Prosím o radu

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
xallti
Příspěvky: 4
Registrován: stř lis 07, 2012 7:56 pm

Prosím o radu

Příspěvek od xallti »

Dobrý večer,
nedávno jsem si poskládal menší ostrovní 24V systém pro napájení spotřebičů na chatce který se skládá ze třech panelů 240wp, mppt tracer 3215, měnič s mod. sin 1500w a 2x 100Ah akumulátor vision. Po spuštění bylo chvíli vše v pořádku, ale po několika hodinách se mi stalo, že se začal vypínat měnič napětí. Vysledoval jsem, že z regulátoru chvílema vyleze i přes 30-31V tudíž se sepne ochrana v měniči který se na okamžik vypne. Je možné tomu nějakým způsobem zabránit? Nemá někdo podobný problém?

Děkuji za každou radu:)
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Prosím o radu

Příspěvek od atom »

No co bys chtěl slyšet, není to problém, ale "vlastnost" tohoto měniče.
Jak píšou v manuálu:
High Volt Disconnect 16V; x2/24V
Charging limit voltage 15.5V; x2/24V
Takže jestli to nepůjde přes 32,0V tak se dá říct, že to je vpořádku :roll:

Klucí opálení Pekingský to prostě sekaj jak Baťa cvičky a nějaká desetinka voltu sem tam se tam neřeší.
Zkus nastavit jiný typ baterie - Gel/Sealed/..., ale zrovna nastavení těchto vrchních limitů je u všech stejné.
Na měniči taky asi nastavíš prd co ?
Takže jediný co můžu poradit je vrazit mezi baterii a měnič diodu, to ti srazí napětí do měniče asi o 0,7V dolů.
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
xallti
Příspěvky: 4
Registrován: stř lis 07, 2012 7:56 pm

Re: Prosím o radu

Příspěvek od xallti »

Bohužel nenastavím téměř nic. Na regulátoru jsem nastavil gel, ale nepomohlo to.. Takže jediná šance asi opravdu ta dioda.. Děkuji za radu:)
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: Prosím o radu

Příspěvek od bert »

Zdravém!
Podobne sa mi správal 12V môj systém s PWM regulátorom a batériou so slabou kapacitou. Pokiaľ som nekúpil nové batérie, musel som odpínať počas dňa panely.
U Vás bude zrejme podobný problém. Tie tri panely dávajú špičkovo asi 30A a batériu máte 100Ah. Čiže dobíjate impulzmi 0,3C, čo je na olovo veľa.
Riešenie?
-po nabití odpojiť 2 panely, alebo
-omedziť dobíjací prúd na regulátore (ak to ide), alebo asi najlepšie
-posilniť kapacitu batérií.
Prajem všetkým veľa slnka. *sun*
xallti
Příspěvky: 4
Registrován: stř lis 07, 2012 7:56 pm

Re: Prosím o radu

Příspěvek od xallti »

Zkusím tedy snížit dobíjecí proud mezi regulátorem a měničem snad to pomůže. Časem až finance dovolí dokoupím další baterie. Jinak baterie jsou 2x 100Ah v serii, ale i tak je to asi málo...
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Prosím o radu

Příspěvek od atom »

Já četl jen 240Wp, ale že jsou tři sem přehlídl. Tak to potom jo, 30A do 100Ah baterky to je moc.
i když zrovna u většiny 100Ah Visionu píšou:
Cycle use 14.4-14.7V
Maximum charging current 30A
Takže je to nahraně, ale baterka by to měla být schopna pobrat, ale kdoví v jakém už je stavu z toho přebíjení.
Rozumné je prostě se u olova držet 1/10 kapacity při nabíjení, tedy 10A do 100Ah baterií.
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
xallti
Příspěvky: 4
Registrován: stř lis 07, 2012 7:56 pm

Re: Prosím o radu

Příspěvek od xallti »

Ano panely jsou 3 a baterie 2 po 100Ah nevím jestli je v tom velký rozdíl když jsou v serii. Do obou baterií by mělo týct necelých 24A alespoň podle toho co se píše v datasheetu co s tím potom vyvádí regulátor je věc jiná...:-/ pozítří vše odpojím a něčím to srazím. Dá se koupit přímo nějaká součástka která by to dokázala stabilizovat?
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prosím o radu

Příspěvek od LIX »

Čo najbližšie k meniču primontovať 30V transil 1,5kW do série s odporom 0,15Omhu. Transil pôjde pri dajme tomu 30,2V do skratu (nie úplne do skratu, obmedzí zvíšenie napätia zasa na 30V) a vybúri sa to hlavne na odpore, odporúčam aspon 50W odpor. Celé to nebude stáť viac ako 5€.
EDIT: Transil s odporom v sérii pripojiť na + a - svorky paralelne.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Prosím o radu

Příspěvek od matej »

LIX, máte to vyskúšané? Pri prepätí bude na tom transile 30V a dajme tomu prúd 10A .. to je 300W. 1,5kW transil vydrží 1,5kW rádovo mikrosekundy, prepätie je predsale o čosi dlhšie.. na odpore pri tom bude len malé napätie dajme tomu pri prepätí 32V tam budú 32 - 30 = 2 volty x 10A = 20W.
Pravda a Láska zvítězí!.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek