Pomoc so stavbou a návrhom FVE

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Pomoc so stavbou a návrhom FVE

Příspěvek od cipis »

10t na 10 panelů je málo, za to se to už nedá ani koupit, natož namontovat :(
Řekl bych, že se bavíme o něčem okolo čtvrt mega.
Má na to kolega?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: Pomoc so stavbou a návrhom FVE

Příspěvek od bublich »

k tomu bojleru sa da pripojit aj spirala, to by nemal byt problem. A nedaju sa tie prebytky obmedzit nejako inac? (utlmenie vykonu panelov?)

To je zažitý názor.El.síť distributora disponuje nesrovnatelně větším výkonem než Vaše budoucí elektrárna a také to nic neohrozí.Prostě co odeberete to odeberete,co ne tak je statické ve vedení (čeká na odběr).V případě FVE se prostě říká,že to zůstane na střeše,ale je to to samé.Čeká to na odběr. :mrgreen:
sf777
Příspěvky: 29
Registrován: stř říj 12, 2022 12:24 pm

Re: Pomoc so stavbou a návrhom FVE

Příspěvek od sf777 »

Pawel píše:FV se nijak neomezuje, když se baterie nabije na 100% tak už takřka ni neodebírá a když není zapnutý žádný další spotřebič tak energie zůstane na střeše. Nebojte se žádný panel neexploduje.
Nie toho ze panel exploduje som sa nebal. Islo mi lem o to aby sa to nesnazilo tlacit do verejnej siete. Aby s toho neboli zbytocne problemy.
sf777
Příspěvky: 29
Registrován: stř říj 12, 2022 12:24 pm

Re: Pomoc so stavbou a návrhom FVE

Příspěvek od sf777 »

cipis píše:Má na to kolega?
Bol by som ist do sumy cca 6-7t€. Keby to vyslo lacnejsie tak super. :D
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Pomoc so stavbou a návrhom FVE

Příspěvek od cipis »

To nevyjde ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
sf777
Příspěvky: 29
Registrován: stř říj 12, 2022 12:24 pm

Re: Pomoc so stavbou a návrhom FVE

Příspěvek od sf777 »

cipis píše:To nevyjde ...
Mozno ze nevide 5kW ale nieco okolo 3kW by sa malo dat postavit. :D
bokser01
Příspěvky: 1319
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Pomoc so stavbou a návrhom FVE

Příspěvek od bokser01 »

Já v tom mám okolo 150tis... Jsou v tom tedy započítané i nějaké přešlapy a šlapání slepých uliček... :D A to mám 3,8kwp a 3kw měnič a baterie 9,6kwh. Návratnost ale neřeším... Šlo mi o to mít doma něco co si postavím sám, bude mi to dělat radost, šetřit nějakou tu korunu a nehodlal jsem podporovat darmožrouty. Stavěl jsem postupně cca 3/4 roku a až teď to začíná nabírat směr kdy je to "učesané" funguje to jak má. I členové domácnosti se již přizpůsobili tomu že přece jen 3kw měnič je dost limit pro souběh spotřebičů. Ale vím že bych šel příště do 48V/5kw ty 3kw jsou chvílemi nepohodlné... Jsou tady mezi námi na foru i nadšenci co mají FVE úplné "šílenosti" co se stránky výkonu týče a mají můj obdiv :) Jen dodám že jakmile jednou začneš jít touto cestou tak počítej že budeš mít několik vezí.. :D Člověk to neustále vylepšuje rozšiřuje atd. :)
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
sf777
Příspěvky: 29
Registrován: stř říj 12, 2022 12:24 pm

Re: Pomoc so stavbou a návrhom FVE

Příspěvek od sf777 »

"bokser01".....tak tu si trafil klinec presne po hlavičke. :mrgreen:
Ja by som nerad robil preslapy a minal peniaze tym nespravnym smerom preto sa snazim co najviac danej problematike porozumiet. Rozmyslal som aj nad 3kW verziou ale s tym aby to bolo s menicom ku ktoremu sa da neskor pripojit dasli. Cize aby mal takuto vymozenost. Nad napatim 48V viac menej uvazujem aj ja.
Hod sem nejake svoje postrehy comu sa vyvarovat a na co si dat sakra pozor. ;)
dik...
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Pomoc so stavbou a návrhom FVE

Příspěvek od Diablo1st »

Hlavne nekupovať 3kW menič, ale rovno 5kW, na ktorom vie bez problémov fungovať takmer celá domácnosť. Sporák a trúbu by som nechal na DS. Súbehy výkonnejších spotrebičov sa dajú vyriešiť cez prednostné relé.

Najviac sa dá ušetriť na batérii zloženej z článkov. Mňa 16ks 280Ah článkov + JK bms + istenie vyšlo cca. 2400€.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
bokser01
Příspěvky: 1319
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Pomoc so stavbou a návrhom FVE

Příspěvek od bokser01 »

No čeho bych se vyvaroval... Rozhodně hned jít na 48V/5kw nebo 5,5kw. Je to pak pohodlné a jak tu bylo zmíněno dokáže na tom jet celej barák krom tedy třeba toho sporáku a trouby ten bych taky nechal na DS. Když už bych kupoval 5kw měnič a pod koupil bych takový, co umožnuje paralelní připojení dalšího. Kdyby mě posedla místní nemoc rozšiřování :D Baterie rozhodně lifepo třeba tady od Mikela z mivvy kde máš záruku kvalitních a testovaných článků. Také doporučuji svést si pokud bude více stringů každý zvlášť až někam poblíž měniče kde je spojit k sobě paralelně. Mám to tak doma, ono je sice pěkné spojit to na střeše konektory a vést třeba 2 stringy po 2 drátech a šetřit na kabelu ale jsou pak vyšší nároky na průřez a ty konektory těm bych taky třeba při 20A moc nevěřil... Takže stringy každý po 4 nebo 6mm2 záleží na délce a jede se :)
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Pomoc so stavbou a návrhom FVE

Příspěvek od cipis »

Otázka je, jak dlouho se prodávají/vyrábí měniče, co umí jet spolu paralelně. Aby třeba příští rok ten model byl.
Zase se to dá řešit AC couplingem ...
Fakt potřeba na začátku hlavně ujasnit, co chci. Pak na to sestavit rozpočet a zajistit financování.
Ona to zase až taková stavebnice není. Jasně, přidávám baterky, přidávám panely. Tím si zlepšuji dobu, na kterou běžím ze slunka. Ale ty měniče jsou problém. Osobně se nedivím těm, co šli rovnou do 7,2 kW na byt + 2 kW do vody.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pomoc so stavbou a návrhom FVE

Příspěvek od PetrDubi »

Já bych jenom upozornil, že 3kW měniče typu Axpert jsou na 24V a nikdy jsem neviděl žádný měnič na 24V, který umožňuje jet v paralelním provozu (i u 48V to umožňují pouze ty dražší typy). Jediný měnič 3kW o kterém vím, že umožňuje zvýšit výkon přidáním dalších měničů je Victron, ale tam jaksi postrádá smysl jít do 3kW měniče kvůli úspoře peněz 8-)
A při přechodu z 24V na 48V vyhodíš měnič a pokud nebudeš mít připravenou baterku (dva bateriový packy nebo 2P16S zapojení), tak i baterku, takže to potom vyjde na dost peněz.

Proto jsem nakonec šel do 8 kW měniče, protože nejevnější 5kW (který uměl paralelní provoz) stály kolem 17-18 tisíc (plus paralelní karty za 1300 kus) a ten 8 kW mě stál 24 tisíc. Nevýhoda je holt jenom jeden měnič při poruše. Mimochodem tenhle měnič už má všechno pro paralelní provoz v sobě, takže kdybych chtěl dalších až 5 kusů, tak můžu přidávat a krmit půlku ulice :lol:

Co se týká spotřeby, tak jsem chtěl mít napojené všechno a protože mám i TČ s příkonem 2,5-3,3 kW a další žravé spotřebiče, tak jsou předpokládal, že jenom 5 kW stačit nebude a potvrdilo mi to půl roční měření spotřeby. Většinou by to šlo, ale několikrát do týdne (někdy i denně) se tam objevily souběhy až 7 kW. Ale třeba 5 kW je běžná spotřeba, která se objeví prakticky každý den minimálně 1-2x a není to jenon na pár minut, ale klidně i půl hodiny nebo dýl (a když svítí sluníčko a je skoro plná baterka, tak je taky potřeba to využít :D ). A zase jsem nechtěl trápit 5kW měnič na jeho maximu pravidelně, protože to podle mě dost zkrátí jeho životnost (při plném výkonu se dost zvýší teplota, která nesvědčí elektronice - hlavně kondenzátorům).
Ale každý si to musí samozřejmě rozhodnout sám - když se rozhodne špatně, tak to potom holt stojí peníze (kolikrát hodně peněz).
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek