optimizéry

Diskuze na téma zařízení určených pro převod a stabilizaci napětí, zejména DC/AC měniče a DC/DC měniče, zkušenosti, teorie, praxe ...
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: optimizéry

Příspěvek od kodl69 »

ten string C je jenom jeden panel?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: optimizéry

Příspěvek od Matess »

Shaim píše:
Nicméně, dost mě udivuje, že tohle už někdo nevyzkoušel na tomto fóru, je dosti nepravděpodobné, že nikdo optimizéry nemá na jednotlivých panelech ne?
Mě ani ne... většina lidí jede nízkonapěťové MPPT a někteří dokonce PWM. V tomto případě to prakticky nedává smysl. Toto je věc pro vysokonapěťové stringy kde nechceš přijít o výkon mnoha panelů... Pokud budeš mít doma 15 panelů po 3 v sérii, tak se ti investice do něčeho takového vůbec nemusí vrátit.
Shaim
Příspěvky: 25
Registrován: úte kvě 03, 2022 1:49 am

Re: optimizéry

Příspěvek od Shaim »

Můj dotaz:
"Hi, Tigo,
Is it possible to use single TS4-A-O for one shaded panel alone like in picture in attachment?
No monitoring is required, we want only eliminate shade problems on panels.
Thank you for reply."

Reakce TIGO:
"I am glad to inform you that this is possible"
GW8K-ET 3F
8.98 kW
string 1 - 14x EXE Solar 330W, 2x AEG 380W
string 2 - 8x Amerisolar 450W
Baterie Pylontech 16.8 kWh
Tomáš F
Příspěvky: 9
Registrován: čtv kvě 14, 2020 10:03 am

Re: optimizéry

Příspěvek od Tomáš F »

kodl69 píše:ten string C je jenom jeden panel?
Je to jeden panel z osmi, dal jsem ho tam/TIGO/ jen pro monitoring a další rozhodnutí o rozšíření panelů na této straně střechy (nemám tam žádné měření jen OPL9 pro bojler)
String A a B jsou osazeny komplet, důvodem je jejich poloha - jsou na severozápad a je tam hodně stínu
Přílohy
TIGO.png
TIGO.png (268.42 KiB) Zobrazeno 5732 x
Shaim
Příspěvky: 25
Registrován: úte kvě 03, 2022 1:49 am

Re: optimizéry

Příspěvek od Shaim »

Shaim píše:Můj dotaz:
"Hi, Tigo,
Is it possible to use single TS4-A-O for one shaded panel alone like in picture in attachment?
No monitoring is required, we want only eliminate shade problems on panels.
Thank you for reply."

Reakce TIGO:
"I am glad to inform you that this is possible"
Ještě jsem si pro jistotu to ověřil jednou úplně polopaticky a reakce naprosto jasná:

"I confirm that you can use just one optimizer for the panel that has shadow problem if the 16 panels of the string have the same orientation"


Myslím si, že je to tedy již jasné, když to říká i sám výrobce, já osobně optimizéry příští týden otestuji, až mi dorazí.
GW8K-ET 3F
8.98 kW
string 1 - 14x EXE Solar 330W, 2x AEG 380W
string 2 - 8x Amerisolar 450W
Baterie Pylontech 16.8 kWh
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: optimizéry

Příspěvek od rob.brno »

tomas píše:Na jeden panel v řetězci podá stín, je možné dát optimizér jen na tento panel nebo musí být na všech v sérii? Neřešil to už někdo?
Optimizer stačí dát jen na ten jeden "problémový", funguje jako DC/DC měnič. Měl by se snažit udržet proud tekoucí přes ostatní panely tím, že sníží na výstupu napětí.
U některých Tigo optimizerů z některých šarží byly problémy způsobené špatným FW, to se napraví připojením do CCA+TAP jednotky, která aktualizuje FW.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: optimizéry

Příspěvek od kodl69 »

Akorát netuším, jak ten jeden optimizer bude vědět "co má dělat" když nemá žádnou informaci o napětí dalších panelů, pouze může měřit proud stringu.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
greatlama
Příspěvky: 41
Registrován: ned říj 31, 2021 10:09 am

Re: optimizéry

Příspěvek od greatlama »

On asi ani víc vědět nepotřebuje...

Se sériovým zapojením se to blbě představuje, ale když si to prevedete na paralelní zapojeni. Tak je to jasnější.

Když dám optimizer na jeden panel u paralelního zapojeni, tak mu stačí znát napětí co delaji ostatní panely a když bude optimizer zvyšující měnič, tak prostě vypumpuje vyšší napětí než dává zastineny panel (a logicky nižší proud).

Myslím že není šance, aby jeden panel (zastineny) prepral ostatní a zvednul celkové napětí.

U sériového zapojeni to asi funguje stejně, akorát "vzhůru nohama".
Ronn
Příspěvky: 266
Registrován: pon úno 08, 2016 2:09 pm
Bydliště: Ondřejov

Re: optimizéry

Příspěvek od Ronn »

Shaim píše: Myslím si, že je to tedy již jasné, když to říká i sám výrobce, já osobně optimizéry příští týden otestuji, až mi dorazí."
Jak to dopadlo, pls...?
FVE01 - 3,9kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => Fronius IG Plus 5kW => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA<=>48V 550Ah LiFePO4 <= SmartSolar RS 450/200 <= 15,6kWp Jolywood 390
FVE02 - 9,75kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => SolarEdge => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA
Shaim
Příspěvky: 25
Registrován: úte kvě 03, 2022 1:49 am

Re: optimizéry

Příspěvek od Shaim »

Ronn píše:
Shaim píše: Myslím si, že je to tedy již jasné, když to říká i sám výrobce, já osobně optimizéry příští týden otestuji, až mi dorazí."
Jak to dopadlo, pls...?
a co přesně? Opimizéry mám na všech panelech a neeviduji žádné potíže.
GW8K-ET 3F
8.98 kW
string 1 - 14x EXE Solar 330W, 2x AEG 380W
string 2 - 8x Amerisolar 450W
Baterie Pylontech 16.8 kWh
cipis
Příspěvky: 4217
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: optimizéry

Příspěvek od cipis »

No, ale původně jsi sliboval test optimalizování jednoho panelu z 16 ...

Takže to zatím prakticky ověřené není a máš "jen" 16 optimizerů na 16 panelů?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
sisdale
Příspěvky: 266
Registrován: sob črc 02, 2022 9:13 pm
Bydliště: středočeský kraj, 400 m n.m.

Re: optimizéry

Příspěvek od sisdale »

Ja nyni zhruba mesic testuji pouziti TS4-A-O jen na problematickych panelech (tedy pouze casti panelu ve stringu s napetim do 450V) bez pouziti TAP a CCA. Mam novou verzi techto optimizeru s max vykonem 700W a asi maji nejaky aktualnejsi FW. Presnou verzi firmwaru nemuzu zjistit, protoze TAP a CCA nemam a ani nechci budovat zavislost na nejakem cloudu v internetu.

V letnich mesicich mam diky vysoke poloze slunce a natoceni panelu mirne na vychod pohyblive stineni od okolnich konstrukci na horni polovine nekolika hafl-cut panelu v jednom stringu. To mi na stringu 8-mi panelu vedlo na to, ze MPPT regulator casto uvazl v lokalnim optimu s polovicnim proudem (tedy half-cut spodni poloviny panelu) pri vyuziti celeho napeti stringu a nebyl ochoten podniknout velky napetovy skok (cca 80V) pro nalezeni globalniho maxima, aby na 2 panelech aktivoval bypass diody a vyuzil plny proud stringu. Mppt regulator v hybridnim menici pouziva kombinaci gradientni metody (dohledani maxima) s testovanim nahodnych zmen napeti do 40V. Mppt startuje hledani od Uoc smerem dolu. Pak testuje nahodne zmeny a sleduje maximum. Jednou za 60 minut, udela o restart hledani od Uoc zase dolu, aby se vymanil z lokalniho optima s nizkym U. To testovani o 40V bylo u me nedostatecne na nalezeni globalniho optima s aktivaci bypass diod v dvou panelech.

Problemy pohybliveho stineni se tykaly dvou panelu z kazde strany stringu z 8-mi panelu. 4 panely uprostred zadny problem nemely. Osadil jsem tedy TS4-A-O na ty 2 a 2 krajni panely v tomto jednom stringu. Na prostrednich panelech jsem nic neosazoval, zadny monitoring od Tigo pouzivat nechci. Takze me slo pouze o vyuziti jejich tajemneho Impedance matchingu, tedy ve strucnosti buck-convertoru jez na vystupu sleduje proud celeho stringu.

Vysledek je ten, ze optimizery funguji prekvapive dobre. Jako referencni pro vyhodnocovani jsem vyuzil druhy string jez je umisten ve stejne rovine, jen jeho panely nejsou postizeny timto pohyblivym stinenim. MPPT algoritmus z hybridniho menice popsany vyse je schopen bez problemu nalezt globalni optimum na stringu jez ma cast panelu vybavenych Tigo optimizery. Po cely den proud na tomto stringu odpovida proudu na referencnim stringu. Napeti na tom stringu v okamziku, kdy stineni na panely najede, se snizuje v porovnani s referencnim stringem. Dale jsem zkoumal jaky je pokles vykonu v porovnani s referencnim stringem. Pokles vykonu dynamicky kopiruje postupujici stineni v case. V bode maximalniho zastineni jdouciho napric half-cut casti dvou panelu ovlivnujici vsechny tri retezce clanku na kazdem panelu je pokles vykonu zhruba 500 W v tomto stringu. To odpovida 1/8 referencniho stringu. Klestovym ampermetrem jsem v ruznych casech zkoumal toky proudu na stringu prochazejicim vystupem TS4-A-O a na panelech pripojenych pripojenych ke vstupum. Napriklad na vystupu byl proud 12.2A a na vstupu byl proud 6.5A (tedy v provozu byla spodni polovina half-cut panelu). Nekde jsem nalezl info, ze by ten buck convertor mel byt schopen zvysovat proud o max 35%, ale neni to pravda a ve spoustech pripadu jsem pozoroval zvysovani temer na dvojnasobek.

Bez pouziti optimizeru mi MPPT regulator vyuzival na celem stringu pouze o neco vyssi nez polovicni proud a string generoval ve stejnem case za zhruba stejnych svetelnych a teplotnich podminek 2135 W. Po osazeni ovlivnenych panelu optimizery mi tento string generoval 3512 W (kde referencni string bez stineni a optimizeru generoval 4006 W). Po dobu stineni mi tedy narostl zisk ze stringu o 1.3 kW. V mem pripade tedy Tigo optimizery selektivne umistene na problematicke panely pomohly.

Bez pouziti TAP optimizery nijak nerusi 2.4GHz pasmo s jejich Zigbee proprietalnim protokolem. Takze nemam ovlivneny zadne jine IoT zarizeni. Vypada to ze komunikace Zigbee je pouzita pouze pro monitoring, emergency shutdown a upgrady FW z cloudu. Nekde jsem se docetl, ze optimizery komunikuji pres stringovy kabel a vymenuji si informace o jejich aktualnich IV pripojenych panelu jez jim pak pomahaji nalezt parametry pro rizeni buck convertoru. Toto nejsem schopen nijak overit. Nicmene optimizery jsou schopny rychle reagovat a vysledna slozena IV charakteristika stringu je pak sledovatelna MPPT algoritmem popsanym vyse. Jinak optimizer uvnitr obsahuje na vystupu take bypass diodu a pri kompletnim zastinenim celeho panelu, zbytek stringu funguje stejne jako by fungoval se zastinenym panelem bez optimizeru (teda jen misto ubytku na trech bypass diodach, je tam jen jedna dioda na cely panel).

Nekde jsem narazil na informaci ze prinos Tigo optimizeru s buck convertorem na standardnim panelu (ne half-cut) je maly. V mem pripade i diky tomu, ze se MPPT regulator nedokazal na half-cut stringu spravne vyrovnat s nalezenim globalniho optima, je jejich prinos +64% vykonu v dobe zastineni hornich polovin dvou panelu ve stringu. Behem horsich svetelnych podminek jsem zatim nepozoroval nejaky negativni vliv optimizeru.

Jediny minus, na ktery jsem doposud narazil, jsou kratke vstupni kabely (cca 20 cm) pro pripojeni k panelu. To v kombinaci s half-cut panely, jez maji vystupy uprostred panelu majici delku kabelu tak aby se dala pohodlne pripojovat rada panelu umistenych vedle sebe, vede na to, ze je potreba prodlouzit alespon jeden kabel jinak musite mit Optimizer uprostred bez moznosti uchyceni. Ja pouzivam bifacialni panely, takze jsem nechtel zastinovat panely optimizerem nacvaknutym na ramu panelu, a prodluzoval jsem oba konce panelu. Existuji verze TS4-A-O s delsimi vstupnimi kabely, ale temer nikde je nemaji a tomu pak take odpovida cena.
8.56 kWp - orientace JJV (160st.) sklon 23 st. - PERC, 72-half cut, bifacial
11 kW invertory - 2x Sorotec REVO II 5.5kW (aka Easun iGrid VE II 5.5kW) v paralelenim 1f zapojeni
33 kWh LiFePO4 baterie - cylindrical pack 100 AH a dve prismatic REPT 280 AH v 16-ti clankovem provedeni
plně elektrický dům, plná automatizace, 50+ ESP8266 + RPi, inteligentní vytěžovaní - samoučící prediktivní energetické rozvrhovaní
více v mém domovském vlákně zde
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: optimizéry

Příspěvek od mopadzi »

jak se dělá Rapid Shutdown na TS4-A-O? vypnutím 24V napájení CCA?
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
PF23
Příspěvky: 15
Registrován: pon bře 06, 2023 4:13 pm
Lokalita: Klimkovice

Re: optimizéry

Příspěvek od PF23 »

V podstatě ano. Když se vypne vysílač CCA nebo TAP, tak to do pár sekund vypne všechny registrované optimizéry.
A po zapnutí CCA se to nahodí zpět. Je to fajn i pro údržbu panelů. Kdykoli to můžu vypnout a zapnout.
To neplatí pro "sisdale", který nemá optimizéry registrované, ten to asi nevypne.
8kW Easun, 10kWp, 450Ah Lion
sisdale
Příspěvky: 266
Registrován: sob črc 02, 2022 9:13 pm
Bydliště: středočeský kraj, 400 m n.m.

Re: optimizéry

Příspěvek od sisdale »

PF23 píše:V podstatě ano. Když se vypne vysílač CCA nebo TAP, tak to do pár sekund vypne všechny registrované optimizéry.
Myslim, ze jsem nekde zahledl, ze vypnuti je garantovano do 60 sekund max. V realite to bude asi rychlejsi, ale horni strop je vyse. Pozor vypina to pouze prispevek panelu jez jsou vybaveny nejakym TS4 zarizenim. V pripade optimizeru, to vypne ten buck convertor, tedy duty cycle 0 %. Ty vypnute panely na vystupu optimizeru se pak chovaji jako jedna bypass dioda a pripadny zbytek stringu tlaci svuj proud dale. Takze pokud nekdo chcete pouzivat rapid shutdown fci, je potreba vybavit vsechny panely ve stringu nejakym TS4 s funkci rapid shutdown.
8.56 kWp - orientace JJV (160st.) sklon 23 st. - PERC, 72-half cut, bifacial
11 kW invertory - 2x Sorotec REVO II 5.5kW (aka Easun iGrid VE II 5.5kW) v paralelenim 1f zapojeni
33 kWh LiFePO4 baterie - cylindrical pack 100 AH a dve prismatic REPT 280 AH v 16-ti clankovem provedeni
plně elektrický dům, plná automatizace, 50+ ESP8266 + RPi, inteligentní vytěžovaní - samoučící prediktivní energetické rozvrhovaní
více v mém domovském vlákně zde

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek