ACDC píše:Dnes ráno 296V při 3A, naprázdno 318V, má být 362V. Ví někdo, čím to je??
Ráno? Trochu široký pojem. Stejně tak předchozí příspěvek "Dnes bylo pod mrakem". Z tohodle něco zjistit se rovná věštění z křišťálové koule...
Doporučuju si udělat statistiku měřených dat, jinak se to dál nehne:
1) Změřit napětí naprázdno Uoc a proud nakrátko Isc
2) datum a hlavně čas, ideálně i na minuty
3) Okolní teplota, třeba 23°C (tak teploměr doma na zdi má snad každý?)
4) Teplota panelu, aspoň odhad rukou (vlažný=30°C, teplý=40°C, pálí ale dá se ruka udržet=50°C, pálí a nedá se udržet>60°C)
5a) Stav počasí - ideální je měřit za slunečného počasí, pokud není, viz. níže
5b) Pořídit si Luxmetr, zaznamenat si hodnoty
Měření Uoc a Isc se definují počáteční body, ze kterých se dá aspoň přibližna stanovit V-A charakteristika ideální je proměřit celou charakteristiku, ale nevím jaké máš k tomu vybavení? Taky stíny jsou problém, kolega má anténní tyč od souseda a ve chvíli kdy mu to jde přes jeden panel, výkon rapidně klesá, což je velká nevýhoda při sériovém řazení panelů.
Kromě toho zadání by mělo znít, sklon střechy 35°, orientace JV, odklon od jihu cca. 15°na východ. Parametry jednoho panelu tedy už vyřčeny byly...
Taky zapojení panelů, je to čistě 7ks sériově nebo je každý panel stáhnutý do rozvaděče a zde je zapojen do série?
Data sázet do Excelu a vytvořit z toho grafy, grafy podložit tím co udává výrobce a člověk aspoň uvidí jestli jsou panely nějak poškozené (třeba jsou koupeny jako nové, ale rok výroby je staršího data), když ne, je třeba chybu hledat jinde, třeba přepěťovky, konektory nebo jen je chyba v měření -> Hallova sonda není zrovna nejpřesnější, hlavně při malých proudech. Taky na měření Axpertu a klonech bych se nespoléhal (už zde bylo psáno), malé výkony (100-200W) jsou +- autobus, až výkony řádově od 500W to měří celkem dobře.
Já vím, je to otravné, ale bez pořádných dat se stím budeš jen plácat od zdi ke zdi. Podle předchozího měření to na propálenou diodu v panelu nevypadá, jeden nebo více panelů by ukazovaly jiné napětí. Napadá mě ještě jedna věc, bylo to měřeno "PŘÍMO" z kompletně odpojených panelů, nebo byla zapojená přepěťová ochrana? Může to zkreslovat hlavně Uoc. Možná že zde tyhle informace jsou, ale nemůžeš po jiných chtít aby se tímto (nebo jiným) vláknem prokousávali a zjišťovali co kde a jak je asi zapojené.
Tak hodně zdaru a trpělivosti s měřením.