Malá ostrovni FV Bruntálsko

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od Pan Taum »

Jestli bys chtěl mermomocí nabíjet, tak postačí jakákoliv udržovací nabíječka na Pb aku (napětí do 14V), proud jakýkoliv, stačí 2A. Sepnutí nabíječky na několik hodin (dle proudu) pomocí spínacích hodin.
Wagoneer
Příspěvky: 180
Registrován: stř kvě 30, 2012 2:46 pm

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od Wagoneer »

PanTaum - hm, máte pravdu, dnes od rána zataženo a navíc lehká mlha. Přesto do baterek teče 4-5A. Jsem v podhůří cca 500m/m.
Takže žádnou specielní nabíječku shánět nebudu. Pro opravdu nouzové situace mám 10A klasickou nabíječku
pro Pb autobaterii.
Wagoneer
Příspěvky: 180
Registrován: stř kvě 30, 2012 2:46 pm

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od Wagoneer »

Zřejmě je podpěťové rele hodně rychlé. Stává se mi, že napětí baterie je cca 13V a když sepne kompresor mražáku, vypadne ochrana, nastavená na 12V. Přitom jakmile kompresor běží, bat drží napětí 12.9V. Je možné, že je ten pulsní záběrový proud tak velký, že kratce spadne napětí baterie na těch 12V a vypne relé?
Pomohlo by přidavné časové relé, které by " podrželo" měnič tu jednu, dvě sekundy, dokud se napětí nesrovná?
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od goodbie »

Wagoneer píše:Zřejmě je podpěťové rele hodně rychlé. Stává se mi, že napětí baterie je cca 13V a když sepne kompresor mražáku, vypadne ochrana, nastavená na 12V. Přitom jakmile kompresor běží, bat drží napětí 12.9V. Je možné, že je ten pulsní záběrový proud tak velký, že kratce spadne napětí baterie na těch 12V a vypne relé?
Pomohlo by přidavné časové relé, které by " podrželo" měnič tu jednu, dvě sekundy, dokud se napětí nesrovná?
když ten mrazák naběhne nebo sepne termostat tak odběr je zhruba10x větší než proud chodu mrazáku tak,že ten náraz při sepnutí je opravdu velký.možná by relé stačilo dát nějakou časovou prodlevu,a u nás za Aší dnes zataženo a dostal jsem z elektrárny 3,2Kw naměřil měnič Xantrex :)
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od joseff »

Wagoneer píše:... Mrazák i lednice ( na střídačku - řídí to časovače ) nabíhají v pohodě.
Jake casovace a jakym zpusobem to ridi? To me zajima.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od goodbie »

joseff píše:
Wagoneer píše:... Mrazák i lednice ( na střídačku - řídí to časovače ) nabíhají v pohodě.
Jake casovace a jakym zpusobem to ridi? To me zajima.
nevím co tam používá za relé pro odpojení ale proč musí odpojit hned např při 12V proč by nemohlo relé chvilku počkat například 30s a potom odpojit???
Wagoneer
Příspěvky: 180
Registrován: stř kvě 30, 2012 2:46 pm

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od Wagoneer »

Goodbie - vycházím z toho, co bylo k dispozici. To podpěťové relé prostě žádnou prodlevu nemá, reaguje okamžitě.
Proto ho budu muset doplnit časovačem nastaveným na pár sekund. Takových časových relé je v každém elektroobchodě dost, např. výrobce Elko.
Joseff - ještě to není komplet, jen zkušebně. Jsou to obyčejné digitální spínací hodiny z Makra v akci za stopade..
Lednice a mražák jsou na společné větvi a kazdý má svůj časovač nastaveno tak, že každou sudou hodinu je připojen mražák a lichou lednice. Hodinový " výpadek " se prakticky neprojeví, u obou se hne teplota ani ne o stupeň.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od goodbie »

Wagoneer píše:Goodbie - vycházím z toho, co bylo k dispozici. To podpěťové relé prostě žádnou prodlevu nemá, reaguje okamžitě.
Proto ho budu muset doplnit časovačem nastaveným na pár sekund. Takových časových relé je v každém elektroobchodě dost, např. výrobce Elko.
Joseff - ještě to není komplet, jen zkušebně. Jsou to obyčejné digitální spínací hodiny z Makra v akci za stopade..
Lednice a mražák jsou na společné větvi a kazdý má svůj časovač nastaveno tak, že každou sudou hodinu je připojen mražák a lichou lednice. Hodinový " výpadek " se prakticky neprojeví, u obou se hne teplota ani ne o stupeň.
ano sám také elko používám a spokojenost a myslím že elko bude mít nějaké podpěťové relé i s časovačem v jednom ;)to relé od elka jse jmenuje HRN mámho doma je je to HRN 34 má dvoje časování v sekundách a minutách pro nastavení koukni sem http://www.elkoep.cz/produkty/elektroni ... rn-34-160/
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od Pan Taum »

Wagoneer píše:Zdravím,
podpěti batere hlídám napěťovým relé Enika DUA52. Měnič mi odpíná při 12,2V a opětovné připnutí je hysterezí relé nastaveno na 13,3V. Máte prosím k těmto hladinám nějaké připomínky, případně jak máte nastaveno vy ?
Děkuji..:-)
Vyzkoušej přidat paralelně, na přívodní svorky z aku, co nejblíže k tomu relé, kondenzátor cca 2000uF/25V (mikro Farad, pozor na polaritu +-), mohl by pobrat proudovou špičku a podržet napětí na několik setin vteřiny a pořešilo by se to vypadávání.

Zpoždění se na něm nedá nastavit a ochrana reaguje podle datasheetu rychlostí pod 200ms.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od joseff »

Wagoneer píše: Joseff - ještě to není komplet, jen zkušebně. Jsou to obyčejné digitální spínací hodiny z Makra v akci za stopade..
Lednice a mražák jsou na společné větvi a kazdý má svůj časovač nastaveno tak, že každou sudou hodinu je připojen mražák a lichou lednice. Hodinový " výpadek " se prakticky neprojeví, u obou se hne teplota ani ne o stupeň.
Diky, premyslel jsem o tom a napadlo me, ze to budou nejake casovaci zasuvky:). To se mi libi - je to jednoduche a funkcni, i ja mam odpozorovane, ze lednice spina zhruba v hodinovych intervalech, takze teplota se moc nezmeni. Ja mam takto pres spinaci zasuvku zapojeny mrazak, kdy mi jeden jen pres den a v noci je vypnuty, abych setril baterky.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od goodbie »

Ano kondenzátor taky pomůže čím větší kapacita tím delší prodleva bude.Akorát se mi nezdá to napětí kdy má relé odpojit při systému 12V bych dal méně než 12,2V
Wagoneer
Příspěvky: 180
Registrován: stř kvě 30, 2012 2:46 pm

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od Wagoneer »

Goodbie - mám teď 12V. Uvědom si ale, že je to sice 12V systém, ale napětí se pohybuje zhruba v rozmezí 12.5-13.5V.
Ochrana baterie vypnutím na 12V je tak akorát při relativně malém odběru, v baterce tak zůstane rezerva.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od goodbie »

já to chápu což o to,on všeobecně systém na 12V moc dobrej není.zkus ten kondík třeba to pomůže.
Wagoneer
Příspěvky: 180
Registrován: stř kvě 30, 2012 2:46 pm

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od Wagoneer »

Tak ty kondíky byl dobrej nápad, ale bohužel na kompresor meho mražáku to nestačilo.
Nicméně problém vyřešilo relé HRN34 od Elka. Až prodleva 2sec " přemostila " záběr motoru a teď to běhá jak má..
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od goodbie »

Wagoneer píše:Tak ty kondíky byl dobrej nápad, ale bohužel na kompresor meho mražáku to nestačilo.
Nicméně problém vyřešilo relé HRN34 od Elka. Až prodleva 2sec " přemostila " záběr motoru a teď to běhá jak má..
elko je dobré ešení rád ho doma používám ;)
swan1

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od swan1 »

Wagoneer píše:Tak ty kondíky byl dobrej nápad, ale bohužel na kompresor meho mražáku to nestačilo.
Nicméně problém vyřešilo relé HRN34 od Elka. Až prodleva 2sec " přemostila " záběr motoru a teď to běhá jak má..
Tak čo , Wagoneer ako progresuješ ?
Mám nad postelou miesto svatého obrázku fotku Tvojej elektrárne aj s detailom LiFePO ak sa neurazíš... :D
Chcem niečo velmi podobné , dva 235Wp panely v pivnici prosia , aby som ich už vystavil na slnko , DC rozvody
osvetlenia hotové ,prázdne ističové skrine čakajú na zaplnenie...Nemám regulátor ani batérie.
Potrebujem hodiť reč.
Bol by si niekedy ochotný ? :?:
Wagoneer
Příspěvky: 180
Registrován: stř kvě 30, 2012 2:46 pm

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od Wagoneer »

Jasné - SZ.
Wagoneer
Příspěvky: 180
Registrován: stř kvě 30, 2012 2:46 pm

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od Wagoneer »

Přebytky, přebytky....!
Lednice a mražák chladí, kuře na oběd upečené v remosce, baterie nabité.... Ještě teď pod zátěží je schopno
dávat cca 30A, ale nemám kam. :D :D
Vidím, že budu muset dál budovat. Je to paráda koníček.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od goodbie »

Wagoneer píše:Přebytky, přebytky....!
Lednice a mražák chladí, kuře na oběd upečené v remosce, baterie nabité.... Ještě teď pod zátěží je schopno
dávat cca 30A, ale nemám kam. :D :D
Vidím, že budu muset dál budovat. Je to paráda koníček.
jo to koníček je to hezký ale docela drahý :D taky to doma dneska maká na plno *sun* ::pv:: *batt*
Wagoneer
Příspěvky: 180
Registrován: stř kvě 30, 2012 2:46 pm

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od Wagoneer »

Zvažuji další dva panely na JZ ( teď jsou dva na JV ). Abych nemusel měnit zatím regulátor, potřebuji vědět závislost výkonu panelu na úhlu osvitu. Tedy odklonu od kolmice obecně. Máte někdo něco v záložkách ?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek