Pravda o prisosávaní

Diskuze na téma zařízení určených pro převod a stabilizaci napětí, zejména DC/AC měniče a DC/DC měniče, zkušenosti, teorie, praxe ...
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Pravda o prisosávaní

Příspěvek od vlkazajac »

Prvá pravda o prisosávaní, generálna.
Radi sme sosali, obklopení tou krásou a teplúčkom. Nemožno sa čudovať, že k príjemným spomienkam uloženým v pamäti sa vedome či podvedome radi vraciame. Otázka je, či racionálne.

Druhá pravda o prisosávaní.
Prisosávanie sa zjavuje ako nevyhnutná vlastnosť hučiaceho meniča, bez ktorej život nie je asi ani možný. V skutočnosti menič v najlepšej letnej polovici roka, ba dlhšie, nemá dôvod prisosávať, lebo energie je prebytok.

Tretia pravda o prisosávaní.
V prechodnom období, keď je bilancia energie kolísavá a miestami nedostatočná, sa môže hodiť niečo prisosať len v systéme, ktorému jeho autor nebol schopný dať príslušné proporcie. Ak pominieme olovené batérie a budeme uvažovať len s lítiovými, môže byť ich SOC v priebehu dní kolísavý v rámci využiteľnej kapacity batérie. Ak sa SOC dostane na dno, je nezmyslom vyžadovať od meniča akýkoľvek chod s nízkou záťažou, dokonca naprázdno. Platí to dvojnásobne v nočnom čase, menič treba vypnúť. Nie je tu žiadny dôvod prisosávať a rozhodujúcu vyrovnávaciu úlohu má okrem kapacity batérie manažment prebytkov. S výhodou použijeme najlacnejší akumulátor – vodu v TUV, tí šťastnejší aj vo vykurovacom systéme najrôznejšej formy. Kto prisosáva z DS je viacnásobný loser, po našom lúzer.

Štvrtá pravda o prisosávaní.
V zimnom období je obecne tak málo energie, že FVE používame len obmedzene alebo aj vypíname. Väčšinou sme na nízkom SOC a ani náhly celý jasný deň nás neprekvapí. Na prisosávací hardware sa týždne dívame ako na vyfúknutý Zeppelin v hangári.

Piata pravda o prisosávaní.
Tisíckrát sa mentoruje, že bez nešťastných pretokov vie pracovať len menič s dvojitou konverziou. Ináč hrozí konflikt s DS. Elegantnejšou a racionálnou možnosťou je prepnutie na DS, ako to vedia Axperty a zabudnuté elektroinštalačné stavebničky.

Šiesta pravda o prisosávaní ( tá moja ).
Môžu ju mať tí, ktorí si svoju pravdu obhája nejakou inou výhodou. Potom je to však argumentačný boj v diskusii, ktorá nemá presvedčivého víťaza. Nerád by som pokračoval v takejto diskusii. Naopak, rád by som, keby tento príspevok vzbudil záujem nových budovateľov FVE. Nie tvorcov dojčenského kabinetu.



Čítal, rozumie a súhlasí ….................................................v.r.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
FíraD
Příspěvky: 158
Registrován: pon dub 16, 2018 7:46 pm

Re: Pravda o prisosávaní

Příspěvek od FíraD »

Já nechápu že některé z vás to přicucávání tak rozpaluje.
Já mám studer ze secondsolu, tzn. byl za přijatelný peníz a že umí přicucnout bez přetoku beru jako velký plus.
Protože je třeba uvažovat i to ,že nejsem v domě sám a Vedoucí Stravovacího Oddělení (to Youdovo pojmenování manželky se mě fakt líbí), to prostě přepískne, a když mám přícuc, nic se neděje, měnič se přifázuje a co mu chybí docucne ze sítě, nehuntuje baterky, nepřetěžuje se.
Kdyby to tento měnič neumožňoval, tak má prostě tmu, a já to musím řešit, tak mám klid a že to prostě dvakrát za týden neklapne? Nevadí 0.3kwh spotřeba z DS mě za ten týden nezabije.
Jo přiznám že tu tmu řeší i automatický přepínač sítí Tomzn z alíku.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Pravda o prisosávaní

Příspěvek od vlkazajac »

Studer za 700 EUR je bomba, nemá ho každý. Keď sa bojíš huntovania baterky a Vedúca je nepoučená, sú to TVOJE nedostatky. Ak pricucávaš, si podľa tretej pravdy lúzer. V zmysle textu hore, prepáč, nechcem urážať. To si fakt prosím neber.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3357
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Pravda o prisosávaní

Příspěvek od marko250 »

"Já nechápu že některé z vás to přicucávání tak rozpaluje." Vidíš ten boom poslední měsíc a slovo "sosat" je v každém.Co se stane až to začnou ti z DS řešit na základě nulové tolerance ze strany neofiko FVE ? Pak příjde plošné opatření a bude se důsledně vyžadovat.Když to tady s mikropřetoky každý zapojí tak to bude velmi brzy.
Mám dvojí zkušenost jen s technikem a naštěstí mu stačilo oddělení,které ta vyhláška stejně zakazuje,ale nemám přetok a ani stejné napětí(ověřováno na obou místech jiným technikem z DS), pak dali pokoj oba.
Takže ti nevadí,že přeteče a je jedno kolik,protože přeteče a ten na DS to má jasně definované.Taky ti nevadí,že jsi poddimenzoval systém? A bylo by to super,kdyby to legislativně šlo,ušetřilo by to investici/využitelnost.A taky ti nevadí,že připojení neofiko,revize atd........? A ti prodejci to tam ani nenapíšou ,že ty krabice umí přetok,u GTI dokonce tvrdí opak na iWifi.A lidi to nakupují a pak nás tady přesvědčují ,že je vše ok,ale není.Dávno vše ověřeno,ale každý den příjde někdo se sosáním a nemá ani představu jak to vlastně má být,aby se vyhl problémům. A ano je tady pár dobrodruhů ostrovníků co jedou podle slunce a stačí jim minimální systém bez DS,ale 99% je tady v klasickém domě se spotřebiči,které běžně dávají souběh 9kW a to dost často během řádění té domácí a nehodlají slevit ze zaběhlých zvyků.Navíc mají sezónní nárůsty,pak jsou tady i megalomané,kteří ukazují že to taky jde.
Ale pořád se nacházíme na fóru bez dotací a ofiko připojení a máme dělat vše pro to ,aby tyto instalace na základě ignorování daných vyhlášek rychle nezanikly a nevznikly další vyhlášky na jejich potírání.Tady jsme pro to,abychom si pomohli.Chcete sosat,tak běžte oslovit fV firmu a zapojte se souběžně s DS,mě to je fuk a razítko to posvětí,bohužel to veme z našich kapes zase 220tKč za jednu instalaci s baterkou.A rozhodně za tu celkovou cenu nedostanete adekvátní FVE,ale budete sosat,jak si tady nově příchozí přejí :-) -super.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
FRSO
Příspěvky: 2280
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Pravda o prisosávaní

Příspěvek od FRSO »

Nechápu na co přisosávat a mít strach z přetoků, je lepší se přepnou při přetížení měniče na DS, stejně se jedná o něco vyšší výkon, ale na kratší dobu, ohřev vody v myčce a pračce třeba a mám klid od přetoků. Na standartní domácnost stačí MPII 5K.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
FíraD
Příspěvky: 158
Registrován: pon dub 16, 2018 7:46 pm

Re: Pravda o prisosávaní

Příspěvek od FíraD »

Pokud vím. Tak studer je bez přetoků. I při funkci smartboost. Ale hádat se nechci. Navíc mám ještě elektroměr s kolečkem. Neřeším. Dotace je pro mě sprosté slovo. Ale myslím že je potřeba říct že možnost tu je. A za určitých podmínek to může fungovat. Jinak druhý měnič se chystá. Vyřeší krátkodobé přetížení. Ale kdybych ho neměl
Tak bych se s tím přidáním naučil žít. 0.3 kWh za týden je fakt prd.
FíraD
Příspěvky: 158
Registrován: pon dub 16, 2018 7:46 pm

Re: Pravda o prisosávaní

Příspěvek od FíraD »

Další věc je že mě nikdo nedokáže že mám nějaký měnič nebo UPS spojeny se sítí. Že mám panely na střeše nic nedokazuje. Elektroměr je před domem. Dál jen s povolením.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3357
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Pravda o prisosávaní

Příspěvek od marko250 »

"Pokud vím. Tak studer je bez přetoků. I při funkci smartboost" Bohužel taky přeteče,bylo to změřeno.A úřední moc bych nepodceňoval,ale to už tady taky proběhlo.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pravda o prisosávaní

Příspěvek od LIX »

vlkazajac
Ty máš tiež svoju pravdu o PWM regulátoroch, tiež by som ťa mohol nazvať lúzrom, ale nespravím to lebo nikomu neberiem jeho názor aj keď si myslím že je nesprávny.
Osobne by som pricucávanie bral, zatial ho nemám a nepáči sa mi jeho velká spotreba, ale to sa dá vykryť pridaním jedného panelu navyše.
Myslím si že kto nemá prícuc by ho nemal odsudzovať, lebo nepozná čo nemá. Ja ho nemám ale každý nech má čo chce. ;)
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Pravda o prisosávaní

Příspěvek od vlkazajac »

Kedy a za akých podmienok sú PWM regulátory výhodné a kedy nie, som dosť exaktne diskutoval v mojom vlákne. Tam si mohol svoj názor pridať a môžeš kedykoľvek. Súvislosť s touto témou nie je.
Tu riešim prisosávanie principiálne a očakávam príslušnú diskusiu. Čo sa komu páči a nie a ako sa kto škriabe pravou rukou za ľavým uchom, ma teraz naozaj nezaujíma. Prehliadol si moje prianie v šiestom bode, kde som vyzval, aby sa tu barličkami neargumentovalo. Prosím o trochu disciplíny.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
mopadzi
Příspěvky: 992
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pravda o prisosávaní

Příspěvek od mopadzi »

marko250 píše:"Pokud vím. Tak studer je bez přetoků. I při funkci smartboost" Bohužel taky přeteče,bylo to změřeno.A úřední moc bych nepodceňoval,ale to už tady taky proběhlo.
mám dojem, že to bylo při laborování s parametry a v 3f instalaci. Je někde potvrzeno, že přeteče?
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3357
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Pravda o prisosávaní

Příspěvek od marko250 »

Já si pamatuji Matěje (2014-17) který s XTM toto provedl na nějakém semináři a dokázal ,že přetíká.A pak tady někdo ještě dal graf,s přetokem tak dva tři roky zpět opět s XTM.Ale byly to ty nejmenší ze všeho co tu testem a záznamem prošlo,tehdy Victron dal násobky toho Studeru ,to dělal zase nějaký zástupce Solar...něco s prodejem Studeru.Je to tu někde na fóru,ale nevím v jakém vlákně.
On největší problém je nyní vyhláška PPDS č.4 aktualizovaná:

Ostrovní provoz odběrného místa v DS s výrobnou(Ofiko s razítkem a připojením k DS)
Vznikne buď řízeným vydělením, nebo rozpadem, znovu připojení probíhá podle 9.5 Přílohy 4 PPDS, případně přímo řídí příslušný dispečink.

Oddělený ostrovní provoz – Off Grid systém(Toto máme my bez ofiko zapojení)
Elektrická instalace s výrobními moduly (mikrosíť) provozovaná trvale odděleně od DS, bez možnosti připojení k DS, přičemž nesmí dojít k přenosu potenciálu a/nebo energie z/do DS za normálního provozu ani při poruchových stavech.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pravda o prisosávaní

Příspěvek od LIX »

Kto prisosáva z DS je viacnásobný loser, po našom lúzer. = subjektívny názor
Neponúkol si žiadny argument prečo neprisosávať, napríklad straty meniča, beh meniča naprázdno minimálne 60W...
Legislatívne je všetko s prisosávaním s dvojitou konverziou v poriadku.
Nevýhodu tu máme jedinú a to je vyšia spotreba meniča.
Výhody? Ak som chudobný a nezarábam desaťtisíce nepotrebujem veľkú batériu s obrovskou kapacitou, môžem začať v malom a za pomerne lacno a o to nám ide, nie?
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 708
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Pravda o prisosávaní

Příspěvek od shuty »

Co ak mame len malu fve?
Ak mam nastaveny rezim SUB (prisiosavanie) tak:
rano mam baterku v podstate nabitu, ked zacne fve vyrabat jej vykon rovno putuje do zataze a o toto si znizujem mnozstvo energie odoberanej z DS vo vysokom tarife. po zapade slnka v tomto rezime odoberam z DS viac ako keby sa menic prepol do bypass. ale aspon je to v nizkom tarife.

Ak mam nastaveny rezim SBU tak:
rano mam baterku prazdnu a menic je v bypass, ked zacne fve vyrabat tak sa zacne nabijat baterka. menic bude v bypass az kym sa bateria nenabije na urcitu uroven. takze nic sa nesetri a odobera sa draha energia z DS vo vysokom tarife. ak je vonku zamracene baterka sa vlastne ani nenabije, menic zostava aj po zotmeni v bypass. cez noc nastavaju dve mozne situacie:
ak je rezim eco tak to z baterky vycucne vlastnu spotrebu menica - to co sa cez den nabilo. takze rano sa scenar zas opakuje. ak mame rezim auto tak sa spotreba menica vezme z DS.
Ak mame rano s casti nabitu baterku, menic pracuje v bypass tak fve zacne dobijat baterku. ta sa nabije na urcitu uroven a menic sa z bypass prepne na battery mode. teraz sa zacina setrit kedze sa neodobera energia z DS. ak je energie z fve malo, bere sa z baterky, baterka sa pocas dna vybije a tak sa menic zas prepne do bypass. a takto to bude cyklovat kym slnko nezapadne, baterka sa nevybije a neprepne sa na bypass.
takze sme cez den cyklovali baterku a je tazko povedat ci sme usetrili nieco viac ako v rezime SUB alebo nie...

mozno na maly system to prisosavanie moze byt vhodne ale najlepsie bude prikupit panely a baterky a fungovat v SBU.

ci ako? :)
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Pravda o prisosávaní

Příspěvek od vlkazajac »

LIX, nemôžem všetko "múdro" sveta vložiť do šiestich odstavcov. Pozri teda sem, či som sa tým už nezapodieval :
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 20#p158452
Čo tu opakuješ tézu o dvojitej konverzii ? Nestačí veta v piatom odstavci ?
Nie o to nám nejde, že chceme lacno.... My chceme dobre.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3357
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Pravda o prisosávaní

Příspěvek od marko250 »

LIX píše:
Legislatívne je všetko s prisosávaním s dvojitou konverziou v poriadku.
U nás v ČR tedy ne :

" nesmí dojít k přenosu potenciálu a/nebo energie z/do DS za normálního provozu ani při poruchových stavech".
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Pravda o prisosávaní

Příspěvek od xmasin »

marko250 píše:
LIX píše: Legislatívne je všetko s prisosávaním s dvojitou konverziou v poriadku.
U nás v ČR tedy ne :
" nesmí dojít k přenosu potenciálu a/nebo energie z/do DS za normálního provozu ani při poruchových stavech".
Pokud je po cestě UPS s dvojitou konverzí, ke které jsou připojeny FV panely, tak minimálně ČEZ distribuce to nebere jako výrobnu, ale jako spotřebič. Mám to od nich písemně potvrzené.
Z Vámi zaslaných informací vyplývá, že záložní zdroj bude funkční jako UPS (jedná se o spotřebič).
Pokud bude napojen na panely FVE a ty slouží pouze pro napájení baterií, jedná se také o spotřebič.
Musí být ale zamezeno dodávkám do distribuční sítě.
Pokud je možný jakýkoliv přetok do distribuční sitě je nutné podat žádost o připojení mikrozdroje/výrobny.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3357
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Pravda o prisosávaní

Příspěvek od marko250 »

Tak čeština je jasně daná to "z" to všechno blokuje ,je to nová 2021 směrnice.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Pravda o prisosávaní

Příspěvek od xmasin »

marko250 píše:Tak čeština je jasně daná to "z" to všechno blokuje ,je to nová 2021 směrnice.
To "z" tam je už několik let, koukám na PPDS z roku 2014 a už tam je to takto definováno:
Oddělený ostrovní provoz
Zdroj provozovaný odděleně od DS, u kterého nedochází k přenosu potenciálu a/nebo energie z/do DS za normálního provozu či při přechodových jevech.
Kromě toho UPS není ostrovní provoz, ten nastane teprve v případě, kdy DS nefunguje.
Soban
Příspěvky: 3481
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Pravda o prisosávaní

Příspěvek od Soban »

Jinak asi takto....

Každý měnič který umí přisosávat z DS bude dělat přetoky! (kromě těch co tam mají jak píší dvojitou konverzi napětí)

Vše je o tom jak chytrý a citlivý máš elektroměr, zda ty přetoky bude registrovat.

Vše je o tom že elektroměr ti můžou vyměnit a jseš v.......... a pak záleží jak se k tomu postaví, zatím to zdá se ignorují, ale to se může změnit a kdo chce platit pokuty atd........

A pokud chceš přisosávání oficiálně tak co jsem koukal na různé věci tak je to pomalu nemožné, prostě musíš to mít od firmy, příslušný invertor musí být schválený atd... atd....

Takže podle mě se to neoplatí, jak v nákladech tak to podle mě nepřináší žádný zisk oproti ostrovu.

Na ostrov nepotřebuji pomalu nic.

A to že se opotřebovává baterka atd....

Prostě musíš nastavit správný režim, případně je i během dne přepínat podle toho jak svítí a jakou máš aktuálně spotřebu.

A za další - né každý to staví aby ušetřil, já to stavím abych měl zálohu a nebyl bez elektřiny když vypadne DS, obzvláště v zimě když se vypne plynový kotel a jseš 1/2 dne bez proudu.....

A panely jsou pouze bonus který to možná časem zaplatí, za ušetřenou elektřinu.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek