Goodwe ET + Pylontech 9,6kW divné chování baterie

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Odpovědět
sheepak
Příspěvky: 11
Registrován: pon kvě 11, 2020 7:13 pm
Reputace: 0

Goodwe ET + Pylontech 9,6kW divné chování baterie

Příspěvek od sheepak »

Zdravím, mám nainstalovanou elektrárnu s Goodwe GW5K-ET a baterie Pylontech H48050 4ks.
Jen nevím co mám špatně nastaveno, nebo zda chování baterie je v pořádku. Mod obecný "general"
1) v nočním provozu spotřeba jak kdy něco okolo 300W, beterie se vybíjí třeba 20W - nechápu proč nepokrývá celou spotřebu. Někdy se dokonce po nějaké době dobíjí.

2)V denním provozu je spotřeba třeba 3000W, slunce dává třeba 1000W, baterie to dorovnává třeba 300-500W a zbytek se bere ze sítě. Někdy to baterie ani neřeší. Dokonce jsem zaznamenal že se baterie ještě dobíjí. Také nechápu, baterie zcela nabita.

Je tento stav normální nebo mám něco špatně? Byl jsem na tom že pokud je spotřeba vyšší než dokáže dát slunce, dorovná to baterie.
Díky za každou radu.

https://uloz.to/tam/61e77734-894b-4b1a- ... 7a119ce814
Naposledy upravil(a) sheepak dne stř bře 09, 2022 11:38 am, celkem upraveno 1 x.
sheepak
Příspěvky: 11
Registrován: pon kvě 11, 2020 7:13 pm
Reputace: 0

Re: Goodwe ET + Pylontech 9,6kW divné chování baterie

Příspěvek od sheepak »

Obrázek
Dagus
Příspěvky: 1938
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Reputace: 202
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Goodwe ET + Pylontech 9,6kW divné chování baterie

Příspěvek od Dagus »

A co si třeba napsat dodavateli řešení? To už tě poslal do prdele po montáži, že je vše v pořádku? Tak hodně štěstí s novou hračkou a přečti si pravidla fóra. Být tu ještě admin, tak by ti to rovnou smazal..
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
FRSO
Příspěvky: 2253
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Goodwe ET + Pylontech 9,6kW divné chování baterie

Příspěvek od FRSO »

Dagus píše:A co si třeba napsat dodavateli řešení? To už tě poslal do prdele po montáži, že je vše v pořádku? Tak hodně štěstí s novou hračkou a přečti si pravidla fóra. Být tu ještě admin, tak by ti to rovnou smazal..
To máš asi za to, že ti to musíme sponzorovat :lol: jinak to opravdu nepatří na toto forum.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
sheepak
Příspěvky: 11
Registrován: pon kvě 11, 2020 7:13 pm
Reputace: 0

Re: Goodwe ET + Pylontech 9,6kW divné chování baterie

Příspěvek od sheepak »

A co bych chtěl sponzorovat. Elektrárnu jsem si dělal sám. Žádný dodavatel není.Proto asi takové dotazy. Kdyby nějaký dodavatel byl, ptal bych se tam. Střídač a celou instalaci mám pod kontrolou. Jen mě zajímá kdo s ETčkem má zkušenosti. A spíše dle jaké logiky střídač vybíjí a nabíjí baterie, pokud je v general modu. Je mi jasné že můžu přímo navolit režim nabíjení, vybíjení v daném čase. Ale zajímá mě jak funguje obecný režim.
Řeší se tu věci okolo firmware ET serie a to nikomu nevadí když tam padají dotazy, co dělat na vyšší upgrade firmware.(to by měl teda také řešit dodavatel.)
Dagus
Příspěvky: 1938
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Reputace: 202
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Goodwe ET + Pylontech 9,6kW divné chování baterie

Příspěvek od Dagus »

To že se tu řeší ty obecné věci kolem goodwe je taky mimo to co si admin přál.
Goodwe si namontuje a připojí do ČEZu tak promile z fóra, takže tomuhle nevěřím, tím netvrdím, že lžeš. Jen nevěřím a na to mám právo. Pokud někdo má chuť radit a nemá s tím problém ať radí.
Jinak ty dotazy, mě to přijde vetsinou u goodwe tak, že zákazník není spokojen. Řeší to s dodavatelem, ten ho nepřekvapivě pošle někam, že se to chová normálně (nechce nic dělat) a tak somruje radu na fóru, aby jako neznalej mohl diskutovat s firmou, že by to mělo být jinak. To je můj pohled na svět.
Pokud jsis to dělal sám, proč nekontaktuješ výrobce? Proč si neřekneš o nejnovější fw a neděláš testy? Copak není lepší si to vykoumat sám, než chtít zaručenou nejlepší cestu, která stejně není?
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
PetrDubi
Příspěvky: 1327
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Reputace: 208
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Goodwe ET + Pylontech 9,6kW divné chování baterie

Příspěvek od PetrDubi »

V podmínkách pro registraci je napsáno:
Na tomto fóru budu diskutovat pouze o ostrovních nebo poloostrovních systémech, popřípadě o tématech souvisejících s ostrovními systémy nebo obecně o soběstačností a osobní nezávislosti na státu, nebo státní infrastruktuře. Toto akceptuji a pro svou FVE nehodlám využívat podporu/dotace, zelený bonus, ani nehodlám energii prodávat do sítě.

Tvůj měnič neumožňuje ostrovní ani poloostrovní režim, ale funguje pouze jako ongrid/hybrid a musíš mít ošetřené přetoky do sítě, takže by jsi to měl mít oficiálně nahlášené jako zdroj, který dodává elektřinu do sítě.
A to jsou důvody, proč se do tebe chlapy pustili, protože na tomhle fóru se prostě takové elektrárny nepodporují - to je vše.

Ps: je to podobné, jako kdyby jsi na fórum pro zaryté uživatele Applu šel psát dotazy ohledně řešení problémů androidu - víš kam by tě poslali? :lol:
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
sheepak
Příspěvky: 11
Registrován: pon kvě 11, 2020 7:13 pm
Reputace: 0

Re: Goodwe ET + Pylontech 9,6kW divné chování baterie

Příspěvek od sheepak »

Proč tedy existuje vlákno "Hybridní"? A ona ET serie nepodporuje ostrovní nebo poloostrovní možnost provozu?
PetrDubi
Příspěvky: 1327
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Reputace: 208
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Goodwe ET + Pylontech 9,6kW divné chování baterie

Příspěvek od PetrDubi »

Ostrovní nebo poloostrovní možnost provozu je u tvého měniče pouze na 1F UPS výstupu s výkonem maximálně 2 kW a vsadil bych se, že v tomhle režimu ho fakt použitej nemáš. Normální 3F výstup (dohromady 5 kW) funguje pouze dokud je připojený k distribuční síti a po odpojení sítě se automaticky vypne - můžeš si to doma vyzkoušet.
A hybridní vlákno je tu proto, že všechny dnešní měniče Axpert a jejich klony umožňují kromě provozu off-grid (ostrovní) i režim hybridní. To samé umí například i plno měničů od Victronu, Studer a další značky.

Ps: to, jaké režimy umí tvůj měnič, by jsi snad měl vědět, když jsi si tu elektrárnu dělal sám ne? Vždyť jsi musel vybírat správné komponenty podle parametrů a potom to taky správně nastavit ne? Celá ta věc a tvoje znalosti o tvém vlastním systému vypadají jako že to máš napontované od firmy, takže se nezlob, ale souhlasím s ostatními ;)
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
danidani
Příspěvky: 25
Registrován: úte bře 16, 2021 3:23 pm
Reputace: 7

Re: Goodwe ET + Pylontech 9,6kW divné chování baterie

Příspěvek od danidani »

Pro tazatele: jdi na solarforum, tam ti poradí, bez tak se tam dost lidí odtud přestěhovalo.

Pro ostatní: Zajímalo by mne, kde jste vzali, že
PetrDubi píše:Ostrovní nebo poloostrovní možnost provozu je u tvého měniče pouze na 1F UPS výstupu s výkonem maximálně 2 kW
V datasheetu nic takového nevidím. Backup 3F / 8,5 A na fázi, max 5000 VA celkem. Myslím, že třeba Brbla tu nejsilnější verzi v ostrovu bez problémů jede.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Goodwe ET + Pylontech 9,6kW divné chování baterie

Příspěvek od tomas »

PetrDubi píše:Ostrovní nebo poloostrovní možnost provozu je u tvého měniče pouze na 1F UPS výstupu s výkonem maximálně 2 kW a vsadil bych se, že v tomhle režimu ho fakt použitej nemáš. Normální 3F výstup (dohromady 5 kW) funguje pouze dokud je připojený k distribuční síti a po odpojení sítě se automaticky vypne - můžeš si to doma vyzkoušet.
A hybridní vlákno je tu proto, že všechny dnešní měniče Axpert a jejich klony umožňují kromě provozu off-grid (ostrovní) i režim hybridní. To samé umí například i plno měničů od Victronu, Studer a další značky.
Kde na ty nesmysly chodíte? Goodwe GW5K-ET funguje i bez distribuční sítě ve třech fázích plným výkonem a podle datového listu dá dokonce 10 kW po dobu 60s. Vůbec nic nebrání tomu ho používat stejně jako Infinisolar, Axpert, Studer, Victron, atd...
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm
Reputace: 70

Re: Goodwe ET + Pylontech 9,6kW divné chování baterie

Příspěvek od Brbla »

sheepak píše:Zdravím, mám nainstalovanou elektrárnu s Goodwe GW5K-ET a baterie Pylontech H48050 4ks.
Jen nevím co mám špatně nastaveno, nebo zda chování baterie je v pořádku. Mod obecný "general"
1) v nočním provozu spotřeba jak kdy něco okolo 300W, beterie se vybíjí třeba 20W - nechápu proč nepokrývá celou spotřebu. Někdy se dokonce po nějaké době dobíjí.

2)V denním provozu je spotřeba třeba 3000W, slunce dává třeba 1000W, baterie to dorovnává třeba 300-500W a zbytek se bere ze sítě. Někdy to baterie ani neřeší. Dokonce jsem zaznamenal že se baterie ještě dobíjí. Také nechápu, baterie zcela nabita.

Je tento stav normální nebo mám něco špatně? Byl jsem na tom že pokud je spotřeba vyšší než dokáže dát slunce, dorovná to baterie.
Díky za každou radu.

https://uloz.to/tam/61e77734-894b-4b1a- ... 7a119ce814
Začnu trochu obeceně pro hybridní zapojení GW-ETxx.
ET se snaží o jednu jedinou, ale podstatnou věc - maximáně využít dostupnou solární energii z panelů. V hybridním provozu musí "přetlačit" grid a utáhnout zátěž na BackUp výstupu, musí si hlídat i přetoky (takže spíš "nedotlačuje"). Na to potřebuje dostatek energie a když ji nemá z panelů, vypomáhá si z baterií. Z tohoto důvodu se snaží baterie udržovat co nejvíc nabitý.

a nyní bod po bodu
1) ET se krmí (pokrývá vlastní spotřebu) z BackUp výstupu a ten principelně živí z baterií - tudíž ta výše uváděná spotřeba 20W jde na vrub "vlastního krmení (střídač + BMS + ekvalizace).
2) Pokud slunce dává míň, než kolik je spotřeba domácnosti, tak holt je to třeba dokrmit jinak - ze sítě, od toho je to hybrid, takže v pořádku. No a pokud není baterie dobitá (a v případě výpadku sítě se dobitá baterie sakra hodí), no tak se dobíjí, v čem je problém ?

Uživatel má samozřejmě svoje vlastní priority, který nemusej bejt totožný s prioritama softwéráka, kterej psal firmware (tak aby to pokud možno fachčilo za všech možnejch podmínek co nejlíp), ale takovej už je život. Z tohoto důvodu (nejen s tohoto) jedu ostrov, kdy si toky energií hlídám a řídím sám. Popsáno v mém vlákně.
Uživatelský avatar
bambas.michal
Příspěvky: 1
Registrován: úte čer 14, 2022 7:28 am
Reputace: 0

Re: Goodwe ET + Pylontech 9,6kW divné chování baterie

Příspěvek od bambas.michal »

Dobrý den, podařilo se Vám problém vyřešit? Řešil jste případně v jiném fóru? Momentálně řeším podobný problém s téměř totožnými komponenty. Hlavně nerozumím tomu, proč goodwe bere proud z DS místo z baterie, která má 100%
JirkaFM
Příspěvky: 44
Registrován: stř led 05, 2022 9:12 am
Reputace: 2

Re: Goodwe ET + Pylontech 9,6kW divné chování baterie

Příspěvek od JirkaFM »

sheepak píše:Zdravím, mám nainstalovanou elektrárnu s Goodwe GW5K-ET a baterie Pylontech H48050 4ks.
Jen nevím co mám špatně nastaveno, nebo zda chování baterie je v pořádku. Mod obecný "general"
1) v nočním provozu spotřeba jak kdy něco okolo 300W, beterie se vybíjí třeba 20W - nechápu proč nepokrývá celou spotřebu. Někdy se dokonce po nějaké době dobíjí.

2)V denním provozu je spotřeba třeba 3000W, slunce dává třeba 1000W, baterie to dorovnává třeba 300-500W a zbytek se bere ze sítě. Někdy to baterie ani neřeší. Dokonce jsem zaznamenal že se baterie ještě dobíjí. Také nechápu, baterie zcela nabita.

Je tento stav normální nebo mám něco špatně? Byl jsem na tom že pokud je spotřeba vyšší než dokáže dát slunce, dorovná to baterie.
Díky za každou radu.

https://uloz.to/tam/61e77734-894b-4b1a- ... 7a119ce814
Hlavní problém tohoto střídače je malý výkon na fázi při provozu s DS. Umí dát na jednu fázi jen 1,66kW. V ostrovním provozu možná toleruje i dvojnásobek po dobu 60s, ale ten se v hybridním provozu nepoužije. Pokud pustíte, rychlovarku, pračku atd. tak všechno má 2kW a více takže bez pomoci sítě si to nepomůže. Navíc pokud používáte tzv. bezpřetokový režim tak začne dodává energii až co je nad cca 200W spotřeby aby si držel rezervu. V hybridním provozu má ještě relativně pomalé vykryvání výkyvů spotřeby energie. Proto začne dodávat výkon se zpožděním.
Uživatelský avatar
kubanos
Příspěvky: 1
Registrován: čtv kvě 11, 2023 3:15 pm
Reputace: 0
Lokalita: Brno
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 10.5

Re: Goodwe ET + Pylontech 9,6kW divné chování baterie

Příspěvek od kubanos »

sheepak píše:Obrázek



Zdravím, vyřešil jste nějak tu situaci, co popisujete v bodě 2? Mám nyní stejný problém.

Děkuji

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek