PPDS 2022 - 3,7 kVA na 1 fázi

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
jsikorjak
Příspěvky: 3
Registrován: pon úno 07, 2022 1:56 pm

PPDS 2022 - 3,7 kVA na 1 fázi

Příspěvek od jsikorjak »

Ahojte, stavím si doma menší 1f hybrid se 4 kWp v panelech s měničem GW3648-ES a 2x Pylon US3000C. Měnič má max. AC výkon 3,6 kW. Pro připojení k DS mi projektant navrhnul odebrat jeden panel, abych se výkonem PV pole držel pod 3,7 kW, že mě jinak nepřipojí. Ale v aktuálních PPDS, konkrétně v příloze 4 se uvádí, že se jako výkon výrobny bere v případě FV elektrárny s akumulací výkon měniče. To v předchozí verzi přílohy nebylo a obávám se tak, že projektant vychází z té starší definice, což by mi způsobovalo omezení a celkem mě s tímto dotazem odbyl, že je projekt v pořádku.

Přitom, co jsem dohledal zde ve fóru, tak zaznělo i na nedávném školení montéra FVE, a to, že přepanelování již nevadí, pakliže měnič je do onoho výkonu. Máte již někdo prosím zkušenost s připojením k DS s větším výkonem panelů, abych mohl trvat na změně projektu? Už bych je potřeboval dát na střechu zatím jako ostrov a musím vymyslet, jak to případně zapojit. Na distribuci jsem psal, ale asi nemůžu tak dlouho čekat.

Díky moc!
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: PPDS 2022 - 3,7 kVA na 1 fázi

Příspěvek od glottis »

nevim, je to divny. Panely by nemeli mit vliv jen je limit tech 10kwp. Letos mi pripojili 5kwp + 3x1,8kw. Kdyz bych tam mel jeden, tak by to melo projit taky a tech 5kwp je prece vic nez 3,7. Pravdepodobne to projektat pomotal?
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: PPDS 2022 - 3,7 kVA na 1 fázi

Příspěvek od Quickyprd »

Je to trochu individuálně dle konkrétního schvalovacího distribučního technika. Ale hlavně se nyní bere výkon měniče. Já mám třeba ale Victron MP II 4kW, což se mu moc nelíbilo, ale uznal, že panely mají jen 3,6kWp, tedy uznal to slabší. Prostě tak aby do sítě nemohlo jít více jak těch PPDS 3,7kW na fázi....
Uživatelský avatar
karafiat
Příspěvky: 1
Registrován: pát lis 11, 2022 2:39 pm

Re: PPDS 2022 - 3,7 kVA na 1 fázi

Příspěvek od karafiat »

Mám schváleno asi týden zpět - 4100Wp + GW3648EM + 2xUS3000C. Důležité je, aby střídač nedodal víc jak 16A na fázi (na ukecání distribučního technika bych nespoléhal). Ale když se žádá o blokaci kapacity na EG.D, tam se udává výkon panelů.
Mart
Příspěvky: 179
Registrován: ned kvě 01, 2022 2:02 pm
Bydliště: Prostejov

Re: PPDS 2022 - 3,7 kVA na 1 fázi

Příspěvek od Mart »

"U výroben připojovaných do sítí nn je při jednofázovém připojení omezen jejich instalovaný výkon v jednom přípojném bodě na 3,7 kVA/fázi (instalovaný výkon střídače)."

Citace z https://www.egd.cz/sites/default/files/ ... 9_2022.pdf
měnič GW3648D-ES, baterie 4x Pylontech US3000C (celkově 14,4 kWh)
panely mono 1920 Wp východ (sklon 20°) + 1920 Wp západ (sklon 16°)
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: PPDS 2022 - 3,7 kVA na 1 fázi

Příspěvek od Quickyprd »

ČEZ distribuce bere ten menší výkon. Tedy buď panely, nebo měnič, já mám pole 3,6kW a měnič 4kW, technik distribuce si jen ujasnil technické detaily a normálně povolil. U Tebe/Vás bude brát zase ten měnič, který je právě v 1F limitu 3,7kW /fáze. Jak do má PRE či EON nevím.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: PPDS 2022 - 3,7 kVA na 1 fázi

Příspěvek od xmasin »

Řeším teď připojení 1f FVE v oblasti ČEZ Distribuce a mají šalamounsky napsanou smlouvu, že připojení musí splnit PPDS přílohu 4. Takže buď míň panelů a silnější měnič nebo víc panelů a slabší měnič. Ve smlouvě nemám typ ani výrobce měniče uvedený i když jsem ho napsal do žádosti o připojení.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek