Nová FVE instalace - prosba o posouzení a radu

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
valleyman
Příspěvky: 2
Registrován: úte čer 07, 2022 12:16 am

Nová FVE instalace - prosba o posouzení a radu

Příspěvek od valleyman »

Ahoj vespolek,
jsem v problematice FVE poněkud nový a rozhodně nedosahuju úrovně znalostí místního osazenstva, takže se mnou mějte prosím strpení. Nicméně k věci:
Plánuju FVE, představa byl mikrozdroj 9.9 kWp s možností rozšíření do budoucna, ideálně se vyhnout Číně a vytěžit z toho maximum ve smyslu vlastní spotřeby (neuvažoval jsem o nějakém druhém EANu, licenci, prodeji přetoků apod..)
Asymetrie prej funguje pouze v ČR a Maďarsku, z toho důvodu nikdo moc nedělá asymetrický měniče (v podstatě vyjma Goodwee a Solaxu, kde je to řešený upraveným FW a tyhle dva bych nechtěl)
Při průzkumu na místě se zjistilo, že na jižní stranu nainstaluju maximálně 9.1 kWp, na západní max. cca 2 kWp. (valbová střecha, ale kdo mohl tenkrát při stavbě tušit tyhle komplikace)
Aktuální spotřeba baráku je kolem 8-8.5 MWh/rok, mimo topnou sezónu se pohybuju na denní spotřebě okolo 20 kWh. Topení je plyn (kotel a čerpadla pápnou okolo 1 MWh/rok), ale půjde do pryč a bude TČ (odhadovaná spotřeba 8-9 MWh, ale to bych neuvažoval, protože poběží stejně v zimě, kdy se FVE fláká). Přes léto bych teda rád ohříval 300l zásobník patronou z FVE (wattrouter je v instalaci) aby to čerpadlo neběželo.
Zároveň s FVE chci řešit i klimatizaci (navržená v podkroví je 3x 2kW, multisplit 5.2kW), která pochopitelně poběží pouze v létě.
Jde mi o to, abych to nepodstřelil, ale zase na druhou stranu nevyházel zbytečně prachy do luftu.

Nabídku jsem dostal následující (po mých slovech "čínu nechci)":
- Panely JA Solar full black 7.9 kWp (vím je to Čína, ale to jsou i ty kanadský, nejspíš se to nikde jinde nevyrábí)
- Fronius Symo 6.0-3-M (max 12 kWp na vstupu, na výstupu ovšem pouze 6kW)
- 3x Victron Multiplus II 3000 (na výstupu 2.4 kW, peak 5kW) kvůli asymetrii - nevím co je peak v tomto kontextu
- 2x BMZ Z 8.87 kWh (přes léto je noční spotřeba baráku okolo 12 kW)

Co mě překvapilo je to, že se pravděpodobně celkem běžně předimenzovávají panely oproti výstupu na střídači, jinými slovy když to v peaku bude dávat téměř 8 kWp, ten Victron mi dál pustí pouze 6kW a téměř 2kW půjdou do kanálu. Je to tak ? Nebo teda 1.9 x účinnost střídače.

Pokud jsem to všechno správně pochopil, a vzhledem k tomu, že Fronius asymetrické střídače nedělá, mám následující možnosti (a rád bych věděl jestli některá z nich dává smysl)

- Upgrade Fronius Symo na 7.0.3-M (výstup 7 kW), navýšení ceny cca 10 kKč, asi nejvyváženější konfigurace (instalace 7.9 kWp, Fronius 7 kW, Victrony 7.2 kW) - další rozšiřování panelů by asi nedávalo smysl ?

- Upgrade Fronius Symo na 8.3.2-M (výstup 8kW), navýšení ceny cca 15 kKč, nejslabší místo Victrony (7.2 kW)

- Upgrade Fronius Symo na 10.0.3-M (ten má na výstupu 10 kW), navýšení ceny je cca 20 kKč, nicméně pak už asi budu hodně limitován těmi Victrony, které mají v součtu na výstupu 7.2 kW (3 x 2.4) ? Je to vzhledem k instalovaným 7.9 kWp zásadní ? Pokud ne, bude to zásadní při přidání panelů na 9.5kWp, resp 11.1 kWp ? (pokud schválí změnu definice mikrozdroje na 40 kWp) ?

- Upgrade Fronius Symo na 10.0.3-M + 3x upgrade Victron Multiplus II na verzi 5000, tohle už je celkem randálek, je to celkové navýšení cca 80-90 kKč - asi bych byl cajk (10 kW z Froniusu, 3x 4 kW na Victronu), nicméně si nejsem jist tím, jestli to finančně vůbec dává smysl a to ani po rozšíření instalace na 11.1 kWp

- nechat to bejt jak to je (s ohledem na plánované využití popsané nahoře).

Všude okolo poslouchám od hospodskejch FVE analytiků, "to bude paráda, vod dubna do října nedáš ČEZu ani vorla" nicméně já si tím tak úplně jistej nejsem. Neumím odhadnout jaký procento z výroby může být mezi těmi 6 kW (co mi pustí střídač) a instalovanými 7.9kWp, když to pojede na plný kule, resp. v jakým procentu bude výkon těch panelů vyšší než 6 kW, aby dávala smysl jedna z těch dvou prvních variant. Odhadovaná roční výroba vzhledem k umístění, typu panelů, sklonu střechy, orientaci a oblasti je cca 8.4 MW což je to co jsem doteď měl za celej rok, nicméně nevím, jestli ten kalkulátor co ta firma používá nějak započítává i ty nahoře zmíněný limitace na Froniusu, případně Victronech, nebo jestli jen tupě spočítá předpokládaný výkon těch panelů, bez ohledu na to co je za tím.

Poslední otázka, jesli jsem to správně pochopil, tak asymetrie je řízení přetoků/deficitů mezi fázemi (zjednodušeně abych ČEZu dal co nejmíň), nicméně pokud jeden ten Victron má 2.4 kW, znamená to, že pokud bude na tý konkrétní fázi větší okamžitý odběr než 2.4 kW, bude ten zbytek stejně brát ze sítě i když na zbylých dvou fázích budu z FVE v plusu ?

Díky moc..
Z.
rva
Příspěvky: 3598
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Nová FVE instalace - prosba o posouzení a radu

Příspěvek od rva »

Pokud jde o max. využití fv pro vlastní spotřebu, tak musí být 1f. A s bateriemi se spotřebuje zhruba dvojnásobek toho, co bez baterií. S Čínou za své peníze získám vyšší užitek (vyšší výkon, vyšší kapacita úložiště). A s offgrid získám svobodu a nezávislost na distribuci. Pak se o tom, že nejde elektřina, dozvím od sousedů, když si přijdou půjčit jeden konec prodlužky.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Diablo1st
Příspěvky: 1643
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Nová FVE instalace - prosba o posouzení a radu

Příspěvek od Diablo1st »

V prvom rade, nestálo by za to sa detailnejšie pozrieť na tú sptorebu? 8,5MWh za rok bez kúrenia a TUV je sakra veľa. Je to 2-3 násobok spotreby bežnej domácnosti.

Dostal si ponuku na AC Coupling, takže tie výkony tam sú troška inak. Ak FVE vyrába je k dispozícii výkon on-grid meniča Fronius + výkon Multíkov. Ak nesvieti ide všetko z batérie a Multíkov. Určite by som do systému doplnil aj mppt regulátor (napr. tie 2kWp) aby nedošlo k deathlock situácii. Veľkosť meniča treba vybrať podľa veľkosti poľa. Je zbytočné dávať 10kW on-grid menič keď bude pole len 8kWp. To skôr naopak na 8kWp pole zobrať 6-7kW menič.
Popravde by som do tohto nešiel. AC Coupling je drahšie riešenie oproti hybridu napr. od Solax (prečo tá averzia k Číne?).
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Quickyprd
Příspěvky: 248
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Nová FVE instalace - prosba o posouzení a radu

Příspěvek od Quickyprd »

Já mám 1F AC coupling jen jako náhradu/opravu prvotní chyby. Jako nové bych to nedělal. Jak jsem si v praxi sám ověřil, pokud opravdu nebude TČ na FVE, tedy nebude doma žádný velký 3F žrout, tak jasně 1F řešení, pořádný kvalitní měnič, klidně zůstaň u toho Victronu. Já mám MP II 5kVa a běží mě na to celoročně skoro celej barák, jen v zimě hlídám souběhy. A můžeš k tomu přidávat nekonečno MPPT regulátorů. Zapojit ideálně jako ostrov a nemuset se dohadovat s distributorem. Nebo přijmout číňana a dát tam Solax, co na jednu fázi umí až 16A, rozumně baterií a umožní i dobré přepanelování (myslím i 15kWp, dáš jen 8kWp, legálně to přifázuješ a nic neřešíš. To už je pak na preferencích. Já nakonec bral to drazší, tedy AC Coupling Victron-Fronius, baterie BMZ X. Pole 3,6kWp. Ale mám celkově malou spotřebu a mě to stačí. Jina 3F Victron je taky asymetr, ale ty cena a i náročnost na prostor....a určitě když, ak ten silnějí (5KvA a více), na 3kVa púustíč pračku, myšku či sušičku a vše navíc na této fázi již pojede ze sítě...pokud nebude svítit a nebude to krmit přímo ten Fronius. 5kVa je 4000W výkonu a s tím už se krásně žít.
valleyman
Příspěvky: 2
Registrován: úte čer 07, 2022 12:16 am

Re: Nová FVE instalace - prosba o posouzení a radu

Příspěvek od valleyman »

OK, díky moc všem za odpověď!
Konečně jsem snad pochopil jak se to chová když svítí a když nesvítí. Nakonec jsem se přiklonil k Froniusu 7.0, kterej dovnitř pustí 7kW. Znova jsem včera měřil tu střechu a na jih přidám max 0.8 kWp a na západ 1.6 kWp.
ty Victrony 5kVA se mi líběj moc, jenže je to + dalších cca 55 kKč. Navíc někde tady v debatě jsem četl , že ČEZ dist. někomu dělal problémy s připojením (když to nepřipojím nebude dotace), kvůli tomu, že to teoreticky mohlo dát víc, než kolik je aktuálně povoleno pro mikrozdroj (byť tu kapacitu na střeše neměl).
TČ dělám zároveň s tím, moc si neslibuju, že FVE bude schopná nějakejch významnejch dodávek, to TČ má v peaku příkon 7.5 kW (3f). Vzhledem k režimu domácnosti a zapojenejm spotřebičům mi ty 3f dávaj větší smysl, jednak mám náročnější spotřebiče rozházený po fázích (pračka, sušička, myčka, ledničky, indukce, trouba), druhak mám 3f čerpadlo na závlaze a budu pčidávat klimu. Do toho tu 24x7 běží spousta takovejch malejch jebek, který dávaj dohromady cca 500-600W
cipis
Příspěvky: 4514
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Nová FVE instalace - prosba o posouzení a radu

Příspěvek od cipis »

Zopakuji to, co psal uz kolega, v prve rade optimalizovat spotrebu. 600W trvale je tezka rozezranost.
Ze mas spotrebice rozhazene po fazich, tak neni vubec duvod pro 3f FV, ostatne rovnomerne rozlozeni zateze domu na 3f byl a snad stale i je normalni pozadavek. Ale k tomu neni potreba delat 3f FV, obycejnym prepinacem siti se vsechny ty faze v baraku spoji do jedne. Jediny problem jsou tocive stroje, kde se to bud poresi menicem 1f/3f anebo to ma stejne takovy odber a vyuziti, ze to muze zustat na DS. Plus samozrejme disciplina obsluhy vsech zarizeni, aby nebezelo vse zaraz.
Takze prvni ukol vidim spise ve zkroceni te rozezranosti domu. Ta spotreba je fakt nasobna vuci ostatnim.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Nová FVE instalace - prosba o posouzení a radu

Příspěvek od rottenkiwi »

Na 600 W 24/7 potrebujete 28 kWh baterku, s vyuzitim 30 - 90 % SOC,
/ ked bude 2 dni dazd, tak smola /
na tie zruty, 4 x 5000 VA menice, dobre chladene ergo 4 fazy.

Na tep. cerpadlo dalsi 8000 VA menic. + velka baterka alebo akumulovat do 100 cm hrubych stien.

A k tomu aspon 30 kWp, ak chcete od feb. do novembra mat. elektrinu.

https://youtu.be/Cwl5JbLNXuw?t=135

Takto ma vyzerat dobra baterka, istenie, zhadzovanie,
BMS, DC-BUS {+} a DC -BUS {-}, kable 0000 zapojene opacne,
jeden hore a druhy dole.

https://www.youtube.com/watch?v=VHccue5bcW8&t=96s
https://www.youtube.com/watch?v=kYCsk-i_SrU
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek