Asymetrický hybridní střídač SUN-8K-SG04LP3-EU

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
mj_Olomouc
Příspěvky: 2
Registrován: čtv lis 18, 2021 2:48 pm
Reputace: 0

Asymetrický hybridní střídač SUN-8K-SG04LP3-EU

Příspěvek od mj_Olomouc »

Zdravím všechny,
omlouvám se předem za nové vlákno. Jsem tady nový, zatím se rozkoukávám, ale vlákno s invertorem SUN jsem nenalezl :roll:

Plánuji postavit hybridní FVE s výkonem 5,44 kWp, baterie 10,65 kWh, tedy takto mi to předběžně vyšlo (plochá střecha max sklon 10-15°, jižní směr, cca 40-50m2, novostavba v nízkoenergetickém standardu, vše v elektrice) a našel jsem na webu hybridní střídač od společnosti NingBo Deye Inverter Technology Co.,Ltd a to řadu SUN 5-12K-SG04LP3-EU

https://www.deyeinverter.com/deyeinvert ... %B5(1).pdf

Podle katalogové stránky by měl umět, vše co jsem si od takového střídače přál.
- je asymetrický (až prý do 50% celkového výkunu na jedné fázi)
- podpora 48V nízkonapěťové baterie např. Pylontech
- podpora připojení spalovacího generátoru
- frekvenční posun pro tvorbu mikrosítí
- 2x MPPT s nominálním proudem 13A (podpora FV panelů 440-460W)
- sám si sosá ze sítě
- prý podpora UPS
- po dobu 10s zvládne dvojnásobek nominálního výkonu (snad zvládne nastartit nějaký el. motor)

Značka ideál 8-)

Otázka zní, potkal/zkoušel ho někdy někdo? Na co si dát pozor při případné koupi? Díky předem za reakce.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Asymetrický hybridní střídač SUN-8K-SG04LP3-EU

Příspěvek od rob.brno »

Vypadá to zajímavě, zatím jediný allinone 3f na 50V aku(teda ty proudy jsou extrémní).
Ovšem mám obavu, že to nebude mít "Českou homologaci", takže to nepůjde legálně připojit k DS.
mj_Olomouc
Příspěvky: 2
Registrován: čtv lis 18, 2021 2:48 pm
Reputace: 0

Re: Asymetrický hybridní střídač SUN-8K-SG04LP3-EU

Příspěvek od mj_Olomouc »

Rozumím tomu tak, že do doby homologace, bych to musel provozovat jako ostrov, pokub bych jej chtěl přesto používat?

Nenašel jsem žádnou zmínku o českém dodavateli, zatím bohužel :(
tenlester
Příspěvky: 20
Registrován: úte dub 19, 2022 10:12 pm
Reputace: 2

Re: Asymetrický hybridní střídač SUN-8K-SG04LP3-EU

Příspěvek od tenlester »

Jen si dovolím upozornit, že tento střídač má českou homologaci.

Na český trh jej dodává malina group.
https://malinagroup.cz/stridace/

Pokud vše klapne budu jej zanedlouho mít ve sklepě v dost podobné kombinaci. Tak mohu nasdílet zkušenosti. Bude to 5,8kWp + 10 hWh baterie 48V v hybridním módu s možností ostrovního fungování. Bohužel do starého domu, který vzhledem k místu a orientaci nedokážu pokrýt FVE celý, takže se bez distribuce a hybridy neobejdu.
pavel.jurik
Příspěvky: 2
Registrován: stř kvě 04, 2022 10:01 pm
Reputace: 0

Re: Asymetrický hybridní střídač SUN-8K-SG04LP3-EU

Příspěvek od pavel.jurik »

Tenlester: klaplo to? Spokojenost s tim stridacem? A celkove spokojenost s celou sestavou? A s montazi? Diky pj
patasoldloafer
Příspěvky: 3
Registrován: pon led 17, 2022 11:03 am
Reputace: 1

Re: Asymetrický hybridní střídač SUN-8K-SG04LP3-EU

Příspěvek od patasoldloafer »

Dorazili mi tyto střídače do dílny, parádní provedení, masivní bedna, poctivý kusy hliníku na chladičích. Dám vědět jak to zapojím.
tenlester
Příspěvky: 20
Registrován: úte dub 19, 2022 10:12 pm
Reputace: 2

Re: Asymetrický hybridní střídač SUN-8K-SG04LP3-EU

Příspěvek od tenlester »

Jenom zareaguji na dotaz zda to klaplo. Klaplo. Vše funguje, pouze montáž byla delší díky ne úplně perfektní koordinaci, nutnosti dodělat uzemnění a dalším radostem.

Zkušenosti s používáním střídače.
Zdá se, že funguje dobře - dokáže na loadu kombinovat grid, baterii i energii ze stringu. Ale je to můj první střídač, takže nevím. A posouzení přikládám výstup ze solar-assitant. Stridac je nastaven v modu "zero export to GRID". Sice uz jsem pripojen i papirove, ale jeste nemam dohodnuty vykup, tak to zkousim. Bude mne zajimat hodnoceni, zda je toto chovani spravne nebo ne.

modra - odber domu
cervena - odber ze site
zluta - odber z panelu


V noci jsem jel na baterku - cca. 300W
bod A - Tesne rano baterka spadla na 40% a tedy si zacal brat ze site. Ale zacina svitit a baterie se zacina nabijet.
bod B - moje snidane. Poustim konvici, kavovar. Odber skokove roste nad aktualni moznosti pavelu. Chvilku - cca. 2-3 sec si bere ze site a pak zapoji baterii a snidani dovarim na baterii. To same se stane o hodinu pozdeji, kdyz se neco vari.
11.10 - baterie je nabita, takze si snizuje vykon z panelu na nutne pokryti domu.
11.15 - neco poustim takze si zase vykon z panelu zvysuje. Ale chvili to trva, takze si par sekund bere ze site

oblast C - ta mne vlastne trochu znervoznuje. Opet jedou jen zakladni spotrebice, takze to tak kolisa. vzdycky spusti panely, pak vypne, pro tom prekmitava odber ze site obcas co maleho minusu. Dal jsem detail v nejvyssim rozliseni poslednich 5 min.

Reálně když se podívám na CEZ hodiny, tak odběr ze sítě je 0,5kWh za den (normálně 10kWh). Na smartmeteru mám přetok zpět asi 0,1kWh za den.

Uvítám zhodnocení, zda je toto správné chování.

Jediné co je na střídači odpad je ten wifi logger napojený na Solarman. To je fakt odpad. Data posílá jednou za deset minut, padá atd. A nenasel jsem inteligentni cestu jak jej napojit na HomeAssistant. Nahradil jsem RPI se sollar assiatntem a jsem spokojen.
Přílohy
Screenshot 2022-05-08 125938.png
stridac.png
Cheprer
Příspěvky: 10
Registrován: úte úno 01, 2022 8:24 pm
Reputace: 0

Re: Asymetrický hybridní střídač SUN-8K-SG04LP3-EU

Příspěvek od Cheprer »

tenlester píše:Jenom zareaguji na dotaz zda to klaplo. Klaplo. Vše funguje, pouze montáž byla delší díky ne úplně perfektní koordinaci, nutnosti dodělat uzemnění a dalším radostem.

Zkušenosti s používáním střídače.
Zdá se, že funguje dobře - dokáže na loadu kombinovat grid, baterii i energii ze stringu. Ale je to můj první střídač, takže nevím. A posouzení přikládám výstup ze solar-assitant. Stridac je nastaven v modu "zero export to GRID". Sice uz jsem pripojen i papirove, ale jeste nemam dohodnuty vykup, tak to zkousim. Bude mne zajimat hodnoceni, zda je toto chovani spravne nebo ne.

modra - odber domu
cervena - odber ze site
zluta - odber z panelu


V noci jsem jel na baterku - cca. 300W
bod A - Tesne rano baterka spadla na 40% a tedy si zacal brat ze site. Ale zacina svitit a baterie se zacina nabijet.
bod B - moje snidane. Poustim konvici, kavovar. Odber skokove roste nad aktualni moznosti pavelu. Chvilku - cca. 2-3 sec si bere ze site a pak zapoji baterii a snidani dovarim na baterii. To same se stane o hodinu pozdeji, kdyz se neco vari.
11.10 - baterie je nabita, takze si snizuje vykon z panelu na nutne pokryti domu.
11.15 - neco poustim takze si zase vykon z panelu zvysuje. Ale chvili to trva, takze si par sekund bere ze site

oblast C - ta mne vlastne trochu znervoznuje. Opet jedou jen zakladni spotrebice, takze to tak kolisa. vzdycky spusti panely, pak vypne, pro tom prekmitava odber ze site obcas co maleho minusu. Dal jsem detail v nejvyssim rozliseni poslednich 5 min.

Reálně když se podívám na CEZ hodiny, tak odběr ze sítě je 0,5kWh za den (normálně 10kWh). Na smartmeteru mám přetok zpět asi 0,1kWh za den.

Uvítám zhodnocení, zda je toto správné chování.

Jediné co je na střídači odpad je ten wifi logger napojený na Solarman. To je fakt odpad. Data posílá jednou za deset minut, padá atd. A nenasel jsem inteligentni cestu jak jej napojit na HomeAssistant. Nahradil jsem RPI se sollar assiatntem a jsem spokojen.
Můžu poprosit více info.
Jaká je dlouhodobější realita provozu?
Co pretoky a spotřeba samotného střídače?
Jakým způsobem jsi vyřešil to napojení na raspi a SA?
tenlester
Příspěvky: 20
Registrován: úte dub 19, 2022 10:12 pm
Reputace: 2

Re: Asymetrický hybridní střídač SUN-8K-SG04LP3-EU

Příspěvek od tenlester »

Cheprer píše: Můžu poprosit více info.
Jaká je dlouhodobější realita provozu?
Co pretoky a spotřeba samotného střídače?
Jakým způsobem jsi vyřešil to napojení na raspi a SA?

realita provozu je taková, že se s tím stále učím. Ale baví mne to.
Snažím se různě nabíjet EV auto, spouštět různé zátěže apod. Summary je vidět tady. Reálná spotřeba domu je 11kWh, zbytek nad je EV auto, kryptominer apod.

Vlastní spotřeba naprázdno je cca. 40W, když to jede ve špičcce tak 100W.

Napojení je takové, že ke střídači mám před rs232 připojený RPI3 s SA. Ten se chová jako MQTT publishet a z HA to beru pres MQTT broker. Já MQTT používám už dlouho třeba pro Zigbee (světla, zásuvky, senzory apod.) takže jsem jenom do brokeru přidal nový channel. Kdyztak můžu vysvětlit detailněji - je tam nutné udělat jednu konfiguraci manuálně - tedy že to nejde naklikat.
Přílohy
Screenshot 2022-06-07 104223.png
PetrW
Příspěvky: 7
Registrován: úte bře 08, 2022 12:17 pm
Reputace: 0
Bydliště: Ostrava

Re: Asymetrický hybridní střídač SUN-8K-SG04LP3-EU

Příspěvek od PetrW »

Dobrý den, mohu se zeptat na legalizaci u ČEZu zpracovával jste si projekt sám? byly nějaké problémy se schválením? Mám objednaný stejný měnič a chtěl bych ho kvůli přetokům zlegalizovat ať nemusím přepínat sítě.
Děkuji PW
tenlester
Příspěvky: 20
Registrován: úte dub 19, 2022 10:12 pm
Reputace: 2

Re: Asymetrický hybridní střídač SUN-8K-SG04LP3-EU

Příspěvek od tenlester »

PetrW píše:Dobrý den, mohu se zeptat na legalizaci u ČEZu zpracovával jste si projekt sám? byly nějaké problémy se schválením? Mám objednaný stejný měnič a chtěl bych ho kvůli přetokům zlegalizovat ať nemusím přepínat sítě.
Děkuji PW
Nikoliv. Veškěré papírování včetně ČEZ mi dělal dodavatel - Malina Group.
UTima
Příspěvky: 91
Registrován: ned zář 01, 2019 1:29 pm
Reputace: 3

Re: Asymetrický hybridní střídač SUN-8K-SG04LP3-EU

Příspěvek od UTima »

Napojení je takové, že ke střídači mám před rs232 připojený RPI3 s SA. Ten se chová jako MQTT publishet a z HA to beru pres MQTT broker. Já MQTT používám už dlouho třeba pro Zigbee (světla, zásuvky, senzory apod.) takže jsem jenom do brokeru přidal nový channel. Kdyztak můžu vysvětlit detailněji - je tam nutné udělat jednu konfiguraci manuálně - tedy že to nejde naklikat.
Dobrý den, mohu poprosit o postrčení?
Mám aktuálně také SolarAssistant, v nastavení SA jsem spustil MQTT i objevení v HA, ale v MQTT Home Assistant žádnou novou integraci nevidím. Už tam mám 14 dalších, různé teploměry, termostatické hlavice a tak. V návodu od SA je nastavení MQTT, ale to bych si zřejmě rozbil připojení už stávajících zařízení.
Tento postup tedy nechápu:
https://solar-assistant.io/help/home-assistant/setup
pak jsem našel toto:
https://solar-assistant.io/help/home-as ... oker-setup
ale to už vážně netuším jestli to vyřeší můj problém. Zatím jediné co chci tak dostat výrobu FVE do energo panelu HA.
Děkuji
1 x MPP PIP 5048MK (axpert - bez přetoků) + 12 x 330W CS + 16x280Ah - JK BMS + Solar Assistant - Home Assistant.
https://pvoutput.org/intraday.jsp?id=114933&sid=100171
tenlester
Příspěvky: 20
Registrován: úte dub 19, 2022 10:12 pm
Reputace: 2

Re: Asymetrický hybridní střídač SUN-8K-SG04LP3-EU

Příspěvek od tenlester »

UTima píše: Dobrý den, mohu poprosit o postrčení?
Jasně. Krok 1: Ověřte si, že SA fakt posílá, třeba tímhle.
http://mqtt-explorer.com

Krok 2: Na home assistant potřebujete MQQ Broker nainstalujte si tenhle addon https://github.com/home-assistant/addon ... to/DOCS.md

Krok 3: Tomu brokeru je nutné říci, aby bral stream z SA a publikoval jej dále. Mimo jiné jako hodnoty entit v HA. Tomu se říká MQTT bridge.
V konfiguraci addonu nastavte cast customize. Viz YAML

Kód: Vybrat vše

logins:
  - username: mqtt
    password: vaseheslokmqtt
require_certificate: false
certfile: fullchain.pem
keyfile: privkey.pem
customize:
  active: true
  folder: mosquitto

Pak vlezte do slozky v home HA a vytorte soubor shared/mosqitto/mosquitto.conf
V nem nastavte, kde je ten SA

Kód: Vybrat vše

connection: SolarAssistant
address 10.0.1.179
topics # in
IP pochopitelně dejte IP vašeho SA.

Pak restartujte addon. Mělo vy to způsobit, že se objeví nová integrace a v ní device a entity odpovídající vašemu střídači
jagr
Příspěvky: 12
Registrován: ned črc 31, 2022 8:56 pm
Reputace: 0

Re: Asymetrický hybridní střídač SUN-8K-SG04LP3-EU

Příspěvek od jagr »

Dobrý den, má DEYE SUN grafický UI nebo ty grafy co tu prezentujete jsou z nějaké vlastní nástavby?
PetrDubi
Příspěvky: 1327
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Reputace: 208
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Asymetrický hybridní střídač SUN-8K-SG04LP3-EU

Příspěvek od PetrDubi »

Ty grafy co jsou nahoře jsou z placeného systému SolarAssistant a obdobné grafy jdou udělat i v Home Assistant (propojení se řeší nad tvým dotazem). Přímo Deye žádné grafy nemá, nějaké grafy jsou nejspíš v tom sysému Solarman, kam posílá data ten wifiloger, ale data prý odesílá jednou za 10 minut, takže v praxi použitelné spíš na to, kolik bylo vyrobené energie a podobně, ale prakticky neukazuje co se v něm děje (když bude například mezi dvěma odeslanýma dávkama dat spotřeba 8 kW po dobu 5 minut a jinak bude spotřeba 1 kW, tak to v těch grafech vůbec neuvidíš).
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
jagr
Příspěvky: 12
Registrován: ned črc 31, 2022 8:56 pm
Reputace: 0

Re: Asymetrický hybridní střídač SUN-8K-SG04LP3-EU

Příspěvek od jagr »

Dobrý den, dotaz k DEYE 8k/10k
Kdo má tento měnič doma?
Jak hlučný je tento invertor? Zajímá mě, zda to je opravdu tiché.

Hluk je pro mě velmi velmi důležitý parametr.
Uživatelský avatar
sata28
Příspěvky: 1
Registrován: sob srp 13, 2022 1:25 pm
Reputace: 0

Re: Asymetrický hybridní střídač SUN-8K-SG04LP3-EU

Příspěvek od sata28 »

Dobrý den,
chěl bych se zeptat všech, co mají zapojený střídat SUN-8K-SG04LP3-EU, jak mají řešený backup load.
Nezdá se mi způsob, kterým technic od "Malina Group" jej chce připojit.
Uživatelský avatar
tomjal1
Příspěvky: 2
Registrován: sob srp 13, 2022 5:18 pm
Reputace: 0

Re: Asymetrický hybridní střídač SUN-8K-SG04LP3-EU

Příspěvek od tomjal1 »

Ahoj všichni, dopředu avizuju, že jsem laik, jednám s firmou Malina Group o realizaci FVE 9,72 kWp, baterie 20 kWh, a při projednávání nabídky na mne vyskočila dost zvláštní věc, které nerozumím (a nerozumí jí ani lidi od Maliny, což je na pováženou). Podle jejich simulací když za rok nabiju do baterek 3052 kWh, odeberu z nich jen 2552 kWh, ztráty vybíjením a nabíjením jsou 431 kWh a vlastní spotřeba BMS 78 kWh. (tohle není moje plánovaná FVE, jen typový příklad). Ta ztráta nabíjením a vybíjením je normální? Je to u 10 kWh baterky. Když budu mít dvě, bude to 2x tolik, ta ztráta. Nejsou schopni mi vysvětlit, proč je ta ztráta tak vysoká, a ostatní prodejci se u Solaxu a Pylontechu tváří, že takový problém neexistuje, tak nevím, co si o tom myslet. Předem díky všem za polopatické vysvětlení.
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Asymetrický hybridní střídač SUN-8K-SG04LP3-EU

Příspěvek od cipis »

Vysoka ztrata? To mi moc vysoka ztrata neprijde, naopak. Ucinnosti se musi nasobit, takze 90% menic a 90% baterka a hned jsi na 81%.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
tomjal1
Příspěvky: 2
Registrován: sob srp 13, 2022 5:18 pm
Reputace: 0

Re: Asymetrický hybridní střídač SUN-8K-SG04LP3-EU

Příspěvek od tomjal1 »

cipis píše:Vysoka ztrata? To mi moc vysoka ztrata neprijde, naopak. Ucinnosti se musi nasobit, takze 90% menic a 90% baterka a hned jsi na 81%.
Já to moc nechápu. Baterka má vlastní měnič? Myslel jsem, že z panelů jde stejnosměrný přes střídač do baterek (stejnosm.) a až na výstupu z baterky to jde přes střídač do AC a do spotřeby v domě nebo do přetoku.
Většina výrobců udává účinnost baterií min. 95%.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek