Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: stř srp 10, 2022 6:37 am

GoodWe 10K-ET výpadky/restarty

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.

GoodWe 10K-ET výpadky/restarty

Příspěvekod Zdenal » úte črc 19, 2022 11:14 am

Ahoj

U svého měniče pozoruji časté restarty. Projevuje se to hlasitým lupnutím nebo cvaknutím v měniči a následným blikáním kontrolek pro System, Battery a Grid. Po několika minutách systém opět najede a vše funguje jak má.
Restart (nebo výpadek) nezpůsobí výpadek elektřiny v domě, ta stále jede (zpravidla jen probliknou rozsvícená světla). Asi pád vykompenzuje elektřina z DS, případně baterie.
Někdy se to opakuje několikrát za den, jindy jen jednou nebo vůbec. Restarty nejsou spojeny se zátěží domu. Dějí se náhodně, i v noci, kdy není žádný spotřebič aktivní (snad kromě ledničky).
Má někdo podobný problém / zkušenost? Je to na reklamaci měniče?
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
?
Zdenal

Re: GoodWe 10K-ET výpadky/restarty

Příspěvekod Wotan » úte črc 19, 2022 12:33 pm

Ahoj, pokud to opravdu není způsobeno přetížením a ani přehřátím (to by dělalo jen při výrobě), tak je ve hře snad už jen problém u distributora (napětí fází). Měl jsem problém s nahodilými restarty GW a vše se vyřešilo změnou normy z české na rakouskou. Případně se dá zkusit ještě update FW - nový je tuším 8xx.
?
Wotan

Příspěvekod Neo » úte črc 19, 2022 2:29 pm

Pro jistotu bych připojil ledničku na pár dní na DS.
++
?
Neo

Příspěvekod Mart » úte črc 19, 2022 2:49 pm

Mám podobný problém u GW3648D-ES. Problém je v síti a v nastavení ochran u měniče, možná souvisí s HDO.
Udělal jsem si vyčítání registrů měniče po 1s a při výpadcích byla frekvence v síti nad 50 Hz. Výpadky byly většinou mezi 20:00 a 23:00.
Trochu jsem pozměnil nastavení ochran, hlavně meze frekvence, vyhodil jsem kontrolu přepětí a četnost výpadků se snížila na cca 1x za týden.
Chtěl jsem dělat podrobnější měření a záznam napětí, ale jak teď pořád pere slunko, tak jsem výpadky vyřešil odpojením měniče od sítě a přechodem na plný ostrov. Časem se tomu budu zase věnovat.
GW3648D-ES, 4x US3000C (14,4 kWh)
2x 16x120W (východ - sklon 20°, západ - sklon 16°)
?
Mart

Příspěvekod Zdenal » čtv črc 21, 2022 9:57 am

Díky za reakce. Otevřel jsem ticket na GW podpoře. Uvidím, co navrhnou oni. Dám vědět.
?
Zdenal

Příspěvekod Mart » čtv črc 21, 2022 10:40 am

Taky jsem otevřel ticket na podpoře s tím, že mám asi starý FW a chtěl bych ho aktualizovat. Tak mi napsali, že sice starý FW mám, ale problémy s ním nejsou a že potřebují více informací ohledně těch výpadků. Tak jsem jim chtěl dodat mnohem lepší podklady pro analýzu problému a chtěl jsem nasnímat průběhy na ACin a na backupu. Zatím jsem se k tomu nedostal a oni mi ticket zavřeli s tím, že ho případně můžu znova otevřít.

Co se týká toho nastavení ochran, tak ty se nastavují automaticky tím, že se vybere země, kde bude měnič provozovaný. Číňani mají pro každou zemi extra nastavení, které odpovídá požadavkům lokálního energetického úřadu.
Podmínky pro ČR lze najít v Pravidlech provozování distribuční soustavy (PPDS) v příloze 4, které vydává ERÚ.
Když jsem to porovnával, tak v měniči jsou některé ochrany přísnější než požadují PPDS.
Je ale potřeba vzít PPDS od konkrétního distributora, kde je člověk připojen, protože mám tušení, že i každý distributor si ty centrální PPDS vydávané ERÚ ještě ohýbá podle sebe.
?
Mart

Příspěvekod glottis » čtv črc 21, 2022 11:52 am

graf napeti nemas? Muze to byt proste prepeti. Treba u nas je bezne v siti i 242V a treba apc ups s tim mela dost problem a prepinala.
?
glottis

Příspěvekod Mart » čtv črc 21, 2022 12:55 pm

Jestli byla ta otázka na mne, tak mám vyšší napětí, cca kolem 245 V. Trafo z 22 kV mám asi 50 metrů od baráku. Když mi měnič blbnul, tak bylo napětí až kolem 250 V, síť byla odlehčená a s tím souvisí i ta frekvence trochu nad 50 Hz.
Musím to proměřit.
?
Mart

Příspěvekod Zdenal » čtv črc 21, 2022 12:58 pm

Data ze včerejška. Byly 3 pády. Snad jsem z invertoru použil správné parametry (On-grid voltage). Zdá se, že vyšší nebo nižší napětí v síti nemá na restarty vliv. Díval jsem se i na frekvence (graf nepřikládám), ale ani tam nevidím závislost.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
?
Zdenal

Příspěvekod Mojm10 » čtv črc 21, 2022 3:30 pm

Zazivam to take. Ne tak casto. Pri provozu bez DS v offgridu to nedela. Tudiz s nejvetsi pravdepodobnosti by se melo jednat o spusteni nektere z ochran. Podivej se do alarmu a diagnostiky.
?
Mojm10

Příspěvekod Zdenal » pon črc 25, 2022 5:40 pm

Od 21. července byl jen jeden výpadek (23.7.), jinak klid. Tzn. zásadní zlepšení vůči minulosti. Měl jsem podezření, že GoodWe podpora něco vzdáleně upravila. Z komunikace to ale vypadá, že spíš ne. Jejich prvním cílem byla aktualizace FW, kterou jsem dnes, po domluvě s nimi, udělal lokálně sám, protože se nemohli na inverter připojit (FW verze je nyní 080822, původně byla 060616).
Teď chtějí chování invertoru pozorovat, jestli se po aktualizaci stabilizoval a podle výsledku buď pokračovat nebo ticket zavřít.

Ohledně Ostrovního režimu - ano, nejraději bych se do něj ihned přepnul, ale za poslední 2 roky jsem některým členům domácnosti nedokázal vysvětlit, že nelze zapnout všechny spotřebiče najednou (okamžité odběry 6-7 kW i víc) a divit se, proč vypadl proud....
V diagnostice nic není, resp. alarmy reportované tam neodpovídají restartům (podle času) a nedá se z toho nic vydedukovat. Uvidím, na co příjde support po několika dnech.
?
Zdenal

Příspěvekod Mojm10 » úte črc 26, 2022 7:43 am

Zdenal píše:Ohledně Ostrovního režimu - ano, nejraději bych se do něj ihned přepnul, ale za poslední 2 roky jsem některým členům domácnosti nedokázal vysvětlit, že nelze zapnout všechny spotřebiče najednou (okamžité odběry 6-7 kW i víc) a divit se, proč vypadl proud....

Udelal jsem tabulku na lednici, kde jsou spotrebice, ktere nemuzou jet zaroven, tzn. jsou na jedne fazi. Od te doby klid. A to se hodi bez ohledu na ostrov.
?
Mojm10

Příspěvekod pave69 » úte črc 26, 2022 3:34 pm

Máme 3 patra, 2 lednice, rodiče mají přes 80... Když něco zapínám v suterénu, nemám šajnu, co už kdo zapnul v 1. patře, obdobně naopak :-/
Źádné řešení není univerzální, mohu jen závidět.
?
pave69

Příspěvekod Zdenal » stř črc 27, 2022 11:17 am

Po mém potvrzení instalace nového firmwaru Goodwe support můj ticket zavřel s tím, ať otevřu nový, kdyby problém přetrvával. Zaznamenal jsem jen jeden restart (asi hodinu po aktualizaci), ale jinak nic. Zatím nic dalšího otevírat nebudu a ještě počkám, jak se to bude chovat.

Ohledně souběhu vícero spotřebičů najednou: Souhlasím s poznámkou, že ne vždy každý doma ví, co někdo jiný kde pustil. Snažím se to vyřešit chytrými zásuvkami a automatizací v Home Assistentovi (HA). Tzn., když dosáhne okamžitý odběr celého domu určitou hodnotu, kterou považuju za limitní pro stabilitu, HA vypne nějakou aktivní zásuvku (např. pro bojler a podobně). Zatím mám odladěných jen pár jednodušších spotřebičů, ale nevím, co se stane, když takto odpojím jedoucí myčku na nádobí nebo pračku v běhu. Budou pokračovat v programu, když se zásuvka opět sepne? Asi nebudou, což se doma nesetká s pochopením. Každopádně, toto už je na samostatné téma.
?
Zdenal

Příspěvekod kodl69 » stř črc 27, 2022 12:02 pm

mám odzkoušeno, že všechny mě známý pračky a mycky po přetržce v napájení řádu hodin poktačují automaticky v programu.
Ale zrovna pračka je něco, co nahřeje vodu a pak už skoro elektriku nepotřebuje, myčka je v tomhle podstatně nepředvidatelnější, na jedno mytí ohřívá třikrát.
ostrov 4600Wp neustále ve stádiu zrodu: midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Ex Powerjack 8kW (momentálně samodomo cca 6kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
?
kodl69

Příspěvekod fukuši » stř črc 27, 2022 12:08 pm

Zapinam automatku soucasne s myckou a tak se mi topne telesa nepotkaj.Mycka mi spina cca 10x za cyklus umyti ta je na rozdil od automatky nepredvidatelna.
?
fukuši

Příspěvekod Neo » stř črc 27, 2022 2:39 pm

Zdenal píše:..... ale za poslední 2 roky jsem některým členům domácnosti nedokázal vysvětlit, že nelze zapnout všechny spotřebiče najednou (okamžité odběry 6-7 kW i víc) a divit se, proč vypadl proud....

Nainstaluj proudové relé hlídací, i několik a blokuj myčku, pračku, bojler těm nevadí vypnutí, manželce možná ano. :)
Pokud ty máš nějaké řešení nárazových odběrů nikdo z rodiny nebude hlídat souběh spotřebičů či se nějak omezovat.
Postav je před hotovou věc "nejde to zapojit tak aby mohlo běžet vše najednou" budou brblat ale naučí se s tím žít :)
++
?
Neo

Příspěvekod cipis » čtv črc 28, 2022 11:16 pm

Ja bych zrusil vsechny zasuvky, az na jednu na schodisti, no a jen jednu prodluzovacku k ni. Hned to pujde lepe.
6,33kWp: 1440Wp J1, 2040Wp J2, 2040Wp V, 810Wp Z
SinusPro 2000 S, Epever 8420, 6420, 2x 4210, 2x 4415
15 912 Wh staré olovo
?
cipis

Zpět na Hybridní elektrárny