Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: pon kvě 16, 2022 12:16 pm

optimizéry

Diskuze na téma zařízení určených pro převod a stabilizaci napětí, zejména DC/AC měniče a DC/DC měniče, zkušenosti, teorie, praxe ...
Předchozí

Re: optimizéry

Příspěvekod kodl69 » pát kvě 06, 2022 8:51 am

ten string C je jenom jeden panel?
ostrov 4600Wp neustále ve stádiu zrodu: midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Ex Powerjack 8kW (momentálně samodomo cca 6kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
?
kodl69

Příspěvekod Matess » pát kvě 06, 2022 10:00 am

Shaim píše:
Nicméně, dost mě udivuje, že tohle už někdo nevyzkoušel na tomto fóru, je dosti nepravděpodobné, že nikdo optimizéry nemá na jednotlivých panelech ne?

Mě ani ne... většina lidí jede nízkonapěťové MPPT a někteří dokonce PWM. V tomto případě to prakticky nedává smysl. Toto je věc pro vysokonapěťové stringy kde nechceš přijít o výkon mnoha panelů... Pokud budeš mít doma 15 panelů po 3 v sérii, tak se ti investice do něčeho takového vůbec nemusí vrátit.
?
Matess

Příspěvekod Shaim » pát kvě 06, 2022 10:50 am

Můj dotaz:
"Hi, Tigo,
Is it possible to use single TS4-A-O for one shaded panel alone like in picture in attachment?
No monitoring is required, we want only eliminate shade problems on panels.
Thank you for reply."

Reakce TIGO:
"I am glad to inform you that this is possible"
GW8K-ET 3F
4.62 kW (14x EXE Solar 330Wp, monokrystal)
Baterie 12 kWh
?
Shaim

Příspěvekod Tomáš F » pát kvě 06, 2022 11:21 am

kodl69 píše:ten string C je jenom jeden panel?

Je to jeden panel z osmi, dal jsem ho tam/TIGO/ jen pro monitoring a další rozhodnutí o rozšíření panelů na této straně střechy (nemám tam žádné měření jen OPL9 pro bojler)
String A a B jsou osazeny komplet, důvodem je jejich poloha - jsou na severozápad a je tam hodně stínu
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
?
Tomáš F

Příspěvekod Shaim » pát kvě 06, 2022 4:34 pm

Shaim píše:Můj dotaz:
"Hi, Tigo,
Is it possible to use single TS4-A-O for one shaded panel alone like in picture in attachment?
No monitoring is required, we want only eliminate shade problems on panels.
Thank you for reply."

Reakce TIGO:
"I am glad to inform you that this is possible"

Ještě jsem si pro jistotu to ověřil jednou úplně polopaticky a reakce naprosto jasná:

"I confirm that you can use just one optimizer for the panel that has shadow problem if the 16 panels of the string have the same orientation"

Myslím si, že je to tedy již jasné, když to říká i sám výrobce, já osobně optimizéry příští týden otestuji, až mi dorazí.
GW8K-ET 3F
4.62 kW (14x EXE Solar 330Wp, monokrystal)
Baterie 12 kWh
?
Shaim

Příspěvekod rob.brno » pát kvě 06, 2022 5:32 pm

tomas píše:Na jeden panel v řetězci podá stín, je možné dát optimizér jen na tento panel nebo musí být na všech v sérii? Neřešil to už někdo?

Optimizer stačí dát jen na ten jeden "problémový", funguje jako DC/DC měnič. Měl by se snažit udržet proud tekoucí přes ostatní panely tím, že sníží na výstupu napětí.
U některých Tigo optimizerů z některých šarží byly problémy způsobené špatným FW, to se napraví připojením do CCA+TAP jednotky, která aktualizuje FW.
?
rob.brno

Předchozí

Zpět na Střídače, měniče napětí, invertory