Co si ohlídat při realizaci FVE

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Balkis
Příspěvky: 5
Registrován: pát dub 22, 2022 3:18 pm

Co si ohlídat při realizaci FVE

Příspěvek od Balkis »

Zdravím, asi to tu už bylo probírané, kdyžtak mě nasměrujte nebo poraďte. Právě jsem ve fázi realizace FVE, panely jsou na střeše a střídač, baterie a rozvaděče v tech. místnosti, Zatím pouze osazené ale bez kabeláže, nepropojené s panely ani rozvodnou skříní. Brzo má přijít někdo, kdo to všechno oživí a propojí. Dotaz zní: Které věci bych si měl ohlídat, abych měl jistotu, že to bude správně udělané a ne zbastlené, jak se občas čtu reakce uživatelů. Za každou radu, fotku, plánek, odkaz na článek apod. budu rád. Díky moc.
Pawel
Příspěvky: 815
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Co si ohlídat při realizaci FVE

Příspěvek od Pawel »

Na vámi napsané informace se nedá odpovědět.
Soban
Příspěvky: 3495
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Co si ohlídat při realizaci FVE

Příspěvek od Soban »

Co na to říct....

Na to se nedá odpovědět.....
Prostě hlídat musíš vše......
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: Co si ohlídat při realizaci FVE

Příspěvek od bublich »

Požádat někoho komu věříte,znáte o technický dozor.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Co si ohlídat při realizaci FVE

Příspěvek od chatař »

Tak za prvé: toto fórum je určeno pro amatéry, pro nadšence do FV, kteří si svá zařízení realizují svépomocně, bez využití profesionálních firem a bez dotací. A za druhé, jak už konstatovali přede mnou, odpovědět na vaše otázky je těžké, až nemožné. Co chcete ohlídat, když tomu prd rozumíte? Opít rohlíkem vás můžou kdykoli, kdekoli, na čemkoli. To je realita. Prostě musíte firmě věřit, anebo jít od toho. :D
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
FRSO
Příspěvky: 2280
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Co si ohlídat při realizaci FVE

Příspěvek od FRSO »

Něco se mi nezdá, chceš nám říct, že se nejedná o dotovanou FVE ?
Jinak to řešíš docela brzo, když už to máš skoro hotové. :roll:
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Balkis
Příspěvky: 5
Registrován: pát dub 22, 2022 3:18 pm

Re: Co si ohlídat při realizaci FVE

Příspěvek od Balkis »

Měl jsem zato, že forum je veřejné pro DIY i běžné uživatele co si nechají FVE udělat. Nikde v pravidlech jsem info o tom, že by bylo forum pouze pro amatéry a nadšence, nenašel. Jinak ta neochota mě překvapuje, protože jsem např. i v jiných forech a skupinách a tam mi lidé úplně normálně poradí, alespoň něco. Zadal jsem tedy jinde a hle už mám několik odpovědí. Pro ty kteří si mysleli, že se nedá odpovědět...
-----------------------------------------------
- pohlídejte si uzemnění panelů - zvláštní svod až k zemi, kde se propojí s uzemňovací soustavou.
- přínosný článek najdete zde https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/20 ... ch-sloupku
- důležitá je vzdálenost od hromosvodu, zastínění (komín, anténa, strom …
- podrobný video tady https://www.youtube.com/watch?v=L015k67YFks
- zeptejte se na použití přepěťových ochran a parametry elektroměru nebo využití wattrouteru, jestli chcete ohřívat bojler.
atd.
----------------------------------------------------
Takže pánové neochotní... jak se říká ...všechno jde kdy se chce.
Soban
Příspěvky: 3495
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Co si ohlídat při realizaci FVE

Příspěvek od Soban »

To jsou rady které nic neřeší.

Co chceš řešit když to máš udělané? Propojit to kabelami podle projektu umí i cvičená opice..... pouze musí mít oprávnění.....
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Co si ohlídat při realizaci FVE

Příspěvek od ota »

Jak někdo slyší dotace tak vypne mozek.
Doporučuji zaplatil si stavební dozor. Pokud nejsi kolenovrt. Stojí okolo 10k
Měla by se porovnat skutečný stav proti projektu.
Převzít a zaplatit až bude po PPP a revizi a fve bude legálně připojená.
Zkontrolovat deklarovanou a skutečnou výrobu.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
FRSO
Příspěvky: 2280
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Co si ohlídat při realizaci FVE

Příspěvek od FRSO »

Balkis píše:Měl jsem zato, že forum je veřejné pro DIY i běžné uživatele co si nechají FVE udělat. Nikde v pravidlech jsem info o tom, že by bylo forum pouze pro amatéry a nadšence, nenašel. Jinak ta neochota mě překvapuje, protože jsem např. i v jiných forech a skupinách a tam mi lidé úplně normálně poradí, alespoň něco. Zadal jsem tedy jinde a hle už mám několik odpovědí. Pro ty kteří si mysleli, že se nedá odpovědět...
-----------------------------------------------
- pohlídejte si uzemnění panelů - zvláštní svod až k zemi, kde se propojí s uzemňovací soustavou.
- přínosný článek najdete zde https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/20 ... ch-sloupku
- důležitá je vzdálenost od hromosvodu, zastínění (komín, anténa, strom …
- podrobný video tady https://www.youtube.com/watch?v=L015k67YFks
- zeptejte se na použití přepěťových ochran a parametry elektroměru nebo využití wattrouteru, jestli chcete ohřívat bojler.
atd.
----------------------------------------------------
Takže pánové neochotní... jak se říká ...všechno jde kdy se chce.
To jsou velmi přínosné informace panečku, jinak je toto forum pro nadšence ostrovních FVE, což ta tvá jistě není a nebude. Kdybys pořádně četl podmínky, tak to tam najdeš, ale to ty evidentně nechceš a zkoušíš nás.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
eman
Příspěvky: 1002
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Co si ohlídat při realizaci FVE

Příspěvek od eman »

Úplně a totálně zasviněný FB ti nestačí? Tam je asi 333 skupin, kde se brečí a řeší dotační FVE. Už se tam cpou i do skupin svépomocí a předstírají, že si sami postavili 10kWp FVE, ale vlastně neví jak funguje a co by měli reklamovat.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
JiříK
Příspěvky: 1022
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Co si ohlídat při realizaci FVE

Příspěvek od JiříK »

Vážení kolegové, v dotaze úplně na začátku nevidím nikde ani zmínku o dotaci. Takže zvažte, zda by nebylo vhodné, když už ne omluvit se, tak se zcela napřímo zeptat, jestli to s dotací je, nebo ne. A pak teprve případně spustit cirkus.
Renomé našeho fóra úpí...
Naposledy upravil(a) JiříK dne čtv dub 28, 2022 10:11 pm, celkem upraveno 1 x.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Co si ohlídat při realizaci FVE

Příspěvek od fugas »

Balkis píše:Zdravím, asi to tu už bylo probírané, kdyžtak mě nasměrujte nebo poraďte. Právě jsem ve fázi realizace FVE, panely jsou na střeše a střídač, baterie a rozvaděče v tech. místnosti, Zatím pouze osazené ale bez kabeláže, nepropojené s panely ani rozvodnou skříní. Brzo má přijít někdo, kdo to všechno oživí a propojí. Dotaz zní: Které věci bych si měl ohlídat, abych měl jistotu, že to bude správně udělané a ne zbastlené, jak se občas čtu reakce uživatelů. Za každou radu, fotku, plánek, odkaz na článek apod. budu rád. Díky moc.
Zdravím. Až ten někdo přijde zapojit to něco, ohlídejte, ať dostane kafe. Víc opravdu ze své pozice, jak je dotaz položen, udělat nemůžete. Přeji Vám, ať to ten někdo udělá k Vaší spokojenosti.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
cipis
Příspěvky: 4406
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Co si ohlídat při realizaci FVE

Příspěvek od cipis »

Na tohle jedině TDI. A není to na naftu ... Technický dozor investora.
Ten soupis nahoře je trochu na prd. Třeba to uzemnění - tak snad se jede podle projektu a na závěr bude revize, tak tam není třeba nic hlídat. Dtto vzdálenost od hromosvodu a přepěťovky. Stíny taktéž řeší dávno projekt.
Parametry jsou laikovi k hovnu, když mu to stejně nic neřekne.
Odkaz na elektroměrový sloupek taktéž k ničemu, když se bavíme o elektrárnách bez dotací a bez dodávání do DS.

Jinak defacto to shrnul výše ota - prostě dozor, který to kontroluje dle projektu, včetně následné revizní zprávy atd.

Fugasi, ano, kafe, no a ještě jde pohlídat, jestli montážníci něco nečórnou nebo nerozbijí ...
JiříK - zmínka je tam víc než jasná, jinak by přece nepotřeboval info o elměrovém sloupku.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Balkis
Příspěvky: 5
Registrován: pát dub 22, 2022 3:18 pm

Re: Co si ohlídat při realizaci FVE

Příspěvek od Balkis »

JiříK píše:Vážení kolegové, v dotaze úplně na začátku nevidím nikde ani zmínku o dotaci. Takže zvažte, zda by nebylo vhodné, když už ne omluvit se, tak se zcela napřímo zeptat, jestli to s dotací je, nebo ne. A pak teprve případně spustit cirkus.
Renomé našeho fóra úpí...
Je to bez dotace, ale ne ostrov, takže jestli je forum jen pro Robinsony, tak se omlouvám a odplouvám na jiný. Jiank na elektro nemám hlavu, tak mi to musí holt někdo zapojit :)
Už jsem si zjistil více informací a hlídám si to, snad už brzo to bude běhat.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek