Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: úte říj 04, 2022 12:52 am

Že by konečně dostali rozum

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
Předchozí

Re: Že by konečně dostali rozum

Příspěvekod marko250 » ned zář 11, 2022 7:10 pm

Franta2776 píše: Tak 1kWp panelů je dnes v ceně cca 10000kč a vyrobí za svoji životnost cca 25MWh energie.To je 40hal/kWh:))a může to být skoro na každé střeše i na paneláku a ohřívat TUV.

Životnost fve panelu je udávaná dnes od výrobců tak,že z výroby ztratí 20% účinnosti po 30 letech provozu.Tudíš za 30 let zhruba vyrobí 1kWp záručně > 0.9x30=27MWh a pak jedou dál další stovky let :-) s nižší účinností.
Naposledy upravil marko250 dne ned zář 11, 2022 7:56 pm, celkově upraveno 1
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> a 3x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
marko250

Příspěvekod marko250 » ned zář 11, 2022 7:20 pm

Mohu doložit nulový pokles svých panelů na střeše po sedmi sezónách,sleduji to.Takže jak která série panelů a jak který výrobce.Byli tady uživatelé co potvrdili pokles výrazný a reklamovali,ale převládají ti co jej ani nepozorují.A i ta záruční doba výrobce 25>30 let na výkon do 80% je úžasná.Věřím,že tam je od výrobců sakra rezerva ,aby se jim to nikdy nemohlo vrátit.Další věc ale bude samostatná instalace ,kdy je možné sprasit panely.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> a 3x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
marko250

Příspěvekod Franta2776 » ned zář 11, 2022 7:45 pm

marko250 píše:
Franta2776 píše: Tak 1kWp panelů je dnes v ceně cca 10000kč a vyrobí za svoji životnost cca 25MWh energie.To je 40hal/kWh:))a může to být skoro na každé střeše i na paneláku a ohřívat TUV.

Životnost fve panelu je udávaná dnes od výrobců tak,že z výroby ztratí 20% účinnosti po 30 letech provozu.Tudíš za 30 let zhruba vyrobí 1kWp záručně > 9x30=270MWh a pak jedou dál další stovky let :-) s nižší účinností.

Myslím si,že si se ve výpočtu uklepl.1KWp vyrobí za rok cca 1MWh.Takže nemůže v žádném případě vyrobit za 30let 270MWh.
10640Wp=5940Wp Jinko 12x495Wp jihovýchod,4690Wp Leapton 14x335Wp ,cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad,baterie 43kWh(Lifepo4 16x260Ah,trakční gel 615Ah),Axpert Max 7200VA,Easun Isolar 5500VA
?
Franta2776

Příspěvekod marko250 » ned zář 11, 2022 7:57 pm

Jj dík,myslel jsem na 10kWp :-) .
marko250

Příspěvekod marko250 » ned zář 11, 2022 8:16 pm

glottis píše:
marko250 píše:Vyhraněný názor: představte si,že každý soused okolo vás v celém městě má tu ongrid/hybrid bez pořádné baterky.Kolik procent takovýchto lidí je dopoledne doma,nebo má chytrou domácnost co umí jet podle slunce? Dávám 10%,zbytek je normálně mimo barák i se svým EV apod. A co se stane,když z takového města se ta FVE energie najednou objeví na elektrikářském uzlu?Je to prostě zhovadilost převzatá z roku 2010 kdy se stavěly za pomoci schválení vepřových hlav ve vládě solární parky za 14Kč/kWh,ale tehdy to množství DS pobrala,ikdyž i tam se to určitě řešilo převody na VN,klasická NN by to nepobrala. Ale to nejzásadnější je ,že pak těch 90% lidí přijede domů(15:00hod) a už si toho slunce moc neužije že.

Prozraďte svá procenta soběstačnosti za rok s těmi ongrid/hybrid FVE s pidi baterkama? Ono to není žádné tajemství,ale nikdo o tom moc nehovoří,když to tady každý propaguje.A že to ovlivňuje DS o tom se nemusíme bavit,ale zatím to je málo rozšířené,tak se o to nikdo nezajímá.

Tak třeba u mě od začátku roku

Ds: 4,22MWh
Fve: 2,75MWh
Panely 5kwp a baterie 15kwh. Pár dní v létě kdy pár kWh zůstalo na střeše. Bez šance něco valit zpátky. Baterie je u mě akorát. Do druhého dne na 50%. Panelu je málo protože už teď to nenabiju nad 80%. Nemyslím že to mám blbě navržené. Jen příští rok asi přidám panely.

Ani s 10kwp na střeše a pouštěním prebitku do ds by to nebyli žádné pecky co by síť položilo. Taky je potřeba počítat s tím že v celé Evropě jsou různě mraky. Rozloží se to. Čím dál tím víc jsou elektroauta zapojené i přes den někde u firem a vlaku a tak. Takže i to umí pak žrát přebytky. Neviděl bych to tak černě.

Tak na takovou spotřebu to chce přidat ty panely značně k 15kWp a k tomu i 10kWh baterky,jak máte řešený měnič?
marko250

Příspěvekod glottis » ned zář 11, 2022 8:31 pm

marko250 píše:
glottis píše:
marko250 píše:Vyhraněný názor: představte si,že každý soused okolo vás v celém městě má tu ongrid/hybrid bez pořádné baterky.Kolik procent takovýchto lidí je dopoledne doma,nebo má chytrou domácnost co umí jet podle slunce? Dávám 10%,zbytek je normálně mimo barák i se svým EV apod. A co se stane,když z takového města se ta FVE energie najednou objeví na elektrikářském uzlu?Je to prostě zhovadilost převzatá z roku 2010 kdy se stavěly za pomoci schválení vepřových hlav ve vládě solární parky za 14Kč/kWh,ale tehdy to množství DS pobrala,ikdyž i tam se to určitě řešilo převody na VN,klasická NN by to nepobrala. Ale to nejzásadnější je ,že pak těch 90% lidí přijede domů(15:00hod) a už si toho slunce moc neužije že.

Prozraďte svá procenta soběstačnosti za rok s těmi ongrid/hybrid FVE s pidi baterkama? Ono to není žádné tajemství,ale nikdo o tom moc nehovoří,když to tady každý propaguje.A že to ovlivňuje DS o tom se nemusíme bavit,ale zatím to je málo rozšířené,tak se o to nikdo nezajímá.

Tak třeba u mě od začátku roku

Ds: 4,22MWh
Fve: 2,75MWh
Panely 5kwp a baterie 15kwh. Pár dní v létě kdy pár kWh zůstalo na střeše. Bez šance něco valit zpátky. Baterie je u mě akorát. Do druhého dne na 50%. Panelu je málo protože už teď to nenabiju nad 80%. Nemyslím že to mám blbě navržené. Jen příští rok asi přidám panely.

Ani s 10kwp na střeše a pouštěním prebitku do ds by to nebyli žádné pecky co by síť položilo. Taky je potřeba počítat s tím že v celé Evropě jsou různě mraky. Rozloží se to. Čím dál tím víc jsou elektroauta zapojené i přes den někde u firem a vlaku a tak. Takže i to umí pak žrát přebytky. Neviděl bych to tak černě.

Tak na takovou spotřebu to chce přidat ty panely značně k 15kWp a k tomu i 10kWh baterky,jak máte řešený měnič?

Ta spotreba z DS je tak 2/3 topeni a tuv tepelkem. 15kwh baterka je docela ok. Kdyz je vecer na 100% rano zustava 50%. Ale panely to chce. v poslednich dnech to je tak 15kwh za den jak jsou mraky. Pristi rok, kdyz budou prachy pridam. strecha je velika s prijemnym sklonem 20° :) Mam to ted prvni rok. Nejdriv bylo 5kwh baterie a to se ukazalo jako kapka v mori :) Menice mam 3x 2kw gwl modrasek. Ale kvuli hluku jsem jim vymenil vetraky a stahl dva na 1200W. I tak to dava ta cisla co jsme psal. Stal me jeden asi 6000 takze tak :) Az se nejakej podela, nahradim ho necim jinym. Multiplus 2 (bojim se hluku) nebo ojetej studer.
?
glottis

Příspěvekod marko250 » pon zář 12, 2022 4:18 pm

A to jste dokázal zlegalizovat? Dyť ty mrchy neustále přetíkají a nemají požadované ochrany s DS. V iWifi jen lžou v popisu a klamou tím lidi.Pokud Vám dají měřák s přetoky, tak jste v pytli.
marko250

Příspěvekod Franta2776 » pon zář 12, 2022 5:11 pm

K té legalizaci, Němci bez legalizace,revize a ještě dostanou na panel na balkoně dotaci:
https://www.pv-magazine.com/2022/08/25/ ... e-program/
Tak nějak má vypadat decentralizace výroby.
10640Wp=5940Wp Jinko 12x495Wp jihovýchod,4690Wp Leapton 14x335Wp ,cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad,baterie 43kWh(Lifepo4 16x260Ah,trakční gel 615Ah),Axpert Max 7200VA,Easun Isolar 5500VA
?
Franta2776

Příspěvekod glottis » pon zář 12, 2022 6:18 pm

marko250 píše:A to jste dokázal zlegalizovat? Dyť ty mrchy neustále přetíkají a nemají požadované ochrany s DS. V iWifi jen lžou v popisu a klamou tím lidi.Pokud Vám dají měřák s přetoky, tak jste v pytli.

Ano dokazal. Zjendodusene rizeni s nulovym pretokem a dokopupil u/f guard jako externi ochrany. Pretekaji ale je to v limitu technickeho pretoku. Z tech 2,7Mwh preteklo 32kwh takze priblizne 1%. Samozrejme ze tem pixlam neverim :) a mam jeste svoje mereni s shelly a kdyz se deje neco podezreleho, menice odpojim. A elektromer mi samozrejme vymenili za ten s dalkovym odectem.
?
glottis

Příspěvekod B_T » stř zář 14, 2022 11:48 am

A v jaké distribuční síti je instalován a u/f guard byl ze strany distributora požadován?
B_T

Příspěvekod glottis » stř zář 14, 2022 4:54 pm

B_T píše:A v jaké distribuční síti je instalován a u/f guard byl ze strany distributora požadován?

CEZ a myslim, ze je pozadovana zprava o nastaveni sitovych ochran od revizaka. Jako kdyz bych nekoho premluvil at mi to podepise tak bych to asi mit nemusel a jen to namaloval do projektu a schematu. A v protokolu (a i nastaveni ... ale to nikdo uz nekontroluje) to muselo byt na hodnoty co presne chtej.
?
glottis

Příspěvekod mpcz » stř zář 14, 2022 5:28 pm

glottis píše:
marko250 píše:A to jste dokázal zlegalizovat? Dyť ty mrchy neustále přetíkají a nemají požadované ochrany s DS. V iWifi jen lžou v popisu a klamou tím lidi.Pokud Vám dají měřák s přetoky, tak jste v pytli.

Ano dokazal. Zjendodusene rizeni s nulovym pretokem a dokopupil u/f guard jako externi ochrany. Pretekaji ale je to v limitu technickeho pretoku. Z tech 2,7Mwh preteklo 32kwh takze priblizne 1%. Samozrejme ze tem pixlam neverim :) a mam jeste svoje mereni s shelly a kdyz se deje neco podezreleho, menice odpojim. A elektromer mi samozrejme vymenili za ten s dalkovym odectem.

Zdravím, nemyslím si, že by to s těmi přetoky byla taková hrůza. Především jsem zatím nikde neviděl rozumnou analýzu stavu s reálnými naměřenými výsledky. Vycházet z toho, kolik procent z odběru jsou přetoky je samozřejmě k ničemu, protože princip "pokutování" je úplně jiný a ani jinak výborná SHELLY k tomu nemá co relevantně říci. Ledaže by naměřila za měsíc celkem pod 1/4-hod. limitem. Pak ano. Taky není jasné, zda "jejich" 1/4 hodina je stejná, jako ta reálná neboli začíná přesně v 00.00. Jediné, co nám může ukázat realitu je vlastní přesné zařízení, které je synchronizováno s jejich časem a přesně měří energii tam a zpět. Nebo 4Q elektroměr, z něho ale průběžné výsledky asi nedostaneš. mpcz, 14sep2022
?
mpcz

Příspěvekod glottis » stř zář 14, 2022 5:41 pm

mpcz píše:
glottis píše:

Zdravím, nemyslím si, že by to s těmi přetoky byla taková hrůza. Především jsem zatím nikde neviděl rozumnou analýzu stavu s reálnými naměřenými výsledky. Vycházet z toho, kolik procent z odběru jsou přetoky je samozřejmě k ničemu, protože princip "pokutování" je úplně jiný a ani jinak výborná SHELLY k tomu nemá co relevantně říci. Ledaže by naměřila za měsíc celkem pod 1/4-hod. limitem. Pak ano. Taky není jasné, zda "jejich" 1/4 hodina je stejná, jako ta reálná neboli začíná přesně v 00.00. Jediné, co nám může ukázat realitu je vlastní přesné zařízení, které je synchronizováno s jejich časem a přesně měří energii tam a zpět. Nebo 4Q elektroměr, z něho ale průběžné výsledky asi nedostaneš. mpcz, 14sep2022

Ano, kolik procent je realne k prdu ale jen pro predstavu, kolik toho preteklo celkem. Na vyuctovani to pak je i videt a to i v korunach ;) Jestli te nejaka data zajimaj, muzu zkusit neco vytahnout z HA. Shelly jsem tam zapojil a data sbiram a prumeruju odber/pretok podle sebe tak abych byl prisnejsi nez elektromer a podle toho dokazu menice pripadne odpojit. Jednou jsem mel incident a stalo me to asi 1500 ale bylo to moji vinou a hral jsme si tim. Pak jsem na to prdel a dodelal svoje ochrany. Dalsi mesic uz byla pokuta jen asi 5 korun. Mam to nastavene ted tak, ze pokud na fazi je v 5 minutach klouzaveho prumeru pretok vyssi nez 60W na 10 minut to shodim. Obcas to sepne, protoze menic hodne rozhodi urcity stupen na indukcni desce nebo trouba a jak spina tak to regulacni smycka modraska nestihne. Nejaka super presna data z 4q elektromeru me moc nezajimaj.
?
glottis

Příspěvekod Franta2776 » pát zář 16, 2022 9:32 am

Tady je ověřená životnost FV v praxi.Neo panely se dědí:)))
https://www.efotovoltaika.cz/fotovoltai ... .sznhp.box
?
Franta2776

Příspěvekod martesik » pát zář 16, 2022 10:52 am

glottis píše:Ano, kolik procent je realne k prdu ale jen pro predstavu, kolik toho preteklo celkem. Na vyuctovani to pak je i videt a to i v korunach ;) Jestli te nejaka data zajimaj, muzu zkusit neco vytahnout z HA. Shelly jsem tam zapojil a data sbiram a prumeruju odber/pretok podle sebe tak abych byl prisnejsi nez elektromer a podle toho dokazu menice pripadne odpojit. Jednou jsem mel incident a stalo me to asi 1500 ale bylo to moji vinou a hral jsme si tim. Pak jsem na to prdel a dodelal svoje ochrany. Dalsi mesic uz byla pokuta jen asi 5 korun. Mam to nastavene ted tak, ze pokud na fazi je v 5 minutach klouzaveho prumeru pretok vyssi nez 60W na 10 minut to shodim. Obcas to sepne, protoze menic hodne rozhodi urcity stupen na indukcni desce nebo trouba a jak spina tak to regulacni smycka modraska nestihne. Nejaka super presna data z 4q elektromeru me moc nezajimaj.

A můžu se zeptat, jaké jsou ty ochrany na Tvojí straně? Nějaký odpínač, elektroměr a software?
Moje Shelly ukládá tok energie po 10 minutách, aspoň tak to aspoň figuruje v CSV, které si občas manuálně stáhnu, na psaní automatismu zatím není čas a síla. A nevím, zda ten interval lze nějak změnit, nezkoumal jsem.
?
martesik

Příspěvekod glottis » pát zář 16, 2022 12:06 pm

martesik píše:
glottis píše:Ano, kolik procent je realne k prdu ale jen pro predstavu, kolik toho preteklo celkem. Na vyuctovani to pak je i videt a to i v korunach ;) Jestli te nejaka data zajimaj, muzu zkusit neco vytahnout z HA. Shelly jsem tam zapojil a data sbiram a prumeruju odber/pretok podle sebe tak abych byl prisnejsi nez elektromer a podle toho dokazu menice pripadne odpojit. Jednou jsem mel incident a stalo me to asi 1500 ale bylo to moji vinou a hral jsme si tim. Pak jsem na to prdel a dodelal svoje ochrany. Dalsi mesic uz byla pokuta jen asi 5 korun. Mam to nastavene ted tak, ze pokud na fazi je v 5 minutach klouzaveho prumeru pretok vyssi nez 60W na 10 minut to shodim. Obcas to sepne, protoze menic hodne rozhodi urcity stupen na indukcni desce nebo trouba a jak spina tak to regulacni smycka modraska nestihne. Nejaka super presna data z 4q elektromeru me moc nezajimaj.

A můžu se zeptat, jaké jsou ty ochrany na Tvojí straně? Nějaký odpínač, elektroměr a software?
Moje Shelly ukládá tok energie po 10 minutách, aspoň tak to aspoň figuruje v CSV, které si občas manuálně stáhnu, na psaní automatismu zatím není čas a síla. A nevím, zda ten interval lze nějak změnit, nezkoumal jsem.

Shelly mi meri prikon domu a posila mi to po 2s mqtt zpravy. Jak casto posila jde jednoduse nastavit. Mam pak na ESP32 (esphome) zarizeni, ktere vycita smartshunt a mppt (do home assistanta) a do nej jsem dodelal, aby prijimal ty mqtt zpravy o prikonu a pocita z toho klouzavy prumer. ESP pak ovlada tri rele, ktere muzou odpojit menice. Menice odpojuju pokud je SOC baterie mimo moje meze, nejakou dobu neprisla mqqt zprava a nebo je pretok do site vetsi nez urcita mez. Rele pak sepnou zase po nejakem timeoutu, kdy jsou podminky splnene. Jeste planuju jednu vrstvu, kdy jine zarizeni bude ovladat u/f guard. Je v nem taky 3f stykac. Kdyz se pouzije to esphome, neni potreba vlastne programovat a staci to "nadefinovat" a "nascriptovat".

Pokud by to chtel clovek zmatlat provizorne jednoduseji, asi bych to udelal v HA a NodeRed a ovladal rele v sshelly a tim spinal jiny stykac. Ale ja chtel neco, co neni vazane na HA.
?
glottis

Příspěvekod xmasin » úte zář 27, 2022 10:02 am

Včera byla na vládě schválena novela Energetického zákona, která přináší navýšení limitu pro FVE bez licence, odborné způsobilosti a stavebního povolení na 50 kW tak uvidíme, co s tím udělají poslanci.
?
xmasin

Příspěvekod mika » čtv zář 29, 2022 10:59 am

Myslím že obě PDF stojí za přečtení
https://www.eru.cz/navrh-koncepce-propojeni-noveho-designu-trhu-v-elektroenergetice-s-pozadavky-na-zmeny-v-cenach

PS: pokud to tady už bylo tak se omlouvám
3kWp 5kW 24kWh - ve výstavbě 3kWp Moje malá kumbálová: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=23&t=7587
?
mika

Předchozí

Zpět na Legislativa a právo