Solarni regulator

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.
bSir
Příspěvky: 101
Registrován: sob bře 12, 2011 9:26 pm

Solarni regulator

Příspěvek od bSir »

Ma cenu si na pocatecni hratky se solarni energii rovnou kupovat solarni regulator? Co jsem se tak dival tak nejlevnejsi stoji 500-600 Kc.
Je jasne, ze aspon blokovaci dioda bude zapotrebi, ale uvazuju nad par tranzistory a relatky abych zabranil prebijeni baterie - odpojeni pri vybiti zatim zajisti "invertor" 12/230V ktery se sam vypina pri nizkem stavu baterie, ale nevim jestli ma vubec cenu resit "invertor" kdyz si predstavim kolik % energie se v nem strati samotnym prevodem.
Jiri
Příspěvky: 56
Registrován: ned bře 06, 2011 7:16 am

Re: Solarni regulator

Příspěvek od Jiri »

Velmi těžká odpověď. Vše záleží na tom kolik budete mít na straně výroby a kolik budete mít na straně spotřeby. Pak je možno se rozhodovat mezi klasickými regulátory 12/24V,regulátory pro vyšší napětí např. 48V, MPPT regulátory nebo invertory. To vše s sebou nese řadu dalších nákladů dle individuálního projektu (baterie, vhodnou kabeláž,rozvodnici, lišty, apod...). Ale dle otázky to chápu jako kutilství někde v dílničce. Proto bych doporučoval před koupí čehokoli promyslet si k čemu mi bude takové zařízení v budoucnu sloužit.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Solarni regulator

Příspěvek od mypower.cz »

Za mě asi takto: pokud je pro vás konstrukce regulátoru svépomocí výhodnější časově / finančně a jsou patřičné konstrukční znalosti, proč ne. Určitě bude dobré ale myslet do budoucna, například dostatečně dopředu si to nadimenzovat výkonově atd, protože pokud si s tím zatím hrajete, počítám, že vás to zaujme tak, že si s tím hrát přestanete a poznáte, že je v tom hrozně moc elektriky :) a navic zadara, a rozjedete to ostrovničení naplno :) Možná by ale nebylo od věci koupit hotové otestované řešení, které po "počátečních hrátkách" můžete hned nasadit do "ostrého provozu".

Jinak co se měniče týče... převod 12-220 není efektivní. Já od té doby co mi odešel 600W střídač a byl jsem nucen přejít na 12V, začal mi stíhat ostrovní FV uplně komplet. Tzn centrálu nepotřebuju zapínat a mám elektriku snad až do zimy komplet zadara. Bez střídače se mi hodně znatelně zvedla efektivita. Tzn řekl bych, co můžete, zapojte napřímo na 12/24 ... podle toho jaký systém s jakou voltáží budete dělat.
Uživatelský avatar
dave100
Příspěvky: 40
Registrován: pát dub 22, 2011 11:50 am

Re: Solarni regulator

Příspěvek od dave100 »

Chtěl bych se zeptat, pokud máte domovní rozvody v DC, jak řešíte konektory ke spotřebičům a jak jsou u vás vyřešeny zásuvky? :o
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Solarni regulator

Příspěvek od mypower.cz »

Obrázek

Krabicka s 12V zasuvkami - k sehnani jednotlive - krabicka je plasova univerzalni, provrtane diry, pripevneny 2 12V zasuvky. Vedle krabicky s 12V zasuvkami mam Velleman PCS10 - to je ta vecicka, ktera kazde 2 minuty meri napeti na bateriich a panelech a posila to skrz USB do NTB, ktery kresli grafy na web mypower.cz

Jinak dle meho nazoru je lepsi pouzit klasicke 12V autozasuvky ze 2 prostych duvodu. Veskere redukce jsou takto udelane a 12V spotrebice maji vetsinou tuto zastrcku, a zadruhe nedojde k omylu pokud by byly zasuvky 220 i 12 stejne. To bych videl i jako nebezpecne to takhle bastlit.
Uživatelský avatar
dave100
Příspěvky: 40
Registrován: pát dub 22, 2011 11:50 am

Re: Solarni regulator

Příspěvek od dave100 »

Ještě bych měl dotaz k tomu notebooku či pc...jak do něj dostanete pro něj potřebné DC napětí tak, aby se nepoškodil? :)
Rozumím tomu tak, že koupíte konektor na pc a ten nainstalujete na šňůru k 12V zásuvce :?:
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Solarni regulator

Příspěvek od mypower.cz »

Uživatelský avatar
dave100
Příspěvky: 40
Registrován: pát dub 22, 2011 11:50 am

Re: Solarni regulator

Příspěvek od dave100 »

Ahátě v kabátě:-)
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Solarni regulator

Příspěvek od mypower.cz »

mimochodem predchozi prispevek byl muj prispevek cislo 100, toto je stý první :lol: :roll: ze bych to nejak oslavil ? :idea:
Uživatelský avatar
dave100
Příspěvky: 40
Registrován: pát dub 22, 2011 11:50 am

Re: Solarni regulator

Příspěvek od dave100 »

Blahopřeji :P

Když to tak vezmu, já asi mít moc na výběr mezi 12V a 230V mít nebudu.
Hospodyně potřebuje mít na čem udělat jídlo...tj varná deska, trouba, potom pračka...no to budou regulátory a baterky,
až se mi protočí panenky :lol:

Tady se to dá celkem hezky spočítat, jaká je spotřeba přes den, průřezy vodičů apd ;)
http://www.esomatic.de/Auslegung.asp
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Solarni regulator

Příspěvek od mypower.cz »

zkuste varit na plynu. Myslim ze to vyjde o neco levneji mozna. Varit na fotovoltaice mi prijde dost mazec .. :) Ale ta pracka samozrejme. Na to ale bude stacit mozna levny 5kW stridac. To chci jeste vyzkouset, ale jit by to melo i s tim mym 800Wp systemem. Pocitejte s tim, ze velky vykon nepotrebujete trvale, pokud elektrikou teda nevarite a netopite.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek