Parametre LiFe balancingu

Baterie, dobíjení, údržba, zapojení, diskuze i nad jinými způsoby uložení energie
Uživatelský avatar
ixo
Příspěvky: 489
Registrován: stř říj 10, 2012 6:11 pm
Bydliště: Bratislava

Parametre LiFe balancingu

Příspěvek od ixo »

Ahojte,

ako máte nastavené vaše LiFe balancery, aby vám pracovali tak, ako treba? Totiž, borím sa s mojim 123/Smart BMS, ale ešte som sa pri ňom nedostal ku spoľahlivému dlhodobému balancingu. Mohlo by byť aj pre ostatných zaujímavé vedieť:
- akú máte hranicu napätia, od ktorého sa balancuje? (Ja 3.4 V)
- Aké máte nastavené cieľové napätie článku pri balancingu? (Ja 3.41875 V)
- Aké máte nastavené maximálne povolené napätie na článok? (Ja 3.5 V)
- Akú máte podmienku pre ukončenie nabíjania / balancovania? (Môj balancer: napätie všetkých článkov je nad balancovacím napätím a prúd do batérie je 5% kapacity)
- Akú máte kapacitu článkov? (Ja 200 Ah)
- Akým prúdom balancer balancuje / spaľuje? (U mňa 1 A).

Môj problém je, že pri absorption / balancovaní, ako klesá nabíjací prúd, tak jeden z článkov poklesom prúdu poklesne aj napätím pod balancovacie napätie a preto balancer nikdy neukončí nabíjanie / balancing - pri dlhom čase poklesne prúd aj na cca 1.5 A a iný článok vyskočí na 3.5 V, čím ochrana ukončí ďalšie nabíjanie. Preto som ho v minulosti aj ručne dobil, čím sa problém na pár týždňov vyriešil, ale zdá sa, že problém mám späť. Zvýšil som preto dnes cieľové absorption napätie, sám však úplne neverím, že to pomôže - každopádne by ma zaujímali vaše nastavenia a váš názor.
Okrem toho môj regulátor Tristar MPPT má nepríjemnú chybu, že na sense svorke pri vysokom prúde (30 A) reguluje cieľové napätie o 0.1 V nižšie a časom, ako prúd do batérie klesá, reálne cieľové absorption napätie stúpa až na skutočné.
A ešte doplním, že ku balancovaniu som sa dostal až po cca 6 mesiacoch prevádzky, dovtedy som mal balancovací / absorption čas cca 5 minút, čiže balancing sa de facto nekonal.
Přílohy
Napätia článkov - modrý článok klesol pod 3.4 V pri prúde cca 13 A
Napätia článkov - modrý článok klesol pod 3.4 V pri prúde cca 13 A
Snímka obrazovky 2022-03-21 172024.png (7.39 KiB) Zobrazeno 463 x
1900 Wp, LiFePo 8x200Ah + 123\SmartBMS, Tristar MPPT 60A, Meanwell 1 kW, PowerJack 5kW, Bratislava
Monitoring systému: https://panel.homeinfo.sk/?id_objekt=15 ... elektraren
(Ne)návratnosť systému: https://tinyurl.com/cx74hkv
Zdieľaná databáza meničov: https://tinyurl.com/mx6gvsj
Uživatelský avatar
ViktorEX
Příspěvky: 416
Registrován: stř zář 16, 2020 5:45 pm

Re: Parametre LiFe balancingu

Příspěvek od ViktorEX »

asi tu budou jiní kádři se specializací ... já se zatím řídím spíše intuicí ....

muj balancer žádné finesy nemá, nedělá žádné grafy a nejde nic nastavit. teoreticky balancuje až 5A, ale prakticky spíše 2,5-3,0A max. dokud je napetí nad 3,0V, balancuje. nabijeni mam vysledované na max 55,0V (na reglu), přičemž mám vestavěný "speciální systém" :D
a to lehce poddimenzovaný kabel od regulátoru k baterce. tím je zajištěno, že při první "palbě", tj první ranní nástup do 55,0V na regulátoru, ale díky lehkým ztrátám na kabelu je na baterii asi 54,5V a zároveň s tím je nejhorší článek na 3,50V. Régl vypne(nebo zmírní nabíjení), čímž dá čas balanceru a i článku se trochu srovnat, než přijde další vlna energie. Postupem času se ztráta mezi reglem a baterií zmenšuje a baterie se postupně dotluče, přičemž nejslabší článek s postupem denního času zase paradoxně klesne na 3,45V a zase se objeví jiní "slabí vojáci", kteří si ťuknou o 3,50V. ale to už je baterie fakt nabitá na všech článcích tj všechno nad 3,40V v jakémsi lehkém rozptylu a regl už dál nenabíjí.

původně jsem ten kabel chtěl vyměnit (2x 6mm2 asi 2,5m ... pro rejpaly 2x černý a 2x červený) na 100A, ale usoudil jsem, že ho tam nechám, protože se velmi šetrně chová k baterii. hele, můžou to být úplný nesmysly. :lol: některým tady se ježí všechny chlupy nad mým počínáním, ale nic nehoří a vše funguje a dokonce si myslím, že to je šetrné k baterii. každý blok baterií má svůj balancer na cca 3A (papírově 5A)
(polo) - Ostrov 13,8 kWp (bude 15 kWp, už to tu leží), 2x Mppt Epever 5kW, Batt Lifepo4 18kWh, 3x invertor 6kW (čistý sinus) .... 300K CZK bez práce, všechno nějaká čína,

14.7. -31.12.2021
21,4 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 3,69 MWh

1.1. -27.3.2022,
20,6 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 1,8 MWh
Dagus
Příspěvky: 1952
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Parametre LiFe balancingu

Příspěvek od Dagus »

No tak u mě články vypadají s dvcc takhle. Napětí vrchní abs je 54.8V. Balancing probíhá od 3.2V, ale dole je to rovný +-0.005V. balacuju 4A neey balancerem. Takhle se to chová každý den. Ono pokud aku sbalancuješ na topu a nenecháš je padnout napětím hodně nízko a neubalancuješ je i dole, tak budou držet. Za předpokladu, že není vadnej článek. Ten jeden co ti utíká by chtělo zkontrolovat co to dělá.
Přílohy
Screenshot_20220321_203642_com.android.chrome.jpg
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Martin P
Příspěvky: 580
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Parametre LiFe balancingu

Příspěvek od Martin P »

Jestli u jednoho článku furt padá napětí a je třeba ho postupně dorovnávat menšími kapacitami je možné, že jde o zvýšené samovybíjení.
Určitě doporučuji provést řádnou kontrolu, než z toho bude něco horšího.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek