GoodWe 10K-ET výpadky/restarty

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Zdenal
Příspěvky: 20
Registrován: pát čer 04, 2021 3:18 pm

GoodWe 10K-ET výpadky/restarty

Příspěvek od Zdenal »

Ahoj

U svého měniče pozoruji časté restarty. Projevuje se to hlasitým lupnutím nebo cvaknutím v měniči a následným blikáním kontrolek pro System, Battery a Grid. Po několika minutách systém opět najede a vše funguje jak má.
Restart (nebo výpadek) nezpůsobí výpadek elektřiny v domě, ta stále jede (zpravidla jen probliknou rozsvícená světla). Asi pád vykompenzuje elektřina z DS, případně baterie.
Někdy se to opakuje několikrát za den, jindy jen jednou nebo vůbec. Restarty nejsou spojeny se zátěží domu. Dějí se náhodně, i v noci, kdy není žádný spotřebič aktivní (snad kromě ledničky).
Má někdo podobný problém / zkušenost? Je to na reklamaci měniče?
Přílohy
Restarts or fails.png
Restarts or fails bigger.png
Wotan
Příspěvky: 13
Registrován: čtv kvě 12, 2022 11:37 am

Re: GoodWe 10K-ET výpadky/restarty

Příspěvek od Wotan »

Ahoj, pokud to opravdu není způsobeno přetížením a ani přehřátím (to by dělalo jen při výrobě), tak je ve hře snad už jen problém u distributora (napětí fází). Měl jsem problém s nahodilými restarty GW a vše se vyřešilo změnou normy z české na rakouskou. Případně se dá zkusit ještě update FW - nový je tuším 8xx.
Neo
Příspěvky: 256
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: GoodWe 10K-ET výpadky/restarty

Příspěvek od Neo »

Pro jistotu bych připojil ledničku na pár dní na DS.
++
Mart
Příspěvky: 179
Registrován: ned kvě 01, 2022 2:02 pm
Bydliště: Prostejov

Re: GoodWe 10K-ET výpadky/restarty

Příspěvek od Mart »

Mám podobný problém u GW3648D-ES. Problém je v síti a v nastavení ochran u měniče, možná souvisí s HDO.
Udělal jsem si vyčítání registrů měniče po 1s a při výpadcích byla frekvence v síti nad 50 Hz. Výpadky byly většinou mezi 20:00 a 23:00.
Trochu jsem pozměnil nastavení ochran, hlavně meze frekvence, vyhodil jsem kontrolu přepětí a četnost výpadků se snížila na cca 1x za týden.
Chtěl jsem dělat podrobnější měření a záznam napětí, ale jak teď pořád pere slunko, tak jsem výpadky vyřešil odpojením měniče od sítě a přechodem na plný ostrov. Časem se tomu budu zase věnovat.
měnič GW3648D-ES, baterie 4x Pylontech US3000C (celkově 14,4 kWh)
panely mono 1920 Wp východ (sklon 20°) + 1920 Wp západ (sklon 16°)
Zdenal
Příspěvky: 20
Registrován: pát čer 04, 2021 3:18 pm

Re: GoodWe 10K-ET výpadky/restarty

Příspěvek od Zdenal »

Díky za reakce. Otevřel jsem ticket na GW podpoře. Uvidím, co navrhnou oni. Dám vědět.
Mart
Příspěvky: 179
Registrován: ned kvě 01, 2022 2:02 pm
Bydliště: Prostejov

Re: GoodWe 10K-ET výpadky/restarty

Příspěvek od Mart »

Taky jsem otevřel ticket na podpoře s tím, že mám asi starý FW a chtěl bych ho aktualizovat. Tak mi napsali, že sice starý FW mám, ale problémy s ním nejsou a že potřebují více informací ohledně těch výpadků. Tak jsem jim chtěl dodat mnohem lepší podklady pro analýzu problému a chtěl jsem nasnímat průběhy na ACin a na backupu. Zatím jsem se k tomu nedostal a oni mi ticket zavřeli s tím, že ho případně můžu znova otevřít.

Co se týká toho nastavení ochran, tak ty se nastavují automaticky tím, že se vybere země, kde bude měnič provozovaný. Číňani mají pro každou zemi extra nastavení, které odpovídá požadavkům lokálního energetického úřadu.
Podmínky pro ČR lze najít v Pravidlech provozování distribuční soustavy (PPDS) v příloze 4, které vydává ERÚ.
Když jsem to porovnával, tak v měniči jsou některé ochrany přísnější než požadují PPDS.
Je ale potřeba vzít PPDS od konkrétního distributora, kde je člověk připojen, protože mám tušení, že i každý distributor si ty centrální PPDS vydávané ERÚ ještě ohýbá podle sebe.
měnič GW3648D-ES, baterie 4x Pylontech US3000C (celkově 14,4 kWh)
panely mono 1920 Wp východ (sklon 20°) + 1920 Wp západ (sklon 16°)
glottis
Příspěvky: 1915
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: GoodWe 10K-ET výpadky/restarty

Příspěvek od glottis »

graf napeti nemas? Muze to byt proste prepeti. Treba u nas je bezne v siti i 242V a treba apc ups s tim mela dost problem a prepinala.
Mart
Příspěvky: 179
Registrován: ned kvě 01, 2022 2:02 pm
Bydliště: Prostejov

Re: GoodWe 10K-ET výpadky/restarty

Příspěvek od Mart »

Jestli byla ta otázka na mne, tak mám vyšší napětí, cca kolem 245 V. Trafo z 22 kV mám asi 50 metrů od baráku. Když mi měnič blbnul, tak bylo napětí až kolem 250 V, síť byla odlehčená a s tím souvisí i ta frekvence trochu nad 50 Hz.
Musím to proměřit.
měnič GW3648D-ES, baterie 4x Pylontech US3000C (celkově 14,4 kWh)
panely mono 1920 Wp východ (sklon 20°) + 1920 Wp západ (sklon 16°)
Zdenal
Příspěvky: 20
Registrován: pát čer 04, 2021 3:18 pm

Re: GoodWe 10K-ET výpadky/restarty

Příspěvek od Zdenal »

Data ze včerejška. Byly 3 pády. Snad jsem z invertoru použil správné parametry (On-grid voltage). Zdá se, že vyšší nebo nižší napětí v síti nemá na restarty vliv. Díval jsem se i na frekvence (graf nepřikládám), ale ani tam nevidím závislost.
Přílohy
Napeti.png
Mojm10
Příspěvky: 245
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am

Re: GoodWe 10K-ET výpadky/restarty

Příspěvek od Mojm10 »

Zazivam to take. Ne tak casto. Pri provozu bez DS v offgridu to nedela. Tudiz s nejvetsi pravdepodobnosti by se melo jednat o spusteni nektere z ochran. Podivej se do alarmu a diagnostiky.
Zdenal
Příspěvky: 20
Registrován: pát čer 04, 2021 3:18 pm

Re: GoodWe 10K-ET výpadky/restarty

Příspěvek od Zdenal »

Od 21. července byl jen jeden výpadek (23.7.), jinak klid. Tzn. zásadní zlepšení vůči minulosti. Měl jsem podezření, že GoodWe podpora něco vzdáleně upravila. Z komunikace to ale vypadá, že spíš ne. Jejich prvním cílem byla aktualizace FW, kterou jsem dnes, po domluvě s nimi, udělal lokálně sám, protože se nemohli na inverter připojit (FW verze je nyní 080822, původně byla 060616).
Teď chtějí chování invertoru pozorovat, jestli se po aktualizaci stabilizoval a podle výsledku buď pokračovat nebo ticket zavřít.

Ohledně Ostrovního režimu - ano, nejraději bych se do něj ihned přepnul, ale za poslední 2 roky jsem některým členům domácnosti nedokázal vysvětlit, že nelze zapnout všechny spotřebiče najednou (okamžité odběry 6-7 kW i víc) a divit se, proč vypadl proud....
V diagnostice nic není, resp. alarmy reportované tam neodpovídají restartům (podle času) a nedá se z toho nic vydedukovat. Uvidím, na co příjde support po několika dnech.
Mojm10
Příspěvky: 245
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am

Re: GoodWe 10K-ET výpadky/restarty

Příspěvek od Mojm10 »

Zdenal píše: Ohledně Ostrovního režimu - ano, nejraději bych se do něj ihned přepnul, ale za poslední 2 roky jsem některým členům domácnosti nedokázal vysvětlit, že nelze zapnout všechny spotřebiče najednou (okamžité odběry 6-7 kW i víc) a divit se, proč vypadl proud....
Udelal jsem tabulku na lednici, kde jsou spotrebice, ktere nemuzou jet zaroven, tzn. jsou na jedne fazi. Od te doby klid. A to se hodi bez ohledu na ostrov.
pave69
Příspěvky: 47
Registrován: ned čer 26, 2022 9:27 pm

Re: GoodWe 10K-ET výpadky/restarty

Příspěvek od pave69 »

Máme 3 patra, 2 lednice, rodiče mají přes 80... Když něco zapínám v suterénu, nemám šajnu, co už kdo zapnul v 1. patře, obdobně naopak :-/
Źádné řešení není univerzální, mohu jen závidět.
Zdenal
Příspěvky: 20
Registrován: pát čer 04, 2021 3:18 pm

Re: GoodWe 10K-ET výpadky/restarty

Příspěvek od Zdenal »

Po mém potvrzení instalace nového firmwaru Goodwe support můj ticket zavřel s tím, ať otevřu nový, kdyby problém přetrvával. Zaznamenal jsem jen jeden restart (asi hodinu po aktualizaci), ale jinak nic. Zatím nic dalšího otevírat nebudu a ještě počkám, jak se to bude chovat.

Ohledně souběhu vícero spotřebičů najednou: Souhlasím s poznámkou, že ne vždy každý doma ví, co někdo jiný kde pustil. Snažím se to vyřešit chytrými zásuvkami a automatizací v Home Assistentovi (HA). Tzn., když dosáhne okamžitý odběr celého domu určitou hodnotu, kterou považuju za limitní pro stabilitu, HA vypne nějakou aktivní zásuvku (např. pro bojler a podobně). Zatím mám odladěných jen pár jednodušších spotřebičů, ale nevím, co se stane, když takto odpojím jedoucí myčku na nádobí nebo pračku v běhu. Budou pokračovat v programu, když se zásuvka opět sepne? Asi nebudou, což se doma nesetká s pochopením. Každopádně, toto už je na samostatné téma.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: GoodWe 10K-ET výpadky/restarty

Příspěvek od kodl69 »

mám odzkoušeno, že všechny mě známý pračky a mycky po přetržce v napájení řádu hodin poktačují automaticky v programu.
Ale zrovna pračka je něco, co nahřeje vodu a pak už skoro elektriku nepotřebuje, myčka je v tomhle podstatně nepředvidatelnější, na jedno mytí ohřívá třikrát.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
fukuši
Příspěvky: 356
Registrován: úte úno 19, 2013 10:27 pm

Re: GoodWe 10K-ET výpadky/restarty

Příspěvek od fukuši »

Zapinam automatku soucasne s myckou a tak se mi topne telesa nepotkaj.Mycka mi spina cca 10x za cyklus umyti ta je na rozdil od automatky nepredvidatelna.
Neo
Příspěvky: 256
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: GoodWe 10K-ET výpadky/restarty

Příspěvek od Neo »

Zdenal píše:..... ale za poslední 2 roky jsem některým členům domácnosti nedokázal vysvětlit, že nelze zapnout všechny spotřebiče najednou (okamžité odběry 6-7 kW i víc) a divit se, proč vypadl proud....
Nainstaluj proudové relé hlídací, i několik a blokuj myčku, pračku, bojler těm nevadí vypnutí, manželce možná ano. :)
Pokud ty máš nějaké řešení nárazových odběrů nikdo z rodiny nebude hlídat souběh spotřebičů či se nějak omezovat.
Postav je před hotovou věc "nejde to zapojit tak aby mohlo běžet vše najednou" budou brblat ale naučí se s tím žít :)
++
cipis
Příspěvky: 4215
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: GoodWe 10K-ET výpadky/restarty

Příspěvek od cipis »

Ja bych zrusil vsechny zasuvky, az na jednu na schodisti, no a jen jednu prodluzovacku k ni. Hned to pujde lepe.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Zdenal
Příspěvky: 20
Registrován: pát čer 04, 2021 3:18 pm

Re: GoodWe 10K-ET výpadky/restarty

Příspěvek od Zdenal »

Jak jsem uvedl ve svém posledním příspěvku nahoře, nahodilé restary pokračovaly i po aktualizaci na poslední firmware.
Následoval jsem radu Wotana (viz příspěvek č. 2) a změnil nastavení bezpečnostního kódu z českého na rakouský. Po třech / čtyřech týdnech mohu konstatovat, že to byl správný krok, protože jsem od té doby neměl jedinný restart.
Parametry obou zemí jsem neporovnával, takže nevím, co přesně způsobuje onen restart, ale pokud někdo trpí tím samým problémem, změna profilu je skutečně fungujícím řešením.
Díky všem za pomoc
MichalSix
Příspěvky: 38
Registrován: pon pro 27, 2021 11:27 pm

Re: GoodWe 10K-ET výpadky/restarty

Příspěvek od MichalSix »

Mohu se zeptat, jak je to se zárukou v případě změn parametrů? Mě dodavatel vyhrožoval, že pokud změním jakýkoliv parametr, tak mi neuzná záruku a hodně bych riskoval (dle jeho slov), protože GoodWe vydrží pár let (1-2) a pak se musí vyměnit (prý proto, že od dob koronaviru se používají nekvalitní komponenty - netuším, zda je to pravda).

Můj názor je, že jen strašil, nevím o tom, že by někde v záručních podmínkách bylo, že se nesmí měnit parametry. Nicméně, rád bych měl jistotu.
FV pole - 10kWp (22ks Longi 450 Wp)
Měnič - SOLAX X3-Hybrid-10.0T (G3)
Baterie - 11.6kW (Triple Power LFP 5.8)
Řízení přebytků: Homey (https://homey.app)
Online dohled: Homey (mobilní aplikace & web) + Solax Cloud

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek