Úplné odpojenie Smart BMS

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
bobor
Příspěvky: 13
Registrován: čtv dub 29, 2021 10:24 pm
Bydliště: Bratislava

Úplné odpojenie Smart BMS

Příspěvek od bobor »

Ahojte,

vo svojej záhradnej FVE som inšpirovaný riešením užívateľa 'rva' https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=7151#p150641 pripojil Smart BMS (JBD BMS 8S 24V 20A) k LiFePo4 akumulátoru paralelne k silovým vodičom a pri vypnutí BMS dôjde k odpadnutiu relé, ktoré tým spustí kaskádu riadeného odpojenia panelov a hlavného ističa od batérii pomocou vyrážacích cievok.

Nedomyslel som však jednu dôležitú vec, a to, že táto BMS odpája jednotlivé smery toku prúdu samostatne (cez samostatné MOSFETy). Takže keď v aplikácii vypnem smer "Discharge", tak všetko funguje tak, ako má. Tým mám zabezpečenú ochranu proti podbitiu, atď. Čo ale nefunguje je opačný smer "Charge". Prepnutie tohto prepínača logicky na to pripojené relé nemá vplyv, pretože v tom smere žiaden prúd netečie. Takže relé ostáva zopnuté a BMS nemá ako batériu odpojiť.

Potreboval by som teda zabezpečiť, aby aj pri chybových stavoch, ktoré odpájajú nabíjanie (typicky vysoké napätie na jednom z článkom, nízka okolitá teplota, ...) došlo k vypnutiu aj smeru vybíjania, resp. úplnemu prerušeniu toku prúdu cez BMS, aby tak došlo k riadenému vypnutiu celej FVE a odpojeniu batérie.

Mne zatiaľ napadlo len:
  1. Nejako BMS nastaviť do módu, aby odpájala obidva smery zároveň. Neviem však, či je to vôbec možné.
  2. Pripojiť paralelne ešte jednu podobnú BMS na samostatné relé s otočením pripojenia jej silových vodičov - to znamená, že prúd cez relé by sa pre BMS tváril ako nabíjanie a ak by nastal chybový stav, táto BMS by odpojila smer "Charge" a tým by sa vyslal signál pre odpojenie celej FVE.
  3. Vymeniť BMS za model so zabudovaným relé, ktoré odpája obidva smery
  4. Použiť nejaké iné šikovné zapojenie
Ďakujem za akýkoľvek nápad.
rva
Příspěvky: 3514
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Úplné odpojenie Smart BMS

Příspěvek od rva »

Koukám, že máš pravdu a že se v obráceném směru nevypne. Vyzkoušel jsem to na JK BMS. Mám ještě Smart BMS, ale to je špatně přístupne a asi by to dopadlo stejně. Třeba existuje nějaké řešení jak to obejít. Já jsem se zaměřil hlavně na nebezpečí podpětí ze dvou důvodů a na přepětí jsem zapomněl:
1. Jednou jsem měl vnitřní zkrat na článku 100Ah
2. Díky relativnímu dostatku fv panelů se pohybuji u baterií spíš blízko jejich nabití, kde je přelévací pumpy BMS udržují srovnané a rozbalancování s potřebou zásahu BMS by se projevilo ve vzácném případě vysokého vybití, kde by se už projevil rozdíl v kapacitě jednotlivých článků. Po pravdě řečeno BMS zatím nezasáhno ani jednou, ale jsem připraven.
JK BMS - simulace vysokého napětí článku
JK BMS - simulace vysokého napětí článku
JK BMS + simulace i nízkého napětí článku
JK BMS + simulace i nízkého napětí článku
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
rva
Příspěvky: 3514
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Úplné odpojenie Smart BMS

Příspěvek od rva »

Ještě jsem se podíval, jak se pohybuje napětí na BMS mezi body P- a B- při zapojeném signalizačním relé a různých stavech BMS. U měřené BMS by "stačilo" toto napětí monitorovat a pokud bude vyšší než cca 0.3V, znamená to, že BMS vypnula jeden nebo druhý směr a že je tedy potřeba elektrárnu vypnout. Je otázka, jestli ale má cenu to takto složitě řešit.
Napětí nezi P- a B- při různých stavech BMS
Napětí nezi P- a B- při různých stavech BMS
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
alextccz
Příspěvky: 67
Registrován: úte led 16, 2018 2:28 pm
Lokalita: okr. Tachov
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: okr.Tachov

Re: Úplné odpojenie Smart BMS

Příspěvek od alextccz »

Zkusil jsem v JBD BMS odpojit dva vnitřní tranzistory a připojit si dva vlastní mimo. Takže jde ovládat nezávisle dvě relé pro nabíjení a vybíjení. Zatím vyzkoušeno jen na stole, ale tváří se to že to bude fungovat.
Obrázek

Obrázek

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek