Pravda o domácích větrných elektrárnách - rozhovor

Výroba elektrické energie pomocí větrných turbín, malých větrných elektráren, diskuze na téma účinnosti, dostupných řešení, zkušenosti, nápady, praktické rady.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Pravda o domácích větrných elektrárnách - rozhovor

Příspěvek od youda »

Drazí větrníci!

Můj dlouholetý kamarád "Tesláček" na svém YouTube kanále zveřejnil několik videí o fotovoltaice, viz odkaz na playlist:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?p=154868#p154868

Nyní by ale rád dal prostor také dalším technologiím. A výroba elektřiny za pomoci energie větru je jednou z nich.

Provozujete domácí větrnou elektrárnu? Pokud ano a nemáte ostych poskytnout rozhovor na toto téma, napište sem do vlákna. Malé větrné elektrárny zajímají spoustu lidí a vaše zkušenosti s provozem HAWT/VAWT by tak na Youtube shlédlo několik tisíc lidí.

Najde se někdo, ochotný podělit se na kameru o své zkušenosti, osvědčená řešení i slepé uličky?

Díky za odvahu!
Youda
8muZNXtVfhkq6qbPLW127tb-fopbh8HJ4f4ndQhvA8E.png
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3341
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Pravda o domácích větrných elektrárnách - rozhovor

Příspěvek od marko250 »

Tak to bude krátké,jako v posledním videu o zimním období.Vlastně ještě kratší,protože ty panely v zimě dají pořád víc, než ten větrník na zahradě za rok :-). Ten Tesláček teda jede po bonitě na trubce :-) .
Hele Ondro nestudoval si nynější možnosti měničů,to by bylo prospěšnější,tady se roztrhl pytel s novýma FVE a nemám pocit,že by bylo moc na výběr pro nezapojené FVE s DS a baterkou , splňující vyhlášku galvanického nespojení. Všichni touží po dososávání a HV systémech,ale v cenách klonů Axpertů :-) .
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Dagus
Příspěvky: 1946
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pravda o domácích větrných elektrárnách - rozhovor

Příspěvek od Dagus »

Přijde mi divný že youda napíše že s fórem končí a pak oroduje za Tesláčka. Bez urážky, ale to si nemůže udělat registraci a sám poptat? Tohle je přístup jak když rodiče chodí k nám do firmy poptávat praxi pro osumnáctiletý klacky. Chápu že o vetru chce natáčet, protože tomu nikdo nevěří a přitom to každého napadne zkoušet a pak se dočte jaká je to blbost. Nebylo by lepší najít nějakého homo co si udělá vlastni vodní elektrárnu z potoka za domem? To by byl můj sen, 600W stálejch. I kdyby do toho někoho navrtat, udelat video jak to udělat, zprovoznit mu to a předat. Jenže na to žádný youtuber asi nemá, protože on chce točit a žvanit, ne budovat. To v USA alespoň budují a u toho točí. Ale já z Tesláčka i elektrodad mám pocit, že tomu vůbec nerozumí a ani to nemají a jen schání zadarmo info co přeblekotají a pak se ještě tváří, že jsou guru v tématice. Připomíná mi to rozhovory v hospodách, každej o tom mele, ale nikdo to nemá. V něčem se zvedli, ale když vidím jak pobíhá po tesla factory a jak se u toho tváří, tak z toho rozhodně nemám pocit profesionality. Nebo když jsme slyšel video o AI, to bylo jak když to vypráví dvanáctiletej kluk, co ho nadchla prezentace a co je v ní napsané, to je vytesané do kamene a pravda a oznamujeme mi, že to studoval a bude mě informovat. Trochu nechápu, že na to mají kůži. Ono najít publikum v 2mld lidí, když je to anglicky je snazší a v tomhle obdiv, že do toho jdou v malé 10mil CZ, ale Teslácka jsem vzdal a ElektroDAD jen když má nějaké slušné auto, ty řeči o elektrárně mi přijdou mimo. Nemá rozhled, jen jeho řešení je nejlepší a dotace do všech domů a pak vidíte ty zkušenosti s goodwe a to je ten lepší krám. Za nepřesnosti se kdyžtak omlouvám, ale takový to ve mě nechává dojem.

Youdo nepřemýšlel jsi o změně hw? To tě neštve kolik to žere, když na secondsolu jsou ty xtm a xth za ty peníze? Dřív jsi míval jednu z největších elektráren, teď mi přijde, že to převzal po tobě Kobra. Nebo jsi na elektrárnu zanevřel a jede ti to jako blackbox bez údržby? Trochu mě tvůj konec hraní děsí a doufám, že takhle moje hobby nevyprchá. Asi i kvůli tomu nikdy pylon, je moc neporuchovej a přidávání je jen 3 kabely a to je trapně snadný rozšíření.

Asi mi do života elektrárna moc zasahuje, ale co no.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Franta2776
Příspěvky: 2388
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Pravda o domácích větrných elektrárnách - rozhovor

Příspěvek od Franta2776 »

Na Facebooku je vlákno Větrná elektrárna a docela to tam žilo,řečeno tam bylo vše byla tam i měření.Závěr přidat raději 4 panely na střechu nebo plot?)))
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Pravda o domácích větrných elektrárnách - rozhovor

Příspěvek od youda »

Ja bych rad dal prostor tem, kteri VTE skutecne provozuji.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Pravda o domácích větrných elektrárnách - rozhovor

Příspěvek od kybos »

Provozuji větrník již dvacet let. První pokusy začaly již před čtvrt stoletím, tedy v době, kdy byla fotovoltaika nekřesťansky drahá a větrník v té době vyšel cenově levněji než FVE a dokonce i levněji než přípojka od ČEZu. Větrník je specialita, která zdaleka není pro všechny protože prostě všude nefouká vítr s dostatečnou intenzitou. Není to jako slunce, které svítí téměř všude. Mám to štěstí, že mám k dispozici pozemek v poměrně větrné lokalitě, v jejíž těsné blízkosti (necelých 5km) později (po sedmi letech) vyrostl jeden z největších větrných parků v ČR (18 MW). Tento energetický zdroj je poměrně značně sešněrovaný řadou předpisů a nařízení, které běžný amatér těžko zvládne. O možnosti umístění větrníku na rozdíl od fotovoltaiky rozhodují úředníci dle svých subjektivních dojmů. V mém případě rozhodla například architektka města, že by větrník hyzdil horizont města a proto jej zakázala. Stožár má výšku 12 m a není z náměstí viditelný. Naproti tomu 5 km vzdálené stožáry VE s výškou 100 m jsou nepřehlédnutelné ze širokého okolí, ale ty už horizont města nehyzdí. Pokud nechcete bojovat s větrnými mlýny neférových úřednických podrazů, stavějte raději fotovoltaiku.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
unicast
Příspěvky: 1215
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pravda o domácích větrných elektrárnách - rozhovor

Příspěvek od unicast »

Tohle rozhodnuti je, minimalne podle toho popisu, celkem zrale na spravni zalobu o jeho zruseni pro neprezkoumatelnost.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Pravda o domácích větrných elektrárnách - rozhovor

Příspěvek od kybos »

Bylo jednodušší (při rychlosti našeho soudnictví) vyčkat, až příslušný úředník odejde do důchodu. Nicméně ani to nepomohlo. Najednou někomu na úřadě "ujelo pravítko" a má parcela se objevila v ochranném pásmu vodního zdroje druhého stupně, kde je zakázáno jakkoliv narušovat zeminu nebo dokonce kopat základy. Musel jsem zaplatit velké stavební firmě, která měla velké a fundované právní oddělení a ta můj projekt přepočítala a překreslila tak, že základy nejsou v zemi, jak je obvykle zvykem ale na zemi. Po té, co velká stavební firma podala opět novou žádost s přepracovaným projektem se najednou hranice ochranného pásma vodního zdroje druhého stupně vrátila na své původní místo mimo mou parcelu. V době, kdy jsem řešil stavební povolení jsem potřeboval asi tak třináct razítek a odborných i znaleckých vyjádření údajně nutných k povolení projektu. Dnes už by to možná bylo více, jelikož úředníků geometrickou řadou přibývá a každý z nich svou horlivostí musí dokázat svou důležitost a potřebnost ve státním aparátu. Připadal jsem si, jako bych stavěl Temelín. Pro úředníka je prostě elektrárna jako elektrárna a úřední šiml musí řehtat.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
unicast
Příspěvky: 1215
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pravda o domácích větrných elektrárnách - rozhovor

Příspěvek od unicast »

Správní soudnictví u nás jako jedno z mála docela funguje, to znamená, že se zpravidla do roka stihne projednat správní žaloba, pokud je tam následně i kasační stížnost, tak do dvou let je hotovo. Ty hromady žalob proti nezákonným rozhodnutím u dopravních přestupků to soustrojí promazaly na místní poměry obstojně.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Pravda o domácích větrných elektrárnách - rozhovor

Příspěvek od youda »

kybos píše:Provozuji větrník již dvacet let. První pokusy začaly již před čtvrt stoletím, tedy v době, kdy byla fotovoltaika nekřesťansky drahá a větrník v té době vyšel cenově levněji než FVE a dokonce i levněji než přípojka od ČEZu. Větrník je specialita, která zdaleka není pro všechny protože prostě všude nefouká vítr s dostatečnou intenzitou. Není to jako slunce, které svítí téměř všude. Mám to štěstí, že mám k dispozici pozemek v poměrně větrné lokalitě, v jejíž těsné blízkosti (necelých 5km) později (po sedmi letech) vyrostl jeden z největších větrných parků v ČR (18 MW). Tento energetický zdroj je poměrně značně sešněrovaný řadou předpisů a nařízení, které běžný amatér těžko zvládne. O možnosti umístění větrníku na rozdíl od fotovoltaiky rozhodují úředníci dle svých subjektivních dojmů. V mém případě rozhodla například architektka města, že by větrník hyzdil horizont města a proto jej zakázala. Stožár má výšku 12 m a není z náměstí viditelný. Naproti tomu 5 km vzdálené stožáry VE s výškou 100 m jsou nepřehlédnutelné ze širokého okolí, ale ty už horizont města nehyzdí. Pokud nechcete bojovat s větrnými mlýny neférových úřednických podrazů, stavějte raději fotovoltaiku.
Ahoj Kybosi,

názor někoho, kdo VTE skutečně provozuje a dokáže erudovaně vysvětlit "pro" i "proti" by měl váhu. Aby to právě nebyl "greenwashing", ale ani zatracování bez vlastní zkušenosti. Určitě jsou lidé a lokality, kde VTE funguje velmi dobře. Ale tak, jak si to většina lidí představuje (metrová vrtulka na pětimetrovém stožárku, zcela bez povolení úřadů) to nefunguje pořádně ani na jachtách na moři, natož v zastavěné české krajině.

Měl bys chuť a odvahu k rozhovoru na kameru?

PS: Moje videa na Tesláčkově kanále mají desítky tisíc zhlédnutí. Odkazy na některá z nich, si lidé dokonce posílají mezi sebou. Takže v reálu měl Youtube větší dosah, než všechno to, co jsem za celou dobu napsal zde na mypower.cz.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pravda o domácích větrných elektrárnách - rozhovor

Příspěvek od mopadzi »

mě spíš láká využít potůček z hor....ale to bude ještě větší divočina proti zákonu, že?
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Pravda o domácích větrných elektrárnách - rozhovor

Příspěvek od kybos »

youda píše:
Měl bys chuť a odvahu k rozhovoru na kameru?

PS: Moje videa na Tesláčkově kanále mají desítky tisíc zhlédnutí. Odkazy na některá z nich, si lidé dokonce posílají mezi sebou. Takže v reálu měl Youtube větší dosah, než všechno to, co jsem za celou dobu napsal zde na mypower.cz.
Máš PM na solarforum
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2211
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Pravda o domácích větrných elektrárnách - rozhovor

Příspěvek od fugas »

Myslím že tohle je a zůstane věcí hračičkářů. Drtivá většina lidí začíná svůj zájem o FVE nebo VE dotazem kolik to stálo. Následuje za jak dlouho se to vrátí a pak zájem končí
Současná histerie kolem rostoucích cen energií zvedla vlnu zájmu. Ale většinou mezi zákazníky firem. Tedy zcela mimo fórum.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pravda o domácích větrných elektrárnách - rozhovor

Příspěvek od miroc »

fugas píše:Myslím že tohle je a zůstane věcí hračičkářů. Drtivá většina lidí začíná svůj zájem o FVE nebo VE dotazem kolik to stálo. Následuje za jak dlouho se to vrátí a pak zájem končí.
To je presne ten dôvod, prečo sú malé domáce VE na okraji záujmu. Zlé referencie z používania lacných šmejdov záujemcov ktorí sa chcú poučiť z chýb druhých spoľahlivo odradia. Samozrejme rovnako aj tých, ktorý sa to rozhodli vyskúšať sami. Pokiaľ je cena a nejaká návratnosť prvoradá, nič sa nemôže zmeniť. Lebo ak je ochota investovania do VE na úrovni 250-500 eur, tak tieto jednoducho fyzicky a fyzikálne nie sú schopné priniesť nejaký seriózny úžitok. Často to nefunguje prakticky vôbec.
Seriózne VE začínajú na cene okolo 1500 eur a do toho aj z dôvodu malej rozšírenosti v našich končinách a z toho vyplývajúceho nedostatku referencií, pôjde len človek odvážny, alebo v ťažkej finančnej pohode.
Veci ako veterné podmienky alebo legálnosť stavby sú ďalšie komplikácie ktoré záujem o VE ohraničujú. Hoci si nemyslím, že s tou legalizáciou je to u každého rovnako horúce.
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: Pravda o domácích větrných elektrárnách - rozhovor

Příspěvek od brin »

Mohl by mi tu někdo fundovaně říct, co vlastně dnes obnáší třeba výstavba pětimetrové elektrárny na cca 15–20metrovém stožáru? Mimo obec, na vlastním polním pozemku v kopcovitém terénu.
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pravda o domácích větrných elektrárnách - rozhovor

Příspěvek od miroc »

brin píše:Mohl by mi tu někdo fundovaně říct, co vlastně dnes obnáší třeba výstavba pětimetrové elektrárny na cca 15–20metrovém stožáru? Mimo obec, na vlastním polním pozemku v kopcovitém terénu.
Bez toho aby som chcel niekoho propagovať, tu je jeden príklad: http://akb.kiev.ua/index.php?route=prod ... uct_id=132

Kompletná VE s priemerom vrtule 5 m, výkonom do 5 kW, so systémom naklápania listov za 5500 USD. Plus vhodný regulátor (mimochodom veľmi dobrý - vrátane možnosti sledovania a ovládania turbíny cez internet) od toho istého výrobcu za ďalších 600 USD. http://akb.kiev.ua/index.php?route=prod ... uct_id=174

VE nižších výkonom sú s cenami radikálne nižšie, napr táto s priemerom vrtule 3,8 m a výkonom do 4 kW (reálne skôr do 3 kW) je za 2200 USD. Ale ochrana pred silným vetrom je systémom natáčania z vetra. http://akb.kiev.ua/index.php?route=prod ... duct_id=83
Podľa všetkého sa dá dohodnúť kombinácia nižšieho výkonu s systému naklápania krídel. Predpokladám zvýšenie ceny cca o 500 USD.
Toto sú funkčné stroje, overiteľné napr. na mnohých videách na YT. Uvádzam ako príklad turbín vyššieho výkonu a adekvátnej ceny.
Stožiar môže stáť kľudne toľko isto ako VE, alebo aj podstatne menej, podľa typu.
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
xbenkju
Příspěvky: 3
Registrován: sob led 01, 2022 8:55 pm
Lokalita: Praha a okolí
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13,4 kWp
Kapacita baterie [kWh]: 19 kWh

Re: Pravda o domácích větrných elektrárnách - rozhovor

Příspěvek od xbenkju »

Ahoj narazil jsem na MAKEMU EOLO 3 kW

http://www.ekouspora.cz/vertikalni-vetr ... o-3kw.html

Nějaký relevantní názor na funkcionalitu? Při umístění do 5m nebude narušovat raz a není potřeba povolení.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek