Vyjasnění legislativy

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
sokrates
Příspěvky: 10
Registrován: úte črc 19, 2022 2:51 pm

Vyjasnění legislativy

Příspěvek od sokrates »

Dobrý den,
situace:
RD, síť TN-C-S. Elměr umístěn v domě (tedy nikoli ve sloupku na hranici pozemku). Cca 30 metrů od domu menší obytný přístavek, kam je z domovního rozvaděče dovedena elektřina - jištění 3x20A. Přístavek má vlastní rozvaděč.
V prvním sledu plánuji na přístavku (letní domek) vytvořit off grid FVE. Tato elektrárna by měla přes léto pokrýt tyto spotřebiče na 230V (ano, bude muset být i měnič): osvětlení (cca 5 svítidel), lednička, filtrace bazénu, ohřev teplé vody (20 l bojler), induční/elektrická dvouplotýnka, klimatizační jednotka na udržení rozumné teploty v létě v jednom pokoji. Při zimním provozu či při poruše nutnost přepnout na distribuční síť.
Dotazy:
1) Je reálné výše uvedené spotřebiče ukrmit přes léto ostrovní FVE? Jaké základní parametry by měla taková FVE cca mít?
2) Považuje se FVE stále za off grid ostrov, i když je požadavek na možnost přepnutí na distribuci?
3) Je potřeba kvůli výstavbě takové ostrovní FVE řešit legislativu - zejména narážím na požadavky distributora o umístění elměru před dům do sloupku, mít dva kříže (pro elměr a pro HDO), nemožnost mít AL vodiče v původní instalaci rozvodů, atd.
4) Jak se musí změnit parametry této FVE z bodu 1, aby bylo možno v budoucnu odtud nabíjet případně elektromobil? S tím souvisí podotázky:
4a) Při přepnutí na distribuci, zvládne nabít současný elektromobil při omezení jističe 3x20A?
4b) Elektromobil by nemohl přijet až k letnímu přístavku, ale musel by být u hlavního domu, tj. 30 metrů od umístění FVE. Jak drahý by byl nabíjecí kabel od FVE k elektromobilu a je vůbec reálné na takovou vzdálenost bez úbytků vůz z FVE nabít?
Děkuji za vstupní informace, velmi si vážím každé rady.
Jiří
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Vyjasnění legislativy

Příspěvek od Soban »

Normálně nic nepotřebuješ!

Prostě na přívod do domečku dáš přepínač DS/FVE a není co řešit, překopeš rozvaděč aby byl na 1f dáš 5kW měnič typu axpert + baterky a je to.

Důležité je si změřit maximální příkon toho domečku kolik je a podle toho spočítat zda to panely uživí, přes léto by podle mě neměl být problém.

K elektromobilu no tak si nabíjení uděláš jinde a budeš muset vykopat přívod pro kabel z domečku.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
mmv
Příspěvky: 220
Registrován: úte dub 13, 2021 10:45 pm
Lokalita: východ Prahy
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13500
Kapacita baterie [kWh]: 20
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vyjasnění legislativy

Příspěvek od mmv »

;) sobanova odpověď může na první pohled vypadat jako že si z Vás (nás) děla prd.. prodloužený, záda, ale v základu to tak doopravdu funguje, 8-) samozřejmě při jednofázovém provozu na 5kW je potřeba už udělat nějaké drobné ústupky, ale jako odrazový můstek mě to tak funguje a i žena si začíná zvykat, že se určité domácí práce řídí podle sluníčka *cloud* *sun*
9900Wp 6×ESM-450H, 6×UL-450M-144HV 8×VDS-S144 zzj 15°, 3600Wp 8×AS-6m144VV vvs 30° 2× Epever 4415, 1×Easun 8048, Axpert king 5kW, 240Ah staré olovo, 450Ah LI-ION mivvyenergy.cz
Franta2776
Příspěvky: 2430
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Vyjasnění legislativy

Příspěvek od Franta2776 »

U ženy nastala velká změna,když jsem při přetížení měniče nenechal přepínat na DS a dělat případné přetoky.Vypnul jsem hlavní jistič do domu (od té doby nechodím k plotu nahazovat hlavní jistič:)))a nechám při přetížení měnič vypnout a za 30 vteřin restartovat.Jak to vypne hned ví ,co se děje.Všem doporučuji!!!!!
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
glottis
Příspěvky: 2071
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Vyjasnění legislativy

Příspěvek od glottis »

Franta2776 píše:U ženy nastala velká změna,když jsem při přetížení měniče nenechal přepínat na DS a dělat případné přetoky.Vypnul jsem hlavní jistič do domu (od té doby nechodím k plotu nahazovat hlavní jistič:)))a nechám při přetížení měnič vypnout a za 30 vteřin restartovat.Jak to vypne hned ví ,co se děje.Všem doporučuji!!!!!
No, ja to teda moc nedoporucuju :D A sobe jsem si tenhle navrh zakazal. Kdyz bych si rypnul, mas elektrarnu jako krava ale musis se ji prizpusobit a prepisknout 5kw neni zase tak tezky. Jak to resis se zenou je tvoje vec ale zajmalo by me, jak to resis s jinymi spotrebici? Dalsi UPS? Neustale serizovani hodin na troube? Prerusene casovace na varne desce :) Ale tak nekdo to ma na tvrdaka :)
sokrates
Příspěvky: 10
Registrován: úte črc 19, 2022 2:51 pm

Re: Vyjasnění legislativy

Příspěvek od sokrates »

Franta2776 píše:U ženy nastala velká změna,když jsem při přetížení měniče nenechal přepínat na DS a dělat případné přetoky.Vypnul jsem hlavní jistič do domu (od té doby nechodím k plotu nahazovat hlavní jistič:)))a nechám při přetížení měnič vypnout a za 30 vteřin restartovat.Jak to vypne hned ví ,co se děje.Všem doporučuji!!!!!
Ahoj, tady nerozumím jedné věci - proč by měly vznikat přetoky do DS, když měnič je typu offgrid? Pokud už nestačí, lze automatikou udělat to, že se přepne na DS a FVE se odstaví, nebo se mýlím? Nebo to máte tak, že používáte měnič typu hybrid a při nedostatku FVE se přifázuje DS? TO pak ale máte hybridní systém nikoli ostrovní a jestli tomu rozumím dobře, vztahují se na vás mnohé legislativní obstrukce...
Jirka
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 526
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: Vyjasnění legislativy

Příspěvek od sindyk »

On k tomu "bypassu" tady nějak nepanuje jednoznačný názor. Já mám za to, že měniče Axpert a podobné v režimu SBU po vybití baterie přepnou na DS a MPPT pouze dobíjí baterii, přetoky nevznikají.
Pokud má DS na vstupu, používá ji jako řídící frekvenci pro měnič, i když jede na baterie, to ulehčí relátkům při přepínání. Dá se tedy říct, že přifázovaný je vždy.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
sokrates
Příspěvky: 10
Registrován: úte črc 19, 2022 2:51 pm

Re: Vyjasnění legislativy

Příspěvek od sokrates »

Soban píše:Normálně nic nepotřebuješ!

K elektromobilu no tak si nabíjení uděláš jinde a budeš muset vykopat přívod pro kabel z domečku.
5kW měnič v létě dobije elektromobil (za předpokladu, že nebude jiný odběr)?
cipis
Příspěvky: 4362
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Vyjasnění legislativy

Příspěvek od cipis »

Však si to spočítej, násobit výkon a čas zvládneš, dostaneš množství energie. Pak ještě teda účinnost, ale to je také jen násobení.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
glottis
Příspěvky: 2071
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Vyjasnění legislativy

Příspěvek od glottis »

sokrates píše:
Soban píše:Normálně nic nepotřebuješ!

K elektromobilu no tak si nabíjení uděláš jinde a budeš muset vykopat přívod pro kabel z domečku.
5kW měnič v létě dobije elektromobil (za předpokladu, že nebude jiný odběr)?
Zalezi na panelech. S 5kWp mam strop prumer tak 25kwh/den a to na nabijeni auta neni, protoze 20 veme barak. Kdyz budes mit panely a menic nepretizis tak dobijes tak 1/3 tesly? mozna 1/2.
sokrates
Příspěvky: 10
Registrován: úte črc 19, 2022 2:51 pm

Re: Vyjasnění legislativy

Příspěvek od sokrates »

sindyk píše:On k tomu "bypassu" tady nějak nepanuje jednoznačný názor. Já mám za to, že měniče Axpert a podobné v režimu SBU po vybití baterie přepnou na DS a MPPT pouze dobíjí baterii, přetoky nevznikají.
Pokud má DS na vstupu, používá ji jako řídící frekvenci pro měnič, i když jede na baterie, to ulehčí relátkům při přepínání. Dá se tedy říct, že přifázovaný je vždy.
No a to je právě legislativně problém. Dle toho, co jsem vyčetl, praávě to, že je přifázovaný DS na FVE znamená, že nejde o ostrov. Ostrov je jedině, pokud DS funguje jako nabíječka baterií.

Ještě se zeptám dle rad Vás i kolegů nad Vámi. Zmínili jste měnič Axpert, 5kW. Jaké panely a kolik kWp a jaké baterie a kolik kWh budu na tento letní domek (spotřeba v hlavním příspěvku) potřebovat? V neposlední řadě jakými jističi a pojistkami toto krýt? Jaký přepínač FVE/DS volit - klidně manuální. Předpoklad je ten, abych se vyhnul legislativním problémům, zda jde o ostrov či nejde, bude systém fungovat tak, že při nedostatečnosti FVE se zkrátka pouze přepne na DS a FVE se odpojí.
Díky!
Franta2776
Příspěvky: 2430
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Vyjasnění legislativy

Příspěvek od Franta2776 »

sokrates píše:
Franta2776 píše:U ženy nastala velká změna,když jsem při přetížení měniče nenechal přepínat na DS a dělat případné přetoky.Vypnul jsem hlavní jistič do domu (od té doby nechodím k plotu nahazovat hlavní jistič:)))a nechám při přetížení měnič vypnout a za 30 vteřin restartovat.Jak to vypne hned ví ,co se děje.Všem doporučuji!!!!!
Ahoj, tady nerozumím jedné věci - proč by měly vznikat přetoky do DS, když měnič je typu offgrid? Pokud už nestačí, lze automatikou udělat to, že se přepne na DS a FVE se odstaví, nebo se mýlím? Nebo to máte tak, že používáte měnič typu hybrid a při nedostatku FVE se přifázuje DS? TO pak ale máte hybridní systém nikoli ostrovní a jestli tomu rozumím dobře, vztahují se na vás mnohé legislativní obstrukce...
Jirka

Měnič je off grid jen v případě,že mu chybí energie se přifázuje a celý výkon přepne na síť.Problém je zimní období.
Ono přepnutí na DS bez přifázováni je buď výpadkové nebo to je proudový náraz a vyráží hlavní jistič DS.
Já mám od půlky února hlavní jistič do domu vypnutý.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Vyjasnění legislativy

Příspěvek od Soban »

sokrates píše: Ahoj, tady nerozumím jedné věci - proč by měly vznikat přetoky do DS, když měnič je typu offgrid? Pokud už nestačí, lze automatikou udělat to, že se přepne na DS a FVE se odstaví, nebo se mýlím? Nebo to máte tak, že používáte měnič typu hybrid a při nedostatku FVE se přifázuje DS? TO pak ale máte hybridní systém nikoli ostrovní a jestli tomu rozumím dobře, vztahují se na vás mnohé legislativní obstrukce...
Jirka
Různé krabice to mají různě - například king umí přicucávat ze sítě a přetok nehrozí je tam dvojitá konverze AC->DC->AC.

Různé klony axpertů, mají bypass tam se dá nastavit že při přetížení se to přepne vestavěným relátkem, čili pak je propojený IN vstup s OUT výstupem a měnič je vypnut.
Jinak to přifázování není že by byl OUT výstup spojen s IN, ale z IN přebírá kmitočet a synchronizuje dle jeho svojich 50Hz aby při zapnutí bypasu byla sinusovka ve stejné fázi a nebyl proudový náraz při přepnutí.

Některé umí pracovat v režimu grid takže doplňují když nestačí energii z DS a tady přetoky hrozí.

Jinak k legislativě.

Mají to napsané prostě špatně, na vstupu dám přepínač a mám to oddělené a hotovo.....
Jak chceš rozdělit zemnění to prostě nejde i když si vykopeš druhé tak to bude přes zem spojené s DS :-)

Jinak pracovníci co se starají o DS ti nemají co lézt do rozvaděče, jejich končí v tom kde je elektroměr, a pokud nejsou přetoky není co řešit a když uvidí panely tak ano v domečku mám FVE a není připojen k DS mám to odpojeno a hotovo.

Do 10kWp nepotřebuješ pokud vím žádné stavební povolení, ani nic jiného.

Jinak k elektromobilu, když budeš mít dost panelů, můžeš pořídit třeba další měnič jenom na elektromobil, vše je o výkonu panelů......

Jinak některé se dají zapojovat i paralelně takže můžeš mít třeba i 2 po 5kW či 3,4,5,6......mám dojem že u některých jsem viděl že jich jde zapojit 9 kusů....
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Vyjasnění legislativy

Příspěvek od ACDC »

Dnes syn mluvil s jedním energetikem velkého podniku, který leccos ví. Komando ČEZ porovnává satelitní snímky a kde přibyly panely, dožadují se vstupu ke kontrole, což asi nesmí, ale to je takové rozporu plné. To, že nemám přetoky, je dobrý, ale. Takže začnu legalizovat. A tam mi není jasný dálkové vypnutí přes HDO, kdy toto spojí ovl. vodič proti N, což znamená buď relé, nebo vyrážecí cívku u hlavního jističe FTV. A ještě-dělají problém se střídači REVO? Dík za odpověď.
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2569
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Vyjasnění legislativy

Příspěvek od tomas »

ACDC píše:A tam mi není jasný dálkové vypnutí přes HDO, kdy toto spojí ovl. vodič proti N, což znamená buď relé, nebo vyrážecí cívku u hlavního jističe FTV.
Na to stačí stykač s rozpínacími kontakty, v klidu nulová spotřeba a poruchovost. Nic víc netřeba.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Neo
Příspěvky: 261
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: Vyjasnění legislativy

Příspěvek od Neo »

Soban píše:
sokrates píše: ....Jak chceš rozdělit zemnění to prostě nejde i když si vykopeš druhé tak to bude přes zem spojené s DS :-)
Na chatě která nemá přípojku k DS si postavím ostrovní FVE. Zakopu uzemnění, připojím k N. Vytvořím si soukromou TN-S.
Považovat to za galvanické neoddělení DS mě přijde odvážné.
Některé stroje a zařízení mají odělovací transformátor, neživé části jsou stejně uzemněné a přesto je to považováno za galvanické odělení.
Jedna věc je tvrzení distributora že ostrovní FVE není galvanicky oddělena, druhá je že to musí dokázat.
++
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Vyjasnění legislativy

Příspěvek od ACDC »

Pravda. Ale je to bezpečné odpojení? Co když stykači odejde cívka? Ale vlk se nažere......
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2569
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Vyjasnění legislativy

Příspěvek od tomas »

Co když se pokazí přijímač HDO, nebo vypadne jistič HDO nebo toho stykače? Nebo cívka relé který ten impul má negovat při použití stykače se zapínacími kontakty? Nebo nedej Bože bude výpadek elektřiny a HDOčku nepřejde signál k vypnutí výrobny a při ukončení výpadku začne výrobna vyrábět? Tam se může stát milión jedna dalších pravděnepodobnější věcí které to znemožní dálkově ovládat než že se spálí cívka, vůbec nejde o bezpečné odpojení.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Vyjasnění legislativy

Příspěvek od Soban »

Tak ono se může pokazit i mechanický přepínač a může se ten zlomený kontakt nešťastně dotknout a propojit ty přepínané sítě, je to sice nepravděpodobné, ale stát se to může.

Ke vstupu komanda do baráku, prostě je tam nepustím a hotovo, není co řešit i policie potřebuje povolení a nemůže jenom tak někam vtrhnout a panely na zahradě k tomu neopravňují a to že jsem něco odpojil od DS je moje volba (pokud to tedy neovlivňuje DS).
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Vyjasnění legislativy

Příspěvek od ACDC »

Ono je ten ovládací vodič 0-100%, takže teoreticky má ovládat výkon, což není asi jak. Elměr montér mi tvrdil že to používají, ale to je u prodeje-dodávky do sítě. Z mého hlediska je nejjednodušší vyrážecí modul na jistič, který taky může selhat ze spousty důvodů.
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.