Malá FVE - 1F vs 3F Dukovany

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Odpovědět
MAXX
Příspěvky: 9
Registrován: čtv zář 23, 2021 10:23 am
Reputace: 0

Malá FVE - 1F vs 3F Dukovany

Příspěvek od MAXX »

1. verze
Axpert King 5kW ve verzi rack (do budoucna by přibil ještě 1/2ks)

2. verze
Solax X3 10.0 T

Může někdo shrnout praktické výhody a nevýhody provozování těchto měničů.

Panely na jih 10/11ks 355w poly-halfcut
Baterie prozatím olovo/carbon s možností do budoucna provozovat Pylontech. Rozvody 3f, největší spotřebič je varná deska a trouba, dílna žádná.
Vytápění 1F - TČ, TUV taky 1F - TČ.
Ideálně funkce on-line UPS, což splní asi jen ten Axpert.
Žádná dotace, žádný prodej, žádná vyrtuální baterie.

Díky za odpovědi
PetrDubi
Příspěvky: 1327
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Reputace: 208
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Malá FVE - 1F vs 3F Dukovany

Příspěvek od PetrDubi »

Nebo by jsi třeba mohl zkusit použít to kouzelné políčko s tlačítkem Hledat ;)

Jinak když se tu trochu porozhlédneš, tak tu najdeš popsané výhody i nevýhody jak měničů typu Axpert, tak i třeba Solaxů.
Je tu i vlákno o zkušenostech přímo s Axpert King ve verzi rack (který funguje jinak než klasický King na stěnu a je to vlastně i úplně jiné zařízení).
Takže trošku pohledej, začti se a až budeš vědět na co se zeptat konkrétně, tak určitě napiš správný dotaz.

Ps: tady to funguje trošku jinak než na FB, je potřeba být aktivní i sám, měj se ;)
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Pawel
Příspěvky: 807
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am
Reputace: 48

Re: Malá FVE - 1F vs 3F Dukovany

Příspěvek od Pawel »

Tu verzi rack tu někdo měl a poptával návod je to trochu jiné než klasický Axpert. Ten rack má asi vstup do 145V a 11 panelů nijak nevychází, to by jste jich musel zapojit 10 kusu a zapojit 2S5P. Voc potom bude -20/109V +20/ 97V Panely mají ale docela vysoké napětí.
MAXX
Příspěvky: 9
Registrován: čtv zář 23, 2021 10:23 am
Reputace: 0

Re: Malá FVE - 1F vs 3F Dukovany

Příspěvek od MAXX »

PetrDubi píše:Nebo by jsi třeba mohl zkusit použít to kouzelné políčko s tlačítkem Hledat ;)

Jinak když se tu trochu porozhlédneš, tak tu najdeš popsané výhody i nevýhody jak měničů typu Axpert, tak i třeba Solaxů.
Je tu i vlákno o zkušenostech přímo s Axpert King ve verzi rack (který funguje jinak než klasický King na stěnu a je to vlastně i úplně jiné zařízení).
Takže trošku pohledej, začti se a až budeš vědět na co se zeptat konkrétně, tak určitě napiš správný dotaz.

Ps: tady to funguje trošku jinak než na FB, je potřeba být aktivní i sám, měj se ;)
Admin edit: Z příspěvku odstraněna násobná citace.

Facebook nemám, takže nevím, jak to tam chodím.
Hledám tady odpovědi už od září 2021, stejně mi to nepomohlo se rozhodnout, vlákno ve kterém se řeší přímo tyto dvě varianty jsme nenašel. Děkuji za názor, asi budu hledat jinde. Tady nového člověka jen odradí.
MAXX
Příspěvky: 9
Registrován: čtv zář 23, 2021 10:23 am
Reputace: 0

Re: Malá FVE - 1F vs 3F Dukovany

Příspěvek od MAXX »

Pawel píše:Tu verzi rack tu někdo měl a poptával návod je to trochu jiné než klasický Axpert. Ten rack má asi vstup do 145V a 11 panelů nijak nevychází, to by jste jich musel zapojit 10 kusu a zapojit 2S5P. Voc potom bude -20/109V +20/ 97V Panely mají ale docela vysoké napětí.
Děkuji za odpověď
PetrDubi
Příspěvky: 1327
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Reputace: 208
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Malá FVE - 1F vs 3F Dukovany

Příspěvek od PetrDubi »

Pokud jsem se tě dotkl, tak se omlouvám, bylo to myšlené trochu s nadsázkou, proto jsem tam dal i ty smajlíky.
Jen tedy nechápu k čemu je dobré, dát pod sebe 4x tu samou citaci?

Vlákno nazvané Solax vs Axpert tu asi nebude, ale určitě tu jsou vlákna, kde se řeší + a - Axperta a zase jiné, kde se řeší to samé pro Solax. Vzhledem k tomu, že jsi si vybral trošku obskurní typ Axperta, tak tu o něm bůh ví kolik věcí nenajdeš. Když jsem asi před rokem sháněl nějaký informace o komhle Kingovi, tak jsem narazil i na informace, že to vlastně není jeden měnič (jako bývá krabice na zdi), ale že jde o dva přístroje namontované do jedné krabice a propojené uvnitř (proto je funkčnost taková, jaká je). Ale osobně jsem ho v ruce neměl.
Jinak ohledně Solaxu (pokud budeš mít konkrétní otázky) by ti určitě mohl víc říct místní člen Tomas, který je montuje
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
kuli
Příspěvky: 441
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Reputace: 31
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Malá FVE - 1F vs 3F Dukovany

Příspěvek od kuli »

PetrDubi píše:Nebo by jsi třeba mohl zkusit použít to kouzelné políčko s tlačítkem Hledat ;)

Jinak když se tu trochu porozhlédneš, tak tu najdeš popsané výhody i nevýhody jak měničů typu Axpert, tak i třeba Solaxů.
Je tu i vlákno o zkušenostech přímo s Axpert King ve verzi rack (který funguje jinak než klasický King na stěnu a je to vlastně i úplně jiné zařízení).
Takže trošku pohledej, začti se a až budeš vědět na co se zeptat konkrétně, tak určitě napiš správný dotaz.

Ps: tady to funguje trošku jinak než na FB, je potřeba být aktivní i sám, měj se ;)
to MAXX :


Plne súhlasím. Niekto sa ti tu snaží poradiť a ty ihneď štekáš a urážaš sa !

Najskôr si musíš ujasniť čo vlastne chceš, čo od toho očakávaš, popísať to podrobne - spotrebu, priebeh, priestor, atď.

Proste študuj vlákna ako mi ostatný, pýtaj sa komunikuj a hlavne buď slušný .
Pamätaj, že ty chceš radu a zadarmo a ani to tu poriadne nepopíšeš.

Pletieš jablká s hruškami. Každý menič je vhodný na niečo iné, jeden je ostrovný 48 V s "prícucom", druhý hybridný vysokonapäťové batérie a stringi. Jeden prihlásiť nemusíš, druhy musíš.

P.S.:
Tie hlavné zariadenie okrem iných v krabici Kinga sú tri
- regulátor MPPT
- menič
- nabíjačka batérii
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 519
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Reputace: 38
Bydliště: Semily

Re: Malá FVE - 1F vs 3F Dukovany

Příspěvek od sindyk »

Co je fakt na prd? Hlavně díky vlastní spotřebě Axperta je reálná efektivita mého systému 77%. To není moc fajn číslo, ale bylo to levný a stačilo pověsit na zeď jednu bednu a zapojit pár káblů.
Dál je v Axpertech nic moc regulátor, hlavně ten vysokonapěťovej, ale to je zas známá věc. Prostě brzy ráno, pozdě večer a hlavně při zatažený obloze má konkurence navrch.
Paralelní spojení na 1f i 3f možný je, ale zas třeba 3 Axperty už něco sežerou, takže to chce panely a baterky navíc a někomu prostě není po chuti, že se v tom za měsíc ztratí 100 kWh.
Pokud tohle není problém, směle do Axperta.
Osobně se mi ten rackovej King moc nezamlouvá (navíc mám raději HV stringy) a pokud bude lead-carbon, tak vítej do klubu ;)
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
MAXX
Příspěvky: 9
Registrován: čtv zář 23, 2021 10:23 am
Reputace: 0

Re: Malá FVE - 1F vs 3F Dukovany

Příspěvek od MAXX »

PetrDubi píše:Pokud jsem se tě dotkl, tak se omlouvám, bylo to myšlené trochu s nadsázkou, proto jsem tam dal i ty smajlíky.
Jen tedy nechápu k čemu je dobré, dát pod sebe 4x tu samou citaci?

Vlákno nazvané Solax vs Axpert tu asi nebude, ale určitě tu jsou vlákna, kde se řeší + a - Axperta a zase jiné, kde se řeší to samé pro Solax. Vzhledem k tomu, že jsi si vybral trošku obskurní typ Axperta, tak tu o něm bůh ví kolik věcí nenajdeš. Když jsem asi před rokem sháněl nějaký informace o komhle Kingovi, tak jsem narazil i na informace, že to vlastně není jeden měnič (jako bývá krabice na zdi), ale že jde o dva přístroje namontované do jedné krabice a propojené uvnitř (proto je funkčnost taková, jaká je). Ale osobně jsem ho v ruce neměl.
Jinak ohledně Solaxu (pokud budeš mít konkrétní otázky) by ti určitě mohl víc říct místní člen Tomas, který je montuje


Nebyl to záměr tolikrát citace, po uložení na mobilu mi to tak vyhodilo. Problém mezí stolem a židlí asi. Čekal jsem prostě jinou odpověď, po nocích strávených na fóru.
Navrhuji nový začátek. Díky za typ
Naposledy upravil(a) MAXX dne čtv kvě 05, 2022 6:20 pm, celkem upraveno 2 x.
MAXX
Příspěvky: 9
Registrován: čtv zář 23, 2021 10:23 am
Reputace: 0

Re: Malá FVE - 1F vs 3F Dukovany

Příspěvek od MAXX »

kuli píše:
PetrDubi píše:Nebo by jsi třeba mohl zkusit použít to kouzelné políčko s tlačítkem Hledat ;)

Jinak když se tu trochu porozhlédneš, tak tu najdeš popsané výhody i nevýhody jak měničů typu Axpert, tak i třeba Solaxů.
Je tu i vlákno o zkušenostech přímo s Axpert King ve verzi rack (který funguje jinak než klasický King na stěnu a je to vlastně i úplně jiné zařízení).
Takže trošku pohledej, začti se a až budeš vědět na co se zeptat konkrétně, tak určitě napiš správný dotaz.

Ps: tady to funguje trošku jinak než na FB, je potřeba být aktivní i sám, měj se ;)
to MAXX :


Plne súhlasím. Niekto sa ti tu snaží poradiť a ty ihneď štekáš a urážaš sa !

Najskôr si musíš ujasniť čo vlastne chceš, čo od toho očakávaš, popísať to podrobne - spotrebu, priebeh, priestor, atď.

Proste študuj vlákna ako mi ostatný, pýtaj sa komunikuj a hlavne buď slušný .
Pamätaj, že ty chceš radu a zadarmo a ani to tu poriadne nepopíšeš.

Pletieš jablká s hruškami. Každý menič je vhodný na niečo iné, jeden je ostrovný 48 V s "prícucom", druhý hybridný vysokonapäťové batérie a stringi. Jeden prihlásiť nemusíš, druhy musíš.

P.S.:
Tie hlavné zariadenie okrem iných v krabici Kinga sú tri
- regulátor MPPT
- menič
- nabíjačka batérii

Čím mi bylo v odpovědi porazeno? Prakticky ničím, že mám udělat to, co jsem provedl hned na začátku a za sebe bez nápovědi. Kdyby jste se na to podíval z pohledu pozorovatele, tak z mého pohledu štěkání, bylo hned zprvu na druhé straně. Ostatní členové reagovali jinak, a to většina. Nepletu jablka a hrušky, po čtení příspěvků mi vyšly pro mě tyto dvě varianty, že jsou technicky protichůdné mi je zcela jasno.
Naposledy upravil(a) MAXX dne čtv kvě 05, 2022 6:15 pm, celkem upraveno 1 x.
MAXX
Příspěvky: 9
Registrován: čtv zář 23, 2021 10:23 am
Reputace: 0

Re: Malá FVE - 1F vs 3F Dukovany

Příspěvek od MAXX »

sindyk píše:Co je fakt na prd? Hlavně díky vlastní spotřebě Axperta je reálná efektivita mého systému 77%. To není moc fajn číslo, ale bylo to levný a stačilo pověsit na zeď jednu bednu a zapojit pár káblů.
Dál je v Axpertech nic moc regulátor, hlavně ten vysokonapěťovej, ale to je zas známá věc. Prostě brzy ráno, pozdě večer a hlavně při zatažený obloze má konkurence navrch.
Paralelní spojení na 1f i 3f možný je, ale zas třeba 3 Axperty už něco sežerou, takže to chce panely a baterky navíc a někomu prostě není po chuti, že se v tom za měsíc ztratí 100 kWh.
Pokud tohle není problém, směle do Axperta.
Osobně se mi ten rackovej King moc nezamlouvá (navíc mám raději HV stringy) a pokud bude lead-carbon, tak vítej do klubu ;)
Děkuji za odpověď.
Nakonec jsem objednal King II a upravím rozvody na fázi pro FVE a zbytek žroutu na zbylé fáze. Dům je od začátku s 3f instalací.
Máte už dlouhodobější zkušenosti z lead-carbon akumulátory?
Našel jsem tento: https://www.hadex.cz/r962-pb-uhlikovy-a ... i-systemy/
PetrDubi
Příspěvky: 1327
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Reputace: 208
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Malá FVE - 1F vs 3F Dukovany

Příspěvek od PetrDubi »

Tyhle akumulátory má třeba zrovna sindyk.
Akorát s dlouhodobějšíma zkušenostma to bude problém, protože první nabídky v eshopech se objevili (jestli se nepletu) kolem roku 2019/2020, takže na dlouhodobější zkušenosti to je zatím moc brzo. Někdo to řešil v té době i na Caravan24, ale pro všechny to byla novinka. Potom si to tam i někdo koupil, že to otestuje, ale vzhledem k tomu, že i normální, klasické levné "trakční" baterky kolem 100 Ah, co v té době stály kolem 3 tisíc vydrží v karavanu nebo obytce minimálně několik let (pokud je někdo nezničí svým zacházením), tak zatím bude s porovnáním oproti klasickému olovu problém.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
MAXX
Příspěvky: 9
Registrován: čtv zář 23, 2021 10:23 am
Reputace: 0

Re: Malá FVE - 1F vs 3F Dukovany

Příspěvek od MAXX »

PetrDubi píše:Tyhle akumulátory má třeba zrovna sindyk.
Akorát s dlouhodobějšíma zkušenostma to bude problém, protože první nabídky v eshopech se objevili (jestli se nepletu) kolem roku 2019/2020, takže na dlouhodobější zkušenosti to je zatím moc brzo. Někdo to řešil v té době i na Caravan24, ale pro všechny to byla novinka. Potom si to tam i někdo koupil, že to otestuje, ale vzhledem k tomu, že i normální, klasické levné "trakční" baterky kolem 100 Ah, co v té době stály kolem 3 tisíc vydrží v karavanu nebo obytce minimálně několik let (pokud je někdo nezničí svým zacházením), tak zatím bude s porovnáním oproti klasickému olovu problém.
Díky za informaci
MAXX
Příspěvky: 9
Registrován: čtv zář 23, 2021 10:23 am
Reputace: 0

Re: Malá FVE - 1F vs 3F Dukovany

Příspěvek od MAXX »

MAXX píše:
PetrDubi píše:Tyhle akumulátory má třeba zrovna sindyk.
Akorát s dlouhodobějšíma zkušenostma to bude problém, protože první nabídky v eshopech se objevili (jestli se nepletu) kolem roku 2019/2020, takže na dlouhodobější zkušenosti to je zatím moc brzo. Někdo to řešil v té době i na Caravan24, ale pro všechny to byla novinka. Potom si to tam i někdo koupil, že to otestuje, ale vzhledem k tomu, že i normální, klasické levné "trakční" baterky kolem 100 Ah, co v té době stály kolem 3 tisíc vydrží v karavanu nebo obytce minimálně několik let (pokud je někdo nezničí svým zacházením), tak zatím bude s porovnáním oproti klasickému olovu problém.
Díky za informaci, se stanu testerem
MAXX
Příspěvky: 9
Registrován: čtv zář 23, 2021 10:23 am
Reputace: 0

Re: Malá FVE - 1F vs 3F Dukovany

Příspěvek od MAXX »

Bylo zakoupeno 8 ks 355w poly-halfcut
Datasheet
Datasheet

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek