnim case vyroby. Kdy dodavaji nejvetsi vykon. Pokud se do stinu dostavaji rano nebo vecer uz to tak nevadi.

Ted si zaspekuluju ale podle me nejhorsi dopad toho tepla je na ty spodni vrstvy panely, lepidla a folie. Mozna, kdyz by clovek vybral celosklenene panely, bifacialni, tak problem obejde. Teplo bude vic roznasene do okoli. Nevim jake sklo pouzivaj ale cekal bych nejake s minimalni roztaznosti jako pro varne sklo. Pak se cely panel moc neroztahuje a nemlo by se nic nicit? Mozna? Nic jsem k tomu nehledal
martinm
Příspěvky: 102
Registrován: čtv zář 15, 2022 12:13 am

Re: Vadí panelu částečný stín?

Příspěvek od martinm »

Jsem naprosto dokonale na jih, pokud hlavní čas výroby je v pravé poledne, tak to ve stíhnu zrovna nebudou jde o ráno a večer, protože by byly za růžkem zdi, neboť přemýšlím, že je dám na parapet. :-D

Ve finále by to ale mohlo být až 4x 30 = 120 Wp. V takovém případě už by to vadilo? Ono v létě to sluníčko pre dost už po ráno/věčeru, kdy částečná zastínění hrozí. Nedá se to nějak vyřešit právě způsobem zapojení?
glottis
Příspěvky: 2021
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Vadí panelu částečný stín?

Příspěvek od glottis »

martinm píše:Jsem naprosto dokonale na jih, pokud hlavní čas výroby je v pravé poledne, tak to ve stíhnu zrovna nebudou jde o ráno a večer, protože by byly za růžkem zdi, neboť přemýšlím, že je dám na parapet. :-D

Ve finále by to ale mohlo být až 4x 30 = 120 Wp. V takovém případě už by to vadilo? Ono v létě to sluníčko pre dost už po ráno/věčeru, kdy částečná zastínění hrozí. Nedá se to nějak vyřešit právě způsobem zapojení?
u takhle malych panelu bych na to kaslal a jestli je smer jih, rano to bude pod takovym uhlem ze tam potece mizernej proud. Od kolika hodin to je uz bez stinu?
martinm
Příspěvky: 102
Registrován: čtv zář 15, 2022 12:13 am

Re: Vadí panelu částečný stín?

Příspěvek od martinm »

Chci to doslova takto jako na obrázku níže. Jde o stín vrhaný panelem ze stran okna panel je tak 0-15 cm utopený uvnitr "záokní", nemůžu si vzpomenou, jak to nazvat. Stím zkusím někdy vysledovat, teď sluníčko nesvítí. :-)
panely-venku-small.jpg
Možná Vás napadne, že to nemám mít od kraje do kraje (na obrázku také nejsou od kraje do kraje). Ale já mám nenší okna, resp prostor je 1370 mm a panely jsou 2x 655, takže se tam vejdou dva jen taktat (od kraje do kraje), tzn, kraje budou ve stínu bočních zdí 0-15 cm tlusté dle polohy sluníčka.

Já vlastně asi i u něj vidím stín. ten stín může být vlastně i shora, ale to podle mě u mě nehrozí, když jsem na jih. nevím zkusím to nějak odsledovat. Ale podle mě to pán moc nevychytal, když má takovej kus panelu ve stínu. Ale třeba to nevadí, protože ten stín není vyloženě černý, že by tomu stínilo něco v těsné blízkosti.
Screenshot_911.jpg
V mém případě se bavím spíše stínu vrhaném bočními zdmi. Horní zeď neřeším, ta je vysoko, ta hádám ničemu nevadí, protože je daleko.
Screenshot_912.jpg
martinm
Příspěvky: 102
Registrován: čtv zář 15, 2022 12:13 am

Re: Vadí panelu částečný stín?

Příspěvek od martinm »

Lehce před 17:00 a každou minutou to bude jen horší a horší. Takhle večer zejména v létě to sluníčko mu velkou sílu a stín krajních článků jisto jistě způsobí přehřátí článků a rozbití až celého panelu.nebo se pletu?
IMG_20220917_165310.jpg
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm

Re: Vadí panelu částečný stín?

Příspěvek od sitra »

Samozřejmě, že to vadí. A docela slušně to degraduje systém...
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...
martinm
Příspěvky: 102
Registrován: čtv zář 15, 2022 12:13 am

Re: Vadí panelu částečný stín?

Příspěvek od martinm »

A dnes 11:30 opačná strana okna. Ale po lehce po 12. hod už stín není. ze žádné strany. Takhle to hádám vydrží tak do max 16. hod a pak začne být stín z pravé strany, viz včerejší foto výše.

Dva z váš píšou, že nevadí, jeden píše, že vadí. A já se ptám,, zak to udělat, aby to nevadilo, co takhle je zapojit nějak jinak? Např, když se zapojí nějak paralelně, tak se ty krajní články snad nepřehřejí ne? Přehřívali by se, jen pokud by byly zapojeny ve velkém poli panelů sériově nebo?

Řešení je jednoduché na bočnice u okna přidělám zrcadla a sluníčko se bude odrážen a stín tam nebude existovat. :-D
Přílohy
panely-venku-smdall.jpg
IMG_20220918_122345.jpg
Uživatelský avatar
Camel
Příspěvky: 152
Registrován: čtv čer 11, 2020 6:40 am
Bydliště: Kousek od Šumperka

Re: Vadí panelu částečný stín?

Příspěvek od Camel »

Myslím že u takto maličkych panelů s malým výkonem to nemá cenu řešit. Ano stín bude omezovat výkon ale jen po čas trvání stínu. Nějaký přehřívání tam moc nebude protože výkon bude pár desítek wattů. Něco jinyho je když se jedná o fv pole o výkonu kolem 4kWp a panely jsou pospojovane v serii.
4020Wp: 1470Wp JV, 1560Wp JZ, 990Wp SZ
EPsolar 150VDC/40A 4415N XTRA + EPsolar 150VDC/50A 5415AN
EPever IPower Plus 5000W 48V
Axpert King (145V) 5000W 48V
7200Wh starší olovo + 4800Wh Li-ion
martinm
Příspěvky: 102
Registrován: čtv zář 15, 2022 12:13 am

Re: Vadí panelu částečný stín?

Příspěvek od martinm »

Přesně to si myslím také, tak snad si to oba myslíme správně a neshoří to v létě. :-D Já plánuji pole maximálně tak 500wp, víc nemám nyní kam umístit. :-D Tak problém stínu tedy uzavírám, děkuji všem za rady.
glottis
Příspěvky: 2021
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Vadí panelu částečný stín?

Příspěvek od glottis »

ptal ses, jestli to panelum vadi a myslime si, ze se jim nic nestane. Sitra psal, ze to degraduje vykon v dobe stinu coz je pravda. Ale stim se neda nic delat. Jedine panely vystrcit pred parapet.
martinm
Příspěvky: 102
Registrován: čtv zář 15, 2022 12:13 am

Re: Vadí panelu částečný stín?

Příspěvek od martinm »

Chápu, oni se nezničí, jen do 12:00 bude mít panel o 10 % méně výkonu z , ale to stejně nemá sluníčko moc sílu no a potom večer přijdu také třeba na 2 hodiny o 10 %, to mi nevadí, to nic není. Hlavní informace pro mě je, že se ty panely nemohou tím stínem poškodit, to je pro mě hlavní, děkuji za poskytnuté informace, už se takovéhoto stínu tedy nebojím.
*CAR*
Příspěvky: 211
Registrován: pát srp 09, 2013 10:38 pm
Bydliště: Březinky-Nectava a pak Olomouc

Re: Vadí panelu částečný stín?

Příspěvek od *CAR* »

nalep si na oba boky okna zrcadlo , tím potlačíš ten stín . Jinak panely to opravdu jen omezí a nic se jim nestane - mají velmi malý výkon .
FVE ostrov systém zatím 24V
FVE JihoZápad 2 500Wp Polykrystal
FVE JihoVýchod 2 500Wp Polykrystal
FVE JihoZápad 1 300Wp Amorfní panely
WTA 24V/400W
MVE 24V/ 250W
Gravitační Ebaterie 24V/250W
Baterie Ni-Cd 24V / 10 KW + Hybridní měnič EASun 24V/ 3 KW
martinm
Příspěvky: 102
Registrován: čtv zář 15, 2022 12:13 am

Re: Vadí panelu částečný stín?

Příspěvek od martinm »

A co kdyby to byl panel 200wp zapojený v soustavě 500Wp? Pořád by to nevadilo? :-)
*CAR*
Příspěvky: 211
Registrován: pát srp 09, 2013 10:38 pm
Bydliště: Březinky-Nectava a pak Olomouc

Re: Vadí panelu částečný stín?

Příspěvek od *CAR* »

Ani celkem 500 Wp do napětí Dc 150 V ti s tím nic neudělá . Jen tam už potřebuješ jiný průřez kabelů od Panelů a to snad dodržíš .
FVE ostrov systém zatím 24V
FVE JihoZápad 2 500Wp Polykrystal
FVE JihoVýchod 2 500Wp Polykrystal
FVE JihoZápad 1 300Wp Amorfní panely
WTA 24V/400W
MVE 24V/ 250W
Gravitační Ebaterie 24V/250W
Baterie Ni-Cd 24V / 10 KW + Hybridní měnič EASun 24V/ 3 KW

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek