FVE svepomoci

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Glizka
Příspěvky: 24
Registrován: pon črc 11, 2022 9:32 pm

FVE svepomoci

Příspěvek od Glizka »

Zdravim, je tu někdo kdo by mi poradil jak udělat ostrovní elektrárnu s tim že bych ji manuálně přepinal na DS ? Je to na rodinny dum, spotreba cca 5MW, žádný 3f spotřebič. Děkuji za rady
rva
Příspěvky: 3550
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od rva »

Je to tu snad stokrát. Např. u hlavního domovního rozvaděče vyndáš fous z jističe a natáhneš si tak kabelem jednu fázi z DS k elektrárně, kde ho připojíš na vstup měniče (např. Axpert). No a výstup z měniče povedeš zpět do hlavního rozvaděče, kde ho připojíš do toho jističe, kde byl ten první drát.
Přepínání dělá Axpert automaticky, ale můžeš ho v jeho menu dělat i sám.
Dle konkretních podmínek se realizace různě obměňuje.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od sitra »

no, a kdyby jsi chtěl ruční přepínání tak třeba zde:
https://www.aliexpress.com/item/4000944 ... 9702%21sea
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...
Glizka
Příspěvky: 24
Registrován: pon črc 11, 2022 9:32 pm

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od Glizka »

Děkuji, jsem začátečník tak zjišťuji jak to je.
Glizka
Příspěvky: 24
Registrován: pon črc 11, 2022 9:32 pm

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od Glizka »

A žádný přetoky nebudou ?
Glizka
Příspěvky: 24
Registrován: pon črc 11, 2022 9:32 pm

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od Glizka »

rva píše:Je to tu snad stokrát. Např. u hlavního domovního rozvaděče vyndáš fous z jističe a natáhneš si tak kabelem jednu fázi z DS k elektrárně, kde ho připojíš na vstup měniče (např. Axpert). No a výstup z měniče povedeš zpět do hlavního rozvaděče, kde ho připojíš do toho jističe, kde byl ten první drát.
Přepínání dělá Axpert automaticky, ale můžeš ho v jeho menu dělat i sám.
Dle konkretních podmínek se realizace různě obměňuje.
A ten Axpert 1f nebo 3f. (Sory ze se tak ptam, ale jsem opravdu zacatecnik)
rva
Příspěvky: 3550
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od rva »

Než něco koupíš, tak se tady zeptáš. Většina "Axpertů" přetoky principiálně neumožňuje. U některých záleží, jak je nastavíš. Tedy nesmí to být přístroj "ongrid" - ten mají solární baroni a hazardéři. Musí to být "ofgrid" a obvykle i "hybrid" při správném nastavení. A téměř každý má 1f elektrárnu. Pro 3f musí být velmi vážný důvod, nebo hloupost.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Glizka
Příspěvky: 24
Registrován: pon črc 11, 2022 9:32 pm

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od Glizka »

rva píše:Než něco koupíš, tak se tady zeptáš. Většina "Axpertů" přetoky principiálně neumožňuje. U některých záleží, jak je nastavíš. Tedy nesmí to být přístroj "ongrid" - ten mají solární baroni a hazardéři. Musí to být "ofgrid" a obvykle i "hybrid" při správném nastavení. A téměř každý má 1f elektrárnu. Pro 3f musí být velmi vážný důvod, nebo hloupost.
Ok děkuji a ještě se zeptám, musí být v soustavě nějakě chrániče nebo speciální ochrany, nebo stači panely, střidač a baterky ?
rva
Příspěvky: 3550
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od rva »

Nemusí tam být nic, ale je rozumné KAŽDÝ obvod jistit tak, aby při zkratu nejištěný vodič nezpůsobil požár. FV panely pojistkami, DC obvody pojistkami nebo DC jističi, AC obvody jističo-chrániči. Chrániče jsou v nových instalacích povinné a i jinak je dobré je použít, protože zvyšují ochranu, - v nouzi jsou i do zásuvky. A ony fungují i ty čínské, které jsou levnější.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Glizka
Příspěvky: 24
Registrován: pon črc 11, 2022 9:32 pm

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od Glizka »

rva píše:Nemusí tam být nic, ale je rozumné KAŽDÝ obvod jistit tak, aby při zkratu nejištěný vodič nezpůsobil požár. FV panely pojistkami, DC obvody pojistkami nebo DC jističi, AC obvody jističo-chrániči. Chrániče jsou v nových instalacích povinné a i jinak je dobré je použít, protože zvyšují ochranu, - v nouzi jsou i do zásuvky. A ony fungují i ty čínské, které jsou levnější.
Můžu se zeptat odkud jsi ?
Matess
Příspěvky: 1524
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od Matess »

neopomínal bych ani přepěťové ochrany na solární straně.
rva
Příspěvky: 3550
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od rva »

Glizka píše:Můžu se zeptat odkud jsi ?
směrovačka 28926
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Glizka
Příspěvky: 24
Registrován: pon črc 11, 2022 9:32 pm

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od Glizka »

Matess píše:neopomínal bych ani přepěťové ochrany na solární straně.
A ty se zapojují za panely ?
Glizka
Příspěvky: 24
Registrován: pon črc 11, 2022 9:32 pm

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od Glizka »

Jinak díky za rady, šlo by i napsat jaké ty ochrany pořídit, děkuji
Glizka
Příspěvky: 24
Registrován: pon črc 11, 2022 9:32 pm

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od Glizka »

Jo a ještě když máme střechy na JV šlo by udělat každou pulku střechy jako jeden okruh ? Čili aby ten střídač měl dva vstupy ?
Glizka
Příspěvky: 24
Registrován: pon črc 11, 2022 9:32 pm

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od Glizka »

rva píše:
Glizka píše:Můžu se zeptat odkud jsi ?
směrovačka 28926
Diky, ale to je hodně daleko, ja jsem z Olomoucka
rva
Příspěvky: 3550
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od rva »

Inspiruj se jak má vypadat kombi box, do kterého svedeš jednotlivé stringy https://www.aliexpress.com/item/1005004406465558.html. Od něj to pak vedeš k elektrárně. Nemusíš to kupovat, ale jsou tam pojistky, dc jističe, přepěťová ochrana dle toho, jaké stringy k tomu povedou (počet, napětí, proud).
Některé regulátory mají dva vstupy, u jiných je možné dávat jednotlivé stringy paralelně a za mírného snížení účinnosti se dají kombinovat i stringy směřující do různých směrů.
Naposledy upravil(a) rva dne pát črc 15, 2022 7:03 pm, celkem upraveno 1 x.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od LIX »

Ano prepäťovky sa zapájajú za panely a zem pripájaš na ekvipotenciálnu svorku.
Ochrany kupuješ podla max. napätia stringu mppt regulátora.
Ano môžeš zapojiť dve rozdielne strany, stačí si kúpiť axpert ktorý má 2 mppt vstupy.
Viem že si začiatočník a je jednoduché sa pýtať, ale máš už aj niečo načítané? Elektráreň nie je žiadna sranda, či už po elektrickej stránke, ale po baterkovej a jednoduchým nedopatrením si môžeš zapáliť celý barák, prípadne spôsobiť smrť el. prúdom sebe, alebo svojim blízkym neodborným zachádzaním a nedodržaním noriem a základných bezpečnostných pracovných postupov v elektrických obvodoch, takže veľké bacha na to. Nechceme mať o člena menej.
Skús si pozrieť chalanov čo tu majú axper elektrárne. Princíp je jednoduchý, no realizácia je už podstatne zložitejšia. Nie každý na to má, ale dá sa to naučiť, baterku si môžeš kúpiť aj vyskladanú napríklad tu v shope od mikla, axpert tak isto v shope aj všetok materiál no pred samotnou realizáciou si toho treba veľa načítať.

Každopádne ak kúpiš 5000W axpert nečakaj že s tým potiahneš celú domácnosť bez buď to inteligentného riadenia spotrebičov, alebo návykov členov domácnosti. Pretože ak zapneš práčku, kanvicu a ešte začne žena vysávať menič sa preťaží. :D
bokser01
Příspěvky: 1321
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od bokser01 »

LIX píše:Elektráreň nie je žiadna sranda, či už po elektrickej stránke, ale po baterkovej a jednoduchým nedopatrením si môžeš zapáliť celý barák, prípadne spôsobiť smrť el. prúdom sebe, alebo svojim blízkym neodborným zachádzaním a nedodržaním noriem a základných bezpečnostných pracovných postupov v elektrických obvodoch, takže veľké bacha na to. Nechceme mať o člena menej.

Každopádne ak kúpiš 5000W axpert nečakaj že s tým potiahneš celú domácnosť bez buď to inteligentného riadenia spotrebičov, alebo návykov členov domácnosti. Pretože ak zapneš práčku, kanvicu a ešte začne žena vysávať menič sa preťaží. :D

Mluvíš mi z duše... Můj první ostrov byl 12V 1000w měnič a 2 baterky z auta... Panely vedly bez jakékoliv ochrany kabelem od cirkulárky do měniče :D baterky také bez pojistky. Za měničem zapojeno jen na dvoudrát přes jistič... :D 3 měsíce to fungovalo ale začal jsem studovat tady na foru a různě po netu. Teď mám 3kwp 3kw měnič a 9,6kwh baterku ochrany kde se dá a do dnes si vyčítám jak jsem riskoval s tím prvním pokusem... Mimochodem zažil jsem svojí blbostí zkrat baterek a musím říct na tu prdu nezapomenu a od té doby zejména při dělání s baterkami mám velký respekt...

Můj děda vždy říkával elektřina ti nic neudělá dokud se jí bojíš a máš k ní respekt, jakmile to tak není buď tě to zraní nebo zabije :D
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od sitra »

rva píše:Než něco koupíš, tak se tady zeptáš. Většina "Axpertů" přetoky principiálně neumožňuje. U některých záleží, jak je nastavíš. Tedy nesmí to být přístroj "ongrid" - ten mají solární baroni a hazardéři. Musí to být "ofgrid" a obvykle i "hybrid" při správném nastavení. A téměř každý má 1f elektrárnu. Pro 3f musí být velmi vážný důvod, nebo hloupost.
tohle jsem moc nepochopil, proč by měla být 3f el. hloupost...
V některých případech je lepší 3 měniče zapojit do 3f systému, než 3 měniče paralelně.... :fuuu:
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek