Problémy s Victron EasySolar-II GX při prvním zapojení

Diskuze na téma zařízení určených pro převod a stabilizaci napětí, zejména DC/AC měniče a DC/DC měniče, zkušenosti, teorie, praxe ...
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Problémy s Victron EasySolar-II GX při prvním zapojení

Příspěvek od SvetZitrka »

Ahoj, potřeboval bych radu zkušenějších s problematickým prvním zapojením Victron EasySolar-II 48/3000/35-32 MPPT 250/70 GX.

Před nějakou dobou jsem si pořídil Victron EasySolar-II GX a dostal se k zapojení až teď. Vzhledem k tomu, že bude fungovat v ostrovní režimu a na místě, kde je nestabilní internet, rozhodl jsem se vše připravit předem.

Baterie, ještě nebyly připraveny, tak jsem zapojil pouze AC IN. Zařízení zapnul pomocí tlačítka do polohy I. Zařízení se rozběhlo, ale displej na zařízení za celou dobu bez života. Připojil jsem k zařízení telefon přes (bluetooth). Byla mi nabídnuta 2x aktualizace firmware, což jsem úspěšně provedl. Při pokusu připojit se na zařízení stejným způsobem z PC, tak PC zařízení bohužel nevidí :(. Připojil jsem tedy EasySolar-II z routeru pomocí UTP kabelu, dle diod na RJ45 se zdá že komunikace probíhá, ale když jsem se pomocí VRM ID a portálu https://vrm.victronenergy.com/ snažil zařízení přiřadit ke svému účtu, hlásil mi portál, že zařízení s tímto ID nezná. Zkoušel jsem se k EasySolar-II připojit skrz síť pomocí IP, ale na routeru jsem jeho adresu nenašel.

Bylo mi doporučeno, zapojit Victron EasySolar-II GX jen na baterie a celý proces zopakovat. To jsem taky udělal a výsledek byl následující.

Zařízení se sice zapne a je slyšet lehký brum. Mobilem přes bluetooth se skrz aplikaci do zařízení dostanu (viz. screeny), ale tím fungující část končí.

Co nefunguje:
připojení k internetu
- když dám UTP kabel do routeru, vše se zdá funkční dle ledek na konektoru, ale na routeru IP a MAC adresu zařízení nevidím
- když se pokusím zařízení přidat do VRM portálu, nezná ho
připojení k PC
- pomocí bluetooth zařízení najdu, spárují, ale aplikace "VictronConnect" zařízení nevidí
- pomoci UTP kabelu, mé PC detekuje neznámou síť, ale se zařízením nelze nijak komunikovat
- Wifi, kterou má zařízení emitovat, zdá se že neemituje, jelikož nejde zachytit z mobilu ani z PC

Dělám někde chybu, nebo se jedná o vadné zařízení určené k reklamaci?
Dáky za vaše postřehy, nápady zkušenosti. Jsem v tomto celkem nový, tak prosím nelynčovat
Přílohy
Screenshot_20220617-232138.png
Screenshot_20220617-232144.png
image (5).png
image (5).png (47.61 KiB) Zobrazeno 945 x
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm

Re: Problémy s Victron EasySolar-II GX při prvním zapojení

Příspěvek od sitra »

AKU máš připojené nebo nemáš, Postup si prováděl dle tohoto návodu?

https://www-victronenergy-com.translate ... tr_pto=nui

popř. viz příloha jsi schopen zobrazit?
Přílohy
vrm.jpg
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...
pes2
Příspěvky: 17
Registrován: čtv lis 11, 2021 7:42 pm

Re: Problémy s Victron EasySolar-II GX při prvním zapojení

Příspěvek od pes2 »

Zdravim,
displej už tedy žije? Mělo by se tam jít doklikat na IP adresu, pokud tedy LAN má link. na VRM až v momentě kdy to zařízení uvidí ven. To k čemu jste připojen přes BT je MPPT, ne GX.
Napřed bych tedy zkoumal ethernet, pokud to tedy není celé mrtvé. Zapínat bez baterie bych se docela bál, ale nevím jestli je to přímo zakázáno či je možno.
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Re: Problémy s Victron EasySolar-II GX při prvním zapojení

Příspěvek od SvetZitrka »

Ano, při druhém pokusu jsem už AKU zapojil. Postup ohledně VRM jsem dělal podle návodu, ale zdá se, že VRM moje ID jednotky nezná, jak píšu v prvním postu. Dostanu zpět chybovou hlášku viz přiložený screen. Nejsem tedy schopen zobrazit to nastavení co jsi sem dával.

Displej je stále bohužel KO. A jo, že možné, že se připojuji pouze k MPPT, jelikož se v telefonu přes bluetooth hlásí jako SmartSolar, viz. screeny, což tomu nasvědčuje (díky). Jsem si vědom, že zapojení pouze AC IN strany je dosti nestandardní postup, ale co jsem se díval do návodu, nemělo by to být v rozporu s instalačním manuálem (pokud jsem něco nepřehlédl). Ale je pravda, že některé střídače jiných značek, tohle nemusí přežít.

Pokud by ale GX bylo úplně mrtvé, jeho síťovka by asi nekomunikovala, ale diody na RJ45 blikají obě.
Nějaké další nápady?
Přílohy
VRM error.jpg
VRM error.jpg (11.42 KiB) Zobrazeno 882 x
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm

Re: Problémy s Victron EasySolar-II GX při prvním zapojení

Příspěvek od sitra »

No, já prvně připojoval Cerbo k portálu a pak až to další. U tebe s tím GX by to mohlo být podobne. Zkus a dej vědět
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Re: Problémy s Victron EasySolar-II GX při prvním zapojení

Příspěvek od SvetZitrka »

A napadá tě, jak to udělat? Ono tohle je GX verze, kdy komunikační jednotka, je již zabudovaná uvnitř celého zařízení Victron EasySolar-II GX.
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm

Re: Problémy s Victron EasySolar-II GX při prvním zapojení

Příspěvek od sitra »

to je mi jasné, ty musíš najít ID a zadat ho na VRM portálu.
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Problémy s Victron EasySolar-II GX při prvním zapojení

Příspěvek od Soban »

Vypni měnič a i router.

Potom zapni router a chvíli počkej....
Pak koukni jaké ip dostalo jaké zařízení.
Pak zapni měnič a koukej jaké ip přibylo.
A na tu ip se zkus z pc připojit.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Re: Problémy s Victron EasySolar-II GX při prvním zapojení

Příspěvek od SvetZitrka »

Díky moc za rady. VRM ID je napsáno na štítku měniče, takže to znám. Když ho ale do portálu zadám, dostanu hlášku viz pár rekci víše. VRM portál to zařízení s tímto ID ani IMEI bohužel nezná.

Zjistit IP z routeru jsem zkoušel už dříve, ale zdá že, že síťovka sice komunikuje, ale router střídači žádné IP nepřidělí. Hledal jsem jak IP, tak i ETH MAC a nic z toho jsem na routeru bohužel nenašel.
pes2
Příspěvky: 17
Registrován: čtv lis 11, 2021 7:42 pm

Re: Problémy s Victron EasySolar-II GX při prvním zapojení

Příspěvek od pes2 »

s tím ID nemá cenu nic zkoušet pokud se to nedostane napřed do internetu(pak ho teprve bude znát). Napřed je třeba oživit ten ethernet(musí dostat IP atd....). Obávám se ale, že GX je nějaké mrtvé. Zkusil bych vše vypnout, odpojit i baterky pokud jsi to ještě nedělal, chvíli počkat a pak prvně připojit baterky a zkusit zapnout. Pokud ten displej neobživne asi je vadné GX :-(
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Re: Problémy s Victron EasySolar-II GX při prvním zapojení

Příspěvek od SvetZitrka »

Tohle jsem už právě dělal a nepomohlo. Trochu jsem vycházel z toho, že pokud by bylo mrtvé GX, nesvítily by ani diody na ethernet přípojce. Ony svítí, ale stejně se zdá, z pohledu routeru, že se to nepřipojí.

Mám tady ještě jedno náhradní Venus GX, zkusím zapojit to a uvidím jak se to bude chovat.
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Problémy s Victron EasySolar-II GX při prvním zapojení

Příspěvek od lzahradil »

To že svítí/blikají ledky na síťovce nic o funkčnosti zařízení neříká.

Znamená to pouze jedno. Šváb který řeší eth komunikaci je pod napětím a že svítí / bliká signalizuje jen to že je viditelné připojené médium (router naproti) který na daném ethernetu propouští broadcast komunikaci jako je např ARP apod.

Když nesvítí ani display, zřejmě je to mrtvé a tak si nic neřekne pomocí DHCP o IP. A tím se nemůže zobrazit na routeru.
Pak je tu ještě druhá věc. Nemá nastavenou třeba nějakou IP napevno?
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Problémy s Victron EasySolar-II GX při prvním zapojení

Příspěvek od gupa »

Je tam a je dotažená propojka na terminálech dálkového vypnutí a zapnutí? V návodu píšou, karta gx je vypnuta pokud je vyplý vypinač a rozeplé termínály dálkového vypnutí. Jinak by měla vždy nějak fungovat. Kolébka 1-0-2 je měnič a nic a jen nabíječ.

Takže remote propojka a zkus naběhnout měnič bez asistentů tlačítkem (po připojení baterie) (push button A)

Jinak zapnout jakéhokoli Victrona bez baterie je pěkná p......a. Prostě adidas.

Jestli došlo k přepólování při zapojení baterie tak je měnič KO.

Pokud není uzemněn (což předpokládám že když ani baterie nebyla zapojena) tak funguje blbě.

Dát víc jak 50 klacků za škatulu a zapnout ji jen tak bez přípravy je zbrklost která může stát víc jak 50 klacků.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Re: Problémy s Victron EasySolar-II GX při prvním zapojení

Příspěvek od SvetZitrka »

lzahradil píše:To že svítí/blikají ledky na síťovce nic o funkčnosti zařízení neříká. Nemá nastavenou třeba nějakou IP napevno?
Jo máš recht, ale já to myslel spíše tak že síťovka není KO a nějaká komunikace probíhá. Mám DHPC, mělo by to být OK.

gupa píše:Je tam a je dotažená propojka na terminálech dálkového vypnutí a zapnutí? V návodu píšou, karta gx je vypnuta pokud je vyplý vypinač a rozeplé termínály dálkového vypnutí. Jinak by měla vždy nějak fungovat. Kolébka 1-0-2 je měnič a nic a jen nabíječ.

Takže remote propojka a zkus naběhnout měnič bez asistentů tlačítkem (po připojení baterie) (push button A)

Jinak zapnout jakéhokoli Victrona bez baterie je pěkná p......a. Prostě adidas.

Jestli došlo k přepólování při zapojení baterie tak je měnič KO.

Pokud není uzemněn (což předpokládám že když ani baterie nebyla zapojena) tak funguje blbě.

Dát víc jak 50 klacků za škatulu a zapnout ji jen tak bez přípravy je zbrklost která může stát víc jak 50 klacků.
Při prvním zapnutí kdy byla zapojená AC IN strana, by si zem měl brát odsud, alespoň tak mluví manuál. S tou remote propojkou vyzkouším, díky za tip. Ohledně té přípravy před prvním zapnutím, pročetl jsem všechny všechny dostupné manuály. A nikde jsem info. o tom, že je nezapojení baterie problém, bohužel nedočetl. Proč je to podle vás p......a ?
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Problémy s Victron EasySolar-II GX při prvním zapojení

Příspěvek od gupa »

Prosím Tě, dej tam remote propojku pod šroubky a když někdy v budoucnu budeš zapojovat měnič, regulátor nebo soubor měniče s regulátorem značky Victron, jako první se připojí baterie a až potom panely nakonecv Line in out a PE ... a ty nejsou tak důležité jak chronologie baterie, panel, zem. Pokud je budeš odpojovat tak zase opačný postup, panely a potom teprve baterii. To u Victrona prostě jedno není pokud Victron neobšlehl Axpert a chinaspol který jedou blbuvzdorněji a mají i o trochu více ochran pro instalaci.
Naposledy upravil(a) gupa dne sob čer 18, 2022 9:48 pm, celkem upraveno 2 x.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Problémy s Victron EasySolar-II GX při prvním zapojení

Příspěvek od cipis »

Nechce se mi věřit, že kraksna za 50 by neměla ošetřené takovéto chybové stavy ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Problémy s Victron EasySolar-II GX při prvním zapojení

Příspěvek od gupa »

Victron není blbuvzdorný tz. nemůže ho zapojovat blbec. Bez urážky.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Neo
Příspěvky: 261
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: Problémy s Victron EasySolar-II GX při prvním zapojení

Příspěvek od Neo »

Manual :
https://www.victronenergy.cz/upload/doc ... -GX-CZ.pdf
str. 9 a 10 stačí číst.
++
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Re: Problémy s Victron EasySolar-II GX při prvním zapojení

Příspěvek od SvetZitrka »

gupa píše:Prosím Tě, dej tam remote propojku pod šroubky a když někdy v budoucnu budeš zapojovat měnič, regulátor nebo soubor měniče s regulátorem značky Victron, jako první se připojí baterie a až potom panely nakonecv Line in out a PE ... a ty nejsou tak důležité jak chronologie baterie, panel, zem. Pokud je budeš odpojovat tak zase opačný postup, panely a potom teprve baterii. To u Victrona prostě jedno není pokud Victron neobšlehl Axpert a chinaspol který jedou blbuvzdorněji a mají i o trochu více ochran pro instalaci.
Díky za rady, beru si je k srdci. Dokážeš prosím ještě popsat, nebo mě někam odkázat, kde se dočtu "proč"? Proč zrovna tento postup je u Victronu potřebný a správný? Chápu, že to vychází asi z nějaké praxe a vážím si toho, že se semnou dělíš o zkušenosti. Pro mě je ale hrozně důležité vědět i to proč.

Teď ale k mé aktuální situaci. Propojka pro "dálkový spínač" v manuálu označena jako M, vyla na místě už od výroby. Teď jsem jí měřil a je ok. Viz přiložený obrázek.

Aktuálně ještě panely nemám. Mám jen baterii, střídač, síť a potřebuji vše otestovat a nastavit, jelikož pak systém budu přesouvat na místo bez el. sítě a internetu. Nějaký nápad, jak to rozběhat teď na stole?
Neo píše:Manual :
https://www.victronenergy.cz/upload/doc ... -GX-CZ.pdf
str. 9 a 10 stačí číst.
To jsem četl (teď znovu), ale je možné že jsem něco přehlédl, nebo špatně pochopil. Můžeš být prosím konkrétnější?
Přílohy
PXL_20220618_203927305.jpg
Martin P
Příspěvky: 579
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Problémy s Victron EasySolar-II GX při prvním zapojení

Příspěvek od Martin P »

V návodu na victrona se píše o 100A vnitřní pojistce v měniči. Možná by se chtělo podívat na ni.
I když se tam píše, že pokud praskne musí škatule do servisu, neb se něco potento v ní.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek