optimizéry

Diskuze na téma zařízení určených pro převod a stabilizaci napětí, zejména DC/AC měniče a DC/DC měniče, zkušenosti, teorie, praxe ...
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

optimizéry

Příspěvek od tomas »

Na jeden panel v řetězci podá stín, je možné dát optimizér jen na tento panel nebo musí být na všech v sérii? Neřešil to už někdo?
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
antoni_sk
Příspěvky: 677
Registrován: pát lis 17, 2017 3:14 pm
Bydliště: Liptov

Re: optimizéry

Příspěvek od antoni_sk »

Jeden optimizer obslúži tuším dva panely... podla mna musia byť na všetkých paneloch takéhoto stringu
FV-1, 60°, 2019 3x Suntech STP280-20/Wfw (840Wp), EPSOLAR LS3024B (30A)
FV-2, 35°, 2020 3x CSUN 280-60P (840Wp), EPEVER LS3024B (30A),
FV-3, 35°, 7/2020 4x Trinasolar TSM-235 (940Wp), SRNE ML 40A MPPT
FV-4, 35°, 10/2021 2x Moser 220Wp (440Wp), EPEVER LS3024B (30A),
FV-5, 45°, 9/2022 6x Trinasolar 235Wp (1400Wp), Easun ISolar SPS 3kW
Meniče: Carspa 3000W (špičk.9000W), Easun ISolar SPS 3kW
batérie: 16x 200Ah LiFePo4 (24V) + 8x 280Ah LiFePo4 (24V)
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: optimizéry

Příspěvek od tomas »

Aha, tak konkrétně jsem měl na mysli ty pro jeden panel například Tigo https://gbc-solino.cz/headpage/e-prislu ... ptimizery/
Nepotřebuji je na ostatních, když jen na jeden dopadá stín. Nebo to bude problém?
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
kodl69
Příspěvky: 7399
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: optimizéry

Příspěvek od kodl69 »

mám dojem, že musí být na celým stringu, aby si mohly nějak dát dohromady proud, kterej je ten optimální. Jinak se ten DC/DC nemá podle čeho nastavit, tj neví, obrazně (jenom princip funkce) jestli je vhodný nastavit proud na 5A k tomu odpovídající napětí 20V nebo na 10A k tomu odpovídající napětí 10V... Jakej je tam přesně agoritmus nevvím, ale určitě se musí domluvit celej string...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Shaim
Příspěvky: 25
Registrován: úte kvě 03, 2022 1:49 am

Re: optimizéry

Příspěvek od Shaim »

kodl69 píše:mám dojem, že musí být na celým stringu, aby si mohly nějak dát dohromady proud, kterej je ten optimální. Jinak se ten DC/DC nemá podle čeho nastavit, tj neví, obrazně (jenom princip funkce) jestli je vhodný nastavit proud na 5A k tomu odpovídající napětí 20V nebo na 10A k tomu odpovídající napětí 10V... Jakej je tam přesně agoritmus nevvím, ale určitě se musí domluvit celej string...
Všude výrobci/prodejci/dodavatelé píší, že stačí pouze na ten příslušný panel, co má potíže (stín) apod, je to v každé prezentaci optimizéru.

Zároveň jsem tento dotaz vznesl třem prodejcům/e-shopům - konkrétně na TIGO TS4 a všichni mě ujistili, že postačí mít pouze optimizér na panelu, kde je problém..

Tak nevím? :)
GW8K-ET 3F
8.98 kW
string 1 - 14x EXE Solar 330W, 2x AEG 380W
string 2 - 8x Amerisolar 450W
Baterie Pylontech 16.8 kWh
kodl69
Příspěvky: 7399
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: optimizéry

Příspěvek od kodl69 »

Tak ho kup, proveď měření a napiš, že se pletu. jeden optimizer zas tolik peněz nestojí. Pročítal jsem si návod na nastavení té řídící jednotky a moc easy mě to nepřipadalo. https://assets-global.website-files.com ... 081821.pdf na straně 22 je jasně uvedený, že se nastavuje přiřazení optimizérů k jednotlivým stringům - nějak mi hlava nebere, jak jeden optimizer dokáže najít ten správnej poměr U/I když nic neví o U/I celýho stringu, o kterým má přehled ten řídící modul a má potom co regulovat.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
eman
Příspěvky: 986
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: optimizéry

Příspěvek od eman »

Na FB taky někdo psal, že se musí použít Tigo na každý panel ve stringu + řidící jednotka. Kvůli jednomu panelu dost drahá sranda.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
Dagus
Příspěvky: 1947
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: optimizéry

Příspěvek od Dagus »

Řídící modul potřebuješ jen když na to chceš koukat. Na funkci to třeba není. Taky jsem četl že stačí na jednotlivé panely a dává mi to smysl, ideální I/U bych za tím nehledal. Podle mě to bude DC/DC měnič který se k panelu chová jako mppt a přinejhorším je průchozí a když panel něco vyrobí, tak to přidá k tomu co leze ze zbytku stringu.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
zdenek.rotrekll
Příspěvky: 17
Registrován: pon bře 22, 2021 10:02 am

Re: optimizéry

Příspěvek od zdenek.rotrekll »

Z vlastní zkušenosti.... mám dva panely a jeden mi dopadá stín. koupil jsem jeden Tigo a instaloval ho na zastíněný panel. Výsledek? bez změny. Tigo neudelal vubec nic. sledoval jsem výkon před a po aplikaci opitmizéru a naprosto stejný výsledek. Optimizér jsem v vrátil ve 14 denní lhutě zpet prodejci. Nekde jsem četl ze musí být i jednotka pro sledování nebo 4 kusy tiga na 4 panelech aby pracoval. Raději jsem panel přesunul jinam.... to je má zkušenost....
Matess
Příspěvky: 1517
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: optimizéry

Příspěvek od Matess »

Dagus píše:Řídící modul potřebuješ jen když na to chceš koukat. Na funkci to třeba není. Taky jsem četl že stačí na jednotlivé panely a dává mi to smysl, ideální I/U bych za tím nehledal. Podle mě to bude DC/DC měnič který se k panelu chová jako mppt a přinejhorším je průchozí a když panel něco vyrobí, tak to přidá k tomu co leze ze zbytku stringu.
něco jako měřím proud tekoucí přeze mě a snižujícím měničem snižuji napětí z panelu tak abych dodal tento proud? Teoreticky to dává smysl, jen prakticky se těžko měří proud s polofunkčním panelem.
Shaim
Příspěvky: 25
Registrován: úte kvě 03, 2022 1:49 am

Re: optimizéry

Příspěvek od Shaim »

Takže to, co všude píši (doslova všude) je "podvod/klamání"? I ve všech recenzích, srovnáních apod?

Všude se uvádí, že se to používá pouze na zastíněné panely a žádná další podmínka, vyžádal jsem si toto vyjádření o 5 prodejců (3 předtím a ještě jsem zjistil od 2) a všichni odpověděli stejně. (že stačí pouze na zastíněné panely)

Zároveň tedy v rámci komunity jsem 2ks koupil a zkusím, ale přijde mi to divné, že by všude "lhali"...

Jen pro upřesnění, já neříkám, kdo má pravdu, jen vycházím z informací co vidím/čtu.

Tady je info jak zapojit (na tom nic není):
https://s2.manualzz.com/store/data/0597 ... b7d0a9.png
To sem dávám jen pro kontext, možná se to bude někomu hodit.

A zde je třeba recenze/srovnání optimizéru tigo/solaredge:
https://solarity.cz/cs/blog/recenze-vyk ... e-vs-tigo/
A zde píši:
"Jak funguje Tigo
Díky funkci Tigo Selective Deployment můžete technologii zapojit podle vlastních potřeb. Technologie optimalizace TS4 od značky Tigo funguje nezávisle na střídačích v solárním systému a každý panel se dá optimalizovat podle potřeby. Jinými slovy, pokud vám na okraj střechy dopadá stín stromu, nebudete si muset kupovat vybavení pro každý panel na střeše, ale jen pro panely zasažené zastíněním.
"

Tento zdroj jsem vybral náhodně, úplně stejné info jsem našel všude jinde, jak u prodejců, tak na blogách apod.
GW8K-ET 3F
8.98 kW
string 1 - 14x EXE Solar 330W, 2x AEG 380W
string 2 - 8x Amerisolar 450W
Baterie Pylontech 16.8 kWh
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: optimizéry

Příspěvek od rottenkiwi »

https://support.tigoenergy.com/hc/en-us ... Deployment

https://support.tigoenergy.com/hc/en-us ... 8622913427
Simply deploy the TS4-S units on PV Modules that are not shaded and the TS4-O units on the shaded modules.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Matess
Příspěvky: 1517
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: optimizéry

Příspěvek od Matess »

já s tím zkušenosti nemám a neříkám že je to podvod... jen se snažím přijít na to jak to vlastně funguje. Rád přicházím na tyto principy... Do včerejška to pro mě byla černá krabice o které jsem slyšel ale nic nevěděl. Dnes chápu to že se jedná o snižující DC měnič který přizpůsobuje výstupní napětí optimálnímu proudu stringu aby zbytek stringu nekulhal. Problém je, že aby tohle fungovalo musí to vědět jaký proud to může čekat. Teoreticky to může fungovat i bez ostatních věcí samostatně... řekněme prostě na principu mppt... něco jako dám na výstup fakt malé napětí prakticky bez limitu proudu (prostě napětí tak aby zvládl proud třeba 20A - tj. víc než kterýkoliv panel na trhu) a počkám na ustálení odběru a potom začnu pomocí mppt zvedat napětí mého dc/dc měniče tak abych tento proud dodržel co panel dovolí.

Jsem zvědav na výsledek testování...

ještě dovětek... všiml jsem si že mppt zařízení umí zkusit string zatížit ikdyž dle VA křivky se zdá že nejvyšší bod výkonu je jinde. Toto přetížení má za následek, že zastíněný panel přestane fungovat jako zdroj a v momentě kdy je po něm chtěné aby dodal více proudu než je schopen začne proud téct přes překlenovací diody. Tzn. že regulátory si obvykle umí nějak poradit s jedním zastíněným panelem, ale u 2 panelů už to obvykle nezvládnou.
Shaim
Příspěvky: 25
Registrován: úte kvě 03, 2022 1:49 am

Re: optimizéry

Příspěvek od Shaim »

rottenkiwi píše:https://support.tigoenergy.com/hc/en-us ... Deployment

https://support.tigoenergy.com/hc/en-us ... 8622913427
Simply deploy the TS4-S units on PV Modules that are not shaded and the TS4-O units on the shaded modules.
Uvedená věta je vytržena z kontextu trošku, protože tam to prezentují i kvůli monitoringu, ale pojďme to rozlousknout.

Podle mě to tak Tigo prezentuje, aby to prodalo všechno i kvůli monitoringu a dalším benefitům z toho plynoucích. Protože všude možně je uveden obrázek jako je tento:

Kód: Vybrat vše

https://solarity.cz/wp-content/uploads/2019/07/5-1024x218.png
Nicméně, dost mě udivuje, že tohle už někdo nevyzkoušel na tomto fóru, je dosti nepravděpodobné, že nikdo optimizéry nemá na jednotlivých panelech ne?

K věci, v uvedeném odkazu se uvádí vždycky všechny optimizéry (ať už TS4-A-S/TS4-A-0), ale dle celkového kontextu je to dle mého názoru proto, aby šel každý panel zvlášť monitorovat a aby se vypnul, když je třeba...

Zde i píši:
https://solarity.cz/blog/solaredge-vs-tigo/
"Must have power optimizers on each module" - "NO"
Ale samozřejmě důležitý je to, co říká výrobce...

Nejlepší bude napsat přímo výrobci (Tigo).... Napsal jsem e-mail přímo na Tigo, tak dám pak vědět :)

Aspoň se to zde rozsekne a bude ot jasné, jak to je! :)
Jsem velmi zvědav... Ale fajn by bylo aby se k tomu vyjádřil někdo, kdo to již v praxi řešil.

Ozvu se až budu mít feedback.
GW8K-ET 3F
8.98 kW
string 1 - 14x EXE Solar 330W, 2x AEG 380W
string 2 - 8x Amerisolar 450W
Baterie Pylontech 16.8 kWh
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 363
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Bydliště: Paka - city

Re: optimizéry

Příspěvek od mati »

Viděl jsem někde v minulosti na netu takový článek o optimizérech a vypadalo :

- optimizéry umí přenášet hodnoty těch panelú ke kterým jsou připojené do nějaké další drahé krabice - a z ty se dají tahat data a ta krabice není nutná k funkci optimizéru, pokud není vyžadována funkce "Totak stop FVE " ( takže nás to nezajímá )
- optimizér funguje jako MPPT jednotlivý regl pro ten ( ty ) panely co k němu jsou připojeny
- funguje i jako částečný proudový baypass - pokud je panel třeba zastíněn
- dají se pomocí optimizéru spojovat panely různých parametru bez omezení výkonu na nejhorším z nich ( bylo psáno , že všechny panely nemají stejné parametry ( i v jedné paletě ) a optimizérem se z nich vytáhne nejvíc výkonu - asi blbost když vemu cenu optimizéru vůči možnému zvýšení celkového výkonu )
- dá se díky optimizérům docílit vysokonapěťových stringů z panelů na různých střechách s různými úhly a zastíněním

Budu muset ten článek pohledat , protože mě to začíná docela zajímat ( to bych mohl spojit i různej šrot , co by byl k mání ) , a abych nepsal nějaké nepravdy.

No , něco píšou i tady : https://solarity.cz/cs/blog/recenze-vyk ... e-vs-tigo/
Naposledy upravil(a) mati dne čtv kvě 05, 2022 10:30 pm, celkem upraveno 3 x.
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32
Shaim
Příspěvky: 25
Registrován: úte kvě 03, 2022 1:49 am

Re: optimizéry

Příspěvek od Shaim »

mati píše:Viděl jsem někde v minulosti na netu takový článek o optimizérech a vypadalo :

- optimizéry umí přenášet hodnoty těch panelú ke kterým jsou připojené do nějaké další drahé krabice - a z ty se dají tahat data a ta krabice není nutná k funkci optimizéru, pokud není vyžadována funkce "Totak stop FVE " ( takže nás to nezajímá )
- optimizér funguje jako MPPT jednotlivý regl pro ten ( ty ) panely co k němu jsou připojeny
- funguje i jako částečný proudový bajpass - pokud je panel třeba zastíněn
- dají se pomocí optimizéru spojovat panely různých parametru bez omezení výkonu na nejhorším z nich ( bylo psáno , že všechny panely nemají stejné parametry ( i v jedné paletě ) a optimizérem se z nich vytáhne nejvíc výkonu )
- dá se díky optimizérům docílit vysokonapěťových stringů z panelů na rúzných střechách s různými úhly a zastíněním

Budu muset ten článek pohledat , protože mě to začíná docela zajímat ( to bych mohl spojit i různej šrot , co by byl k mání ) , a abych nepsat nějaké nepravdy.

No , něco píšou i tady : https://solarity.cz/cs/blog/recenze-vyk ... e-vs-tigo/
JJ, tenhle odkaz jsem už uváděl právě výše. Tak jsem zvědav, jestli rychleji odpoví Tigo a nebo rychleji optimizery přijdou, abych je sám vyzkoušel :)
GW8K-ET 3F
8.98 kW
string 1 - 14x EXE Solar 330W, 2x AEG 380W
string 2 - 8x Amerisolar 450W
Baterie Pylontech 16.8 kWh
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 363
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Bydliště: Paka - city

Re: optimizéry

Příspěvek od mati »

Shaim píše:
mati píše:Viděl jsem někde v minulosti na netu takový článek o optimizérech a vypadalo :

- optimizéry umí přenášet hodnoty těch panelú ke kterým jsou připojené do nějaké další drahé krabice - a z ty se dají tahat data a ta krabice není nutná k funkci optimizéru, pokud není vyžadována funkce "Totak stop FVE " ( takže nás to nezajímá )
- optimizér funguje jako MPPT jednotlivý regl pro ten ( ty ) panely co k němu jsou připojeny
- funguje i jako částečný proudový bajpass - pokud je panel třeba zastíněn
- dají se pomocí optimizéru spojovat panely různých parametru bez omezení výkonu na nejhorším z nich ( bylo psáno , že všechny panely nemají stejné parametry ( i v jedné paletě ) a optimizérem se z nich vytáhne nejvíc výkonu )
- dá se díky optimizérům docílit vysokonapěťových stringů z panelů na rúzných střechách s různými úhly a zastíněním

Budu muset ten článek pohledat , protože mě to začíná docela zajímat ( to bych mohl spojit i různej šrot , co by byl k mání ) , a abych nepsat nějaké nepravdy.

No , něco píšou i tady : https://solarity.cz/cs/blog/recenze-vyk ... e-vs-tigo/
JJ, tenhle odkaz jsem už uváděl právě výše. Tak jsem zvědav, jestli rychleji odpoví Tigo a nebo rychleji optimizery přijdou, abych je sám vyzkoušel :)
No jo , tak to jsem přidal překlad pro nepolíbené englišTINOU.
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: optimizéry

Příspěvek od rottenkiwi »

Len si treba pozriet, ktore optimizery maju IMPEDANCE MATCHING a ktore nie.
Taktiez su tam limity na prudy a Voc napr. u DUO.

Stary system 120/360 novy 300/900 optimizerov.
.
TS_I.png
.
TS_II.png
.
TS_III.png
.
TS_IIII.png
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Shaim
Příspěvky: 25
Registrován: úte kvě 03, 2022 1:49 am

Re: optimizéry

Příspěvek od Shaim »

rottenkiwi píše:Len si treba pozriet, ktore optimizery maju IMPEDANCE MATCHING a ktore nie.
Taktiez su tam limity na prudy a Voc napr. u DUO.

Stary system 120/360 novy 300/900 optimizerov.
.
TS_I.png
.
TS_II.png
.
TS_III.png
.
TS_IIII.png
Tak veškeré ty optimizéry mají nějakou funkcni, ale jediná funkce, která nás zajímá je u "Tigo TS4-A-O". Ten jediný má optimalizační funkce. Když se mrkne na web, je tam popsáno k čemu který optimizér slouží a tento jediný funguje tak, jak chceme (stín) - ty ostatní tuto funkci nemají, mají jiné (monitoring, požár apod)

a to je nejaky stary datasheet, napr u TS4-O se pise, ze je do 475W, dneska to uz je ale do 700W apod. A proud, napeti je OK, to splnuje vetsina panelu (mozna vsechny?)

A u TS4-O je prave uvedeno "impedancem atchign" jako jedineho, protoze to je jediny optimizer ,ty ostani se v CR ani neprodavaji, nebo jsem je nenasle :) jen ten jedinej co nas zajima so znacenim "O".
GW8K-ET 3F
8.98 kW
string 1 - 14x EXE Solar 330W, 2x AEG 380W
string 2 - 8x Amerisolar 450W
Baterie Pylontech 16.8 kWh
Tomáš F
Příspěvky: 9
Registrován: čtv kvě 14, 2020 10:03 am

Re: optimizéry

Příspěvek od Tomáš F »

Pokud se to někomu hodí, nechám to nějakou dobu přístupné
https://ei.tigoenergy.com/p/GHEsGLcb3g2g

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek