Ohřev TUV - panely na stání u garáže

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Jakub_2
Příspěvky: 3
Registrován: pon led 31, 2022 12:05 pm

Ohřev TUV - panely na stání u garáže

Příspěvek od Jakub_2 »

Dobrý den,

Jak asi mnoho lidí v dnešní době bych chtěl ušetřit za elektřinu, po pročítání fóra se mi zdá nejlepší na začátek ohřev TUV.
Plochu pro solární panely mám na stání u garáže kde je vhodná horní polovina cca 7m šíře stání a směrem dolů k okapu je to pak horší se zastíněním domem když je slunce nízko (zima). Takže jsem odhadoval že nejvhodnější by bylo 6 dvoumetrových panelů co nejvýše. Orientace je jih a sklon 22°, krytina betonové tašky. Kabely bych stáhl do garáže kde byl nějaký ten regulátor, dle popisu různých regulátorů by bylo nejlepší převyšovat napětí 230V o 10-15%. cca 260V/6 panelů do série je pracovní napětí cca 43V. Nebo dát 8 menších panelů ve dvou řadách (260/8 cca 33V panel).

1) Nikde nemohu najít seznam FV panelů dle parametrů - tedy pracovního napětí a rozměru. Existuje nějaký excel nebo přehled?

2) Je lepší 6 velkých nebo 8 menších panelů ve dvou řadách z pohledu financí? Může někdo doporučit panely které se prodávají s uvedenými parametry? Předpokládám že větší panely jsou horší k manipulaci, ale levnější na montážní konstrukci (hliníkové profily, háky, úchyty a pod).

Nechci nic rozsekávat v domě, ani tam není moc místa, v garáži si ale můžu dělat co chci. Myslel jsem tedy v garáži přimontovat nějaký ten rozvaděč s kde bych přišel s DC kabelama, dal odpínač, přepěťovou ochranu a jistič, pak nějaký ten regulátor a výstup obyč kabelem 3x2,5 (nebo 3x4) zakopat k domu (cca 15m) a provrtat se do technické místnosti a jen dát "novou" zásuvku pro bojler.

3) Jaký regulátor zvolit? Koukal jsem na BEL Regulátor MR4316AC NG, kde je mi sympatické že bych ho dal do rozvaděče na DIN k ostatním věcem, ale z toho nastavování parametrů by mě asi kleplo. Nevíte o něčem podobném s grafickým rozhraním? Má někdo zkušenost třeba s MARKO D nebo OPL 9AC 3kW?
Další věc co by mě zajímala jak přepnout na běžnou elektřinu od distributora. Napadlo mě dát prostě stykače s blokací a v noci přepnout na síť časovým spínačem. Nebo by to samozřejmě mohl řešit ten regulátor, ale například si neumím představit že by fungovalo teplotní čidlo natažené z rozvaděče v garáži do domu 15m daleko.

4) Trochu jsem zmatený z kostření panelů, u některých FV panelů jsem četl spojit mínus pól FV panelu s kostřením pro správnou funkci? Jak to je?
Jinak rámy FV panelů bych pospojil a zakopal zemnící pásek (stejně budu dělat vsak k okapům), ukostření přepětovek také sem? Co u zásuvky pro bojler z FV, použít ochranný vodič PE z distribuce?

Díky za rady

Jakub
makozob
Příspěvky: 13
Registrován: pon dub 08, 2019 1:40 pm

Re: Ohřev TUV - panely na stání u garáže

Příspěvek od makozob »

Ad 3: Bež do něčeho pořádného. S BELem nejsem spokojen. Řešil jsem neustále porodní problémy, teď je to v servise. Možná, že někdo jiný s tímto reglem problém nemá , možná mám jenom špatný kus. Nevím jak ostaní regulátory, ale tento píská (díky vysoké frekfenci).

Pohrávám si s myšlenkou vyzkoušet Siton 120, ale je to na vlastní stavbu zařízení (DPS+součástky+práce).
Jakub_2
Příspěvky: 3
Registrován: pon led 31, 2022 12:05 pm

Re: Ohřev TUV - panely na stání u garáže

Příspěvek od Jakub_2 »

BEL se mi zdál na základě ceny a toho že jde dát do rozvaděče jako nejlepší (méně krabic na zdi). Na Siton jsem také koukal, ale právě ta vlastní stavba mě odrazuje, sice pájet umím, ale představa že to spájím a nepůjde to, prostě bych nevěděl co s tím.
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 708
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Ohřev TUV - panely na stání u garáže

Příspěvek od shuty »

mal som oplocky aj siton. oba bezali ok, tak nejak sa mi ten siton trosku viac pozdaval hlavne ze bolo mozne si tam tukat do displeya ;) ale skoda ze sa uz neda kupit hotovy ako som ho vtedy kupoval ja...
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
cipis
Příspěvky: 4443
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Ohřev TUV - panely na stání u garáže

Příspěvek od cipis »

Proč ťukat do displeje?
Zapojit, zapnout, zapomenout.
Tak to je nejlepší :)
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kavous
Příspěvky: 25
Registrován: sob lis 06, 2021 9:47 am
Bydliště: Orlickoústecko

Re: Ohřev TUV - panely na stání u garáže

Příspěvek od kavous »

Siton za sebe můžu jen doporučit, začíná u mě 4 sezonu bez jediné závady. Jdou z něj logovat i data, ale s tím jsem si hrál jen první rok. Teď je to jak píše cipis - zapomenuto :)
FV1 4x JAsolar 400Wp + Epever Xtra4210N, FV2 3x Luxor 260WP + 3x JAsolar 230Wp Epever Xtra4215N,
FV3 6x China 200Wp + Epever Xtra4210N
Baterie Lifepo4 560Ah 24V 14.4 Kwh, měnič Epever Ipower 3000W + Epever Ipower 2000W
FV4 8x Jinko 225Wp + Siton do boileru 160l
Vše dohromady 6070Wp - stále ve výstavbě v úpravách a testovacím provozu
Diablo1st
Příspěvky: 1635
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Ohřev TUV - panely na stání u garáže

Příspěvek od Diablo1st »

Koľko a akých panelov vždy záleží za koľko ich dokážete zohnať. Niekedy vychádza lepšie viac menších aj keď si človek priplatí za montážny materiál.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
cipis
Příspěvky: 4443
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Ohřev TUV - panely na stání u garáže

Příspěvek od cipis »

U toho ohřevu vody nezáleží na tom, kolik jich sežene, ale kolik jich musí sehnat, aby to mělo smysl provozovat. Viz. třeba ten BEL, ten nemá moc smysl provozovat na 6 standardních mono, protože prostě je to napětí nízké, samozřejmě myšleno pro standardní spirálu.
A mít jich víc a tím pádem se dostat do toho, že je zapojí paralelně, tak je zase zbytečně moc, protože to nepotřebuje takový proud.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kodl69
Příspěvky: 7419
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ohřev TUV - panely na stání u garáže

Příspěvek od kodl69 »

Shuty: sleduj dění, brzo se objeví nějaký hotový sitony na prodej...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
pekoz
Příspěvky: 72
Registrován: úte srp 31, 2021 12:16 pm
Bydliště: vedle Ostravy

Re: Ohřev TUV - panely na stání u garáže

Příspěvek od pekoz »

Taky se hlásím o info.
Klidně i k sestavení.
Trápí mě BEL verze NG. :(
(Pokud má náladu funguje dobře)
to makozob
Poslal jsem SZ
Jakub_2
Příspěvky: 3
Registrován: pon led 31, 2022 12:05 pm

Re: Ohřev TUV - panely na stání u garáže

Příspěvek od Jakub_2 »

Dobrá tedy, také občas kouknu jestli není nějaký Siton na prodej.
Nevíte tedy o nějakém přehledu FV panelů dle parametrů - provozní napětí, velikost, Wp apod. Není někde třeba i zahraniční přehled panelů?
cipis
Příspěvky: 4443
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Ohřev TUV - panely na stání u garáže

Příspěvek od cipis »

Na přehled zapomeň ...
Ber to, co je k dispozici, protože než se rozhoupeš, tak je to pryč.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
gold1
Příspěvky: 75
Registrován: čtv lis 25, 2021 6:47 pm

Re: Ohřev TUV - panely na stání u garáže

Příspěvek od gold1 »

Nevim jestli moje predstava neni mylna,ale mel jsem umysl zapojit BEL pred menic a provozovat jej tak,ze v dobe kdy mi to vyhovuje(mala spotreba v dome,alespon castecne nabita baterie,vyssi vykon z panelu) bude nahrivat bojler z AC vystupu.Pote se prepne na DC vystup a elektrina z panelu bude proudit skrze nej dal do menice a baterek.Siton toto neumoznuje a proste "zavre kohoutek",tzn.ze panely po ohrati vody uz jen zahaleji na strese???Chapu to dobre?
24x JaSolar 380wp(12xV+12xZ) = 9120wp, 2x Axpert King 5000/48, 32x Narada 125Ah(2x16s)Lifepo4, Victron BMV700.
cipis
Příspěvky: 4443
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Ohřev TUV - panely na stání u garáže

Příspěvek od cipis »

A tys našel nějaký regulátor, co umí těch ~450V DC? Myslím regulátor, ne nějaký kombo, jen prostě na jedné straně přepnuté panely a na druhé straně třeba 24V baterka.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
gold1
Příspěvky: 75
Registrován: čtv lis 25, 2021 6:47 pm

Re: Ohřev TUV - panely na stání u garáže

Příspěvek od gold1 »

MPP Solar PIP 5048MKX,coz je vlastne Axpert King s HV regulatorem, to umi urcite.Jestli pocitam dobre,tak 8x400wp nebo 7*460wp bude vykonove i napetove uplne v pohode pro BEL i pro MPP Solar.A jestli se mi vejde na fasadu(14 nebo 16 se jich urcite nevejde abych to spojil 7-8s2p) jeste nejaky panel,tak ho pripojim na samostatny regulator.
24x JaSolar 380wp(12xV+12xZ) = 9120wp, 2x Axpert King 5000/48, 32x Narada 125Ah(2x16s)Lifepo4, Victron BMV700.
cipis
Příspěvky: 4443
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Ohřev TUV - panely na stání u garáže

Příspěvek od cipis »

To je už komplet, já myslel jen obyč. regulátor, tj. jen a pouze MPPT vstup a výstup na baterii, nic jiného.
Nebo alespoň DC/DC konvertor 400/200 V by se hodil, aby se to dalo připojit do epsolaru, co má max. 200 V.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
pekoz
Příspěvky: 72
Registrován: úte srp 31, 2021 12:16 pm
Bydliště: vedle Ostravy

Re: Ohřev TUV - panely na stání u garáže

Příspěvek od pekoz »

JJ to bych taky potřeboval. Moc se mi do té krabice all in one nechce. Ale zatím nic jsem nenašel.
U toho reglu BEL pozor. Napětí na DC výstup je spínáno pouze jednopólově. (Teď ale neřeknu jestli + nebo-)
Jako nápad přepínání je to výborný ale má to tuhle drobnou vadu na kráse.
Taky jsem měl tuhle představu jak to spojit ale našel jsem tady na foru informaci že se to potom s Axpertem hádá.
Ten kolega si BELa upravil doděláním spínání i druhém pólu. Není to moc složité funguje mu to výborně s Axpertem 3/24 ale jde to asi jenom u stavebnice která je ještě z většinou klasických součástek. Verze NG je kompletně SMD a tam už jde bastlení těžko. Zapojení je taky jiné a zatím jsem schema neviděl. Pro mě bohužel mám právě verzi NG.
Takže jedině vyřešit externí přepínání. Asi...?
gold1
Příspěvky: 75
Registrován: čtv lis 25, 2021 6:47 pm

Re: Ohřev TUV - panely na stání u garáže

Příspěvek od gold1 »

cipis píše:To je už komplet, já myslel jen obyč. regulátor, tj. jen a pouze MPPT vstup a výstup na baterii, nic jiného.
Nebo alespoň DC/DC konvertor 400/200 V by se hodil, aby se to dalo připojit do epsolaru, co má max. 200 V.
Victron jeden takovej ma,ale stoji ranec :x
24x JaSolar 380wp(12xV+12xZ) = 9120wp, 2x Axpert King 5000/48, 32x Narada 125Ah(2x16s)Lifepo4, Victron BMV700.
gold1
Příspěvky: 75
Registrován: čtv lis 25, 2021 6:47 pm

Re: Ohřev TUV - panely na stání u garáže

Příspěvek od gold1 »

pekoz píše:JJ to bych taky potřeboval. Moc se mi do té krabice all in one nechce. Ale zatím nic jsem nenašel.
U toho reglu BEL pozor. Napětí na DC výstup je spínáno pouze jednopólově. (Teď ale neřeknu jestli + nebo-)
Jako nápad přepínání je to výborný ale má to tuhle drobnou vadu na kráse.
Taky jsem měl tuhle představu jak to spojit ale našel jsem tady na foru informaci že se to potom s Axpertem hádá.
Ten kolega si BELa upravil doděláním spínání i druhém pólu. Není to moc složité funguje mu to výborně s Axpertem 3/24 ale jde to asi jenom u stavebnice která je ještě z většinou klasických součástek. Verze NG je kompletně SMD a tam už jde bastlení těžko. Zapojení je taky jiné a zatím jsem schema neviděl. Pro mě bohužel mám právě verzi NG.
Takže jedině vyřešit externí přepínání. Asi...?
Toho jsem si nikde v popisu zarizeni nevsiml.Jestli to tak skutecne je,tak nejaka uprava dle toho popisu uz je naprosto mimo moje dovednosti,takze pro mne slepa ulicka.Budu zkoumat dal,jak poresit co nejjednoduseji z panelu ohrev vody a teprve nasledne dobijeni baterie.
24x JaSolar 380wp(12xV+12xZ) = 9120wp, 2x Axpert King 5000/48, 32x Narada 125Ah(2x16s)Lifepo4, Victron BMV700.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2573
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Ohřev TUV - panely na stání u garáže

Příspěvek od tomas »

cipis píše:To je už komplet, já myslel jen obyč. regulátor, tj. jen a pouze MPPT vstup a výstup na baterii, nic jiného.
Nebo alespoň DC/DC konvertor 400/200 V by se hodil, aby se to dalo připojit do epsolaru, co má max. 200 V.
https://voltronicpower.com/en-US/Produc ... -Converter
V GBC ti ho prodají
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek