Rady k FVE 13kWp

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Karmo999
Příspěvky: 6
Registrován: pon říj 25, 2021 4:38 pm

Rady k FVE 13kWp

Příspěvek od Karmo999 »

Ahojte,
čítam tu o FVE kopec príspevkov a mám z toho už v hlave riadny guláš... zakladám teda tému a chcem vás poprosiť o rady k návrhu mojej FVE.
Aktuálny stav: Dom plne elektrifikovaný, lokalita, ročná spotreba 18MWh, vykurovanie káble v podlahe, bojler 200L 2kW, darling, varenie elektrika, v lete bazén s tepelkom 3kw, kamery, routre, pc, PLC S7-300- možno sa mi s ním podarí spraviť aspoň jednoduché vyťažovanie....
Dispo strechy: západ 100°(podla PVGIS), sklon 32°, bez tieňov do večera slnko, východ -80°, sklon 32°tienia stromy do cca 11tej hodiny...
Chcem vyrábať čo to dá, kvôli tým 18MW ročnej spotrebe, plánujem cca 50ks panelov 265W(už zakúpené), virtuálnu batériu, aby som navyrábal niečo aj na zimu, jar až jeseň by som chcel vykryť čo sa bude dať bojler, bazén, bežné veci, ostatné do VB. Mám otázky, prosím o rady a názory...
Aký menič.. oplatí sa mne fyzická batéria? Rozmýšľam že možno neskôr ak pôjdu ešte s cenou dole, že by som niečo okolo 4-5kW kúpil.... tak nad meničom rozmýšlam Goodwe ET10K, je asym, jar jeseň by aj na prikúrenie podlahou niečo vykryl na každej fáze...
Ak ten menič, tak dať 25 panelov na západ a 25 na východ aj kvôli tomu tieňu? alebo všetky na západ... (vojde tam aj 50ks)
Zapojí a zlegalizuje mi to kamoš elektrikár, nie cez dotácie... chcem to čo najjednoduchšie, preto rozmýšľam 1 menič, ak batériu časom tak asi HV... alebo len virtualnu? Alebo 3 meniče? isť do 48V?
Ďakujem za rady a usmernenia a ospravedlňujem sa za trochu chaosný popis :)
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Rady k FVE 13kWp

Příspěvek od Diablo1st »

Otázky:
- treba ti 3f?
- Vie ten menič pracovať aj bez batérii? Väčšinou to meniče nevedia.
- vieš si batériu poskladať? 4 či 5kW batérie bude málo pre 13kWp pole.
- rozpočet?
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Karmo999
Příspěvky: 6
Registrován: pon říj 25, 2021 4:38 pm

Re: Rady k FVE 13kWp

Příspěvek od Karmo999 »

3f netreba...
Cital som tu o bateriach, ako skladate... ale mam v tom este trochu hokej... clanky pozapajat v pohode, ale bms mi este nie je celkom jasne ako bastlite... ale asi si na to netrufnem.. preto radsej hotove riesenie... preto ma aj prvy variant napadlo najjednoduchsie VB - navyrabam nieco aj nazimu...
Rozpocet: panely, montaz uz neratam, tak menice pripadne bateria tak 3 -4 tis...
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Rady k FVE 13kWp

Příspěvek od Diablo1st »

Batériu zvládne zostaviť aj šikovná ženská :D
https://www.youtube.com/watch?v=IEbjtgBxp14

Problém je, že ten menič bez batérii asi nenaštartuje (v manuále sa píše min. 180V), čiže treba min 4ks Pylontech resp. od iného výrobcu, čo je prakticky tvoj rozpočet.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Rady k FVE 13kWp

Příspěvek od Quickyprd »

Nejsem ani za nehet profesionál, ale když si nejsi jistý baterií a opravdu chceš VB, což mě přijde jako blbost (razím teorii co je doma se počítá). 3F je myslím zbytečné, pokud to budeš mít i na vytěžování. 1F je prostě vyrovnanější a nemusíš řešit nějakou asymetrii. Nevím jak je to u bratrů s legislativou, co dovolí legálně přifázovat. Ale já (já nejsem ty ani nikdo jiný) bych voli třeba 1F Fronius Primo 8kW, pole dá i 12kWp a časem můžeš udělat AC coupling s Victronem. Má do hezky škálovatelné LV baterie. taky nevíme kolik máš peněz. Jinak ceny spíše porostou sice baterie jako takové klesají, ale dovoz, inflace....nebo rovnou ostrov, kde ale potřebuješ na takovéto pole dost baterií...já mám 10kWh Li-on + 3,6kWp u domu se spotřebou 4,5Mwh a je to takové minimum, méně určitě ne...plně to stačí jen od cca dubna do září/října, dle počasí. Jinak rozumím tvému odporu k stavění baterií...já jsem vzděláním úplně někde jinde a taky bych nechtěl, aby zdejší zkušení ostrovníci mě záváděli kanyly :-D takže jsme koupil hotové řešení v hezké úhledné bedně :-D...jen ty prachy no...
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Rady k FVE 13kWp

Příspěvek od Diablo1st »

8kW na jednej fáze ti nepripoja.

V SR podľa zákona č.309/2009 § 4a odsek 2a:
- celkový inštalovaný výkon malého zdroja nepresiahne hodnotu, ktorú zabezpečuje istenie 16 A na jednej fáze

Čiže max. 3,7kW na fázu, alebo si potom pozrieť podmienky pripojenia pre zdroje do 100kW, ale počítam, že zo bude väčšia byrokracia ako pri malých zdrojoch. :lol: Treba sa opýtať na distribučke, čo sa dá pripojiť a čo nie.

Ale je pravda, že ak chceš využiť Virtuálnu Batériu je lepšie kúpiť rovno 10kW 3f on-grid. Ak budeš v budúcnosti chcieť batérie dá sa to riešiť cez AC-Coupling.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Rady k FVE 13kWp

Příspěvek od mypower.cz »

Karmo999 píše:virtuálnu batériu, aby som navyrábal niečo aj na zimu,
Podmínky fóra při registraci: Nebudu dodávat do sítě.

To je jak u blbých tohle fakt. Já už nevím.

::facepalm::
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Rady k FVE 13kWp

Příspěvek od FRSO »

mypower.cz píše:
Karmo999 píše:virtuálnu batériu, aby som navyrábal niečo aj na zimu,
Podmínky fóra při registraci: Nebudu dodávat do sítě.

To je jak u blbých tohle fakt. Já už nevím.

::facepalm::
Já bych to smazal a vůbec bych se s tím nezabýval, mají to v podmínkách registrace a pořád to zkouší.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Karmo999
Příspěvky: 6
Registrován: pon říj 25, 2021 4:38 pm

Re: Rady k FVE 13kWp

Příspěvek od Karmo999 »

Ok ospravelnujem sa za porusenie.... myslel som virtualna bez dotacii a hybridny system je v pohode.... Ale aj tak diky za rady, budem to tu este studuvat a nieco vymyslim....:)

Edit: Asi dam teda nejaky 10KW menic, a potom budem vymyslat 1 fazu zalohovat z baterie - svetla, pocitace, chladnicky... 48V systemom, mozno ten Victron a baterku by som mozno skusil vyskladat... S mojou velkou spotrebou ostrov nedam, tak nejaky hybrid... pripadne co najviac vykryt nejakym vytazovanim... ale momentalne do bateriek vela penazi nechcem dat.... este raz sorry a diky za usmernenie
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: Rady k FVE 13kWp

Příspěvek od mgx »

zmazat...
Karmo999
Příspěvky: 6
Registrován: pon říj 25, 2021 4:38 pm

Re: Rady k FVE 13kWp

Příspěvek od Karmo999 »

tak to cele zmazte.... popytam sa vo vlaknach, aby to bolo k teme, co mi neni jasne... ale urcite chcem hybridny system aj s fyzickou bateriou...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek