Mc4 pro 16mm2?

Diskuze ohledně rozvodů, kabeláže, způsobů využití stávajících rozvodů, vhodných průřezů dle potřebného výkonu, plánování rozvodů, atd.
Uživatelský avatar
oldakzz
Příspěvky: 37
Registrován: stř úno 19, 2020 11:15 pm

Re: Mc4 pro 16mm2?

Příspěvek od oldakzz »

Tak předimenzováním nic neztratíš,krom pěněz, proč ne.Je dobré se zamyslet take nad budoucností a možném max využití střechy. Říkáš že budeš časem přidávat.Dobré tedy dimenzovat tak, aby jsi poté nemusel tahat znovu kabely. Většinou je to problematické. Mám to samé, plechový rozvadeč pod střechou 11 m do sklepa 4x16mm2 CU pro aktuální výkon 3900Wp 100V/39A . V případě dalšího rozšíření pouze rozdělím na 2x16mm2(pokud nebude stíhat regulátor) a mám volnou větev na další string/regl . V mém případě se zvedne úbytek na 2V/74W /22m .Jenže na max PV výkon zas tak často nedošáhneš. Jištení stringů pod střechou je jasné, snižuješ riziko+ zde by měla být zminovaná přepětovka.
Přílohy
střecha.jpg
7,8kWp Křemíkové krásy: 325Wp Wianco 12ks J + 12ks Z, Uložiště :32xLiFePO 280Ah , Epsolar železo: 2x5kW Ipower , 2x 8420AN
Paulob
Příspěvky: 164
Registrován: čtv dub 28, 2022 8:52 am
Lokalita: Ostrava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5760
Kapacita baterie [kWh]: 14.4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava

Re: Mc4 pro 16mm2?

Příspěvek od Paulob »

To v pravo je přepěťovka? Ta stačí jedna na všechny ty větve? Měl jsou obavy že musí být na každé když jsem viděl ty ceny. :-D
3x380Wp,12x385Wp, 3s5p, jih, Victron 150/100 , Victron Phoenix a MP2 v sérii, oba 5000VA 48V, 4xpylontech us3000c,14.4kWh
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mc4 pro 16mm2?

Příspěvek od PetrDubi »

Přepěťovka stačí jedna na každý odvod ke vstupu do regulátoru. Takže pokud budeš mít všech 9 větví zapojených paralelně a na jeden vstup regulátoru, tak ti stačí jedna přepěťovka (ale na oba póly, takže musí mít vstup na + i -). Pokud to budeš mít rozdělený třeba na dva regulátory (nebo dva vstupy na jednom regulátoru), tak musíš mít jednu přepěťovku na každý svod - celkem 2 přepěťovky.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: Mc4 pro 16mm2?

Příspěvek od bublich »

Dobrý den.
Na půdu se dává tzv.kombiner box kde jak vyplývá z názvu jdou stringy různě propojit,odepnout a měřit.Obsahuje (měl by) přepěťové ochrany a tudíž k němu je třeba přivést vodič s uzemněním.Je to vlastně malý rozvaděč.Na půdu bych upřednostnil kovové provedení a umístění na nehořlavou podložku.Místo těch konektorů MC4 je lepší stringy zapojit přímo vývodkami na odpojovače.Jsou to zbytečné spoje.V tom horním obrázku se vyvarovat těch spojek MC4 slučujících dva nebo tři vodiče do jednoho,ale zavést do boxu a tam provést propojení,je to zdroj problémů.Ve vašem případě považuji 25mm/2 za luxusní průřez.
kombiner box.jpg
kombiner box2.jpg
Uživatelský avatar
Juras66
Příspěvky: 47
Registrován: stř srp 18, 2021 8:31 am
Bydliště: Západné Slovensko (SE, TT)

Re: Mc4 pro 16mm2?

Příspěvek od Juras66 »

Pekne je to tu vysvetlené. Skúste ešte doplniť kedy je potrebné istiť oba póly, a kedy stačí iba + pól. Ďakujem.
FVE pod Karpatami v skusobnej prevadzke, asi tam aj ostane :) JZ 3330 Wp + JV 3330 Wp Viessmann Vitovolt 300 M370 AG (9Sx2P), Axpert King II 5kW, 16 x 280Ah LiFePo4 bateria s JK BMS. Vzdialeny dohlad cez Solar Asistent na Orange Pi LTS. Vytazovanie do bojlera 250l + klimatizacia.
dusanmsk
Příspěvky: 313
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mc4 pro 16mm2?

Příspěvek od dusanmsk »

Toto by zaujimalo aj mna, lebo ked si to nakreslim a analyzujem kade vsade moze tiect prud za roznych podmienok (osvit, tma, skrat panelu, ina porucha), tak ma nenapada dovod, preco istit aj (-) z panelov.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Mc4 pro 16mm2?

Příspěvek od glottis »

dusanmsk píše:Toto by zaujimalo aj mna, lebo ked si to nakreslim a analyzujem kade vsade moze tiect prud za roznych podmienok (osvit, tma, skrat panelu, ina porucha), tak ma nenapada dovod, preco istit aj (-) z panelov.
Protoze to mas zaroven i jako odpojovac a taky je napeti na panelech plovouci. Prizemnuje se kdyz uz tak minus baterie. Kdyz by doslo k poruse (nevim jake, nekde zkrat plus polu treba na zem) tak sice vypadne + jistic ale na minusu v tu chvili mas - napeti panelu proti zemi a na to si fakt sahnout nechces. Nebo si to checs proste jen vypnout a delat neco v rozvadeci a mit jistotu, ze to je vsechno nepripojene.
dusanmsk
Příspěvky: 313
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mc4 pro 16mm2?

Příspěvek od dusanmsk »

Pockaj, takze ked zoberem jeden panel, polozim ho na travnik na zahrade, zoberiem (-) pol, odizolujem ho a dotknem sa ho, dostanem ranu (ked odhliadnem od toho ze 1 panel neda 120V)? Ved to by som musel dostat ranu od baterky v aute. Zoberiem 10 bateriek, zapojim ich seriovo, dotknem sa (-) polu a -> nic (podla mna).

EDIT - beriem s5, nevsimol som si tu zmienku o prizemneni (+) polu v dosledku poruchy.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Mc4 pro 16mm2?

Příspěvek od rva »

Jistič je dvoupólový, protože některé regulátory mají na fv vstupu plovoucí střídavé napětí proti zemi - klidně i 700 V.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: Mc4 pro 16mm2?

Příspěvek od bublich »

Přesně tak.Pokud není jeden pól DC okruhu uzemněn musí se vždy použít dvoupólové jištění/odpojování.Já bych ho z mnoha důvodů ale použil vždy.Praktičnost převažuje nad úsporou.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mc4 pro 16mm2?

Příspěvek od kodl69 »

jo, a nezapomeň na min CY 16mm2 pro připojení těch přepěťovek a přizemnění konstrukce panelů. Komínem se dá snadno protáhnot i AlMgSi 8mm průměru, ke které připojíš jak panely tak přepěťovku v rozvaděči...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Paulob
Příspěvky: 164
Registrován: čtv dub 28, 2022 8:52 am
Lokalita: Ostrava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5760
Kapacita baterie [kWh]: 14.4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava

Re: Mc4 pro 16mm2?

Příspěvek od Paulob »

Kabel od ochrany jasný. Ještě bych mel jeden dotaz, mám pocit, že jsem tady někde četl žeby oba kabely od panelu měli mít stejnou délku. Je to pravda a případně proč? Nebo můžu mít plus třeba 5 metrů a mínus 1 metr k té svorkovnici na půdě? At nemám zbytečný smotanec.
3x380Wp,12x385Wp, 3s5p, jih, Victron 150/100 , Victron Phoenix a MP2 v sérii, oba 5000VA 48V, 4xpylontech us3000c,14.4kWh
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mc4 pro 16mm2?

Příspěvek od PetrDubi »

U panelů je to jedno - pokud teda nespojuješ paralelně stringy, kde se liší délka kabelů jednotlivých stringů v desítkách metrů, tam už by to mohlo mít vliv. Jestli bude u jednoho stringu delší + vodič a u druhého - vodič je taky jedno, bere se celková délka vodičů ve stringu (mezi panely a od panelů ke svorkovnici).

Problém to je hlavně u více baterií zapojených paralelně - tam by měla mít každá baterie stejně dlouhé plusy a stejně dlouhé mínusy jako ty ostatní (pokud jsou jednotlivé baterky připojené na hlavní šínu pro + a -) nebo pokud jsou zapojené paralelně u sebe a vede už jenom jedno + a - k měniči a regulátoru, tak propojovací kabely mezi bateriemi by měly mít stejnou délku (+ i -) a odvod k měniči musí být zapojený + na první baterku a - na poslední baterku.
U bateriíí se to řeší kvůli tomu, že je to dost tvrdý zdroj, k tomu tam tečou velké proudy a potom na nestejně dlouhých vodičích vznikají různé úbytky napětí a dochází k tomu, že je z každé baterky odebíraný jiný proud i když mají stejné parametry (to samé při nabíjení) a baterie se zbytečně ničí.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Matess
Příspěvky: 1518
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Mc4 pro 16mm2?

Příspěvek od Matess »

fakt to má nějaký znatelný vliv u panelů? Panelu za MPP klesá napětí a tak se to v zátěži proudově krásně srovná samo.
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Mc4 pro 16mm2?

Příspěvek od glottis »

Matess píše:fakt to má nějaký znatelný vliv u panelů? Panelu za MPP klesá napětí a tak se to v zátěži proudově krásně srovná samo.
v teoreticke rovine jo. Delsi string bude mit vetsi ubytek napeti na kabelech a na panelech tak bude mensi napeti nez si mppt mysli a na delsim kabelu bude vetsi ztrata.

V prakticke rovine to pak nemas podle me sanci poznat a vic ti bude s max vykonem hybat teplota nebo uhel panelu nez to, ze mas o par desetin voltu mppt jinde. Nebo mit ten kabel snad 50m+. Spojeni nestejne dlouhych stringu ti pak jako by rozmaze ten jeden bod maximalniho vykonu do vetsi plochy. Ale mppt si tam stejne neco najde. Na normalni strese to podle me nema cenu resit. A kdyz tak to vyresit tak, ze ze stringu hned nekde pod strechou to napojis na silnejsi prurez.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Mc4 pro 16mm2?

Příspěvek od cipis »

MPPT je ale přece úplně jedno, jaké je napětí na panelech. To přece funguje tak, že reguluje napětí podle proudu tak, aby dostal co největší výkon. Absolutní hodnota jej vůbec nezajímá, nikde se nezadává konkrétní hodnota konkrétního pracovního bodu daného panelu. Takže když bude mít panel ideálně třeba 40V při 10A, a na kabeláži bude při tom proudu úbytek jeden Volt, tak si regl projížděním té "křivky" nastaví 41V.
Tj. z hlediska hledání pracovního bodu je úplně jedno, jaký je ten úbytek, pracovní bod se vždy nastaví tak, aby byl co největší výkon na svorkách regulátoru.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Mc4 pro 16mm2?

Příspěvek od glottis »

cipis píše:MPPT je ale přece úplně jedno, jaké je napětí na panelech. To přece funguje tak, že reguluje napětí podle proudu tak, aby dostal co největší výkon. Absolutní hodnota jej vůbec nezajímá, nikde se nezadává konkrétní hodnota konkrétního pracovního bodu daného panelu. Takže když bude mít panel ideálně třeba 40V při 10A, a na kabeláži bude při tom proudu úbytek jeden Volt, tak si regl projížděním té "křivky" nastaví 41V.
Tj. z hlediska hledání pracovního bodu je úplně jedno, jaký je ten úbytek, pracovní bod se vždy nastaví tak, aby byl co největší výkon na svorkách regulátoru.
to ano, ale kdyz tech stringu spojis vic paralelne tak ten hodne dlouhy string nebue ve svem optimu (cast celkoveho napeti se ztrati na kabelu), protoze ho ostatni "preperou". Ale jestli to je zmeritelne a dokazatelne nevim :) Asi jsem to napsal ne uplne stastne.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mc4 pro 16mm2?

Příspěvek od kodl69 »

Zase to uteklo někam jinam... Dýlka + a - je jedno kolik je, ale měla by být co nejmenší plocha smyčky, kterou string zaujímá. tj když budou tři panely vedle sebe a rozvaděč někde pod nima, tak vývody mají vést hned vedle propojů panelů a hned vedle sebe až do rozvaděče. Na téhle ploše se indukuje napětí i ze vzdálených úderů blesku. Někde jsem viděl pěkný obrázky, a úspora kabelu je taky důvod, proč se používá zapojení "leap frog" tady jsou ty obrázky: https://www.winaico.com.au/solar-wiring-techniques
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mc4 pro 16mm2?

Příspěvek od PetrDubi »

Spíš by třeba mohlo dojít k nalezení více bodů MPPT blízko sebe a regulátor z toho může být zmatený a nenajde vhodný bod nebo bude pořád přepínat třeba mezi nalezenýma bodama.
Někde jsem viděl v minulosti i informace, že některý regulátory při hledání MPPT i odpojují výstup (nevím jestli to ale byla pravdivá informace), tak potom to může být problém s výpadky.

Každopádně bych ty kabely od panelů neřešil, pokud to není třeba situace, kdy mám jedno pole na stodole, která je 50m od domu, druhé pole na domě a obě mám zapojené paraleleně na jeden vstup regulátoru.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Uživatelský avatar
Juras66
Příspěvky: 47
Registrován: stř srp 18, 2021 8:31 am
Bydliště: Západné Slovensko (SE, TT)

Re: Mc4 pro 16mm2?

Příspěvek od Juras66 »

kodl69 píše:Zase to uteklo někam jinam... Dýlka + a - je jedno kolik je, ale měla by být co nejmenší plocha smyčky, kterou string zaujímá. tj když budou tři panely vedle sebe a rozvaděč někde pod nima, tak vývody mají vést hned vedle propojů panelů a hned vedle sebe až do rozvaděče. Na téhle ploše se indukuje napětí i ze vzdálených úderů blesku. Někde jsem viděl pěkný obrázky, a úspora kabelu je taky důvod, proč se používá zapojení "leap frog" tady jsou ty obrázky: https://www.winaico.com.au/solar-wiring-techniques
Podla toho co si napisal teraz neviem ako bude lepsie viest + a - pol HV stringu (370V) pod strechu do boxu. Nachystane mam 2 chranicky vedene rozdielnou trasou. Budu 2 stringy. Spolu v chranicke viest + aj - jedneho stringu, alebo v jednej + oboch stringov a v druhej - ?
FVE pod Karpatami v skusobnej prevadzke, asi tam aj ostane :) JZ 3330 Wp + JV 3330 Wp Viessmann Vitovolt 300 M370 AG (9Sx2P), Axpert King II 5kW, 16 x 280Ah LiFePo4 bateria s JK BMS. Vzdialeny dohlad cez Solar Asistent na Orange Pi LTS. Vytazovanie do bojlera 250l + klimatizacia.