Ochrana před náhlým odpojením baterie (PIP-5048MKX)

Měniče Axpert
teapack
Příspěvky: 111
Registrován: ned říj 17, 2021 2:09 pm

Ochrana před náhlým odpojením baterie (PIP-5048MKX)

Příspěvek od teapack »

Zdravím,

pořídil jsem 2 měniče PIP-5048MKX (Axpert King II) - v podstatě Axpert King s vysokonapěťovým vstupem MPPT. Měnič (stejně jako klasický King) neumí fungovat bez baterie.

Chci je provozovat se skládanou LiFePO4 baterií s vlastní BMS (celkem 360Ah - 3P16S 120Ah článků). BMS má i odpojovač, nepředpokládám, že se to stane, ale teoretická možnost tu je - odpojení baterie za provozu. Měniče by z toho asi příliš radost neměly (zejména např. když půjde velký proud do baterie a ta se náhle odpojí).

Řešil jste to někdo? Pomohlo by paralelně k LiFePO4 paku s BMS připojit olověnou baterii? Nepřineslo by to jiná úskalí?
Nevadil by olovu provoz v režimu 50,4V - 54,4V (pro 12V baterii 12,6V - 13,6V)?

Děkuji,
Eduard
Thoma_CPU
Příspěvky: 74
Registrován: úte led 18, 2022 10:37 pm

Re: Ochrana před náhlým odpojením baterie (PIP-5048MKX)

Příspěvek od Thoma_CPU »

Jsou tu členové kteří spokojeně provozují s kombinaci LifePo4 + olovo chce to pohledat. S tím že jsem pochopil že je to ideál cyklovat LifePo4 a Olovo je spíše jako záloha když nebude DS.

Dle mého by asi nebylo od věci udělat ty baterie samostatně. Alespoň já to tak chci provozovat - jednak můžu případně dělat servis na jednotlivých bateriích když bude třeba a taky jako ochrana před tím aby se odpojila baterie a případně odešel MPPT do křemíkového nebe.
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Ochrana před náhlým odpojením baterie (PIP-5048MKX)

Příspěvek od vla »

Nějak si nedovedu představit náhlé odpojení baterek, jen tak z ničeho nic.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Ochrana před náhlým odpojením baterie (PIP-5048MKX)

Příspěvek od rottenkiwi »

Malo by to byt urobene tak, ze menic sa odpoji sam pri LOW_VOLTAGE_DISCONNECT
co vsak musi byt viac ako BMS LOW_VOLTAGE_DISCONNECT a sucasne
nesmie BMS odpojit pri poklese nejakeho clanku pod nejake napatie v BMS
ale musi to odkomunikovat menicu a ten sa vypne, podobne to treba odkomunikovat
vsetkym DC-DC menicom pripojenym na baterku a vsetkej monitorovacej celektronike
ak je napajana z baterky na ktorej je to BMS. / moze mat aj nezavisle napajanie /.

Tiez to odpajacie napatie musi byt robene dynamicky, ergo 10, 50 a 100 A zataze
znamena ine odpojovacie napatie.

Podobne je to pri odpojheni MPPT, zalezi ako je konstruovane, ja mam svoje MPPT
konstruovane tak, ze riadiaca elektronika je napajana z baterky, ergo musi byt
najprv napatie na baterke, az potom to zacne pustat prud z panelov.

Ak je vsak MPPT konstruovane tak, ze je napajane z panelov, tak to moze ale nemusi
byt problem, zase zalezi od konstruktera ako vyriesi presun energie z cievky,
aby nevznikol peak na FET-och a kondoch.

Preto by bolo dobre, keby BMS pred odpojenim baterky odkomunikovalo stav MPPT
to by znizilo vykon na 0 W a odpojilo sa.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Martin P
Příspěvky: 580
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Ochrana před náhlým odpojením baterie (PIP-5048MKX)

Příspěvek od Martin P »

Mám kombinaci olovo + lifepo4. Funguje mi to spolehlivě již čtvrtým rokem s tím, že na běžné cyklování se používá lifepo4 a olovo slouží jako záloha. Zároveň tlumí propad napětí na lifepo4 při jeho vybití. Pod 51V, kdy se napětí na článcích lifepo4 začíná lámat dolů zátěž postupně přebírá olovo.
Na grafu napětí baterie se místo "kolene" objeví rovná šikmá čára dolů.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Atman
Příspěvky: 305
Registrován: ned čer 20, 2021 10:09 am
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: Západné Slovensko

Re: Ochrana před náhlým odpojením baterie (PIP-5048MKX)

Příspěvek od Atman »

Na ochranu regulátora mám tiež 16ks 4P4S 17Ah 12V akumulátory - vyradené zo záložných serverovní, sú zapojené priamo k regulátoru pred rozvodnicou a tak keď by sa stalo že BMS aku odpojí, MPPT ostane zo strany batérií pekne pod napätím a nezhorí náhlym prepätím. A takisto ak by BMS odpojilo dolu pre podpätie nejakého článku aku, ostane to na tej maličkej baterke, klesne napätie a meniče sa korektne odpoja. Sú to aku zadarmo, takže žiaden problém ak dostanú pri tých situáciách nejakú strašnú prúdovú šupu. A držia sa stále medzi 13 - 13,5V ( 52 - 54V na celý pack) a tak ich tam nechám roky. Týka sa to celé hlavne menšieho regulátora 150/35 Victron, ktorý nemá externý vyvedený vypínač a nedá sa vypnúť cez BMS. Väčší 150/100 to má a ten vypínač už je ovládaný BMSkou a vypne sa korektne pri vysokom napätí nejakého článku a netreba olovo ako zálohu. Mám to ako postupku, pri vysokom napätí BMS odpojí výkonný regulátor a ak napätie nepoklesne, po 15s vypne cez relé natvrdo menší od LiFePO a ten ostane na olove.
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V iba na vyťažovanie TUV, ÚK, bazén + ďalší 5kW Ipower záloha a príprava na nabíjanie elektromobilu.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85. Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh -16x 320Ah LiitoKala ( reálna kapacita 283 - 294Ah) + 16x 280Ah Eve spolu na Victron Smartshunte.
kuli
Příspěvky: 441
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ochrana před náhlým odpojením baterie (PIP-5048MKX)

Příspěvek od kuli »

Mám 900 Ah Li-ion 12 s ( Tesla 75 s moduly 10 ks - 2 x 6 s). Zapojené 5p 2s modul ( 6s) - 5 x BMS.
Prevádzkujem to od 42 - 49 V. (SOC 20 % - 90 %).

Ku každej BMS mám paralelne zapojenú 6 V kontrolku
( Keď BMS odpojí vetvu tak sa rozsvieti - napätie sa dostane na kontrolku z ostatných vetiev )

Je málo pravdepodobné, že odpojí 5 BMS naraz. Možno primitívne riešenie, ale veľmi jednoduché.
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek