Konfigurovatelny menic, aneb ako chranit bateriu pri low V

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
Ryko
Příspěvky: 41
Registrován: úte lis 13, 2012 9:17 am

Konfigurovatelny menic, aneb ako chranit bateriu pri low V

Příspěvek od Ryko »

Potrebujem ako novacik poradit s vyberom vhodneho univerzalneho menica pre fotovolt. ostrovny system. Chyba mi uz len vhodny menic, co sa ukazuje ako najvacsi problem... chcem univerzal, ktory bude do buducna napajat podla potreby kombinovanu A++ chladnicku, pripadne ine spotrebice a aj naradie...

Podla vsetkeho je rozumnou volbou menic s cistou sinusoidou. Ale problem je vykon a hlavne moznosti nastavenia odpojenia manica pri nizkom napati baterie. 24V menice maju standardne vypnutie pri 20V, co je pri LiFePO baterii podla vsetkeho uz velmi kriticke... Existuju vobec menice, ktore je mozne konfigurovat a nestoja polrocny plat priemerneho slovaka?

Prosim problematicky znalych o pomoc s vyberom pripadne navrhom moznosti ako tento problem co najjednoduhsie vyriesit.
Nie som elektrotechnicky vzelany, len samouk zelenac... zatial :)
luge
Příspěvky: 756
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: Konfigurovatelny menic, aneb ako chranit bateriu pri low

Příspěvek od luge »

Je potrebné vedieť aký výkon meniča bude v budúcnosti využívaný.Meniče Volcraft majú nastavitelné napetie 18-23V.Chladničku zvládne v pohode.
http://www2.produktinfo.conrad.com/date ... _2000W.pdf
Podla mojich skúsenností je dobre pri life bateriach pri použití článkov sledovať napetie aj každého článku,napríklad s použitím meracej jednotky CellLoger alebo podobný,ktorý ma alarmový výstup vybitia a prebitia packu a článkov,alebo použiť arduino.
http://www.auto88.cz/_pdf/CellLog_EN.pdf
http://shop.mypower.cz/arduino-mega-256 ... M4UGXezk7s
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Konfigurovatelny menic, aneb ako chranit bateriu pri low

Příspěvek od atom »

nejjednodušší řešení ?
koupit o jeden LiFePO článek méně a pak už nebude vypínání při 20V až tak kritické, ale zas to chce mít kvalitní regulátor a nastavit vlastní hodnoty dobíjení, ale to obvykle u LiFePO většinou máme.
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
Ryko
Příspěvky: 41
Registrován: úte lis 13, 2012 9:17 am

Re: Konfigurovatelny menic, aneb ako chranit bateriu pri low

Příspěvek od Ryko »

O zapojeni len 3 baterii som velmi neuvazoval, ale tym padom by pri 20V vypinani zas jej kapacita nevyuzita...
Ale tip od lugeho je velmi zaujimavy, 2000W Voltcraft beriem... uz len najst vhodneho predajcu najlepsie na slovensku, ak viete o nejakom, dajte info.
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Konfigurovatelny menic, aneb ako chranit bateriu pri low

Příspěvek od atom »

né baterií, ale článků, píšeš o 24V měniči, takže místo obvyklých 8článků, koupíš jen 7 a pak by bylo vypínání na 20V OK, nemá cenu LiFePO článek trápit pod 3,0V, už v něm zbývají jen jednotky procent.....
Kapacitu máš 7/8 původně plánované, ale využiješ vše (min. 2,85V). Pak stačí z ušetřených peněz koupit místo třeba 8x90Ah článků, koupit 7x100Ah a jseš na tom s kapacitou +/- stejně.

Zatím jsem to teda u nikoho neviděl, ale určitě to je nejlevnější a nejjednodušší řešení ochrany před vybijením. Nestojí do defakto vůbec nic.
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
Ryko
Příspěvky: 41
Registrován: úte lis 13, 2012 9:17 am

Re: Konfigurovatelny menic, aneb ako chranit bateriu pri low

Příspěvek od Ryko »

Hej, pri 7 clankoch by vypinanie na 20V bolo v poriadku, musim si to premysliet. Ale ako zlata stredna cesta sa mi vidi zobrat voltcaft swd 1200, ktory kratkodobo (na 2s) zvladne az 2400W, co pre moje potreby napr. pri nabehu kompresora chladnicky alebo napr. malej prikl. vrtacky s prikonom 600W malo v pohode stacit, aj ked vykon navyse sa mozno do buducna moze hodit... Skoda ze cenovy rozdiel 1200 a 2000W menica je taky priepastny. Kazdopadne 8 ks 100Ah clankov uz mam a velmi rad by som pouzil kapacitu vsetkych...
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Konfigurovatelny menic, aneb ako chranit bateriu pri low

Příspěvek od LIX »

Kúp si napäťové relé na ktorom si nadstavíš akúkolvek hodnotu odpájania batérie a máš vyriešené. Takéto relé stojí okolo 20€ + dokúpiš k nemu ešte relé cez ktoré bude môcť tiecť velký prúd a toto relé napojíš na to napäťové. Keď klesne napätie pod nadstavenú hodnou relé sa odpojí a tým odpojí aj výkonové relé a celé by to nemalo stáť viac ako 50€. Na tom napäťovom relé sa dá nadstaviť aj oneskorené vypnutie. To znamená že napríklad pri nábehu chladničky ti napätie klesne napr. pod 20V ale toto relé počká 10sekund či napätie nestúpne zasa na optimálnu hodnotu. Tento oneskorovací čas sa dá nadstaviť od 0 do 10s. http://shop.mypower.cz/hlidaci-rele-nap ... M5Dt2-Ntd4
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: Konfigurovatelny menic, aneb ako chranit bateriu pri low

Příspěvek od 007ToMMaS »

tiež som riešil odpájanie meniča pri nízkom napäatí keďže mi ide nastaviť napäťie iba na 11v tak som otvoril zdroj a vyviedol si dva vodiče priamo od vypinača ktoré spínam cez relé. takže riadim len ovládacie napätie meniča. Predpokladám keby menič je zaťažený a odpojí sa priamo napájanie tak ktovie ako to zapôsobí na jeho funkčnosť asi to životnosti neprospeje či sa mýlim? Lebo mal som tri meniče ktoré boli síce len na test a boli odpájané iba priamo prívodom a nepáči sa im to doteraz pri štarte blbú aj keď ich už nepoužívam :)
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Konfigurovatelny menic, aneb ako chranit bateriu pri low

Příspěvek od LIX »

Tiez ma napadlo riesit to takto, vyberiem z menica vypinac a napojim jeho vyvody na kontakty napatoveho rele a tym odpada to vykonove rele ktore by stalo 25 eur. Len som sem nechcel tuto moznost pisat sem ak je pan menej znaly elektroniky.
luge
Příspěvky: 756
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: Konfigurovatelny menic, aneb ako chranit bateriu pri low

Příspěvek od luge »

007ToMMaS píše:tiež som riešil odpájanie meniča pri nízkom napäatí keďže mi ide nastaviť napäťie iba na 11v tak som otvoril zdroj a vyviedol si dva vodiče priamo od vypinača ktoré spínam cez relé. takže riadim len ovládacie napätie meniča. Predpokladám keby menič je zaťažený a odpojí sa priamo napájanie tak ktovie ako to zapôsobí na jeho funkčnosť asi to životnosti neprospeje či sa mýlim? Lebo mal som tri meniče ktoré boli síce len na test a boli odpájané iba priamo prívodom a nepáči sa im to doteraz pri štarte blbú aj keď ich už nepoužívam :)
Zdravím vospolok.
Zaujima ma či nebude menič nejak vystavený poškodeniu keď sa bude zapínať a vypínať pri záťaži vypínačom na meniči.
Bude to takto dlhodobo fungovať?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek