Mikro přetoky

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Dagus
Příspěvky: 1950
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mikro přetoky

Příspěvek od Dagus »

Přepínač sítí je řízen fází z měniče a ds. Pokud je fáze z měniče, jede na něj. Pokud není fáze z měniče, přepne na ds. A zpět jde až když je fáze z měniče.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Tomasito
Příspěvky: 26
Registrován: ned pro 05, 2021 10:44 am

Re: Mikro přetoky

Příspěvek od Tomasito »

Dagus píše:Přepínač sítí je řízen fází z měniče a ds. Pokud je fáze z měniče, jede na něj. Pokud není fáze z měniče, přepne na ds. A zpět jde až když je fáze z měniče.
Moc díky za odpověď.
To zní jako dobré řešení. Asi je to ideální v kombinaci s režimem SBU a dobrými baterkami. Aby stále nepřepínalo když není dostatek Energie na panelech. Jak rychle to zvládne přepínat? Poznám to na spotřebičích?
5,1kWp. 7x370Wp na JV + 7x370Wp na JZ. EASun Isolar SML II 5,5 KW , 4x Marathon 155Ah. Spotřebiče: 1f tepelko vzduch/voda, pračka, sušička, 1/2 indukce, 2x lednička s marazákem, led světla, spirála bojler
Tomasito
Příspěvky: 26
Registrován: ned pro 05, 2021 10:44 am

Re: Mikro přetoky

Příspěvek od Tomasito »

Poradíte názor na registraci mikrozdroje u Čezu?
5,1kWp. 7x370Wp na JV + 7x370Wp na JZ. EASun Isolar SML II 5,5 KW , 4x Marathon 155Ah. Spotřebiče: 1f tepelko vzduch/voda, pračka, sušička, 1/2 indukce, 2x lednička s marazákem, led světla, spirála bojler
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mikro přetoky

Příspěvek od PetrDubi »

marko250 píše:
PetrDubi píše: Pokud jede v SUB, tak by neměl dělat přetoky,.
SBU !!! Solar/Batery/Utility(Panel/baterka/síť) SUB naopak teče zpět .
Jo, to byl překlep, omlouvám se, správně má být SBU
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
eman
Příspěvky: 994
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mikro přetoky

Příspěvek od eman »

Tomasito píše:Poradíte názor na registraci mikrozdroje u Čezu?
Pokud jsis to stavěl sám, není šance to zlegalizovat. Dotace úplně zmrvili trh. Sehnal jsem jednoho co byl ochotný udělat revizi na samodomo FVE a chtěl asi 35tis.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
Tomasito
Příspěvky: 26
Registrován: ned pro 05, 2021 10:44 am

Re: Mikro přetoky

Příspěvek od Tomasito »

Tak dnes bylo trochu víc času mrknout zpětně na grafy z shelly. A tyto mini přetoky se děly už od začátku měření i na jiných fázích kdy FVE ještě neběžela, jen sem tomu nevěnoval tolik pozornosti. Takže můj závěr je takový, že měnič přetoky v žádném režimu nepouští ani při přebytku solární energie a výkyvech spotřeby.
5,1kWp. 7x370Wp na JV + 7x370Wp na JZ. EASun Isolar SML II 5,5 KW , 4x Marathon 155Ah. Spotřebiče: 1f tepelko vzduch/voda, pračka, sušička, 1/2 indukce, 2x lednička s marazákem, led světla, spirála bojler
Franta2776
Příspěvky: 2425
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Mikro přetoky

Příspěvek od Franta2776 »

Tomasito píše:Tak dnes bylo trochu víc času mrknout zpětně na grafy z shelly. A tyto mini přetoky se děly už od začátku měření i na jiných fázích kdy FVE ještě neběžela, jen sem tomu nevěnoval tolik pozornosti. Takže můj závěr je takový, že měnič přetoky v žádném režimu nepouští ani při přebytku solární energie a výkyvech spotřeby.
Já mám stejný měnič a mě se přetok nepovedlo naměřit i když jsem chtěl přetok udělat např provoz bez baterie 4kW zátěž a náhlé odpojení.
I když jsem ho měřil pouze elektronickým elektroměrem s indikační Led diodou.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Uživatelský avatar
Ondraf
Příspěvky: 147
Registrován: úte úno 15, 2022 6:41 am
Bydliště: Severozápad

Re: Mikro přetoky

Příspěvek od Ondraf »

..To rád čtu, přetoky nechceme :-D
Victron Multiplus II GX 48V/5000
SmartSolar MPPT 250/70TR VE.CAN
3xDHM60X10 BLACK 450Wp,(124.8Voc, 13,66Isc)
4xSunStonePower MLG12-250 GEL
..rozšířit na 50A ze střechy --> do 100A z regulátorů mi postačí :-D
------------------------------------------
https://www.youtube.com/channel/UCiLHU9 ... OHNYDyI41Q
Uživatelský avatar
Ondraf
Příspěvky: 147
Registrován: úte úno 15, 2022 6:41 am
Bydliště: Severozápad

Re: Mikro přetoky

Příspěvek od Ondraf »

Tomasito píše:Poradíte názor na registraci mikrozdroje u Čezu?

Bohužel neporadím :?
ale můj názor je, když to bude ilegál, jednoho dne 'může' přijít obálka s varováním ::stop:: nebo taky ne
Když to bude legálně obálka nepřijde :yes: ale musejí být splněny jejich podmínky :write:
Chtěl bych registrovat svůj mini záložní zdroj ale pořád zjišťuji co všechno mi stojí v cestě :wall: :read:
3 dotazníky od nich a spousta dokumentů odemne..
Victron Multiplus II GX 48V/5000
SmartSolar MPPT 250/70TR VE.CAN
3xDHM60X10 BLACK 450Wp,(124.8Voc, 13,66Isc)
4xSunStonePower MLG12-250 GEL
..rozšířit na 50A ze střechy --> do 100A z regulátorů mi postačí :-D
------------------------------------------
https://www.youtube.com/channel/UCiLHU9 ... OHNYDyI41Q
Mojm10
Příspěvky: 245
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am

Re: Mikro přetoky

Příspěvek od Mojm10 »

Pokud nejsi od DS galvanicky odpojený, tak se nejedná o off-grid, dle mého názoru.
Obálečka nepřijde za přetok (nesplnění podmínek), protože není smlouva (předpokládám) u povolené Fve (s přetoky nebo bez). Obálečka příjde s pokutou za to, že používám DS v rozporu se smlouvou (o odběru). Pokud u toho někdo příjde o zdraví, tak to už nebude obálka.

Proto a jedině ATS a jsem v klidu (téměř).
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Mikro přetoky

Příspěvek od glottis »

eman píše:
Tomasito píše:Poradíte názor na registraci mikrozdroje u Čezu?
Pokud jsis to stavěl sám, není šance to zlegalizovat. Dotace úplně zmrvili trh. Sehnal jsem jednoho co byl ochotný udělat revizi na samodomo FVE a chtěl asi 35tis.
Je sance, dneska me ofiko pripojili samo domo fve ve zjednodusenem rizenim - rezervovany vykon 0. V tomhle modu chtej revizi, kde je zmerena impedance zkratove smycky v miste pripojeni a nastaveni ochran. Vic ne. Za 20 minut zmereno. Jestli za tohle nekdo chce 35 tak potes koste. Po schvaleni zadosti a dolozeni co chtej pak z cezu prijede pan, vymeni elektromer, vyfoti si panely a hotovo.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Mikro přetoky

Příspěvek od Diablo1st »

glottis píše:
eman píše:
Tomasito píše:Poradíte názor na registraci mikrozdroje u Čezu?
Pokud jsis to stavěl sám, není šance to zlegalizovat. Dotace úplně zmrvili trh. Sehnal jsem jednoho co byl ochotný udělat revizi na samodomo FVE a chtěl asi 35tis.
Je sance, dneska me ofiko pripojili samo domo fve ve zjednodusenem rizenim - rezervovany vykon 0. V tomhle modu chtej revizi, kde je zmerena impedance zkratove smycky v miste pripojeni a nastaveni ochran. Vic ne. Za 20 minut zmereno. Jestli za tohle nekdo chce 35 tak potes koste. Po schvaleni zadosti a dolozeni co chtej pak z cezu prijede pan, vymeni elektromer, vyfoti si panely a hotovo.
To znamená, že do siete nemôžete nič dodávať? Mikropretoky nebudú vadiť?
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Mikro přetoky

Příspěvek od glottis »

Diablo1st píše:
To znamená, že do siete nemôžete nič dodávať? Mikropretoky nebudú vadiť?
Pisou, ze mikro pretoky v ramci fungovani limitace jsou povolene a po nakopnuti mistnim clenem mati jsem dohledal tohle:

bod 4.33: "Cena za překročení rezervovaného výkonu pro místo připojení odběrného místa, výrobny elektřiny nebo lokální distribuční soustavy sjednaného ve smlouvě o připojení je rovna za každý kW překročení na hladině velmi vysokého napětí 350 Kč/kW/měsíc, na hladině vysokého napětí 861 Kč/kW/měsíc a na hladině nízkého napětí s výjimkou mikrozdrojů při zjednodušeném připojení 1 683 Kč/kW/měsíc. Na hladině nízkého napětí při instalovaném výkonu mikrozdrojů v odběrném místě do 10 kW vč. při zjednodušeném připojení se překročení rezervovaného výkonu účtuje od hodnoty naměřeného výkonu vyšší než 115 W jednotkovou cenou vztaženou k celkové hodnotě překročení 42 Kč/kW/měsíc (do 2,5 % vč. z instalovaného výkonu), 84 Kč/kW/měsíc (od 2,5 do 5 % vč. z instalovaného výkonu), 168 Kč/kW/měsíc (od 5 do 10 % vč. z instalovaného výkonu) a 1 683 Kč/kW/měsíc (od 10 % z instalovaného výkonu)."

Dulezite tam je to 115W a to pocita elektromer za ctvrthodinu prumer. Takze par vterinove peaky pretoku nebo kontinualni pretok par watu by je nemel trapit. Ja se ale chystam jeste dodelat druhou vrstvu ochrany. Shelly mi meri na privodu do baraku i pretok a budu to vyhodnocovat a kdyz by byl problem, menice odpojim. Riskovat nic nebudu :)
eman
Příspěvky: 994
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mikro přetoky

Příspěvek od eman »

Sice gratuluji k uspokojení úředního šimla, ale vítězství v tom nevidím. Přetok stále pokutovaný a vlastně jste jim jenom dal vědět, že něco máte a že z vás v mohou, pod různými záminkami, tahat prachy. :(
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Mikro přetoky

Příspěvek od glottis »

eman píše:Sice gratuluji k uspokojení úředního šimla, ale vítězství v tom nevidím. Přetok stále pokutovaný a vlastně jste jim jenom dal vědět, že něco máte a že z vás v mohou, pod různými záminkami, tahat prachy. :(
Kdyz splnim podminky, coz neni problem snad kterym koliv menicem co omezuje pretok, nemaj ze me co tahat. Kdyz bych to schvalene nemel, byl bych na tom hur. Elektromer co jsem mel pretok meril. Takze pri odectu bych urcite vzbudil pozornost.
jiri59
Příspěvky: 62
Registrován: ned úno 26, 2017 10:29 pm
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1200
Kapacita baterie [kWh]: malá

Re: Mikro přetoky

Příspěvek od jiri59 »

glottis píše: Je sance, dneska me ofiko pripojili samo domo fve ve zjednodusenem rizenim - rezervovany vykon 0. V tomhle modu chtej revizi, kde je zmerena impedance zkratove smycky v miste pripojeni a nastaveni ochran. Vic ne. Za 20 minut zmereno. Jestli za tohle nekdo chce 35 tak potes koste. Po schvaleni zadosti a dolozeni co chtej pak z cezu prijede pan, vymeni elektromer, vyfoti si panely a hotovo.
Mohu se zeptat jaký máte měnič a jaké ochrany U,f vyhovující propojovacím podmínkám?
ostrov = panel 5S 250 Wp + EASUN 3500 +(4 x NiCd NKO118 nabízím za odvoz) + 2,8kWh Lion z 18650
Uživatelský avatar
Ondraf
Příspěvky: 147
Registrován: úte úno 15, 2022 6:41 am
Bydliště: Severozápad

Re: Mikro přetoky

Příspěvek od Ondraf »

Taky by mě zajímalo :sm1:
Victron Multiplus II GX 48V/5000
SmartSolar MPPT 250/70TR VE.CAN
3xDHM60X10 BLACK 450Wp,(124.8Voc, 13,66Isc)
4xSunStonePower MLG12-250 GEL
..rozšířit na 50A ze střechy --> do 100A z regulátorů mi postačí :-D
------------------------------------------
https://www.youtube.com/channel/UCiLHU9 ... OHNYDyI41Q
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Mikro přetoky

Příspěvek od glottis »

Ondraf píše:Taky by mě zajímalo :sm1:
modrasek z i4wifi a ochrany u/f guard
BlackRaven
Příspěvky: 7
Registrován: pon zář 26, 2022 7:14 pm

Re: Mikro přetoky

Příspěvek od BlackRaven »

Dotaz na glottis:

Čtu opravdu správně? Vám se podařilo zlegalizovat připojení měniče s omezovačem (např. modrásek) k DS jako mikrozdroje s "0" přetoky? Z mého pohledu by to legislativa umožňovat měla, ale zatím co jsem četl tak to bylo u ČEZu reálně neprůchozí.

Z technického pohledu tedy stačilo doplnit mikro zdroj o ochranu Pesos U-f Guard tedy o tohle http://www.sticka.cz/kategorie/automati ... skladneni/ a už s tím problém neměli?

Pokud je to tak mohli by jste v ideálním případě zde zveřejnit i postup jak a co bylo třeba udělat? Myslím, že by to pomohlo hodně lidem nejen mě. Jsem totiž v situaci, kdy bych rád sám tohle realizoval, ale pořád zápasím jak a zjišťuji jaká pakárně mě čeká. :(

Předem moc díky.
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Mikro přetoky

Příspěvek od glottis »

ano, povedlo. Vzal jsme teda tu se stykacem uvnitr ale je to ono

http://www.sticka.cz/kategorie/automati ... ard-s-cze/

Dat to sem na forum a obecne to zverejnit nevim jestli je dobry napad :) Jak pro to, ze tady na foru to neni oblibene tema a pak i kvuli memu svedomi. Dokud se to nezlegalizuje muze distributor delat bububu ale dokud tam nebudou nejake velke pretoky asi je to vsme jedno. Po legalizaci se pretok meri a uctuje podle znamych pravidel a pri nejake havarii limiteru muze dojit k velkemu pruseru a protrzeni penezenky :)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek