FVE Laboratoř - konstantní odběr 300W-900W; záloha z DS

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: FVE Laboratoř - konstantní odběr 300W-900W; záloha z DS

Příspěvek od Soban »

Já jsem se zasek na 24V nemám kam narvat baterky.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
kuli
Příspěvky: 441
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE Laboratoř - konstantní odběr 300W-900W; záloha z DS

Příspěvek od kuli »

Páni máte počúvať rady skúsených solárnikov. ( nechce sa mi to stále prerábať i keď viem, že sa v tom budem stále vŕtať.)

Ja som väčšinou počúval a čítal. ( Nie všetko, to by som táral.)

Tých 48 V je asi základ ak chceme byť sebestačný . Dajú sa tam robiť pekné výkony či už 1 f alebo 3 f. ( kým prejdeme na HV batérie a či vôbec niekedy )
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V
Maslostroj
Příspěvky: 9
Registrován: pát bře 18, 2022 12:26 pm

Re: FVE Laboratoř - konstantní odběr 300W-900W; záloha z DS

Příspěvek od Maslostroj »

Teda vy mi dáváte kluci. Zas jak to předimenzuju, tak mi bude líto, že to nechávám na střeše. Tam v té garáži se toho moc vymyslet nedá, snad do budoucna elektro motorka, ale že bych tam každý den něco brousil a kutil, se říct nedá.

Beru si čas na promyšlenou. Každopádně ten super truper použitý měnič mi utek, ikdyž jsem tam psal v ten den.
z.karas
Příspěvky: 19
Registrován: úte čer 07, 2022 11:39 am

Re: FVE Laboratoř - konstantní odběr 300W-900W; záloha z DS

Příspěvek od z.karas »

Máte někdo zkušenosti s Hybridní měnič napětí REVO VM3200-24? Já ho mám necelý měsíc se dvěma panely po 450Wp LONGI a s dvěma akumulátory 150Ah. Používám SW WatchPower V1,07 a občas V1.15. Každá ukazuje jiné sledované hodnoty( ukazuje nabíjecí proud a PV proud ale ne PV výkon a druhá verze obráceně - prastarý SW). Zatím jsem nenašel jiný funkční SW - data přes COM port.
Během sledováním provozu jsem přišel na dvě věci. Večer ,když už slunce nedává, tak najednou kapacita baterií klesne skokově na 40 až 50% a asi v půl desáté najednou skokově se vrátí na 95 až 100%. A kolem tři čtvrti na pět se situace opakuje a kapacita spadne skokově na těch asi 40%, kde se drží do doby kdy slunce začne dávat. Ale napětí na bateriích se nemění nebo pozvolna klesá. Odběr je jen vlastní a jeden notebook. Přišel jsem na to, že když večer panely odpojím, tak kapacita vystřelí na 100 nebo 95 %. Měřil jsem proud z panelů ale byla nula. Dále jsem přišel nato, že když plus z panelů propojím přímo s plusem baterií tak pokles zmizí. Je to normální? vypadá to, že v té době kecá kapacita baterií.

A dále při přímém propojení panelů s bateriemi tak panely nabíjí baterie i když to měnič dávno vzdal. Poslední záchvěvy proudu byly ještě asi v půl deváté. V době když měnič už nedával z panelů nic tak přímo ještě nabíjely 5 A. Kdyby to šlo v měniči nastavit aby bral i nižší napětí panelů. Ale nic jsem tam nenašel.
Měli byste k tomu nějaké informace nebo nápady. Když tak to budu muset asi řešit trvalým propojením přes stykač panelů a baterií.
Díky
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: FVE Laboratoř - konstantní odběr 300W-900W; záloha z DS

Příspěvek od Soban »

Mám ho.

1.) Ten SW zahoď je k ničemu.
2.) Pro nabíjení baterie nastav správný proud v menu a správný typ baterie.
3.) Kapacitu baterie počítá SW a řídí se dle napětí, takže pokud ji chceš znát pořiď si monitoring od victronu ten ji skutečně měří.

Více napíši z domu z PC.

EDIT:

Jinak kousek je to celkem slušný.

Jak říkám ten SW je absolutně k ničemu - zahodit a napsat si svůj na vyčítání dat někam do databáze a pak si generovat grafy.

Ale já na to zatím kašlu, na měření výroby jsem pořídil dva obyčejné elektroměry jeden na vstupu a druhý výstup a výroba je jednoduše výstup - vstup :-) mají i výstupy SO takže kdybych chtěl můžu počítat impulsy.

Jinak zobrazované údaje tak z nich sedí pouze napětí na baterce, napětí na panelech, výkon panelů možná taky, co nesedí tak jsou proudy jak z panelů tak do z baterky které nesedí - prostě měřákem změřím úplně něco jiného.

Jinak SOC zobrazované z SW si ten SW cucá s prstu podle napětí baterky, takže tato hodnota je úplně k ničemu, jinak jak nastavit baterku aby se šetřila jsem taky skoušel - nastavení v menu číslo 12 a 13 nakonec jsem to stejně nechal na default (23V a 27V) protože u olověné baterky to napětí strašně kolísá dle zatížení.

K nabíjení nemám výhrady fakt to ještě něco nabíjí jak je na panelech 30V sice už to je nula nula nic....porovnával jsem to s mppt 250/60 od victronu a jediný rozdíl byl že od victronu je ten mppt rychlejší.

Co má na nabíjení taky vliv je nastavený maximální proud v menu položka 02 čím větší tím víc to nabíjí a využívá panely, chce to nastavit na maximální možnou hodnotu co snesou baterky i když panely takový výkon nedají a skontrolovat skutečný proud když maximálně svítí. (Aby do baterek neteklo více než je zdrávo.)
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek