Největší větrná turbína dokáže napájet 20 000 domácností

Novinky, zajímavosti, věda a technika v oblasti solární energie.
Uživatelský avatar
karelkilian
Příspěvky: 155
Registrován: úte pro 11, 2018 1:22 pm

Největší větrná turbína dokáže napájet 20 000 domácností

Příspěvek od karelkilian »

Dobrý den,

zase je tu pátek, a to znamená, že vám přináším článek ke čtení, zamyšlení a případné diskuzi. Tentokrát se podíváme do Číny.

Přeji hezký den.
Karel Kilián

Největší větrná turbína dokáže napájet 20 000 domácností

S rostoucí poptávkou po čistší energii dochází také k rozmachu vývoje větrných turbín. Výrobci se předhánějí v deklarovaném výkonu, takže například před několika měsíci byla představena větrná turbína GE Haliade-X, která dokáže na jedno otočení napájet jednu domácnost po dobu dvou dnů (psali jsme zde).

Vývoj se ale nezastavuje - firma MingYang Smart Energy se sídlem v čínském Kuang-tungu, zabývající se čistou energií, představila největší větrnou turbínu na světě, která dokáže napájet až 20 000 domácností. Novinka, označovaná jako MySE 16.0-242, je určená pro nasazení na moři.

Větrná turbína MySE 16.0-242

Větrná energetika na moři prochází transformací a je klíčovým řešením pro přechod na čistější elektřinu. Neustálé zdokonalování a vývoj technologie větrných turbín umožnily developerům pustit se do hlubších vod a využívat další zdroje větru.

Největší větrnou turbínu MySE 16.0-242 s hybridním pohonem na světě deklaruje její výrobce jako dosažení nového milníku. „Větrník“ je určen nasazení v oblastech s velmi silným větrem, přičemž by měl bez úhony ustát i tajfun.

Turbína má jmenovitý výkon 16 MW, rotor o průměru 242 metrů a lopatky dlouhé 118 metrů, jež při otáčení pokrývají ohromující plochu 46 000 m2 odpovídající více než šesti fotbalovým hřištím. Díky největšímu rotoru a nejvyššímu jmenovitému výkonu ve svém segmentu má posunout hranice výroby větrné energie.

Jedna turbína vyrobí elektřinu pro 20 000 domácností

Jedna jediná turbína MySE 16.0-242 dokáže ročně vyrobit 80000 MWh elektřiny, což stačí k napájení více než dvaceti tisíc domácností. Pro srovnání: vyrábí o 45 % více energie než předchozí model společnosti MingYang Smart Energy MySE 11.0-203.

Stranou bychom neměli nechat ani značný přínos tohoto řešení pro životní prostředí. Ve srovnání s výrobou elektřiny spalováním uhlí může jedna elektrárna MySE 16.0-242 během předpokládané 25leté životnosti eliminovat více než 1,6 milionu tun emisí CO2, což z ní činí významný příspěvek k dosažení cílů uhlíkové neutrality.

Novinka staví na znalostech a dlouhodobých zkušenostech společnosti MingYang získaných při výrobě celé řady menších a lehčích offshore modelů od 5,5MW, přes 6,45MW, 7,25MW, 8,3MW, až po 11MW větrníky.

Zajímavá i po ekonomické stránce

Hmotnost gondoly větrné elektrárny MySE 16.0-242 je mimořádně nízká - činí méně než 37 tun na MW. Ve srovnání s těžší gondolou umožňuje nižší hmotnost efektivnější využití konstrukce věže a základů, což vede k menšímu množství potřebného stavebního materiálu a logistiky.

Osvědčené převodové technologie Hybrid-Drive, zejména planetová převodovka se sdílením zátěže a přesným mazáním hlavních ložisek, byly optimalizovány tak, aby zajistily robustnost a účinnost nové turbíny a přispěly k minimalizaci provozních nákladů.

Kromě toho MySE 16.0-242 poskytuje mnoho dalších výrazných výhod díky novým funkcím a technologiím, které jsou určeny pro offshore nasazení. Oproti předchozím modelům byla veškerá výkonová elektronika a transformátor VN přemístěna nahoru do gondoly, což zjednodušuje vedení kabeláže a výrazně usnadňuje údržbu celého systému.

Moře se nebojí

Vzduchotěsná konstrukce chrání gondolu před korozí způsobenou solnou mlhou a zároveň umožňuje vnitřní chlazení přirozeně proudícím vzduchem. To vytváří ideální provozní prostředí pro spolehlivý chod celé elektrárny.

MySE 16.0-242 představuje počátek nové platformy produktů s výkonem nad 15 MW, určených pro nasazení na moři. V budoucnu je v plánu rozšíření portfolia modelových variant, které se mohou přizpůsobit různým podmínkám od Jihočínského moře s výskytem tajfunů, až po trvale větrné Severní moře v Evropě.

„Uvedení naší nové největší větrné turbíny je výstižnou ilustrací tří základních hnacích sil technologického vývoje - poptávky, kombinace a iterace,“ řekl prezident a technický ředitel společnosti Ming Yang Smart Energy Qiying Zhang.

„V reakci na poptávku po větrných turbínách odolných proti tajfunům v pobřežní provincii Kuang-tung společnost MingYang systematicky vyvíjí kvalitní produkty díky spolupráci s globálními partnery v dodavatelském řetězci a integraci špičkových technologií z odvětví, jako je letectví, materiály a big data.“ dodal Zhang.

S turbínami do celého světa

Firma MingYang je odhodlána rozšiřovat svou globální působnost a poskytovat služby zákazníkům na všech hlavních trzích, včetně Evropy, Ameriky, Asie a Tichomoří. V rámci klíčových globálních strategií založila obchodní a inženýrské centrum v německém Hamburku a zkoumá také možnosti rozvoje zámořských výrobních závodů.

Uvedením turbíny MySE 16.0-242 na trh firma stanovila nové měřítko technologie a škály větrných elektráren na moři a učinila další krok vpřed ve svém poslání prospívat světu snižováním vyrovnaných nákladů na energii.

Větrná turbína nedávno získala certifikaci DNV a China General Certification Center (CGC). V příštím roce má být nasazen její první prototyp a v první polovině roku 2024 firma počítá se zahájením komerční výroby.

Větrníky na moři

Podle odhadů amerického Úřadu pro energetické informace (EIA) činí náklady na výrobu energie v pobřežních lokalitách 31 dolarů (cca 680 Kč) za megawatthodinu. To je zcela srovnatelné se solárními i geotermálními zdroji.

Při výstavbě off-shore zařízení však vysoké náklady na výstavbu zvyšují náklady na megawatthodinu na neuvěřitelných 115 dolarů (cca 2540 Kč). Vzhledem k tomu, že se státy snaží snížit náklady na výstavbu, může být právě výroba větších větrných turbín, které nabízejí vyšší výrobní kapacitu, tou správnou cestou.

Snížení nákladů a rozvoj plovoucích větrných elektráren na moři by mohl výrazně zvýšit počet potenciálních lokalit na moři. Společnost MingYang v dokumentech uvádí, že její nejnovější větrná turbína bude moci pracovat buď ukotvená na mořském dně, nebo na plovoucí základně.

Co říkáte na tuto větrnou elektrárnu?

Zdroje: myse.com.cn, interestingengineering.com, compositesworld.com, electrek.co.

Zpět na