Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: pon kvě 16, 2022 12:49 pm

FVE Šumava

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty

FVE Šumava

Příspěvekod bereda20 » čtv dub 28, 2022 6:25 pm

Zdravím,
chtěl bych zrealizovat FVE na nezatepleném starém RD na Šumavě, vytápěný uhlím 27MWh/rok (60q) a elektřina D25 se spotřebou prozatím 6kWh/den. Přes zimu je ohřev TUV uhlím, přes léto elektřinou. Orientace střechy domu je čistý jih, zastínění pouze domy na východě - plný osvit sluncem cca hodinu od východu slunce. K dispozici je střecha bobrovka se sklonem 45° a využitelnou plochou pro 24 panelů. Druhá střecha je eternitová 38° pro cca 10 panelů. V domě stálý odběr cca 100W(internety, smart,..) dále nárazový (lednice, mrazák, kotel) průměr 150W špička 500W a pak zbytek dle potřeby domácnosti (pračka, myčka, sporák, mikrovlnka, žehlička, čerpadlo, sekačka) s naměřenou špičkou 5kW. V domě zatím jedna žena naučená na noční proud aby mohla zapnout pračku, v brzké době ale očekávám navýšení na cca 10kW denně. V domě stará instalace TNC a vše krom TUV běží na jedné fázi. V budoucnu očekávám instalaci akumulační nádoby a TČ. Okamžitý souběh bych rád dostal pod 5kW a spotřebiče jako rychlovarka pojedou napřímo z DS.
Představa:
V první fázi zaplním větší střechu 45° 8x3 panelů Amerisolar 450Wp a k tomu 15kWh 15s 48V Lifepo. Mám již dva MPPT Victron 150/70. Zapojení pro každý by bylo 2s6p a přes Multiplus II 48/5000 připojit na ostrov. Proud přes DC svod od panelů bude celkem velký ale na cca 8m už mám připraveno ayky 95mm. Prozatím z ostrova bude hybrid, nemám ČEZ 4Q elektroměr a přetoky snad nebudou velký. V budoucnu plánuju doplnění dalších střídačů pro 100% využití panelů. Spotřebiče rozhodím dle fází a přes stykače přepínat FVE/ČEZ. Na straně FVE je spojím na jednu fázi. Smart home budu stavět na vlastním řešení, pouze vizualizaci bych rád použil již nějakou hotovou.
Nejasnosti:
1. Jaká má být rozteč profilů pod panelem vysokým 2m? Stačí 1m? Je vertikální vzdálenost 2cm mezi panely dostatečná?
2. Mám možnost přidání dalších 2 panelů na západní stěnu. Výhled je do údolí a nic tam nepřekáží. Pomůže ta 1kW v zimě?
3. Je střídač Multiplus 5000/48 dostatečný pro ostrovní provoz (špička 5kW), nebo mám počítat s přidáním dalšího? Už se i tak dostávám nad proudový ideál baterie 60A = 3kW. Jak dlouho snese krátkodobé přetížení?
4. Je vhodné použít čínský ATS například GCQ4-125/3P místo stykačové kombinace? Nerad bych, aby blikali světla při přepínání.
5. Je vhodné rozhození spotřebičů na fáze dle priority? Např. L1 – světla, lednice, L2 – zbytek, L3 – vytěžování. Poté bych použil 3 jednofázové ATS, ale jaké?
6. Rád bych si nakreslil pořádné schéma rozvaděče, na jednoduché RZ používám E-Config, ale na složitější projekt už není úplně vhodný, zkoušel jsem i proficad, ale nesedl mi - vypadá spíš jako obyč kreslicí program, existuje nějaká alternativa?
?
bereda20

Re: FVE Šumava

Příspěvekod fukuši » pát dub 29, 2022 4:19 pm

No mas asi problem s regulatory.Max zkrat.proud na vstupu je jen 50A to znamena max 2S4P.Mozna i 4 je malinko pres 50A
?
fukuši

Příspěvekod bereda20 » pát dub 29, 2022 7:58 pm

fukuši píše:No mas asi problem s regulatory.Max zkrat.proud na vstupu je jen 50A to znamena max 2S4P.Mozna i 4 je malinko pres 50A

Mám BlueSolar, tam jsem nikde omezení nenašel. https://www.victronenergy.com/upload/documents/Datasheet-Blue-Solar-Charge-Controller-MPPT-150-70-&-150-85-EN.pdf
Čemu to vůbec vadí? Pouze špičkový proud při připojení panelů? To by se dalo řešit.
?
bereda20

Příspěvekod fukuši » sob dub 30, 2022 7:42 am

Jednak jeden string bude bezne davat 15 az 16A to je vic jak 90A hodne bys zahazoval ale hrozi spaleni regulatoru prave tim vetsim proudem na vstupu co jsou schopny panely dat.Me tyto panely na vstupu davaj i 12,6A.Victron to tak proste ma konstrukcne navrzeno.Lame se to az u 85A reglu tam je 70A
?
fukuši

Příspěvekod fukuši » sob dub 30, 2022 7:45 am

Resit by to slo zapojenim 3S ale to ti nevychazi zase napetim do 150V
?
fukuši

Příspěvekod fukuši » sob dub 30, 2022 7:54 am

Koukam ty mas tu starsi verzi blue solar tak tam mozna to omezeni jeste neni ale i tak budes vic jak 20A zahazovat.U novejch blue solar to omezeni je.
?
fukuši

Příspěvekod bereda20 » sob dub 30, 2022 9:25 am

Je to ještě ta starší velká bedna, co jsem koukal tak měří vstupní proud, nezdá se mi, že by si victron úmyslně nastavil takový MPPT bod aby odpálil vstupní část. Každopádně další rozšíření elektrárny je přidání přímého střídače a využití nabíječe v multiplusu, takže na BlueSolar poté bude 2S4P. Možná ho tedy přidám rovnou.
?
bereda20

Příspěvekod fukuši » sob dub 30, 2022 10:30 am

Tady máš ty tvoje panely zapojeni 2S2P a to nejsou na jih.Je to běžnej den v dubnu.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
?
fukuši

Příspěvekod fukuši » sob dub 30, 2022 10:38 am

Maximálka za den byla víc jak 12kWh.Když to vynásobíš 3x tak máš 2S6P ten proud je v maximech kolem 110A do baterie 48V.Ty starší reg. co máš jsou jistě robusnější než ty nové.Prostě 70 je max na 2S4P pro 450Wp.
?
fukuši

Příspěvekod bereda20 » pát kvě 06, 2022 12:13 am

Tak k dnešnímu dni mám téměř vše potřebné na stavbu FVE. 2x Multiplus 48/5000, 2x MPPT 150/70, 1x LiFePo4 15kWh, kabeláž, háky, profily, konektory, jen panely zatím ne a rozhoduji se zda 16 či 24 kusů. Čekám na lepší cenu.

Už jsem se i trochu popral s původníma otázkama:

1. Rozteč profilů pod panelem bude 1 metr. Na doporučení dám pod krajní panely tři profily, jelikož bude konec panelu cca 40cm od poslední krokve.

2. Na západní stěnu dám 2 panely jako aktivní zálohu

3. Střídač 5000/48 bude zatím jeden pro poloostrov, v případě ostrova pro jistý komfort budou zapotřebí dva.

4. Je vhodné použít čínský ATS například GCQ4-125/3P místo stykačové kombinace? Nerad bych, aby blikali světla při přepínání.
- Nevím, asi jej objednám a vyzkouším

5. Je vhodné rozhození spotřebičů na fáze dle priority? Např. L1 – světla, lednice, L2 – zbytek, L3 – vytěžování. Poté bych použil 3 jednofázové ATS, ale jaké?
- Také zatím nedořešeno

6. Schéma jsem začal kreslit v Eaglu, sice není na to úplně stavěný, ale plno věcí oproti proficadu dělá automaticky

Vyvstaly ale nové otázky:

7. Rád bych zužitkoval přebytky na jaře pro přitápění, nevím zda pořídit akumulačku a vytěžovač nebo tepelné čerpadlo, třeba i bazénové. Jako hlavní zdroj tepla plánuji tepelko 12kW a to se už moc nedělá v jednofázi.

8. Rád bych vyřešil i napájení vodárny 400V, 1.5kW s frekvenčním měničem pro konstantní tlak. Na vstupu má obyč usměrňovač a na meziobvodu očekává alespoň 450V. Jako jedinný smysluplný mi napadá někde vykuchat aktivní PFC filtr a přenastavit ho na 500V.
?
bereda20

Zpět na Plánované elektrárny