Nutný nominální výkon?

Diskuze, rady, nápady, postřehy v oblasti alternativních zdrojů energie, elektrorozvodů, elektrozařízení, regulace, komponent a úsporných spotřebičů.
mssite
Příspěvky: 8
Registrován: ned říj 07, 2012 11:04 am

Nutný nominální výkon?

Příspěvek od mssite »

Zdravím všechny,
rád bych se pomocí FVE zajistil proti dlouhodobějšímu zimnímu výpadku elektřiny. Mám trubicové kolektory a k tomu nově krbová kamna s výměníkem, takže teoreticky potřebuju pokrýt spotřebu čerpadel+kotle, což by bylo 260+70W požadovaného příkonu.
Je otázka, zda při větších výpadcích elektřiny bude vůbec plyn, ale dům je dobře izolovaný a při drobném teplotním nepohodlí ho utáhnou i kamna se sluncem, které při mrazech svítívá. Také přemýšlím nad TEG, protože kamna stojí u venkovní zdi a dosáhnout na TEG rozdílu třeba 100°C by v zimě nemusel být problém a možná by si tak kamna na své oběhové čerpadlo (6-40W) "vydělala" sama (na druhou stranu bez oběhovek pro TUV a dva okruhy podlahového top. to nemá dvakrát smysl). Je hloupé nemoct si zatopit bez elektřiny, ale stejně hloupé je otvírat při -20° okna, protože kamna dávají skoro 2x víc, než dům potřebuje při zmiňovaném 40° gradientu a ráno pak ohřívat vodu plynem.

Ocením jakýkoli názor, zejména mě zajímá účinnost v zimě, zkušenosti s TEG, zkrátka cokoli...
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Nutný nominální výkon?

Příspěvek od atom »

V zimních měsících (lis/pro/led/úno) dá 1kWp instalovaného výkonu denně průměrně 1,2kWh., takže bída. 330w na čerpadla a kotel je hodně, nevím jaké % času jsou v činnosti, ale 1kWp panely asi nebude stačit tipuju.
Když už máš kamna, tak si na vodu místo plynu dej kombinovaný bojler, ráno nic ořívat nebudeš muset.
S TEG nemám zkušenosti.
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
mssite
Příspěvky: 8
Registrován: ned říj 07, 2012 11:04 am

Re: Nutný nominální výkon?

Příspěvek od mssite »

Dík za odpověď. Na dovysvětlení: všechno teplo se sbírá do velký centrální nádrže, ze které se bere teplo na TUV, voda do podlahovky apod... Těch 330W (pro tři obydlená patra) je strop, tzn. čerpadla i kotel na plný výkon. Určitě v krizový situaci nemusí jet vše na 100% výkonu (a čerpadla ani nejedou) a také ne najednou, zvlášť když všechno teplo sbírám nejprve do vody.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek