Dotaz na Axpert

Diskuze na téma zařízení určených pro převod a stabilizaci napětí, zejména DC/AC měniče a DC/DC měniče, zkušenosti, teorie, praxe ...
parez120
Příspěvky: 5
Registrován: sob kvě 07, 2022 9:47 pm

Dotaz na Axpert

Příspěvek od parez120 »

Zdravím, mohl by mi prosím někdo odpovědět na dva dotazy?

1. Jaký měnič by jste doporučily? Axpert MKSIII 5k-48 x Axpert King 5000M - myslím že oba jsou dosti dobře použitelné

2. Když koupím dva stejné, budou mezi sebou komunikovat kvůli nabíjení baterie, když na každý bude připojeno jedno panelové pole? Nebo můžu použít jen jedno pole do jednoho měniče a druhý jen krmit z baterie?

mnohokrát děkuji za odpověď
soami
Příspěvky: 545
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Dotaz na Axpert

Příspěvek od soami »

Použitelné jsou všechny měniče. Záleží na ostatních parametrech.
Pro nabíjení není třeba komunikace 2 měničů. Pro dodávku do stejné domácí fáze ano.
Je třeba více popsat řešení. Na takto formulované dotazy nejde odpovědět.
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm

Re: Dotaz na Axpert

Příspěvek od sitra »

Axperty jdou dát do série, popř. paralelně pomocí paralelních karet. Někdo tu dával dokonce odkaz na Ali.
Chybu neuděláš ani s jedním.
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...
parez120
Příspěvky: 5
Registrován: sob kvě 07, 2022 9:47 pm

Re: Dotaz na Axpert

Příspěvek od parez120 »

Jj máte pravdu, že jsem se zeptal blbě.
Chtěl bych si postavit ostrov o jednom nebo dvou polích panelů (bude záležet na aktuální finanční situaci a dostupnosti komponentů), 8 nebo 12 panelu o výkonu 410wp, zapojených serioparalelně, abych se dostal na napětí které bude dostačující pro jeden s těchto měničů. K tomu baterii lifepo4 48v - 12,5kwh. S připojením měničů každý zvlášt po fázi, aby se časem dal přidat třetí a udělat třífázové připojení.
Proto mě zajímal názor, jaký měnič použít.
A s tím nabijenim jsem to myslel tak, jestli spolu měniče nepotřebují komunikovat, aby nebyl problém v tom, že každý bude dávat třeba při zastínění části panelů jiný proud
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Dotaz na Axpert

Příspěvek od Pawel »

Přiživím se dotazem když dám 2 měniče do série budou sfázované tak že na ně můžu připojit varnou desku? Je mi jasné že jsou společné baterky a každý měnič má svoje pole + karty.
Uživatelský avatar
Lubik
Příspěvky: 437
Registrován: pon úno 15, 2021 10:04 pm
Lokalita: Praha
Bydliště: Praha

Re: Dotaz na Axpert

Příspěvek od Lubik »

sitra píše:Axperty jdou dát do série, popř. paralelně pomocí paralelních karet.
Výraz do série je trochu matoucí.
Spíš bych napsal dát na různé fáze. Aby z toho někdo neměl 480V
Panely 4x 280W , 4x330W Isolar 5kVA,48V 230 Ah
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm

Re: Dotaz na Axpert

Příspěvek od sitra »

Lubik píše:
sitra píše:Axperty jdou dát do série, popř. paralelně pomocí paralelních karet.
Výraz do série je trochu matoucí.
Spíš bych napsal dát na různé fáze. Aby z toho někdo neměl 480V
jjo, každopádně můžou pracovat i dva na jedné fázi, nebo dva na každé jiné fázi ;) a to je podstatný :wood:
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...
Soban
Příspěvky: 3448
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Dotaz na Axpert

Příspěvek od Soban »

Pokud by jsi chtěl 3f systém s axperty tak musí mít paralelní karty (musí se vzájemně propojit) a u nějakého návodu jsem četl že musí mít i stejný SW.

Takže když to budeš kupovat postupně tak se může stát že s toho 3f systém nepostavíš, a nebo budeš upgradovat SW aby byl stejný na všech kouscích....

Tady se podle mě musíš rozhodnout zda chceš budovat 3f systém a nebo ne a dle toho taky zvažovat co nakoupíš....

Pokud nemáš nic na 3f tak se na to vykašli a nebo rovnou kup 3 stejné kusy s možností propojení....
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
kuli
Příspěvky: 441
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dotaz na Axpert

Příspěvek od kuli »

Ako píše Soban na 3f systém sa vykašli ak ho vyslovene nepotrebuješ. Ak by si ho aj potreboval na niečo, tak sa to dá vyriešiť frekvenčným meničom z 1 f na 3 F. rva to tu dával, hľadaj jeho príspevky.
https://www.aliexpress.com/item/1005001607738272.html

Väčšinou času ide bežná domácnosť s odberom do 100 W. Keď varíš, perieš, umývačka 2 - 4 kW. Na to ti stačí 1 menič.

Vlastná spotreba meniča na prázdno 70 W. Ak budeš mať tri, tak 3 x 70 W x 24 hodín = 5 kWh energie vlastná spotreba za deň!

Niektorý to majú tak urobené, že ti podľa zátaže pripínajú meniče. Hovorí sa tomu dynamické riedenie záťaže.
Tiež na tom pracujem, len keby bolo času .

Manuálne to robím tak, že cez deň nechám bežať dva meniče, keď nabíjam EV pripnem tretí a na noc nechám jeden.
Len je to pracné, ale aspoň zhodím slaninu z brucha, ktorú som si cez zimu pracne nazberal.


Tie paralelné karty potrebuješ, aj keď budeš mať 1 f, aby sa to synchronizovalo.

Najlepšie si kúpiť rovno tri meniče a tri paralelné karty + káble, pri dokupovaní neskôr bývajú s tým problémy.
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V
kuli
Příspěvky: 441
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dotaz na Axpert

Příspěvek od kuli »

Pawel píše:Přiživím se dotazem když dám 2 měniče do série budou sfázované tak že na ně můžu připojit varnou desku? Je mi jasné že jsou společné baterky a každý měnič má svoje pole + karty.
Varná doska pre domácnosť je konštruovaná na 230 V, takže aj mne to funguje. Pozor na prívod N, musí byť zdvojený, alebo hrubší kábel aspoň 4 mm2 nie je tam fázový posun. Ja mám sice 2,5 mm2, funguje to, len je to na hrane.
Môže tam isť cez N až 25 A pri plnej záťaži.

Ono ak nebudeš všetky štyri púšťať na plný výkon, tak tam stačí aj 2,5 mm2, len málo by to býť nadimenzované na maximálny výkon.
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V
kuli
Příspěvky: 441
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dotaz na Axpert

Příspěvek od kuli »

bublich tu dával orientačnú tabuľku
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 88#p163457

Pri varnej alebo indukčnej doske je odvod tepla "špatný", pretože sú káble v kope, zaizolované a v stene.
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V
kuli
Příspěvky: 441
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dotaz na Axpert

Příspěvek od kuli »

Dalo by sa to vyriešiť tak, že ak máš 5 x 2,5 mm2 tak preznačiť jeden vodič na N ( zelený sa preznačovať nesmie)

Len tam je zase nevýhoda, keď sa budeš prepínať na DS tak bude zaťažená iba jedna fáza a ak máš iba 25 A hlavný istič z DS, tak ho môže vyhadzovať, pokiaľ na tej faze budú ešte iné spotrebiče.
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm

Re: Dotaz na Axpert

Příspěvek od sitra »

kuli píše:Dalo by sa to vyriešiť tak, že ak máš 5 x 2,5 mm2 tak preznačiť jeden vodič na N ( zelený sa preznačovať nesmie)

Len tam je zase nevýhoda, keď sa budeš prepínať na DS tak bude zaťažená iba jedna fáza a ak máš iba 25 A hlavný istič z DS, tak ho môže vyhadzovať, pokiaľ na tej faze budú ešte iné spotrebiče.
N vodič se nesmí preznacit!
Nedelej experimenty a tyto spotřebiče nech tak jak je. Řešil bych ledničku, pracku, myčku, počítače, případně z přebytku boiler.
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...
kuli
Příspěvky: 441
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dotaz na Axpert

Příspěvek od kuli »

sitra píše:
kuli píše:Dalo by sa to vyriešiť tak, že ak máš 5 x 2,5 mm2 tak preznačiť jeden vodič na N ( zelený sa preznačovať nesmie)

Len tam je zase nevýhoda, keď sa budeš prepínať na DS tak bude zaťažená iba jedna fáza a ak máš iba 25 A hlavný istič z DS, tak ho môže vyhadzovať, pokiaľ na tej faze budú ešte iné spotrebiče.
N vodič se nesmí preznacit!
Nedelej experimenty a tyto spotřebiče nech tak jak je. Řešil bych ledničku, pracku, myčku, počítače, případně z přebytku boiler.
O zelenožltom viem, že sa nesmie, ani to nerobím. Ostatné farby na modrý N sa nehádam. Kodl69 to bude vedieť.
Už som videl hrozné rozvádzače a zopár som ich aj prerábal a niektorý " elektrikári sú aj farboslepý "
Proste nikdy sa nechytaj odizolovaného kábla hoc by bol aj zelenožltý !!! A paradoxe mali platnú revíziu.
Ale dobre, nemalo by sa to robiť ak to nie je podľa normy.


"Nedelej experimenty a tyto spotřebiče nech tak jak je."

O experimentoch je celé toto fórum. Pokiaľ je to bezpečné, hlavne pre zbytok posádky.

Gastro indukčná je na 400 V. Tam sú aj SSR relé na 400 V - tie sa nedajú zapojiť na 230 V, aspoň som to neskúšal,
aj na čo ? Tam sú iné prúdy, tuším to bolo 20 kW výkon.

Ale domáca ma výkon tak do 6 kW, ide na 2 fázy a nepotrebuje fázový posun. Hlavne to mám doma vyskúšané a na jednu fázu.

Iné je keď budem mať na streche 3 kWp, tak nebudem ťahať ešte aj sporák z FV. Jasne, že by som to nechal na DS.

Keď mám cez 8 kWp s perspektívou ďalších 4 kWp tak to spravím.

Bol to môj názor je to proste fórum a každý nech si urobí po svojom
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm

Re: Dotaz na Axpert

Příspěvek od sitra »

kdyby někdo chtěl přeznačovat :yes:
Přílohy
ccccc.jpg
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...
kuli
Příspěvky: 441
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dotaz na Axpert

Příspěvek od kuli »

Tam sa píše o preznačovaní modrého vodiča na inú farbu okrem na farbu zelenožltú.

My sme tam potrebovali preznačiť napríklad sivý na modrý - posilniť N.

Tam to je potom ako podľa normy ? Ak to máš poruke daj to sem, tiež ma to zaujíma.
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm

Re: Dotaz na Axpert

Příspěvek od sitra »

no, já se přeznačování vyhýbám. I do "blbýho" ventilátoru v koupelně kvůli N tahám 5x1,5.
zde je třeba napsáno, že N vodič musí být po celé délce modrý. Z toho vyplývá, že ho na konci nemohu přeznačit.
Podobně je to i u PE, PEN.
Každopádně mluvíme o fázovém vodiči a jeho přeznačení na N, což nikde zakázáno není, ale je tam taktéž poznámka "po celém své délce" :eek2:
Samozřejmě at´ si to doma dělá každý jak chce ;)
Přílohy
vodiš N_PE.jpg
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...
kuli
Příspěvky: 441
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dotaz na Axpert

Příspěvek od kuli »

Však to preznačovanie nikto nerobí rád a dobrovoľne. Tiež dávam všade rezervu, ale zákon schválnosti, vždy chýba tam kde ho najviac potrebuješ. A búraj to nanovo.

Je to tam v tej norme napísané Šalamúnsky.

Tiež mám k indukčnej iba jeden N, zakázal som turbo režim. Ani nie kvôli preťaženiu N, ale hlavne rovnomernej záťaži a elektrina priamo z PV do polievky a nie cez baterky.

Ale to chce aj zaučenie a disciplínu. Riaditeľka domácnosti to celkom chápe, len tie moje dcéry.

Miešačku ( volám tak sušičku prádla, lebo sa krúti a búcha v nej, ako keď sme na fajront dávali kamene do miešačky betónu, aby sa lepšie umyla ), tak tú miešačku zapnú aj keď slnko svieti a prádlo sa dá vysušiť aj na slnku. Vlastne vtedy je aj najviac energie z neba, ale predsa ...

A syn ten zapne 3D tlačiarne aj keď ide EE z pekla, ale on má výnimku.

Prepáčte páni za off topic, ale je nedeľa, tak som to chcel trošku odľahčiť.

sitra ďakujem za normy.
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V
parez120
Příspěvky: 5
Registrován: sob kvě 07, 2022 9:47 pm

Re: Dotaz na Axpert

Příspěvek od parez120 »

kuli píše:Ako píše Soban na 3f systém sa vykašli ak ho vyslovene nepotrebuješ. Ak by si ho aj potreboval na niečo, tak sa to dá vyriešiť frekvenčným meničom z 1 f na 3 F. rva to tu dával, hľadaj jeho príspevky.
https://www.aliexpress.com/item/1005001607738272.html

Väčšinou času ide bežná domácnosť s odberom do 100 W. Keď varíš, perieš, umývačka 2 - 4 kW. Na to ti stačí 1 menič.

Vlastná spotreba meniča na prázdno 70 W. Ak budeš mať tri, tak 3 x 70 W x 24 hodín = 5 kWh energie vlastná spotreba za deň!

Niektorý to majú tak urobené, že ti podľa zátaže pripínajú meniče. Hovorí sa tomu dynamické riedenie záťaže.
Tiež na tom pracujem, len keby bolo času .

Manuálne to robím tak, že cez deň nechám bežať dva meniče, keď nabíjam EV pripnem tretí a na noc nechám jeden.
Len je to pracné, ale aspoň zhodím slaninu z brucha, ktorú som si cez zimu pracne nazberal.


Tie paralelné karty potrebuješ, aj keď budeš mať 1 f, aby sa to synchronizovalo.

Najlepšie si kúpiť rovno tri meniče a tri paralelné karty + káble, pri dokupovaní neskôr bývajú s tým problémy.

Tak 3f se dá vyřešit z DS to mě jen napadlo, pokud by stím nebyl problém. Jinak se na to vykaslu.
Jde mi hlavně oto, abych mohl mít dvě panelové pole, každé do jednoho měniče a oba na jedné baterce. A navzájem se to netlouklo. Takže jestli jsem to dobře pochopil, vyřeší to paralelní karty. Díky
parez120
Příspěvky: 5
Registrován: sob kvě 07, 2022 9:47 pm

Re: Dotaz na Axpert

Příspěvek od parez120 »

sitra píše:Axperty jdou dát do série, popř. paralelně pomocí paralelních karet. Někdo tu dával dokonce odkaz na Ali.
Chybu neuděláš ani s jedním.

No chci dát každý na sólo fázi, jde mi jen oto, aby spolu komunikovali, když budou oba na jedné baterii a do každého půjde jedno panelové pole

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek